Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu
autor: Jiří Vašek , publikováno 29.4.2005
Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu
Zapomeňte na naprostý chaos ve Vašich adresářích s hudbou, zdlouhavé hledání informací o albech, na různé verze ID3 tagů, různá jména souborů u každého alba, nebo zoufalé hledání Vaší oblíbené skladby. Představujeme Vám Tagscanner - totální řešení pro Vaše hudební soubory. Pomocí tohoto jednoduchého, ale funkcemi nabušeného software uklidíte svůj hudební archív pomocí několika kliků myši. A nejen to... {mospagebreak title=Trocha teorie - hudební formáty, ID3 tag, Freedb}

Představovat formát MP3 by bylo nošením dříví do lesa, proto úvod projedeme trochu rychleji. Pokud víte co je MP3 a ID3 tagy, můžete klidně přeskočit na další stránku.

 

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívuMP3 (celým názvem MPEG Layer 3) se stal celosvětově nejrozšířenějším formátem pro ukládání zvuku v digitální podobě. Jedná se o komprimovaný formát ztrátový, při jehož tvorbě dojde ke ztrátě kvality zvuku - při komprimování do 160 kilobit za sekundu je komprese přibližně desetinásobná oproti zvukovému CD. Formát MP3 využívá nedokonalosti lidského sluchu a při kompresi se jednoduše vypouští zvuky, které jsou přehlušeny hlasitějšími, nebo nejsou slyšet vůbec. Tvůrcům MP3 se podařilo dosáhnout vynikajícího poměru kvalita/velikost, proto se MP3 rychle rozšířil, dnes kromě počítačů a MP3 přehrávačů můžete poslouchat MP3 i z mobilního telefonu nebo USB klíčenky. Vzhledem k tomu, že je MP3 zatíženo licenčním poplatkem a je možno dosáhnout ještě lepší kvality při stejné velikosti, vzniklo několik nástupnických formátů, z nichž je zřejmě nejpokročilejší bezlicenční OGG Vorbis, ovšem MP3 je natolik rozšířené, že jeho pozicí může těžko něco otřást.

Komprimované formáty jsou od počátku určené k archivaci hudby na pevný disk a samotný název souboru je jako doprovodná informace nedostatečný; proto si s sebou MP3 (a některé další formáty včetně OGGu) nese tzv. ID3 tag. Jedná se o přídavnou, převážně textovou informaci připojenou k souboru. Typicky obsahuje jméno a autora skladby, rok vydání, pořadí v albu nebo žánr. Postupem času se ID3 tag vyvíjel, dnes může obsahovat kromě textových informací i obrázek nebo jiná data.

Původní verze 1.0 ID3 tagu bylo 128 bytů přídavné informace, která mohla obsahovat název a autora skladby, název alba, rok, žánr a komentář. Vzápětí došlo k vylepšení a verze 1.1 obsahuje i pořadové číslo skladby. ID3v1 má přesně vyhrazených 128 bytů na konci souboru (3 byty pro oddělení zvuku od tagu, de facto písmena "TAG", a 125 bytů pro informace).
Toto se časem nutně ukázalo jako nedostatečné, jednotlivé informace byly omezené na maximálně 30 znaků a umístění tagu na konec souboru znamenalo, že při streamingu (stahování a přehrávání skladby po částech) dorazí tag do přehrávače až po přehrátí souboru. To společně s omezením na 128 bytů znemožňovalo rozšíření dodatečné informace a první verze ID3 tagu byla nahrazena verzí druhou. V jednom souboru však mohou být obsaženy obě verze, ID3v1 na konci souboru a ID3v2 na začátku souboru, pak již záleží na přehrávači jak si dané informace přebere; u moderních přehrávačů je preferován ID3v2. Detailnější popis ID3v1 tagu zde

 

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívuDruhá verze ID3 nabízí poněkud větší možnosti. Narozdíl od ID3v1 se jedná o flexibilní blok dat, jehož velikost závisí na velikosti vložených informací. Proto je možno jej dále rozvíjet a přidávat do něj další informace. Detailní informace o ID3v2 tagu naleznete zde.
ID3v2 je narozdíl od první verze složen z oddílů, přičemž každý je o velikosti maximálně 16MB, celková velikost ID3v2 je omezena na 256MB. Každý oddíl (frame) může obsahovat nějakou informaci o souboru. ID3v2 podporuje zápis v kódování Unicode, tudíž odpadají problémy s kompatibilitou národních abeced.
ID3v2 nabízí kromě všeho toho co je v ID3v1 navíc další pole pro textové informace, jako je skladatel, typ média, BPM (údery za minutu - značí "rychlost" skladby), copyright a další. Je možné do souboru vložit texty ke skladbě nebo rovnou texty synchronizované s hudbou (karaoke), nastavení hlasitosti nebo ekvalizéru, odkaz na internetovou databázi alb jako je CDDB nebo FreeDB. Není problém k souboru připojit i obrázek alba či více obrázků, de facto lze k MP3 souboru přidat jakýkoli jiný soubor. Kompletní seznam zde.

 

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívuNejen MP3 má svůj ID3 tag, již výše zmíněný OGG Vorbis nebo bezztrátový FLAC mají obdobu ID3 tagu. Princip je shodný s ID3 tagem u MP3, využívají kódování UTF-8 (tedy "šetřivý" unicode). Specifikace Vorbis tagu jsou poněkud volnější než u ID3, pole nejsou povinná, některá je možné využít vícekrát, je možné do souboru vložit i vlastní pole. Detailnější popis Vorbis tagu zde.

Při tvorbě komprimovaného souboru je třeba vytvořit i tag. Některá hudební CD mají i textovou informaci o autorovi, názvu, roku a názvu jednotlivých skladeb (tzv. CDText), ovšem toto je pořád spíše rarita. Aby nebylo nutné při ripování AudioCD ručně vkládat veškeré informace do tagů, existují internetové databáze, které Vám ochotně sdělí veškeré potřebné informace - stačí mít jen software, který tyto databáze podporuje.

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívuJe možné, že zrovna Vaše CD v databázi není, veškeré informace jsou totiž vkládané uživateli a v databázi nemůže být vše. V tom případě Vám nejspíše nezbude nic jiného, než tagy do souborů zapsat vlastnoručně, prostřednictvím přehrávače (například rozšířený Winamp má integrovaný editor tagů), nebo využít služeb specializovaného programu, jako je právě Tagscanner.

{mospagebreak title=Tagscanner v akci}

První pohled

Tagscanner je freeware z dílny ruského programátora Sergeje Jerkova. Je přímo určen na správu většího množství hudebních souborů, ovšem jeho všestrannost jde mnohem dále a umožňuje použití prakticky na jakoukoliv práci s hudebními soubory - s výjimkou editace samotné hudby, Tagscanner opravdu není editor zvuku.

Sumář funkcí Tagscanneru:

 • Přejmenování souborů podle obsahu tagu
 • Editace tagů v souborech
 • Podpora formátů MP3, OGG, Musepack, Monkey’s Audio, FLAC, AAC, OptimFROG, SPEEX, WavePack
 • Podpora ID3 1.0 / 1.1 / 2.2 / 2.3 / 2.4 tags, APE v1 and v2, Vorbis tag
 • Podpora rozšířených funkcí z ID3v2
 • Generování tagů podle jmen složky nebo souborů
 • Konverze různých typů a verzí tagů
 • Konverze velikostí písmen v tagu
 • Import tagů z online databáze (podpora freedb)
 • Manuální hledání v online databázi (podpora freedb)
 • Podpora výrazů
 • Rekurzivní prohledávání podadresářů
 • Editor playlistů
 • Tvorba playlistů pro programy jako Winamp nebo Sonique
 • Export playlistů do HTML, XLS nebo CSV(např. pro MySQL)

Tagscanner běží na jakýchkoliv Windows od Windows 95 výše, jeho rychlost hodně závisí na rychlosti pevného disku a velikosti operační paměti, nicméně na sestavě s procesorem přes 1GHz a 512MB paměti běhá naprosto parádně.
Program obsahuje mimo jiné i český překlad (vybírá se v ne zrovna šťastně umístěném menu About/Settings klikem na otazník vpravo nahoře), nicméně český překlad mi přijde podivný, a také ze zvyku zde budu popisovat původní anglickou verzi. Ve stejném menu jako jazyk se nachází i poměrně důležitý přepínač Write Unicode data into ID3v2, který je z mě nepochopitelného důvodu standardně vypnutý. Doporučuji ho zapnout, vyhnete se problémům s diakritikou v některých programech.

Tag Editor

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Tato část programu slouží k úpravám tagů v jednotlivých souborech, toto se hodí pokud chcete provádět kosmetické změny pouze u některých souborů, případně pro kontrolu výsledků dávkového zpracování. Zde není moc co vysvětlovat, jen bych upozornil na dvě rolovací menu vpravo nahoře. V levém z nich volíte, který tag se aktuálně zobrazuje a ze kterého se čtou informace. A v pravém určujete, jaký tag se do souboru bude zapisovat. Tato nastavení fungují pokud editujete MP3 soubory, v případě OGG souborů není třeba nic nastavovat, protože Vorbis tag je jen jeden. Na této obrazovce můžete také ID3 tag ze souboru odstranit, což se může hodit, pokud je poškozený.

Music Renamer

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívuTagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Přejmenování souborů je užitečná funkce, pokud jsou Vaše soubory pojmenované třeba AudioTrack01.mp3, což nevypadá zrovna přehledně. Renamer čte tagy ze souborů a hromadně je přejmenovává podle zadaného výrazu (Worksheets). Například pro přejmenování souborů do tvaru 01 - nazevskladby.mp3 použijete výraz %7 - %2. Přejmenování umožňuje nastavit, jak se bude zacházet s mezerami (beze změn, převod na podtržítka nebo zpět, smazání), a také nastavit velká písmena (NeZměNěNO, všechna malá, VŠECHNA VELKÁ, Každé První Velké, Pouze první velké). Oříznutí názvu na maximální velikost CD ISO kvůli vypálení na CD je již jen drobnost. Před samotným přejmenováním je dobré použít funkci Preview pro náhled výsledku.

Tag Processor

Nejmocnější funkce Tagscanneru je dávkové zpracování souborů. Umožňuje vytvořit tag podle názvu souborů či adresářů, zkopírovat tag z jiné verze, nebo stáhnout informace o albu z internetové freedb databáze.

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Generate tag from filename
Tato funkce opět s využitím výrazů tvoří tagy podle názvů souborů. Kromě stejného okna vzorců jako v Music Renameru si povšimněte nastavení Delimiters, čili oddělovačů. Zde nastavíte, podle čeho má Tagscanner rozpoznat jednotlivé úseky v názvu souborů. Oddělovače se zřejmě budou lišit album od alba, proto je třeba s nimi vždycky lehce laborovat abyste dosáhli žádaného výsledku. Mě osobně se osvědčilo použít jako oddělovače znaky "-~_(". Hodit se může i funkce Replace underscores with spaces, která nahradí podtržítka v názvech souborů mezerami. Samotné nastavení tvorby tagů závisí na tom, jak máte uspořádané soubory na pevném disku; pokud máte v souborech pořádek, tvorba tagů je jednodušší. Zde bych snad jen upozornil na možnost využít názvu aktuálního adresáře ve kterém jsou otevřené soubory i jeho nadřazeného adresáře. Opět je dobré před každou úpravou použít funkci Preview.
Které tagy chcete při tomto zpracování zapsat, rozhoduje opět rozbalovací menu vpravo nahoře.

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Copy tag from other version
Pokud Vaše soubory již obsahují například ID3v1 tag a chcete jej zkopírovat do verze 2, máte možnost. Přepis tagu probíhá třemi možnými způsoby - existující tag může být přeskočen, zapsány jen chybějící informace, nebo tag může být kompletně přepsán.

Remove tag
Slouží k odstranění tagů u všech vybraných souborů.

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Get album info from freedb
Získání informací z freedb funguje opět ve třech možných podobách. Buď můžete nechat Tagscanner automaticky vyhledat podobné záznamy v databázi, nebo ručně hledat konkrétní album, nebo hledat podle kódu alba. Pokud freedb najde Vaše album v databázi, zapíše se tag podobným způsobem jako při tvorbě podle názvu souborů.

List Maker

Tagscanner - bič na chaos v hudebním archívu

Tvůrce playlistů je spíše doplňková funkce, nicméně může se hodit. Můžete vytvářet playlisty ve formátu PLS nebo M3U (oba podporuje například Winamp), nebo ukládat playlist v textové podobě vhodné pro prohlížení. HTML formát je dobrý pro menší množství souborů, vygenerovaný soubor hezky vypadá, ale při větším množství souborů v listu je již neúnosně pomalý. Naopak XLS nebo nejlépe CSV formát je výborný pro zpracování libovolného počtu souborů, nehledě na to, že úsporný CSV formát je vhodný například pro import do SQL databáze. Pro úplnost bych ještě zmínil jednoduchý integrovaný přehrávač.

 

Závěr

Tagscanner je velmi užitečná utilita pro udržení pořádku ve Vašem hudebním archívu. Freeware produkt bez jakékoli reklamy s intuitivním uživatelským prostředím a jednomegabytovým instalačním balíčkem je jasná volba, zvláště pokud chcete udržovat pořádek na pevném disku nebo pokud v přehrávači používáte Knihovnu médií. V současné verzi 4.9 jsou již dávno vychytány chybky, které Tagscanner v minulosti měl a lze jej jen doporučit.

oficiální stránka programu,
stahujte zde (přímý odkaz) (1MB zip),
soupis rozdílů jednotlivých verzí

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.4.2005 08:09:29   0.0.0.xxx 5650
Já používám Media Monkey. Nechci porovnávat, jelikož jsem Tagscanner nevyzkoušel, ale z toho, co jsem pročetl, mi přijde MM lepší. Má podporu i pro WMA, umí synchronizovat knihovnu (resp. soubory) s přenosným přehrávačem, umí vytvářet databáze skladeb externích zařízení (např. můj iRiver H340), obsahuje vlastní přehrávač atp. Navíc je i v české lokalizaci.
29.4.2005 08:42:29   0.0.0.xxx 4848
Je jenom dobre ze na tento soft upozornujete, jelikoz je jeden z best softu na spravu. Osobne pouzivam K-MP3 umi v podstate to co TagScanner a na spravu CD/DVD knihovny jsem zatim nic lepsiho nez MediaMonkey nenasel. Je zdarma a je lepsi nez vsechny placeny softy. Udelal jsem si k tomu tiskove sestavy, jelikoz datovy format je MDB. Mam radeji uzce specializovane softy, nez mamuti baliky, proto tedy K-MP3 a MediaMonkey, kazdy umi neco.
29.4.2005 08:43:16   0.0.0.xxx 4748
tak ja pro zmenu pouzivam Tag&Rename....naprosto dokonaly program, bohuzel neni free Umi snad vse.
29.4.2005 08:48:33   0.0.0.xxx 5048
Kombinace Tagscanner a Mp3Tag je nepřekonatelná ;)
29.4.2005 09:13:40   0.0.0.xxx 5051
Osobně jsem z Tag&Rename přešel na taky hodně vymakaný free Media Tagger z českých luhů a hájů ... http://www.mediatagger.zde.cz/
Umí hromadu formátů, skupinové operace, načítání z internetu a další.
29.4.2005 09:39:16   0.0.0.xxx 5148
Ten program jsem objevil asi před rokem a musim uznat, že je fakt super. Doporučuji... ;)
29.4.2005 11:20:08   0.0.0.xxx 4851
media tagger...a zatial nexcem nic ine.
29.4.2005 12:36:47   0.0.0.xxx 4949
Umí některej program udělat výpis adresářů (ne souborů) s celkovým časem, počtem skladeb a jejich souhrnou délkou? Používám Media Tagger, jsem s ním spokojenej, ale tohle jsem v něm nenašel.
29.4.2005 16:18:37   0.0.0.xxx 4752
souhlas. už ho používám taky delší dobu na MP3.
bohužel tagování Ogg moc vyřešený neni.
29.4.2005 18:41:24   0.0.0.xxx 23348
radsi sezente program tag&rename umi vsechno co tenhle + dalsich 1000 veci navic...
30.4.2005 16:44:15   0.0.0.xxx 4951
umi 1000 veci navic ale neumi treba zkratit nazev souboru aby sel bez problemu vypalit na cd - nebo je to tam nekde?
30.4.2005 19:42:36   0.0.0.xxx 4948
Me se celkem osvedcil The GodFather - umi prakticky to same jako Tag&Rename a je zdarma...
2.5.2005 07:23:28   0.0.0.xxx 5151
na druhé straně, Tag&Rename zase není freeware ;)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.