Firma Rambus pracuje na pamětech DDR5. Očekávat je můžeme v roce 2019
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 22.9.2017

Paměti typu DDR5 jsou logickým nástupcem současného standardu DDR4. Přinést by měly především dvojitou šířku pásma. Ale kdy tyto paměti dorazí na trh?

Společnost Rambus potvrdila, že má paměti DDR5 již nyní ve vývoji a k dispozici by měly být od roku 2019. Normalizační orgán JEDEC zodpovědný za specifikace standardů DDR také udává, že pro DDR5 by měla být běžná základní frekvence 4800 MHz, což je o něco větší frekvence než u stávajících nejvýkonnějších pamětí typu DDR4.

Očekává se, že DDR5 bude podporovat datový přenos (data rate) až 6,4 Gb/s propustností až 51,2 GB/s, což je dvojnásobek současného stavu u pamětí DDR4. Pracovní napětí pamětí DDR5 by se mělo také snížit a nemělo by přesáhnout 1,2 V a spíše to vypadá na běžný 1 V. Paměti by si navíc měly regulovat napětí bez závislosti na základní desce. Očekává se také to, že s příchodem nového standardu budou výrobci CPU rozšiřovat počet podporovaných kanálů. Konkrétně se hovoří o přechodu z maximálně 4kanálového zapojení až na 12 - 16 kanálů. 

Firma Rambus pracuje na pamětech DDR5. Očekávat je můžeme v roce 2019

Díky tomu bychom se měly běžně dočkat podpory připojení až 128 GB RAM. Důležitá ale bude atraktivita pro koncové zákazníky z ohledem na ceny. Ceny paměťových čipů totiž v letošním roce stále rostou a je pravděpodobné, že tomu tak bude i do budoucna. Ale vraťme se ke značce Rambus. Viceprezident pro produktový marketing firmy prozradil, že firma již nyní vyrobila první funkční DDR5 DIMM moduly, které jsou v současnosti laboratorně testovány. Půjde tedy o jednoho z průkopníků nadcházející technologie operačních pamětí.

Zdroj: 1, 2Tagy: Rambus  paměti  RAM  DDR5  JEDEC  DIMM  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.9.2017 23:10:44   213.235.142.xxx 00
do velkovýroby až v roce 2023 předpoklad výrobce ...
https://www.rambus.com/blogs/ee-times-says-ddr5-is-running-in-rambus-labs/
takže PCtuning .... dobrej pokus

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

20 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.