Pokročilá optimalizace Windows XP - první část
autor: Jiří Vašek , publikováno 9.6.2005
Pokročilá optimalizace Windows XP - první část
V našem nedávném článku jste se dozvěděli, jak je možné pomocí utility nLite upravit instalační CD Windows k nepoznání. Hlavní výhodou nLite je ořezání původní instalace o zbytečné služby a další mraky balastu, který nikdo nepoužívá. Ovšem, co dělat, pokud již máte okýnka dlouho spokojeně nainstalovaná, a nebaví Vás stavět si vlastní instalaci? Tento seriál Vám pomůže. Je určen pro všechny - postupně krok po kroku Vás provedeme optimalizací Windows XP (většina ovšem platí i pro Windows 2000). Předvedeme Vám, jak je jednoduché odstranit zbytečnosti, které spíše komplikují život. Zde je první díl, věříme, že se Vám bude hodit. {mospagebreak title=Stání první - služby operačního systému}

Upozornění: Tento článek neberte jako dogma, spíše jako souhrn doporučení, je klidně možné že mnoho jde udělat ještě lépe. Funkce jednotlivých programů se často dost překrývají, není možné použít univerzální software, který by v sobě integroval všechny zde nastíněné postupy, protože jednoduše žádný takový neexistuje (nebo alespoň o žádném nevím :)). Veškeré úpravy děláte na vlastní nebezpečí, pokud možno využívejte zálohu a pamatujte si, jaké nastavení měníte. Autor článku ani redakce PCTuningu nenesou žádnou odpovědnost za případné škody, které si neopatrnými zásahy způsobíte. Tečka! Howgh!

Služba (anglicky Service) je ve své podstatě speciální "servisní" proces operačního systému, de facto se ale jedná o spuštěný program jako každý jiný. Rozdíl je v tom, že běží skrytě na pozadí, a uživatel začátečník o jejich existenci mnohdy ani neví. Služby jsou, jak už jsem zmínil, procesy využívané operačním systémem (například spool / buffer tiskárny), služby ale také využívají aplikace jiných softwarových společností - své služby často zavádějí systémové utility jako jsou antiviry nebo firewally.

Služby jsou pro chod systému potřebné, jsou však situace, kdy (alespoň některé z nich) představují pro systém určitý problémem - zabírají místo v paměti, čerpají procesorový čas (i když se jedná o zanedbatelný vliv), dalším problémem jsou případná bezpečnostní rizika. Část útoků je právě vedena ne některé, aktivní ale nevyužívané, služby. Dostáváme se k jádru věci - služeb je celá řada, a občas se stane, že kvůli kompatibilitě běží i ty, které nejsou potřeba. Můžeme tuto situaci nechat beze změny nebo se můžeme pokusit udělat si v celé věci jasno, a některé služby deaktivovat.

Služby se v systému tak trochu maskují - pokusíme se proto poodhalit pláštík tajemství a podívat se na služby Windows pod lupou.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část
u procesů je uvedeno využití procesoru a velikost alokované paměti...

Jak zjistit které služby aktuálně běží? Pomocí Správce úloh: tj. trojhmatem Ctrl+Alt+Delete a kliknutím na Správce úloh, nebo rovnou rychlejším Ctrl+Shift+Escape. V kartě "Aplikace" služby nejsou, zde se zobrazují jen viditelné, uživatelské aplikace. Jiná je situace na kartě Procesy. Zde si můžete detailně prohlédnout, co vše Vám momentálně běží. Je zde souhrn všech aplikací a služeb. Typický proces značící službu může být lsass.exe, spoolsv.exe nebo svchost.exe, který je typicky spuštěný i vícekrát.

Zde si dovolím odbočit, samotný lsass.exe nebo svchost.exe jsou procesy, které ke svému běhu využívají právě  služby. Rozhodně neznamenají že máte ve svém počítači virus, který tyto procesy napadá (nechvalně známý Blaster nebo Sasser), takže nepanikařte :).

V tomto okně je zároveň možné nastavit procesům prioritu (v tom se nevrtejte pokud nevíte co děláte), nebo nechtěné procesy rovnou odstřelit, nicméně nyní by to moc platné nebylo, protože po restartu by se proces nejspíše spustil znovu. Je proto třeba postupovat poněkud sofistikovaněji.

Jak na služby - services.msc

Základní přehled služeb poskytuje nástroj msconfig.exe, můžete jej spustit tak, že do okénka ve funkci "Spustit" (Run) nad tlačítkem Start zadáte: msconfig.exe.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Tato utilita je standardní součástí Windows XP (ve Windows 2000 obsažena není, nicméně dá se volně stáhnout na internetu nebo lze použít verzi z Windows XP). Zde na kartě Služby je možné vysledovat, která služba běží a lze je případně i zakázat.

Toto také není příliš komfortní, proto je třeba podívat se hlouběji do správy systému, a to pomocí nástroje Služby. Spustíte jej příkazem services.msc a nebo, pokud máte v nabídce Start povoleny Nástroje systému, najdete Služby rovnou zde. Třetí možností je vyvolat kontextovou nabídku na ikoně Tento počítač, volbou Spravovat se dostat do nabídky konfiguračních utilit, a zde vybrat menu Služby.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Nástroj Služby je naprosto dostatečný pro nastavování služeb. Letmým pohledem zjistíte, že některé služby běží, jiné jsou zastavené. Také lze vysledovat způsob jejich spouštění - tajemná slova Automaticky, Ručně a Zakázáno. Je to prosté. Pokud nastavíte službu na Automaticky, spustí se při startu systému a poběží stále. Služby nastavené na Ručně jsou spouštěny pouze pokud jsou potřeba. Co znamená zakázaná služba myslím nemusím rozvádět. Výhoda nástroje Služby je v tom, že zobrazuje i stručný popis každé služby, podle nějž se můžete orientovat pokud budete ztraceni. Konkrétní nastavení každé služby můžete provést opět přes kontextové menu, položka Vlastnosti.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Zde si povšimněte, že některé služby závisí na jiných, takže není možné vypnout službu pokud na ní jiná závisí a vy chcete aby běžela.V následujícím souhrnu budu popisovat služby Windows XP se Service Packem 2, starší verze a Windows 2000 mají ve službách jisté odlišnosti. Počítá se s tím že jste připojeni k internetu, pokud ne tak logicky můžete související služby povypínat a ušetřit tak paměť a procesorový čas.

Poznámka - nedoporučuji služby, aniž více co činíte, bezhlavě měnit a vypínat - VŽDY si zálohujte systém, případně nastavte bod obnovení. Služby jsou jako jeřáb - pokud jste opatrní, nebo to umíte, usnadníte si práci, v opačném případě z toho vznikne chaos a zmar...

A zde je již seznam čekatelů (služeb) na potenciální popravu (soustředil jsem se na českou verzi Windows XP):

 • Adaptér výkonu služby WMI - zbytečná služba, doporučuji zakázat, nebo nastavit na Ručně.
 • Automatická konfigurace bezdrátových zařízení - pokud máte v PC Wi-fi kartu a nepoužíváte její ovládací panel, případně pokud připojujete PDA nebo jiné bezdrátové zařízení, tahle služba se hodí. V opačném případě ji zakažte.
 • Automatické aktualizace - služba automaticky stahující z internetu aktualizace systému. Osobně nemám rád přílišnou automatiku v systému a tuto službu mám zakázanou, nicméně uznávám že může být užitečná, v tom případě nastavte na Automaticky. Pokud ji zakážete, nebudou fungovat automatické aktualizace a nebude možno použít ani Windows Update. Nechám proto na Vašem uvážení, zda ano či ne.
 • Brána firewall / Sdílení připojení k internetu - Microsoft poněkud nešťastně spojil tyto dvě funkce do jedné, takže pokud chcete použít pouze jednu, musíte trpět i druhou. Pokud nepoužíváte firewall třetí strany (např. Kerio), je velmi vhodné tuto službu zapnout a povolit i firewall, nebo byste mohli být nepříjemně překvapeni špionem z internetu. Sdílení připojení většinou funguje. Je nicméně možné i jej nahradit specializovaným softwarem a celou tuhle splácaninu zakázat.
 • Centrum zabezpečení - pokus Microsoftu o centrální správu aktualizací, firewallu a antiviru, musím však konstatovat že je víceméně k ničemu, je pouze na Vás zda jej využijete nebo ne, doporučuji zakázat.
 • Hostitel zařízení UPnP - toto nemá nic společného s HW Plug and Play, jedná se o potenciálně nebezpečnou díru do systému, kterou v každém případě doporučuji zakázat (UPnP se využívá při sdílení audia a videa po síti / WiFi).
 • HTTP SSL - zřejmě je potřeba k zabezpečenému připojení k HTTPS serverům, pokud surfujete po zabezpečených stránkách, nastavte automaticky, pokud minimálně, nastavte Ručně. Pokud nesurfujete, můžete zakázat :)
 • Chráněné úložiště - používá se k ukládání citlivých dat, šifrovacích klíčů a podobně, je velmi vhodné nechat na Automaticky. Používá se například pokud si ukládáte hesla formulářů na webu apod.
 • Indexing service - služba mapující obsah disku a umožňující rychlejší vyhledávání. Nicméně, za poměrně velkou cenu, zatěžuje počítač a zabírá místo v paměti, dle mého názoru věc naprosto k ničemu. Doporučuji zakázat.
 • Klient DHCP - nutné pro většinu druhů připojení k internetu, vypněte pouze pokud máte staticky přidělenou IP adresu, jinak nechte na Automaticky.
 • Klient DNS - opět potřebné pro připojení k internetu, zajišťuje překlad DNS názvy, nechte na Automaticky
 • Klient služby sledování distribuovaných připojení - pokud nepracujete ve víceuživatelském prostředí nebo doméně a zároveň na disku s NTFS, můžete vypnout, bezpečné nastavení je Ručně.
 • Kompatibilita pro rychlé přepínání uživatelů - pokud na Vašem počítači pracuje více uživatelů, možná toto využijete, v opačném případě vypnout
 • Koordinátor DTC - nechte na Ručně pokud pracujete s databázemi .NET aplikacemi, jinak je možno zakázat
 • Kurýrní služba - nechvalně známá Messenger service, využívaná spamem z internetu, silně doporučuji zakázat. Tato služba nemá nic společného s Microsoft Messengerem (software pro instantní komunikaci, ála ICQ)
 • Lokátor vzdáleného volání procedur - nechte na Ručně, je sice možné ji zakázat, ale může být třeba pro některé síťové služby, vzhledem k její příbuznosti s RPC bych radši nezakazoval...
 • Motivy - pokud nepoužíváte "nový vzhled" Windows XP a jste věrní starému vzhledu jako ve Windows 2000, toto můžete v klidu zakázat.
 • MS Software Shadow Copy Provider - využívá se pokud používáte program Zálohování od Microsoftu, v tom případě nastavte na Ručně, jinak zakažte
 • Načítání obrázků (WIA) - tato služba může být třeba, pokud skenujete pomocí vestavěných aplikací Windows nebo MS Office, nicméně pokud využijete skenování přes TWAIN, můžete tohle zakázat.
 • Nápověda a odborná pomoc - pokud někdy potřebujete Nápovědu Windows, nechte na Ručně, já mám zakázáno.
 • Nepřerušitelný zdroj napájení - využívají ji některé starší záložní zdroje, pokud nějaký máte, zkuste jestli bude tuto službu potřebovat, jinak zakázat.
 • Netmeeting / Vzdálené sdílení plochy - povolte jen pokud tuto službu potřebujete, jinak se jedná o další zbytečnou potenciální bezpečnostní díru do systému
 • Oznamování systémových událostí - závisí na Systém událostí DCOM+. Sleduje systémové události (přihlášení apod.) a oznamuje je odběratelům DCOM+. Doporučuji nechat na Automaticky, některé aplikace toto vyžadují.
 • Plánovač úloh - pokud stejně jako já nemáte v oblibě naplánované akce, zakažte, v opačném případě nastavte na Automaticky.
 • Plug and Play - nechte na Automaticky, využívá se při detekci a konfiguraci hardware.
 • Podpora NETBIOS nad TCP/IP - tato služba je ovšem využívána při online hraní (jmenovitě Unreal Tournament 2003 nebo Counterstrike bez ní můžou mít problémy při připojení k master serveru), ve Windows 2000 je třeba pro zprovoznění sdílení. Pokud toto nezbytně nepotřebujete, opět doporučuji zakázat, jde o možný cíl útoku z internetu. Osobně bych zkusil, zda všechno funguje bez NETBIOSu a poté případně zakázal, u mě nepozoruji problém
 • Pracovní stanice - doporučuji nechat na Automaticky, je využíváno při připojení ke vzdáleným zdrojům jako sdílené složky nebo tiskárny
 • Prohledávání počítačů - udržuje seznam okolních počítačů v lokální síti, nevidím moc důvod toto používat, pokud znáte konkrétní jméno počítače, toto nepotřebujete.
 • Protokol událostí - určitě nechte na Automaticky, zapisují se sem systémové události, může pomoci diagnostikovat chyby.
 • Přihlašování k síti - je třeba pro přihlášení do domény, pokud nejste v doméně tak zakažte.
 • Přístup k zařízením standardu HID - pokud Vám nefungují například tlačítka na scanneru nebo přídavná tlačítka na myši, nastavte na Automaticky, v opačném případě vypněte.
 • QoS RSVP - nastavte na Ručně, optimalizuje využití sítě, může se hodit pokud to některá aplikace bude využívat.
 • Rozpoznávání hardwaru - nechte na Automaticky, hodí se při funkci autorun (kterou nejspíše nevyužijete), ale také třeba při připojení USB flashdisku
 • Rozšíření ovladače WMI - nastavte na Ručně, zprostředkovává výměnu informací mezi systémem a ovladači
 • Sekundární přihlašování - toto nejspíše nevyužijete, leda pokud pracujete jako uživatel s omezenými právy a občas se potřebujete přihlásit jako administrátor
 • Server - používá se pro sdílení v síti, pokud nic nesdílíte, vypněte.
 • Síťová připojení - pokud nepoužíváte síť, můžete vypnout, jinak nastavte na Automaticky
 • Síťová schránka - toto není klasická schránka Windows, teoreticky využitelné v síti, prakticky dobré tak akorát na zakázání
 • Sledování umístění v síti (NLA) - Před instalací SP2 byla tato služba nutná pro Windows Firewall / Sdílené připojení k internetu, po SP2 již není nutné, zakažte. V případě problémů s integrovaným firewallem nebo sdílením připojení k internetu nastavte na Automaticky
 • Služba brány aplikačního rozhraní - Před instalací Service Packu 2 byla tato služba potřeba pro Windows Firewall, po SP2 již není nutné, zakažte. Pokud se nemůžete připojit k počítači, sdílejícímu připojení k internetu pomocí windowsí služby ICS, nastavte na Automaticky
 • Služba DDE v síti - netuším k čemu by to mohlo být dobré, má to souvislost snad jen se zbytečnou Síťovou schránkou, po instalaci SP2 se toto samo zakáže
 • Služba inteligentních přenosů na pozadí - nechte na Ručně, některé aplikace to vyžadují.
 • Služba modelu COM pro zápis na CD (IMAPI) - povolte jen pokud používáte vypalování přes Windows, uživatelé Nero Burning Rom a podobných zakažte.
 • Služba obnovení systému - může se hodit, nicméně já mám zakázáno a systém zálohuji Norton Ghostem který nezabírá místo a paměť :)
 • Služba pro síťová ustanovení - pokud jste v doméně, může se hodit, v opačném případě zakažte
 • Služba rozpoznávání pomocí protokolu SSDP - spolupracuje se službou UPnP, doporučuji rozhodně zakázat
 • Služba sériového čísla pro přenosná zařízení - zakažte, toto je otravnost kterou používají jen přehrávače s vestavěnou ochranou proti kopírování (Windows Media Player)
 • Služba správy pro správce logických disků - nechte na Ručně, využívá se pokud spustíte Správce disků z Windows
 • Služba WMI - nechte Automaticky, vyžadují ji některé aplikace jako Windows firewall nebo WMP, je možné že po vypnutí už nenastartujete počítač...
 • Služby IPSEC - nastavte na Ručně, hodí se pro připojení v doméně nebo VPN
 • Smart Card - pokud spravujete PC pomocí Smart Card karet, nechte na Ručně, jinak zakažte.
 • Směrování a vzdálený přístup - využívá se při připojení k místní síti přes modem, po instalaci SP2 je zakázáno, nechal bych to tak
 • Spouštěč procesů serveru DCOM - nechte na Automaticky
 • Správa aplikací - používá se při instalacích a odinstalacích programů a jejich synchronizaci s ovládacím panelem Přidat nebo odebrat programy, nastavte na Ručně, pokud se vyskytnou problémy s instalací/odinstalací programů (neobjeví se v nabídce Přidat/odebrat programy), nastavte na Automaticky
 • Správce automatického připojení pomocí vzdáleného přístupu - nechte na Ručně, je třeba pro některé druhy připojení k internetu, pokud používáte hardwarový router nejspíše nebude třeba vůbec
 • Správce BDSM služby DDE v síti - stejně jako DDE doporučuji vypnout
 • Správce logických disků - nechte na Automaticky
 • Správce relací nápovědy ke vzdálené ploše - vypněte, vzdálenou pomoc zřejmě nepoužíváte...
 • Správce vzdáleného přístupu - nechte na Ručně, je třeba pro některé druhy připojení k internetu, pokud používáte hardwarový router nejspíše nebude třeba vůbec
 • Správce zabezpečení účtů - nechte na Automaticky, používá se při aplikaci uživatelských práv na účty
 • Stínová kopie svazku - má souvislost s MS Shadow Copy Provider, nastavte obě stejně, osobně mám vypnuto
 • Systém událostí modelu DCOM+ - nevím přesně k čemu je tato služba dobrá, nechte na Ručně, zřejmě ji potřebují některé aplikace DCOM+ nebo .NET
 • Systémové aplikace modelu DCOM+ - stejně jako předchozí bych nejspíše doporučil nechat na Ručně
 • Systémový čas - používá se při integrované synchronizaci času v síti... spíše bych doporučil zakázat a používat na toto separátní software jako třeba Neutron Time Synchronizer
 • Šifrování - nechte na Automaticky, je třeba při aktualizaci ovladačů a pro některé aplikace. Je to služba zodpovědná za kontrolu a hlášení digitálně nepodepsaných ovladačů (k čemu to je? většina ovladačů se stejně hlásí jako nepodepsané). Je možno nastavit Ručně pokud se nešťouráte v ovladačích a nevyměňujete hardware
 • Telefonní subsystém - je třeba pro připojení k internetu přes modem, může být třeba pro DSL. Pokud máte hardwarový router, není třeba, bezpečné nastavení je Ručně
 • Telnet - umožňuje připojení vzdálenému uživateli přes telnet, pokud toto nepotřebujete, zakažte, je to bezpečnostní riziko, po instalaci SP2 se zakáže samo
 • Terminálová služba - hodí se při vzdálených připojeních, pokud toto provozujete (vzdálený registr, vzdálená pomoc, vzdálená plocha a podobně), nastavte na Ručně, já mám zakázáno
 • Vyměnitelné úložiště - hlavní využití je při zálohování na páskové mechaniky, pokud žádné nemáte, zakažte. Pokud se však Vaše CD nebo DVD mechaniky začnou chovat podivně, zkuste nastavení Ručně nebo Automaticky
 • Výstrahy - toto není běžně potřeba, používají správci při informování uživatelů v síti
 • Výstrahy a protokolování výkonu - spíše zakažte, nevidím jediné rozumné využití
 • Vzdálené volání procedur (RPC) - nechte na Automaticky, je nutné pro běh Windows
 • Vzdálený registr - opět potenciální díra do systému, rozhodně zakažte.
 • Webový klient - toto možná používají některé programy od Microsoftu (Netmeeting...), doporučuji ale zakázat, s www stránkami toto nemá nic společného
 • Windows Installer - užívá se při instalaci pomocí Windows Installeru. nechte na Ručně, hodí se pouze pokud spustíte instalaci nebo reinstalaci, nicméně pokud se instalátor chová divně, vyzkoušejte i Automaticky (konkrétně instalátor ATi Catalystů je na tohle citlivý)
 • Zařazování tisku - je třeba při provozu tiskáren, a to i virtuálních (PDF Factory...)
 • Zasílání zpráv o chybách - zakažte, je to nesmysl posílající Microsoftu informace pokud Vám spadne nějaká aplikace
 • Zprostředkovatel zabezpečení NT LM - nechte na Ručně, používá se při některých síťových operacích jako například telnetové připojení
 • Zvuk systému windows - nechte na Automaticky, zakažte pouze pokud nemáte zvukovou kartu :)

Kromě těchto základních systémových služeb se mohou ve Vašem počítači objevit i další, například HTTP server nebo MySQL server, firewally a antiviry mají většinou svoje služby, ATi Hotkey Poller (vyvolání ovládacího panelu klávesou - k čemu?), Adobe LM service nebo nVIDIA Driver Helper (tato je obzvláště vypečená, nikdo neví k čemu to je, zakažte to). U těchto služeb bohužel nelze napsat univerzální rady, většinou mají v nástroji Služby i svůj popis takže pokud nemáte strach, můžete zaexperimentovat.

Vypnutím nepotřebných služeb můžete získat překvapivě mnoho volné paměti a procesorového času. Vedlejším efektem je zvýšení stability Windows. Zakázání tohoto balastu je prvním krokem k dobře vyladěnému systému.

zdroj: theeldergeek.com a vlastní zkušenosti...

{mospagebreak title=Stání druhé - XPLite}

Pokud nemáte trpělivost a náladu na tvorbu vlastní instalace pomocí nLite, nezoufejte. Výborná utilita XPLite Vám umožní odstranit nepotřebné komponenty z již nainstalovaného systému během několika málo kliků myší. Pro Windows 2000 existuje 2000Lite, nicméně podle všeho lze použít XPLite v pohodě i na Windows 2000. Jediná nevýhoda XPLite je, že jde o placený software, a trial verze neumožňuje odebrání některých komponent, naštěstí většinou je jde odstranit i jinak, nebo alespoň zakázat (služby); to lze provést třeba jinou utilitou, jako na příští stránce popsaným XPAntispy, nebo nepoměrně mocnějším nástrojem v podobě TuneUp Utilities 20004, na které se podíváme v příštím díle tohoto seriálu.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Když spustíte XPLite, doporučil bych nejdříve kouknout do nastavení, zde je volba "Show Advanced Components in Add/Remove", která Vám dá více možností k odinstalaci

Okleštění systému o zbytečnosti

Nabídka Add/Remove Components je stěžejní funkcí programu. Umožňuje Windows pěkně za běhu osekat o komponenty snižující výkon a stabilitu počítače, a efektivně tak celý systém zrychlit. Vzhledem k tomu, že služby Windows jsme vyřešili na předchozí stánce, vezmeme to poněkud stručněji.

Advanced Components

 • Zde de facto máte přístup k většině služeb Windows, které můžete pohodlně odinstalovat. Druhá věc je, že trial verze Vám toho zde moc neumožní, takže nejspíše zůstanete odkázáni jen na zakázání služeb v nástroji Služby
Accessibility Options
 • Možnosti usnadnění. Za normálních okolností tohle není třeba, využijí je nejspíše pouze uživatelé s nějakým handicapem (například Lupa)
Accessories
 • Příslušenství. Zde se sami rozhodněte, co potřebujete a co ne, taková kalkulačka Windows se může někdy hodit :)
Communication and Messaging
 • Většina z těchto utilit je naprosto k ničemu, MS Outlook Express lze nahradit něčím lepším (Thunderbird, The Bat a další), rozumně využitelná je jen Wireless Zero Configuration, a to ještě pouze v případě že máte Wi-fi síťovou kartu a nechcete používat její ovládací panely (například u mého ASUSu jsou ovládací panely doslova běs, zde tato okenní utilita funguje bezvadně!)
Games
 • Co dodat, windowsí Hry hrají snad jen masochisti
Internet Utilities
 • Zde můžete jak odinstalovat Internet Explorer, tak jej naprosto odstranit ze systému tím že odinstalujete jeho renderovací jádro (IE Rendering Engine). Nicméně, nedoporučoval bych to, může se to někdy hodit, IE Vám nic neudělá pokud jej nebudete používat :).
 • Je možno zde odinstalovat vestavěné pluginy Exploreru, jako podpora Javascriptu nebo podpora Shockwave a Flashe
 • Můžete zde zničit MSN Explorer nebo odstranit Automatické aktualizace, pokud je nechcete.
 • TCP/IP command line tools většina lidí nevyužije, můžete je odstranit, snad jen si zazálohujte ping.exe a tracert.exe, ty se někdy hodit můžou. Každopádně je možné je dodatečně extrahovat z instalačního CD Windows nebo ze Service Packu 2.
Internetová informační služba
 • Microsoftí webserver by byl jistě výborný, kdyby nebyl zoufale zažraný do systému, náročný na paměť a mizerně konfigurovatelný. Pokud nevyvíjíte webové aplikace nebo pokud Vaše PC neslouží jako webový server, toto rozhodně nepotřebujete, a pokud ano, stejně to nahraďte něčím lepším (Apache webserver je jasná volba)
Multimedia
 • Zde můžete zničit trapné zvuky a zvuková schémata dodávaná s Windows (Default Sound Files)
 • Můžete zde také odstranit Windows Media Player, nicméně bez něj nenainstalujete Windows Media 9 kodeky (tedy, alespoň ne ty oficiální).
 • Dále je zde možno odinstalovat Windows Movie Maker a několik málo dalších drobností
Operating System Options
 • Poměrně zajímavé menu, umožňující odstranit spoustu vyloženě otravných komponent Windows
 • Clear caches umožňuje promazat záložní soubory uložené na disku po instalaci service packu nebo ovladačů... osobně bych doporučil pouze promazat Prefetch cache, a pokud máte dobře fungující vyladěný systém tak promažte i DLL cache, ta se hodí hlavně pokud hodně experimentujete s ovladači, u stabilního systému je zbytečná. Zde bych jen doporučil na moment přepnout do menu Windows File Protection, můžete zde nastavit velikost DLL cache, pokud neděláte brikule s ovladači, nastavte ji klidně na nulu
 • Je zde možno odebrat fonty, pokud je nepotřebujete (poněkud zbytečná funkce, ale hardcore ladičům přijde vhod)
 • Help and Support center snad používají pouze uživatelé začátečníci, pokročilým nic moc nepomůže a stejně používají google, takže je možno toto v klidu odstranit
 • Pokud nenávidíte Windows Tour a Out of box experience, zde máte možnost to zlikvidovat. Stejně tak nejspíše dopadne Search assistant (animovaný pes či co, dávající stupidní rady při hledání)
 • Naopak hodně dobře použitelné jsou Program Compatibility funkce, je s nimi možno rozhodit starší software na Windows XP za normálních okolností nefungující
 • User Avatars jsou obrázky uživatelů, pokud nepoužíváte přihlašovací obrazovku s klikacími portréty uživatelů, nejspíše toto také odstraníte
 • TWAIN jsou ovladače používané při skenování, myslím že jsou narozdíl od WIA v pohodě použitelné a podporované snad všemi programy umožňujícími skenování
Server Components
 • Zde je možno zničit službu Indexing Service se vším všudy
System Services
 • V zásadě doporučuji všechno odstranit, nevidím důvod něco z tohoto používat, leda že byste vyloženě chtěli telnet přístup nebo pokud máte starou UPS
System Tools and Services
 • Scripting service je dobré odstranit, je to potenciální bezpečnostní problém, je třeba jen pokud používáte VBscript (makra v Office), nebo pokud programujete v MS Visual Studiu
 • Centrum zabezpečení je pokročilým uživatelům myslím opravdu k ničemu
 • ZIP compressed folders se hodí uživatelům používajícím Průzkumník, naopak uživatelé Total Commanderu nad tímto ohrnou nos
 • Ostatní věci jsou také víceméně k ničemu

Něco málo k nastavení

Pozor! I tady platí - nikoliv "dvakrát měř, jednou řež" ale spíše: "pokud to umíš, tak je to brnkačka, v opačném případě máš zaděláno na problém". V každém případě neopravuj / neupravuj to, co je v pořádku.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Jak již bylo řečeno výše, XPLite umožňuje na kartě Windows File Protection změnit velikost DLL cache (na disku), zakázat Windows File Protection (Ochrana systémových souborů) - toto někomu může otravovat život. Dále je zde volba "Scan for missing or modified files", která je vlastně jen klikacím rozhraním pro známý příkaz sfc, který projede systémové soubory a v případě nějakého problému je nahradí z instalačního CD Windows nebo instalátoru Service Packu.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

V proužku vedle tlačítka pro zavření okna a otazníku pro help je nenápadná ikona ozubeného kola, kde lze nastavit zobrazení skrytých expertních voleb (jak již padlo nahoře), a můžete zde nastavit cestu, kde se budou hledat instalační CD Windows a Service Packu.

Zkušební verzi XPLite lze stáhnout z webu litepc.com

{mospagebreak title=Stání třetí - XPAntispy} 

Upozornění: Tento článek neberte jako dogma, spíše jako souhrn doporučení, je klidně možné že mnoho jde udělat ještě lépe. Funkce jednotlivých programů se často dost překrývají, není možné použít univerzální software, který by v sobě integroval všechny zde nastíněné postupy, protože jednoduše žádný takový neexistuje (nebo alespoň o žádném nevím :)). Veškeré úpravy děláte na vlastní nebezpečí, pokud možno využívejte zálohu a pamatujte si, jaké nastavení měníte. Autor článku ani redakce PCT nenesou žádnou odpovědnost za případné škody, které si neopatrnými zásahy můžete způsobit.

To, že jste odinstalovali nebo zakázali potenciálně nebezpečné funkce a služby Windows, ještě neznamená že máte vyhráno, zabezpečení je třeba ještě dotáhnout do konce. Konečným řešením je instalace a konfigurace firewallu, ovšem to by vydalo na samostatný článek. Proto zde provedeme jen základní zabezpečení systému, které by rozhodně měl provést každý, pokud se nechce nedobrovolně stát obětí útoku z temné strany internetu. Je smutným faktem, že každé zabezpečení je prolomitelné, nicméně je třeba případnému vetřelci cestu do systému alespoň pořádně zkomplikovat. K tomu využijeme služeb freewarové utility XPAntispy.

Název "antispy" je trochu zavádějící, možnosti XPAntispy přesahují základní "detekování a zakázání" do systému vestavěných špionů (ano, hned v základní instalaci Windows je špion, a ne jen jeden!), lze jeho prostřednictvím i zakázat některé silně otravné funkce systému. Jak už bylo řečeno na začátku článku, i XPAntispy se funkčně částečně překrývá s XPLite, z čehož plyne zajímavý fakt - na mém poněkud brutálně osekaném systému se spousta funkcí nenachází, proto je XPAntispy ani nenabídne, nebuďte proto překvapeni pokud objevíte v menu neaktivní nebo prázdné položky, jednoduše už se o ně nemusíte starat :). Nyní k samotnému nastavení.

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Po spuštění XPAntispy uvidíte seznam všech nastavitelných voleb. Na první pohled to vypadá dosti drsně, pro lepší orientaci je možno v menu Profiles zapnout Suggested, kdy XPAntispy samo doporučí co ponechat a co raději zakázat, nicméně toto pochopitelně není univerzálně aplikovatelné pro všechny konfigurace, takže si tím stejně nijak moc nepomůžete. Při nakliknutí každé volby se v prostoru dole zobrazí její popis, což už vyděsí méně. Nyní k popisu jednotlivých voleb. Ještě poznámku, čtěte co která volba znamená, někdy se zakázání provede zaškrtnutím, jindy odškrtnutím

Media Player Functions

 • Obecně lze doporučit zaškrtnutí všech voleb. Výjimku by snad mohlo tvořit automatické stahování kodeků.
Error Reports
 • Opět naprosto zbytečné hlášení o chybách "kamsi" Mirosoftu přímo pod nos, tohle nikoho zajímat nemusí, vše zaškrtněte.
Miscellaneous Settings
 • Mnoho věcí jste již zřejmě zakázali dříve, a mnoho bylo již vysvětleno dříve, takže spíše stručněji
 • Explorer: Turn off remotedesktop support - chcete aby se Vám někdo připojoval k ploše? Já tedy ne, zakažte pokud nepotřebujete
 • Don´´´´t synchronize with internet time - synchronizace s internetovým časem je fajn věc, pokud toto nezakážete tak je možno v menu Special vybrat timeserver, ze kterého se získává aktuální čas. Nicméně, jak už padlo dříve, je spíše lepší používat specializovaný program třetí strany
 • Set RegDone=1 - jen značí, že registrace Vašeho systému byla provedena, nemá to vliv na Aktivaci Windows, osobně jsem zakázal
 • Don´´´´t show BalloonTips anymore - zde je možno zakázat vyskakovací "balónovou" nápovědu v prostoru System Tray... mě nevadí, nechal jsem povoleno
 • Clear pagefile at shutdown - nevidím rozumné využití, jen to úděsně zpomaluje vypnutí systému, nepovolujte
 • Don´´´´t start MS Messenger with Outlook Express - Messenger se běžně spouští s Outlook Expressem, toto je zde možné zakázat; pokud jej odinstalováváte, toto nastavení můžete přeskočit
 • Enable fast shutdown - těžko říct co tím básník myslel, každopádně povolte
 • Hide Computer in Network - při procházení Okolními počítači nebude tento počítač vidět, lze se na něj dostat pouze při znalosti přesného jména. Myslím, dobrá věc, povolte
 • Deny starting regedit.exe - pokud potřebujete z nějakého důvodu zakazovat ruční úpravy registru, můžete to provést zde
 • Deactivate scripting host - hodí se, pokud nevyužíváte VB skripty nebo neprogramujete v MS Visual Studio
 • Don´´´´t show last logged-on user name - pokud používáte klasickou přihlašovací obrazovku, při přihlášení se zobrazuje jméno naposledy přihlášeného uživatele. Je bezpečnější toto zakázat, nicméně pokud jste jediný uživatel, asi bude lepší ponechat nezakázané
 • Always show suffixes - mě osobně toto nastavení nezajímá protože používám Total Commander, nicméně uživatelé Průzkumníka si zde můžou nastavit zobrazení těchto skrytých přípon souborů
 • Don´´´´t autostart CD´´´´s - zakázání automatického spuštění CD, záleží na Vás zda toto chcete či ne
 • Clean history... - při vypnutí nebo restartu smaže historii dokumentů; toto se někdy může hodit
 • Also show suffixes of known files - opět záležitost týkající se uživatelů Průzkumníka, zobrazení přípon souborů známých typů
 • Don´´´´t report to Microsoft... - nevím, opravdu nechci hlásit Microsoftu číslo mých bot, navíc toto se projeví jen pokud používáte odstraňovač malware od Microsoftu, a stejně se to na jeho funkčnosti neprojeví, zakažte
Internet Explorer 6
 • Disable updates - radši updatuji ručně, mám zakázáno, záleží na Vás
 • Disable integrated authentification - další z super-hyper funkcí, bez které se klidně obejdete
 • Increase MaxConnectionPerServer to 10 - povolte, MS toto nastavil na 4 z bezpečnostních důvodů, ovšem pro náročnějšího uživatele toto nestačí
 • Disable Javascript - zruší podporu Javascriptu v Internet Exploreru, osobně nevidím důvod proč to dělat
 • Disable ActiveX Controls - toto naopak doporučuji zakázat, přes ActiveX se šíří zdaleka nejvíce spyware a dalšího otravného svinstva z hlubin internetu
 • Enable pop-up blocking - povolí blokování vyskakovacích oken v Internet Exploreru, kolem a kolem pokud používáte IE tak nastavte jak považujete za vhodné, někomu to může vadit
 • No error reports... - zakažte, opět hlášení něčeho někam
 • Clear website cache on shutdown - při vypnutí promaže vyrovnávací paměť prohlížeče, nastavte jak je libo, pokud jste na modemu, moc bych to nedoporučil, pokud máte málo místa na disku tak ano
Messenger, Services
 • Prostřednictvím XPLite jsem Messenger odstranil a služby prosekal, tudíž se zde ani nic neobjevuje
Regsvr32 dll´´´´s
 • Regwizc.dll - toto doporučuji zakázat, neovlivňuje to Vaši Aktivaci, nicméně lze přes toto prohlížet Vaše registrační údaje
 • licdll.dll - nechal bych povoleno, zakažte jen pokud už jste Vaše Windows aktivovali
 • Disable ZIP functionality - uživatelům Průzkumníka se může hodit

Ke stažení zdarma z xp-antispy.org.

Alternativní XPY

Pokročilá optimalizace Windows XP - první část

Alternativou k XPAntispy (pokud by Vám z nějakého důvodu zlobilo), je taktéž freeware XPY, stažitelné z xpy.whyeye.org

Závěr

V dnešním díle seriálu jsme se podívali na základní očesání Windows o nepotřebné služby, tím jsme získali volnou paměť a systém se zrychlil a získal stabilitu. Také jsme provedli základní nastavení bezpečnosti. V příštím díle se podíváme na ultimátní tweaker Windows - TuneUp Utilities 2004; pomocí tohoto skvělého balíku nástrojů vyladíme Windows přesně podle Vašich potřeb.

Vaše případné dotazy rád zodpovím v diskusi pod článkem...

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
9.6.2005 20:08:57   0.0.0.xxx 6166
nějak pozde ne?
9.6.2005 20:12:47   0.0.0.xxx 6462
S oklešťováním již nainstalovaného systému jsem neměl příliš dobré zkušenosti. Nikdy se mi nepodařilo dosáhnout toho, co s programem nLite- Instalačka 160MB, na disku XP SP2 zabírají kolem 450MB, rychlé stabilní, bezpečné(v rámci možností WIN samozřejmě) :-) Všem doporučuji.
9.6.2005 20:28:56   0.0.0.xxx 6262
Tento postup má ale i své výhody... například lze deaktivované služy později zapnout (na disku jsou soubory).
9.6.2005 20:29:54   0.0.0.xxx 6265
Je to druhý článek dnes... můžeme to tak nechat? ;-)
9.6.2005 20:31:25   0.0.0.xxx 6160
take si myslim ze ty zarodky kazu a der na win XP je nejlepsi odstranit jiz ve stadiu instalace. Me se tedy osobne nechce dycky po padu XP a nove instalaci - reinstal je ztrata casu ktera mozna prodlouzi zivot XP ale neni to vono. Takze si clovek pak s timto balastem musi hrat porad dokola. nLite to odstrani a tecka . i kdyz i ted sem prisel na dve sluzby co jsem vypnul a co me prekvapily. MS ty legendy pise tak dobre ze fakt nejde rozeznat co je na nic a co potrebny no ted mam Win xp s firewallem antispiverem a antivirem na 200 MB - je to slusny nebo ne?... joo jeste mam spustenej outlook a ICQ ale to asi moc nezere ze?

peace
9.6.2005 20:51:03   0.0.0.xxx 6365
Vsichni sosame GTA San Andreas jak divi.... )
9.6.2005 20:52:42   0.0.0.xxx 6360
Jak muze nekdo odinstalovat takovou parbu jako MINESWEEPER?? Lamy
9.6.2005 21:40:58   0.0.0.xxx 5961
Skoda ze ty sluzby nebyly napsany taky anglicky neco jsem preslouskal, ale neco na mych WXP EN ma uplne jinej nazev no tj jedno ja osobne jsem si XPcka oklestil nLitem a instalacka asi na 280MB pac spoustu veci potrebuju...a supr...


____________________________


1+1=11
9.6.2005 23:27:37   0.0.0.xxx 6263
Radeji tyhle voly neposlouchejte pozdeji to bude nestabilnejsi a problemovejsi ..a to sem zkousel zpoustu kravin asi nejlepe na tom byl nlite
10.6.2005 01:30:25   0.0.0.xxx 6259
Hmm, vsetci nLite chcvalite. Ale co urobite, ked fakt nieco nejde a sluzba, ktora tomu zabezpeci chod nejdezapnut (vobec sa nenaistalovala). Riesenie: nove kolecko ladenia nLite a instalacia. Ja som uz absolvoval takychto koleciek 5. A myslim, ze niesom lama co zaklika polovicu volieb co nie su cervene v nLite! Zajtra reinstall, lebo zase mi nieco nejde (Kerio PF, ...) a tato stranka bude asistovat.

Este by sa hodil popis sluzieb v anglictine. Nepouzivam lokalizovane programy.
10.6.2005 06:52:15   0.0.0.xxx 6160
No nevidim zadny jiny problem nez ten, ze si proste macho ktery odebral pulku veci ktere se hodi. Proste tady jde o priority...bud mas system v plne verzi a jsi pripraven na vsechno co by se mohlo stat a platis za to pomalejsimi windows...a nebo si uzivatel, ktery pouziva vicemene stejny okruh zarizeni a programu a pak ti vubec nevadi ze tve win nepodporujou neco co jsi nikdy nepouzil, nehodlas pouzit a neznas nikoho kdo by to mel a pujcil ti to....atd. Moje win nLite zabiraji po instalaci 630MB a vyuziti pameti je 70MB (po ciste instalaci) kdyz nahodim firewall, antivir, blbosti na ovladani notebookovych tlacitek, vsechy ovladace..tak mam po startu 139MB - 4,5MB kter si bere spravce uloh = 135MB realne vyuziti....proti tomu cerstve plne win do kterych kopnes SP2 a vsecho nainstalujes jako predtim vezmou 200MB.

Neni potreba exterm tunin kdy odstranis vsechno mozne i nemozne, ale chce to trochu kompromis. A jeste sem nemel problemy.
10.6.2005 07:11:14   0.0.0.xxx 6361
Osobně bych si i rád některé služby vypnul a než dlouze zkoumat, k čemu která je, raději si to přečtu a budu autorovi vděčný. Bohužel mám anglickou verzi WXP a tudíž je to značně komplikované Některé názvy služeb se dají podle českých ekvivalentů dohledat, jiné naprosto ne. Pokud autor uvádí jako zdroj thegeek.com, tak tam určitě měli názvy služeb anglicky Nešlo by prosím do článku do závorky za české názvy dopsat i ty původní? Myslím, že by to ocenilo více lidí. Děkuji
10.6.2005 07:13:05   0.0.0.xxx 6162
Trochu jsem se splatl v tom zdroji, autor neuvádí thegeek.com, ale theeldergeek.com.
10.6.2005 07:37:03   0.0.0.xxx 5959
Kdyz se tu objevi samo odbornici, mam dotaz:
Po nainstalovani WIN XP Corp.E se mi dycky prihlasi primo do aministratora. Mam tam dva profily, ale ty vesele pri startu ignuruje. Vzdy rovnou do administratora. nepomaha ani pridani hesla!! vzdy to najede rovnou bez jakehokoliv dotazu. Ani zmena zpusobu prihlaseni. Nevi nekdo co stim??? vcelku mi ta uvodni obrazovka s profily chybi (zvlast zene....
10.6.2005 07:38:09   0.0.0.xxx 5962
Jo mam doinstalovany SP2.
10.6.2005 07:42:19   0.0.0.xxx 6361
Zkus pustit control userpasswords2 jestli tam nemash prednastaveno ze se hlasi administrator
10.6.2005 07:49:45   0.0.0.xxx 5861
popis služeb v angličtině je možno najít třeba zde (je to pro win2003 server ale víceméně sedí):

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/ServerHelp/2b1dc6cf-2e34-4681-9aa6-8d0ffba2d3e3.mspx
10.6.2005 07:58:18   0.0.0.xxx 6361
Dik, zkusim az budu doma, ale vubec nerusim kde to spustim ???
10.6.2005 08:16:17   0.0.0.xxx 6263
Start -> spustit a sem napis-> control userpasswords2
10.6.2005 08:18:50   0.0.0.xxx 5859
Proty co chcou nazvy v anglictine a pripadne i popisy dalsich sluzeb je vyborna stranka http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm (pripadne jen http://www.blackviper.com), bohuzel dneska rano byla ve vystavbe...
10.6.2005 08:56:15   0.0.0.xxx 5962
Hlavni problem nLite je, ze se mi nepodarilo plne integrovat SATA ovladac na promise TX2plus, vzdy to nakonec stejne chce diketu s ovladacem, jinak to proste disky nevidi - tu disketu jsem si vytvoril sam a normalne funguje, takze vim co nLitu podhodit. Zkousel jsem to na 3 verzich asi 4x. Pritom nLite se vzdy tvaril,ze je to OK a bude to fungovat. Jsem fakt tak blbej, nebo se to stalo i dalsim?
10.6.2005 09:07:26   0.0.0.xxx 6561
XPcka jsem si oklestil nekdy tenkrat kdyz jsem je poprve nainstaloval a rozchodil vsechen HW. Od te doby tyhle filcky nepotrebuju, Ghost forever!
10.6.2005 09:12:08   0.0.0.xxx 6265
v servisoch nemam sluzbu Kurýrní služba (Messenger service) nevie mi niekto vysvetlit ako tam nemoze byt a ako by sa dala nainstalovat.
10.6.2005 09:12:56   0.0.0.xxx 6158
Ja som to spravil rucne podla navodu z http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=115105&;CAI=2107
a funguje to.
10.6.2005 09:24:54   0.0.0.xxx 6059
15 pokusov s nLite. 16 inštalácií systému (posledné original cd winXP). Vždy odstánil aj to čo nemal (raz neišiel scanner v photoshop, lebo chýbala nijaká čast jádra IE, potom zas neprehrávalo všetky videá, kt. samozrejme predtým išli, atď atď.). Je to max. blbosť. A že je to ukazuje aj pomaly dvoročný vývoj programu, kt. asi ostrej verzie sa ani nedočká.
A to, že inštalačka je len 150-200MB? Mne dĺžka inštalácie sa skrátila len nepatrne. Bez zásahovú inštaláciu ani nevie urobiť!

A že z pamäte ti bere teraz len 200MB. Tak ja mám po štarte ukrojených z 1GB nijakých 240MB. Teraz momentálne 5 hodín po spustení mám použíté 300MB pamäte.
10.6.2005 09:26:40   0.0.0.xxx 6063
Ja som takých 15. Mám z inštalovania dosť na rok
10.6.2005 09:37:52   0.0.0.xxx 6161
Legálne mám doma WinXP home. Taktiež hru Call of Duty + datadisk. Problém: CoD bez datadisku na Home ide ale s datadiskom sa do hry ani nedostanem, len do menu. Keď nahodím cracknutý winxp Pro tak hra beží na tom istom pc v pohode.
Má niekto s týmto skúsenosti?
10.6.2005 09:42:39   0.0.0.xxx 6164
Ja "blue death" som nevidel už ani si nepamätám. To si radšej kupujte kvalitnejšiu matičnú dosku, proste kvalitnejšie komponenty a nehovorte, že windows nie je stabilný. Mne ide denne pc aj 12 hodín. Priateľ zas na intráku má pc s ročným windowsom a nonstop zapnutým pc. Semtam ho len občas reštartne aby sa prečistila pamáť. Takže, tú "matsonic" dosku radšej predaj a budeš mať stabilný win.
10.6.2005 09:44:54   0.0.0.xxx 6259
Tak takovej clanek sem uz dlouho hledal, kazdej system ( 98, 98SE, Me ) sem s takovou pomocï upravoval a vzdycky to bylo v pohode
10.6.2005 09:45:26   0.0.0.xxx 6060
rozpoznávání mám zakázáno, nicméně USB flash disk se v pohodě připojí. hned po doinstalaci SP2 jsem povypínal podle nálady a popisu služby co se dalo včetně rozpoznávání a flash disk stále chodí.
ps: mám XP profi
10.6.2005 09:47:13   0.0.0.xxx 6059
A to mám ešte nahodený aj skin: FlyakiteOSX s dodatočným tieňom pre okná, winroll., štartuje mi cez 10 programov pri štarte.
10.6.2005 09:49:05   0.0.0.xxx 6160
tiez by som bral keby su tie sluzby aj v anglictine.Ale inak pohodka.
10.6.2005 09:50:03   0.0.0.xxx 6061
"Kurýrní služba - nechvalně známá Messenger service, využívaná spamem z internetu, silně doporučuji zakázat. Tato služba nemá nic společného s Microsoft Messengerem (software pro instantní komunikaci, ála ICQ)"

M. messenger, icq a pod. nepotrebuje ale programi s kt. posielate napr. odkazy na druhé pc (napr. FXnet) nefungujú!
10.6.2005 09:56:24   0.0.0.xxx 5859
skusit najskor nieco ako wmvare .ten ti nasimuluje comp takze mozes kludne tam nahodit ten osekany system aj nahrat vsemozny soft a az potom hadzat Nlite natvrdo.ja osobne som to tak spravil.
10.6.2005 10:01:25   0.0.0.xxx 5861
http://www.theeldergeek.com/services_guide.htm
10.6.2005 10:10:54   0.0.0.xxx 6362
Jo rucne, to je sice hezky, ten navod znam taky, ale ja hledam nekoho komu se to povedlo pres nLite. Proc to delat jednoduse kdyz to lze slozite...
10.6.2005 10:31:51   0.0.0.xxx 6059
Jen bych doplnil, ze tento prikaz meni v registrech hodnotu, ktera udava kolik milisekund se ma po zavolani prikazu na ukonceni windowsu cekat na to, nez se ukonci ostatni programy. Deafaultne se jim dava snad 20 sekund, potom jsou natvrdo ukonceny... tato volba zmensuje tuto dobu na mnohem kratsi, tj. pokud se programy behem teto chvilky neukonci, jsou natvrdo ukonceny - tim se zrychluje vypinani.
10.6.2005 10:48:40   0.0.0.xxx 6163
super vec..winy uz mam upraveny prez nLite avetsinu sluzeb jsem mel vypnutejch jen jsem asi 4 doupravil a skontrolovl si ze to mam dobre

jen na to vypinani sluzeb ve winehc s emi nejvic osvedcil TCM s poluginem Services (na ofic webu TCM je ke stazeni)..j eto prehledny..na prvni pohled je videt ktera sluzba bezi a ktera ne..je tam ceskej popis primo kazdy sluzby co dela..a ktery sni souvisej..+na jakej proces ve spravci se vaze..
10.6.2005 10:50:12   0.0.0.xxx 6361
Není to ko**tina. Příště jen musíš víc hledat a číst zkušenosti ostatních. Součásti, které vyžadují určité programy je např. popsáno tady:
What Not To Remove For Some Programs
http://www.msfn.org/board/index.php?s=434bc89d4fceea38a87d537d8cf4e824&showtopic=24318
10.6.2005 11:30:44   0.0.0.xxx 5770
Vážený pane autore,
zákon je zákon, nicméně, co se týče mě, pro svou osobní potřebu ať si každý upirátí, co chce. Já osobně to nedělám, nicméně jak jsem řekl, v nekomerčním světě je mi to jedno. Ale, pokud Vy píšete za honorář, ať je jakýkoliv, je naprosto zrůdné, že ve screenshotech task editoru jsou věci jako DC++ klient etc... Mimochodem, ten photoshop je legální? Docela se divím, že přes šéfredaktora něco takového může projít. Je to reklama na zlodějnu, co likviduje jakž takž dobře napsaný text.
10.6.2005 11:51:48   0.0.0.xxx 5958
Odkdy je nelegální mít spuštěný DC??? To je jako by na tebe někdo pokřikoval, že jsi vrah, protože u tebe doma viděl nůž, kterým můžeš někoho zabít...
10.6.2005 12:03:04   0.0.0.xxx 6065
Zatímco spoustu lidí jsem viděl zacházet s nožem, třeba jako krájet cibuli, maso a podobně, za celý život jsem nepotkal nikoho, kdo by jiného člověka nožem zabil. Tedy procento vražd, spáchaných nožem, oproti procentu "legálních" využití nástroje, je velmi mizivé, řekl bych limitující k nule. U DC++ je to přesně naopak a nechci nic slyšet o lin distrech. Tečka.
10.6.2005 12:06:35   0.0.0.xxx 6361
chlapi, kam porad chodite na tech 200 MB po spusteni, me normalni windows se vsema ovladacema zabiraji po spusteni asi 110 MB, na druhem pocitaci dokonce jenom 95, a nijak to osekane nemam!
10.6.2005 12:13:53   0.0.0.xxx 5961
Aha... to je dobrý argument. Tak už snad jen podle tvé logiky dodám, že když v processlistu všechny tyto programy bezpečně poznáš, asi ti tyto praktiky nebudou moc vzdálené.
Zloděj křičí: "Chyťte zloděje!" - pěkné :o)
10.6.2005 12:16:00   0.0.0.xxx 5960
Krásne si doplnil, že je nLite na prd. 27 stranová legenda o nedokonalosti. Možno spočiatku sa bude zdať, že ste urobili dokonalú nLite verziu Windowsu. Časom sa, ale objavujú nijaké chyby, ktoré už opraviť ale neviete. S týmto spôsobom, čo sa tu rozpisuje je oprava možná
10.6.2005 14:31:33   0.0.0.xxx 6163
Ze by byl autor sosac a leecher zaroven?
10.6.2005 14:42:23   0.0.0.xxx 6060
Vážený pane usámo,
ano, zákon je zákon. Ano, ten photoshop je legální. DC++? A v čem je problém? Je snad nelegální mít puštěný DC klient? Pro Vaši informaci, i DC klient lze používat (jakkoli Vám to zřejmě přijde zvláštní) pro legální účely. Tímto Vás mohu ubezpečit, že onen DC klient na screenshotech žádná copyrightem nebo jiným zákonem chráněná data nepřenáší. Ne, lin distra to opravdu nejsou . Pochybuji, že mi věříte, nicméně pro Váš klidný spánek zřejmě více učiniti nemohu, proto Vám na požádání ochotně poskytnu filtr do blokovače reklam, který onen screenshot spolehlivě zachytí a nezobrazí.
Přeji Vám pěkný den.
10.6.2005 14:43:39   0.0.0.xxx 6162
Ano, máte pravdu, BlackViper je ve svém oboru špička, nicméně "under reconstruction" je již hodně dlouhou dobu
10.6.2005 14:46:41   0.0.0.xxx 6563
Zdravím, z článku je patrné, že některé programy mohou některé služby odstranit i bez Vašeho vědomí. Konkrétně u Messenger service se nedivím, snaží se ji zakázat nebo úplně odinstalovat snad každý antispyware. Osobně nechápu, proč tuto službu chcete
10.6.2005 14:48:58   0.0.0.xxx 6162
Ne, autor poskytuje připojení k internetu dalším osobám a jeho počítač funguje jako router... proto Bandwith Controller
10.6.2005 14:51:06   0.0.0.xxx 6161
Ano, to je samozřejmě možné. Pak je jen na Vás, zda chcete používat FXnet a vystavovat se riziku spamu z internetu, nebo vše zakázat.
10.6.2005 15:54:10   0.0.0.xxx 6164
Je nijaká alternatíva? Dobre ja nechcem Messenger, ale bez toho neviem či niečo bude fungovať.
10.6.2005 17:10:37   0.0.0.xxx 6565
Souhlasim s tim co rikal enriqo74. Programem nLite si nelze nahrazovat moznosti konfigurace jinych OS. XP jsou zkratka celek, a kdyz z nej nekdo zacne rvat kusy bez ladu a skladu, tak to nemuze dopadnout ve vysledku dobre.
BTW: Jak to myslis "po padu XP" ... jako jen tak? Nespadly ti ty XP tak nahodou casem na odlouceni nekterych soucasti, ktere si jim nasilne odebral pres nLite? Osobne mam totiz XP nainstalovany 2x... na jednech mam vse co pouzivam a pracuji na nich, na druhych delam pokusy ...a oboji bezi bez problemu (cili ty "ciste" mam jen tak pro svuj dobry pocit). Komp skoro nevypinam a neda se rici ze bych na nej jen necinne cumel ...a problemy nemam.
11.6.2005 11:37:32   0.0.0.xxx 6061
Mám access point (má v sobě zabudovaný switch). Access point je připojen přes RJ45 s mím PC a bezdrátově s notebookem. Pokud se tento port zablokuje, nelze mezi neotebookem a PC navázat spojení v Age of Empires. Access point má i integrovaný firewall, proto by mne zajímalo, pokud budu mít ten port povolený ve Windows, jak moc silné nebezpečí hrozí?
11.6.2005 11:42:41   0.0.0.xxx 6062
nastavil jsem tam: Ručně
11.6.2005 18:03:37   0.0.0.xxx 6361
Imo jsi kripl. Ale jinak nic proti... ;)
12.6.2005 10:13:07   0.0.0.xxx 6363
Lidicky mam dva problemy s nLite a moc potrebuju poradit.Takze ten prvni.
V pc mam nainstalenej win kterej mi v pohode bootuje a neni oklestenej.Ted sem si sehnal verzi corporate kterou sem podle navodu oklestil v nLite.Problem je te ze to cd se ktereho to delam je u vsech mich znamich bootovaci ale u mne nenabootuje proto u toho oklesteneho chci pouzit manualni inovaci ale ta se mi tam nezobrazi a win hodi hlaseni ze verzi nelze inovovat pouze mi to nabydne instal.Budiz dal sem instal.
Druhy problem
Takto tedy nainstalovany win mi blbne s instalaci modemu pro GPRS.Odstranil jsem jen to co je tady nekde na tuningu v navodu,bohuzel s nainstalovanim driveru pro modem je problem,porad to hlasi ze se neco nenainstalovalo ale pripojeni se ukaze v pohode,to ale po restartu zmizne a podruhe toto pripojeni nejde vytvorit.Prosim vas jestli mi nekdo muzete pomoci napiste mi na icq 239235738 dekuji moc
13.6.2005 09:34:16   0.0.0.xxx 6465
nlite je dobry na zopar veci - integrovat SP + hotfixy, integrovat drivery, plus unattended setup, naco uberat komponenty...
13.6.2005 12:28:34   0.0.0.xxx 6362
To se Vám opravdu povedlo. Mimochodem.. pěkný článek. Díky.,To není problém. Pokud předhodíte googlu windows xp services, najde spoustu fajn odkazů v jazyce imperialistů..
13.6.2005 16:26:18   0.0.0.xxx 6061
Správce BDSM služby DDE v síti - kouzelny preklep, na co autor pri psani clanku myslel ))) Pro ty, co jim svazovani a vyprasky nic nerikaji, tak ta service se jmenuje DSDM.
14.6.2005 00:19:23   0.0.0.xxx 6260
Táto voľba údajne zabraňuje fragmentovaniu stránkovacieho súboru a tým zrýchľuje prístup k nemu :/
14.6.2005 15:30:44   0.0.0.xxx 6462
SP + hotfixy i unattended setup si můžeš udělat sám nástroji ms, korektně a funkčně, bez problémů. S integrací driverů do nLite mám jen špatné zkušenosti, konkrétně pokus o integraci driveru pro SATA z ICH6r (abych nemusel použít disketu) dopadl zábavně, po vyzkoušení všech voleb co nLite nabízí jsem docílil několika nefunkčností (jakoby tam nebyl) a jednoho BSOD při přechodu do instalačního GUI. Takže fakt nic moc.....
14.6.2005 16:00:19   0.0.0.xxx 6464
Vlastni distribuce Windows XP se udelaji ve Windows XP Embedded, konkretne v Platform Builderu. Minimalni funkcni instalacka s kernelem ma 8MB. PB si ocucha cilovy pocitac a umi pridat ovladace presne pro danou sestavu, dale lze volit z 11.000 komponent.
14.6.2005 18:56:55   0.0.0.xxx 6062
jaky riziko spamu?
firewall...
15.6.2005 11:26:34   0.0.0.xxx 6162
))
17.6.2005 15:51:01   0.0.0.xxx 6465
Clanok je sice super, ale aj tak si myslim, ze velka cast uzivatelov, zvlast navstevnikov PCTuning.cz ma nainstalovane eng win, so as I. A tak sa domnievam, ze by nebolo na skodu, k nazvom ceskym uviest do zatvorky aj nazov anglicky danej sluzby)
11.7.2005 18:50:01   213.235.168.xxx 6265
zakázal som niektore sluzby podla rady,lenze chyba nesiel mi internet.Prijenie fungovalo.
Takze neodporucam.Zda sa mi ze odbornik sa vtom systeme moc nevyzná.
24.7.2005 11:47:05   85.135.9.xxx 6765
good
26.7.2005 21:57:38   213.81.129.xxx 6566
Co je to nLite a naco je to dobre ?

18.8.2006 12:46:08   88.102.70.xxx 1921
Xp lite mi nejede na Win XP x64 edition,nezná někdo nějakou náhradu za tento program která by mi tu jela ?
27.9.2011 12:53:57   147.230.154.xxx 11
Ahojte. Prosím nevíte jak dostat Automatická konfigurace drátové sítě zpátky do služeb ? Smazal jsem si to v nLite a s touto verzí systému jsem plně spokojen.... Jen teď na koleji potřebuju Automatická konfigurace drátové sítě opravdu nutně. Nějakej prográmek ? Děkuju

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.