Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
autor: Kovač Pavel , publikováno 22.4.2005
Pokud často instalujete Windows XP na svůj, či jiné počítače, tak jistě uvítáte velkého pomocníka ve vytváření upravených Windows XP. Nechcete používat SP2, ale zároveň chcete mít zabezpečený počítač hned při prvním spuštění? Nebo vám vadí některé části systému a chtěli byste je odstranit přímo z instalace? Tak na tyto a spoustu dalších otázek zde naleznete odpověď. Dále se pak podíváme na zoubek jednomu velmi podařenému pluginu do TotalCommanderu, který vám umožní vypalovat přímo v jeho přívětivém prostředí. {mospagebreak title=nLite, aneb čisté Windows hned po instalaci}

Program nLite tu už nějaký ten čas je, ovšem jeho poslední verze jsou zase o poznání dále a tak není na škodu ho připomenout i těm, co ho znají.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
 

Program vás přivítá a jako první nabídne volbu jazyka, kterou bude používat po zbytek chodu. V dalším kroku si vyberete jaké akce chcete provést s vašim systémem. Je tu od integrace servicepacků, přes tweakování samotných Windows až po finální vytvoření bootovatelného ISO obrazu pro pohodlné pálení. Po tomto kroku si zvolíte složku, kde máte umístěné soubory instalace, po jejich načtení se dozvíte jakou mají verzi, build, velikost a v neposlední řadě i jazyk systému.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderuUpravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
- kliknutím zvětšíte -

Pokud jste se pokochali informacemi o systému, můžete pokročit k dalšímu kroku a tím je jedna z hlavních funkcí.

Integrace Service Packů

Není nic jednoduššího. Prostě vyberete .exe soubor se Service Packem a o zbytek se postará program sám.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Odebrání součástí Windows a další nastavení

Pod tímto se skrývá nejen odebrání nepoužívaných programů, ale i součástí systému o kterých jste ani netušili, že je v počítači máte. Taková vzdálená správa registrů se může stát potencionálním útokem z temné strany internetu. Spoustu uživatelů jistě potěší i kompletní odebrání Internet Exploreru včetně jeho jádra, tím se bohužel zbavíte i možnosti automatických aktualizací, na druhou stranu kdo IE nezapíná skoro vůbec, tak proč ho tam vůbec mít, že? Aktualizace jdou stahovat i ručně a tak si zkušenější uživatel jistě poradí. Dále zde najdete třeba IMAPI (nativní podporu vypalování ve Windows), tu většina uživatelů nikdy nepoužila a pokud budete číst dále, tak zjistíte, že nepotřebujete ani Nero. Samozřejmostí je odebrání ovladačů. Například takové ovladače na modemy či ISDN zařízení jsou dnes asi již zbytečné, osobně odebírám i ovladače na grafické karty, tiskárny, skenery a pár dalších. Proč? Čtěte dál.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Na další obrazovce si můžete ještě ručně zadat soubory, které chcete odebrat (např. nesmyslný clock.avi). Tato volba je spíše pro "jemné doladění" systému, ale zároveň nedoporučuji odebírat soubory o kterých si nejste 100% jisti co dělají, abyste nebyli nemile překvapeni chybovou hláškou během instalace.

Co nás čeká dále? Osobní nastavení a jiné volby, které nemusíte poté zadávat během instalace. Jedná se o CD-Key, jméno uživatele a ostatní položky včetně jazykového nastavení. Jediné co mi zde chybí je možnost nastavit výchozí rozložení kláves. To je trochu škoda, avšak nezoufejme, třeba se tato položka objeví u nové verze. Naopak za velmi šikovné pokládám možnost volby rozlišení, do jakého bude bootovat Windows hned po instalaci (včetně obnovovací frekvence a barevné hloubky). To je jistě přínosné nejen pro majitele LCD panelů. Tímto krokem jste se zbavili nepříjemného vyplňování formuláře, který vás čeká uprostřed instalace, díky tomu si můžete dát dvacet a probudit se do svěžích Windows. Někteří jistě namítnou, že takovou možnost mají Windows XP sami o sobě, ale neumí přímo upravit instalační CD a jen vytvoří disketu, kterou musíte vložit ve správnou chvíli do PC. Na této metodě mě děsí pojem "disketa", nevím jak vy, ale já již zhruba 3 roky disketovou mechaniku nepoužívám. Zdá se mi to barbarské v době flash disků. Ale nikomu můj názor nevnucuji. Klidně si používejte technologii starou téměř 50 let.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderuUpravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderuUpravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Import ovladačů, opravných balíčků a vytvoření ISO

A nyní přichází chvíle, na kterou jste jistě všichni čekali. Upozorňoval jsem na ní již dříve při odebrání ovladačů grafických karet. Ano je tomu tak, teď si naimportujete své vlastní ovladače a nebudete je muset instalovat ručně. Import probíhá za pomocí načtení .inf souboru, který obsahují každé ovladače. Pokud tento soubor nemůžete najít, tak vězte, že jsou ovladače jen zkomprimované popřípadě využívají nějaký setup, který si ovladače rozbalí až při jeho spuštění. Pokud jste na takové ovladače narazili, tak máte dvě možnosti, jak získat .inf soubor. První je přejmenování celého balíku na .zip a pokusit se ho rozbalit ručně. Pokud má setup u sebe .cab soubory, tak můžete použít utilitku kterou nabízí přímo Microsoft, nebo Servant Salamander 2.5, ten je na to velmi šikovný a je to zároveň alternativa za TotalCommender.

Pokud máte .inf soubor, tak není nic jednoduššího, než jej vložit do nLite. Tím je celý proces hotov. Jen musím upozornit, že většina ovladačů obsahuje i ovládací panel, na který .inf soubor neodkazuje a tak je nutné jej nainstalovat ručně. To je celkem škoda, protože se stejně nevyhnete ruční instalaci, ale na druhou stranu můžete mít hned po instalaci grafickou kartu s aplikovaným softmodem.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Pokročíme dále a integrujeme si na CD opravné balíčky. To je velmi výhodné pokud se vyskytne nějaký ten červík, jakým byl například Blaster. Pamatuji si dobu, kdy jsem potřeboval přeinstalovat Windows a jak jsem zjistil, tak lepší dobu jsem si na to nemohl vybrat. Zrovna začínal řádit tento červík a jak to u velkých sítí bývá, tak jsem ho "chytil" ještě dříve, než jsem se stihl přihlásit k systému. Pár restartů mě utvrdilo, že není jiná možnost, než vykonat namáhavý pohyb, ohnout páteř a vypojit sítový kabel. To se vám již stát nemusí. Prostě si naimportujete .exe soubory obsahující záplaty.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Windows máme zdravé a tak postoupíme dále. A hned další obrazovka vás překvapí netušenými možnostmi. První na čem vaše oko spočine je položka "Povolit podporu nepodepsaných stylů", na to musím říct jediné: super! Další položky se týkají hlavně instalace jako takové. Úprava jejího vzhledu popř. jiné volby (například kontrola volného místa na disku). Na následující záložce je směsice dalších nastavení. Výraznou položkou je zde asi frekvence USB ve volbách 125, 200 a 500Hz. V záložce "Tweaky" je spousta věcí, které si můžete vypnout přímo ve Windows, např. úpravy položek nabídky start. Je zde ovšem nepřeberné množství jiných položek, které byste ve Windows hledali jen těžko. Pokud vás trápí nepříjemné "chroupání" disku když dlouho nic neděláte? Věděli jste, že to je jakási defragmentace? Ne? Tak teď to víte a můžete si to hned vypnout :-). Tato záložka zatím není přeložena, ovšem většině z vás to vadit nebude. Dejte si tu práci a přečtěte si všechny popisky co zde jsou, narazíte na velmi zajímavé věci.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderuUpravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Tímto jsme dokončili celý proces a čeká nás již samotné vytvoření obrazu ISO.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Jistě jste si všimli krásné velikosti 216MB. Jedná se o velmi příjemné překvapení. A co víc, takto malé Windows se instalují daleko rychleji než plné. Na průměrném stroji trvá celá instalace cca 15min.

V další kapitole si tento obraz vypálíme pomocí málo známého, zato však velmi ambiciózního pluginu do TotalCommanderu.

A kde program najdete?
Například přímo u nás na serveru, nebo na domovské stránce.

{mospagebreak title=TCBurner}

Jak jsem sliboval, tak teď se podíváme na tohoto drobečka. Pokud jste do teďka používali Nero, či jiný komerční program, tak jistě budete překvapeni tím, co TCBurner dokáže. Mnozí z nás máme předsudky k programům, které jsou zdarma, někteří dokonce takovéto programy zavrhnou hned co zjistí, že jsou zdarma. Chtěl bych takovéto uživatele alespoň trochu přinutit k otevření očí.

Ovládání programu

Kdokoli pracuje v TotalCommanderu mi dá jistě za pravdu, že ovládání Nera je poněkud krkolomné a nepohodlné, zkrátka a jednoduše ve stylu Průzkumníka z Windows. Tím že se jedná "jen" o plugin skrývá řadu výhod. První je ta, že programátoři již nemusí vymýšlet nějaké ovládání, které by vyhovovalo všem, zkrátka a jednoduše se plugin řídí ovládáním, které máte nastaveno v TotalCommanderu.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Takto vás uvítá plugin hned po spuštění. Kdo by měl problémy plugin najít, tak vězte, že je (jako většina pluginů) v "Síťovém okolí".

První položka, kterou zde naleznete, je informace o zařízení. Dozvíte se v ní jakou mechaniku vlastníte, na co všechno umí pálit, jakou rychlostí, dále pak informace o právě vloženém médiu (od využitého místa, přes typ média až po to, jestli je uzavřeno nebo ne). Pozor však, všechny informace se vztahují k právě vloženému médiu, takže se neděste, když vám plugin sdělí, že mechanika umí pálit jen 8x, když máte 16x.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Projekt: Audio CD

Pod touto "složkou" se nachází, jak již její název napovídá, tvorba Audio CD z formátů .wav, .mp3 a .ogg. Prostým zkopírováním souborů, popř. adresářů, do této složky si vytvoříte vlastní kompilaci. Toto ovládání je společné pro všechny typy projektu.
Pod položkou "Zbývající volné místo" se skrývá okno s volbou typu média. To je velmi praktické, neboť si můžete kdykoli zvolit typ média a to klidně v již vytvořeném projektu. Ikonka této položky se změní na vykřičníček, pokud jste přesáhli velikost zvoleného média.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Pokud máte projekt hotový, stačí již kliknout na položku "Vypálit médium" a přenechat práci strojům. Samozřejmě si zvolíte rychlost vypalování a jiné položky.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu
Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Takto postupujete u všech typů projektu. Program bohužel nedisponuje interním dekódovacím nástrojem pro DVD-Video a tak Projekt: Video DVD jen nastaví book-type na DVD-ROM, ale nevytvoří ani adresáře "VideoTS" a "AudioTS". Musíme doufat, že tato "chybka" bude v budoucnu odstraněna.

Nastavení pluginu

Nastavení nepatří mezi ty nejbohatší, ale pro 99% uživatelů je naprosto dostačující a mají aspoň tu výhodu, že se netopí v kvantech záložek a nesrozumitelných položek.

Upravte si instalaci Windows XP + palte v TotalCommanderu

Jistě jste si všimli možnosti volby velikosti využití bufferu. Mne například velmi potěšila. Představte si případ, kdy váš počítač zároveň funguje jako FTP server a během vypalování DVD rychlostí 12x od vás začne někdo stahovat rychlostí 8MB/s. To uznejte sami nezvládne ani ten nejrychlejší disk. V takovém případě jste rádi za každou sekundu, kdy máte možnost omezit rychlost FTP a tak nepřerušit vypalování.
Zpět ale k nastavení. Jistě jste zaregistrovali, že program je v češtině. Tato čeština je k dispozici jen díky PCTUNINGu, ač se jedná o ranný překlad, tak jí poskytneme ke stažení a během příštích pár dní se zde objeví oficiální čeština bez překlepů. Tato oficiální čeština se stane součástí programu i na oficiálních stránkách.
Soubor s češtinou je třeba nahrát do adresáře %totalcmddir%\plugins\w\wfx\tcburner\lang\ a poté ho v "Options" vybrat jako výchozí.

Domovská stránka programu

Lokální mirror

Čeština k programu

http://www.tiasoft.de/tcburner

link

link

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
22.4.2005 05:29:36   0.0.0.xxx 4551
Prvni...
22.4.2005 05:38:59   0.0.0.xxx 5648
216MB? Ja si uz s nLitem nejaky ten cas pohravam, ale instalacka mensi nez 246MB se mi jeste nepovedla , a to neintegruju zadne ovladace.
Hodil by se docela i clanek, ktery by primo popisoval jednotlive soucasto k odebrani, obcas narazim na polozku o ktere nevim s jistotou co presne dela, tak ji tam radeji ponecham.
Jinak muzu potvrdit ze osekany wokna naprosta pohoda, rychla instalace, rychlej boot a po spusteni nezabiraji tolik mista v pameti.
22.4.2005 06:17:05   0.0.0.xxx 4943
Konecne paradni pomocnik
22.4.2005 06:24:37   0.0.0.xxx 4746
já bych jen doplnil, že nlite se již nějakou dobu řeší na zdejším diskusním fóru, takže pokud budete mít nějaké dotazy, klidně je směrujte tam...

http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=31376
http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=21841
22.4.2005 06:57:51   0.0.0.xxx 4950
2 zombux: přesně tak, já myslel, že v článku uvedou odkaz na fórum. Akorát mě mrzí, že na českém netu obecně je s vyjímkou Hulana o nlite minimum informací. Tím myslím detailně popsané vlastnosti jednotlivých odebíraných součástí win, tak jak je např. v návodu k nlite na německém a anglickém fóru - barevně odlišené podle důležitosti.
22.4.2005 08:04:17   0.0.0.xxx 4852
rozumim tomu dobre ze kdyz instalacku windowsu osekam o vsechny ovladace tak pri pripojeni cehokoliv budu muset instalovat potom ovladace rucne napr z cd dodavanym od vyrobce? pac na instalacce windowsu ty ovladace stejne nebudou???
to me prijde jako nevyhoda, zda se me pohodlnejsi mit ovladace na 99% zarizeni ktery do pocitace kdy zapojim nez abych to musel pak instalovat..
22.4.2005 08:25:23   0.0.0.xxx 4653
Zajímal by mě název toho stylu, který použitá autor článku. A vůbec by mě zajímalo co používají ostatní.
Já osobně používám Watercolor Ergonomic, který mi připadá nejlepší, zvlášť pro jeho minimalistický vzhled.
22.4.2005 08:29:08   0.0.0.xxx 4745
Je to fakt.
Já se zatím nedostal pod 300 MB, pokud jsem neodebíral i IE + nějaké drobnosti, které tam bohužel musím nechat z důvodu KB a podobných institucí, které nepodporují Mozillu, ale jen IE.

Ale i tak jsem spokojen.
Máš k dispozici soubory ini s konfigurací nLite?
Pokud tvá "verze" instalaček není tajná, pošli je. Hodím ti pak své pro porovnání, třeba se dostaneme zase o něco dál k menším Windows.

Tom
22.4.2005 08:46:16   0.0.0.xxx 4849
ja jsem se dostal neco malo pod 200 a instalace je docela hukot.
22.4.2005 08:51:36   0.0.0.xxx 4850
http://www.pctuning.cz/ilustrace2/poola/tcburner/czech.locale -
??? The page cannot be found ???
22.4.2005 09:32:18   0.0.0.xxx 5049
No ja som sa dostal na 162 MB a to som nesiel na minimalne ISO. Proste som vyhodil vsetky veci ktore su podla mna nepotrebne. IE a Outlook som nechal. Media player nepouzivam takze isiel von. Takisto vsetky ovladace + help + animovany pomocnici. Rovnako pre desktop nepotrebne PCMCIa a notebookove zalezitosti. Podpora pre print, scan, kamery ostala zachovana. Svoje ovladace ani opravne baliky som neintegroval hlavne z dovodu uz zpomenutej potreby doinstalovania control panelov. Nexem duplikovat ovladace v systeme. Na virtual machine my prebehla instalacia za 20 min. Instalacia na virtual machine pridelenych 512MB prebehla bez problemov. Programom vytvorene ISO je funkcne a bezproblemove.
22.4.2005 10:15:48   0.0.0.xxx 4948
na cestinu link nefubguje
22.4.2005 10:50:06   0.0.0.xxx 4548
http://www.tiasoft.de/tcburner/files/tcbhelp093cz.rar
22.4.2005 10:50:21   0.0.0.xxx 5149
zda se ze browser ma problemy s priponou .locale zabalil jsem to do zipu a jiz link funguje.
Dekuji za upozorneni
22.4.2005 10:56:12   0.0.0.xxx 5049
Skvlej clanek :-) N-Lite ja fakt cool, hned sem ho musel vyzkouset...
22.4.2005 11:08:41   0.0.0.xxx 5167
Má to vůbec význam pro mě když mám A64@4000+ a disky 2x160GB a 1x80GB ??? se s tím takhle babrat......Xp přeinstalovávam tak 1x za 1/2 roku záplaty nainstalovávám z webu.... ptám se jestli si nějak významě pomůžu? windowsi o 200Mb no to mě nevytrhne jestli budou mít Giga nebo deset je to poznat ve výkonu?
22.4.2005 11:12:06   0.0.0.xxx 4649
dobrej clanek na dobry programy to se chvali ale jen chci dodat ze tcburner pouzivam jiz par mesicu, protoze sem se o nem dozvedel z cdr.cz a tam k nemu je i cestina tak panove trochu popela na vasi hlavu
jinak ste dobrej server ctu vas porad
22.4.2005 11:28:22   0.0.0.xxx 5152
Na forum www.tiasoft.de jsem se o prekladu do CZ prihlasil jako prvni (to vim urcite) je mozne ze me nekdo udelal neoficialni cestinu a ta se rozsirila drive nez ta moje. Ted jsem si ji prochazel a je na dobre urovni, takze s klidem ji muzete stahovat.
Ve svete internetu vas lehce nekdo predbehne :-)
22.4.2005 11:32:02   0.0.0.xxx 4850
Velmi dobry clanek....Nlite pouzivam jiz delsi dobu a jsem s nim velice spokojen.....pochvala pro autora..lepe bych to popsat nemohl ;)
22.4.2005 12:00:55   0.0.0.xxx 4648
Nazev stylu je pOOLa (Pavel Kovač) :-), ovšem vycházel jsem ze stylu BeOS.. napis na mail a poslu ho ;-)
22.4.2005 12:18:05   0.0.0.xxx 4950
téééda, no ty jsi ale frajéééér....
22.4.2005 12:23:11   0.0.0.xxx 4748
Vcetne SP2 a zaplat...
Zkusil jsem to ve vmware a svisti to pekne. V zakladnim stavu (prilhasen user, bezi desktop,taskmanager a vmware tools bere 43 MB RAM)
22.4.2005 12:39:35   0.0.0.xxx 5049
Mohli by jste mi to téma poslat i mne na maila ?? díkessss
22.4.2005 12:58:17   0.0.0.xxx 4749
Já chci taky. Vypadá moc dobře. Dík.
22.4.2005 13:06:31   0.0.0.xxx 5149
Nebudu otravovat ze zaslánim - i když vypadá faktz dobře :o) Hlavně mě ale zajíma co je potřeba aby ten styl běžel. To jsou windows blinds? Už delší dobu si chci takhle wokna vylepšit. Co je to za software? Prosím....

Dobrej článek obojí o víkendu zkusim. Hlavně ta úprava instalace - to by mohlo ušetřit dost času :o)
22.4.2005 14:25:59   0.0.0.xxx 5649
tento konfiguracny n-lite subor som stiahol z netu, vyzera ze funguje 100%-ne. chlapik co to robil, udajne sa mu to podarilo na 30-raz..


[Main]
Env = 0.99.7 beta.1.1.4322.2032.Microsoft Windows NT 5.1.2600.0..en-US
Target = Windows XP Professional SP2 - build 2180

[Pages]
Integrate a Service Pack
Remove Components
Unattended Setup
Options and Tweaks
Create a Bootable ISO

[Components]
;# Applications #
Accessibility Options
Briefcase
Calculator
Charmap
ClipBook Viewer
Games
Internet Games
NT Backup
Pinball
Screensavers
Wordpad
;# Drivers #
Battery
Bluetooth Support
Cameras and Camcorders
Display Adapters
Display Adapters (old)
Ethernet (LAN)
Firewire (1394)
IBM Thinkpad
InfraRed
ISDN
Modems
MultiFunctional
Multi-port serial adapters
Portable Audio
Printers
Scanners
SCSI/RAID
Sound Controllers
Toshiba DVD decoder card
Windows Image Acquisition (WIA)
;# Internet Utilities #
Client for Netware Networks
Communication tools
FrontPage Extensions
Internet Connection Wizard
Internet Explorer
Internet Information Services (IIS)
MSN Explorer
Netmeeting
NetShell Cmd-Tool
Network Monitor Driver and Tools
NWLink IPX/SPX/NetBIOS Protocol
Outlook Express
Peer-to-Peer
Synchronization Manager
Vector Graphics Rendering (VML)
Web Folders
Windows Messenger
;# Multimedia #
Images and Backgrounds
Luna Theme
Media Center
MIDI audio support
Mouse Cursors
Movie Maker
Music Samples
Old CDPlayer and Sound Recorder
Paint
Tablet PC
Windows Media Player
Windows Sounds
;# Operating System Options #
Administrator VB scripts
Desktop Cleanup Wizard
Disk Cleanup
DR Watson
File and Settings Wizard
Help
Manual Install and Upgrade
MS Agent
Printer Support
Search Assistant
Security Center
Shell Media Handler
Task Scheduler
Tour
Web View
;# Services #
Alerter
Application Layer Gateway
Autoupdate
CTF Loader
Distributed Link Tracking Client
DNS Client
Error Reporting
Fax Services
Imapi
Indexing Service
IPSEC Policy Agent
Messenger
Network DDE
QoS RSVP
Quality of Service (Qos)
Remote Registry
Removable Storage
Secondary Logon
Service Advertising Protocol
SNMP
System Restore
TCP/IP NetBIOS Helper
Telnet Server
Terminal Services
Uninterruptible Power Supply
Universal Plug and Play
Volume Shadow Copy
WebClient
Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS)
Windows Time
;# Language Support #
Arabic
Baltic
Central Europe
Chinese Simplified
Chinese Traditional
Cyrillic
Georgian
Greek
Hebrew
Indian
Japanese
Korean
Thai
Turkish
Vietnamese
Multilanguage Support (LANG dir)
Service Pack Messages
Input Method Editor
;# Directories #
DOCS
SUPPORT
VALUEADD

[KeepFiles]

[RemoveFiles]

[Options]
;# Desktop,Taskbar & Startmenu #
;# Experimental #
;# Explorer #
;# Security & Privacy #
;# Speed #
Disable Automatically search for network folders and Printers
;# Visual Effects #
ProfilesDir = "%SystemDrive%Documents and Settings"
;#ISO maker#
isovol = WInLITE
isoatt = -allow-multidot -relaxed-filenames -allow-leading-dots -N -l -d -D -joliet-long -duplicates-once -no-emul-boot -b boot.bin -hide boot.bin -hide boot.catalog
22.4.2005 14:54:51   0.0.0.xxx 4949
rekl bych ze jo daj se vyhazet sluzby, ktery nepotrebujes uz pri instalaci. IMHO ty win budou nabihat podstatne rychlejc
22.4.2005 15:32:41   0.0.0.xxx 5047
Nikdo te nenuti vyhodit vsechno, ale prosc tam nechavam napriklad ovladace modemů nebo skenerů, pokud vis, ze je nebudes pouzivat?

To autor: Hezky clanek, na nLite se urcite podivam. Konecne je na PCT popis nejake uzitecne utility a nejen nesmyslnych skinovacich programu pro Windows a podobne blbosti.
22.4.2005 15:55:37   0.0.0.xxx 4946
Z linku na domovskou stranku jde stahnout novejsi nLite nez je na linku PCTuningu. To neni rejpani, chapu ze clanek se nejakou dobu pise a je vhodne prilozit popisovanou verzi. Jen upozorneni ze linky vedou na rozdilne verze.
22.4.2005 16:09:08   0.0.0.xxx 5151
Ja se zaslanim prosim otravovat budu. Neni treba nic nez upravit instalaci win nLitem (je to napsane v clanku). Eventuelne nahrat jednu upravenou knihovnu (pozor jedna verze pro WINXP SP1 a jina pro SP2)... Obe mam doma muzu poslat. No a nebo nejhorsi varianta... Pouzit vami zminovane programy pro zmenu vzhledu a shell jako je treba Aston, Win Blinds, Style XP atd.
22.4.2005 19:12:54   0.0.0.xxx 5150
cus

zajimalo by me, jestli lze na instalacni cd "pridat" drivery na SATA RAID

diky za info

-= DoDo =-
22.4.2005 20:08:02   0.0.0.xxx 4849
Utilitka TCburner muž před pár měsici nadchla. Bohužel tento týden jsme s kamarádem narazili na velký problém. DVD, které on vypálí, mám já velký problém přečíst. Nejdřív jsem nevěděl proč, ale pak z si vzpomněl, že začal používat mnou doporučený plugin TCBurner. Když přešel zpět na Nero, problémy skončili. Problém je tedy jednoznačně v TCBurneru. Dobře si ho otestujte, než ho začnete používat na důležitá data!
22.4.2005 20:10:27   0.0.0.xxx 4647
To jsem ale hovado, tolik hrubek a překlepů jako v tomto příspěvku jsem snad za celý život nenapsal. Pardon.
23.4.2005 00:18:57   0.0.0.xxx 5146
Dají se někde sehnat veškeré aktualizace na jednom místě? Škoda, že jsem je nikdy neskladoval a navíc používám WinUpdate.
23.4.2005 07:01:45   0.0.0.xxx 4847
jak nahodim ten plugin do tcmd? diky
23.4.2005 07:29:06   0.0.0.xxx 5049
no plugin uz tam je ale co ta cestina? nahrsaju ji do tcburner/lang, to info se prepise na nove info a pak kde vyberu ten locale?
23.4.2005 08:40:51   0.0.0.xxx 4948
a kde sa da ten nlite stiahnut? z homepage to nejde
23.4.2005 09:46:35   0.0.0.xxx 4948
Nastaveni - zalozka system - local. Kdyz tam nebude, dopis do tcburner.ini (ve slozce windows) na 19. radek LanguageFile=czech.locale
23.4.2005 10:00:46   0.0.0.xxx 4948
Ano. Ide to
Podrobny navod najdes na:
http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=115105&CAI=2107

Mne sa to podarilo asi na 3ti krat
23.4.2005 12:12:06   0.0.0.xxx 4948
poradte mi nekdo jak udelat bootovaci cd... mel sem za to ze v tom zazracnym nlite proste zatrhnu vytvorit boot cd kliknu na vytvorit iso a hotovo...ale ejhle kdyz to vypalim tak to bootovaci neni, tak co k tomu jeste potrebuju mit nachystany???
23.4.2005 12:35:19   0.0.0.xxx 4747
toto by veru aj mna zaujimalo
23.4.2005 12:37:16   0.0.0.xxx 4948
ten programcek som skusal asi pred pol rokom a nespomynam si ze by nefungovalo bootovanie.
23.4.2005 17:34:38   0.0.0.xxx 4748
zkousel jste nekdo aplikovat do WinXp Nlitem DX 9.0c ?? puvodne tam jsou tusim 8.0 nebo 8.1 uz ani nevim.....tohle jedine musim instalovat manualne po instalaci...poradite ?
19.8.2005 01:41:00   83.208.156.xxx 4850
DX 9.0c jsou ve WinechXp standartne.. Nejdriv se tam podivej..


Souhlasim, ze se to muze hodit, nemit ve Winech Tisic svetovych jazyku, nebo hardware, o kterem ani nevim, jak vypada.. Jenomze taky mi to trochu pripada jako pitoma soutez, kdy lide zkousi na kolik to stlaci.. jak dlouho pak ty Winy fungovaly? Ze sly spustit? No, to je teda gol. Nakonec me zajima jak moc je tohle legalni.. To uz si muzu rovnou Resource Hackerem upravit par knihoven, aby me to oslovovalo jmenem...
23.4.2005 19:03:03   0.0.0.xxx 5245
Da se s tim pracovat jiz v nainstalovanych win? , spustim program a chce po mne vybrat adresar s instal soubory davanm mu instal CD i C: win ale nic se nedeje porad chce adresar i 386 dam mu ho zase nic co tam vlastne otevrit. Diky za radu jo jeste ten program se spousti pred instalaci Win nebo nejdriv si musim vytvorit instalacku a z te pak instaluji jsem v tomhle zatim naprosta Lama
23.4.2005 19:13:31   0.0.0.xxx 5050
Z toho článku se normální člověk jako já nedozví jak ten plugin do TC dostat.Takže mi je všechno to rozepisování jak s ním pracovat k ničemu.
23.4.2005 20:42:15   0.0.0.xxx 4847
vypada to ze umi jen DVD-R. Ale zatím jsem netestoval.
23.4.2005 21:39:20   0.0.0.xxx 4551
Jak dostat plugin? staci otevrit zip archiv a TotalCommander sam nabidne instalaci pluginu ;-)
24.4.2005 02:49:23   0.0.0.xxx 4849
To mu závidíš, nebo co?
24.4.2005 07:49:23   0.0.0.xxx 4946
Me z toho bootovaci CD vyleze. Na paleni pouzivam DeepBurnerFree, deska je Asus A7V880. Zkontroluj spis, jestli mas v biosu bootovani z CD pred pevnym diskem.
24.4.2005 07:56:42   0.0.0.xxx 5050
Nejdriv zadas, kde je instalacni CD. (Napriklad D. Potom zadas pracovni adresar, ve kterym se bude s tou instalackou pracovat.(libovolnej, nejlip prazdnej), tam ti to ty windows zkopci a s nima se dal pracuje. Pred vytvorenim image si s tim muzes pohrat jeste rucne, treba tam dat na uvolnene misto adresar s oblibenymi programy(icq, FF, antivir, DeepBurner, WinAMP, CodecPack, DVD a CD rippery...)
24.4.2005 09:26:34   0.0.0.xxx 5148
Ja si radsi ovladace nechavam, clovek nikdy nevi, kdy se budou hodit (pravdepodobne nikdy :-)) a s mistem na sve 2 GB systemove partition nemam problem. Spis se zameruji na setreni pameti RAM - je docela neskutecne, co vsechno Windows natahuji za zbytecnosti. Zatim se mi to podarilo stahnout asi na 28 MB.
24.4.2005 10:00:49   0.0.0.xxx 4945
diky ani to nebolelo
24.4.2005 13:05:13   0.0.0.xxx 4549
Docela by me zajimalo jak se projevi v clanku zminena zmena frekvence USB. Jaka je vlastne default hodnota? Neprojevi se jeji zvyseni na zatizeni procesoru? A projevi se jeji zvyseni napriklad na presnosti/pohybu mysi (jako u PS2)? Diky za info.
24.4.2005 13:19:46   0.0.0.xxx 4750
jeje, nejak ste zapomneli zduraznit, ze to pro beh potrebuje NET framework, grr...nebo to tu je?
24.4.2005 14:19:58   0.0.0.xxx 4850
Tak jsem si to udělal jak podle tohoto návodu, tak podle Hulana, ale teď mi nejede TV karta (mám Leadtek WinFast 2000. Přesněji nejede obraz, ani šum, jen černota. Zvuk v poho, ale obraz ne Co s tím? Že bych měl nechat ovladače na TV karty? Ale ty tam instaluju dodatečně od výrobce. Nemá někdo nějakou radu? Moc moc prosím, help!
24.4.2005 16:25:54   0.0.0.xxx 4948
.NET Framework je dnes jiz nutnosti a tak jsem nepredpokladal ze by to pro nekoho mohl byt nejak zavazny problem.. stejne se tomu nevyhneme...
24.4.2005 17:04:46   0.0.0.xxx 4846
Tak už jsem to rozchodil. I když jsem si tam nechal ovladače na TV kartu, nejelo to. Ale když jsem tam nechal ještě ty 3 adresáře, co jsou prý na prd, tak už to jede. Instalace sice trvá dýl, ale po naběhnutí systému mi wokna zabírají kolem 80M paměti, což je jako dřív bez adresářů a s nefunkční TV kartou. Takže ponaučení: nevyhazujte úplně všechno, bo vám něco nemusí jet a akorát nebudete mít tak rychlou instalaci, jinak výsledek stejnej. A kolikrát instalujete woknous, že...
24.4.2005 17:16:21   0.0.0.xxx 5149
kde se daj stahnout vsechny ty aktualizace aby se tam daly prilozit + kde se da stahnout service pack 2 v .EXE ceska verze pro cesky winy (oboje) da se tam taky nak pridat direct x 9.0c ? dik za odpoved
24.4.2005 17:41:07   0.0.0.xxx 4746
mozes popisat nejak v kratkosti ako sa ti to podarilo?
24.4.2005 18:29:14   0.0.0.xxx 4648
prosim o pomoc proč mi při integraci sp2 do xp v Nlite píše ,že mám zkopírovat Win51IP a když ho chci zkopírovat v total commanderu tak mi hlasí soubor nejde zkopírovat.
24.4.2005 18:33:01   0.0.0.xxx 4949
kde si stahnul ten sp2 ? mas-li ho cesky, prosim hod odkaz
24.4.2005 18:41:49   0.0.0.xxx 4748
sp2 vyšel v loni v časopise CHIP ja ko příloha na cd
24.4.2005 19:08:43   0.0.0.xxx 4949
škoda, že to nieje pre longhorn
24.4.2005 22:16:20   0.0.0.xxx 5245
Zkoušeli jste to už? Potřeboval bych vědět, jest-li se tím dá smazat ten zasr. win firewall, fakt už mě to čtve, hlavně když od servis packu 2 se dá sotva vypnout.
24.4.2005 23:19:44   0.0.0.xxx 4849
dx9.0c je soucas baliku sp2...
24.4.2005 23:29:49   0.0.0.xxx 4950
jj, nezbyva nez potvrdit...po redukci jen toho co opravdu nepouzivam (nechtelo se mi moc experimentovat) mam krasnou instalacku o velikosti 165MB. Podotykam ze inst je vyrobena z winXP Prof CE SP2 CZ.
25.4.2005 07:05:34   0.0.0.xxx 4850
aktualizacie na produkty microsoft sa daju stiahnut na adrese
http://www.microsoft.com/downloads/search.aspx?displaylang=cs

tento problem som mal minuly tyzden v praci 9 novych pocitacov a kazdy aktualizovat z netu nie je podla mojho gusta. Na tych strankach stiahnete vsetky aktualizacie a aj ten sp2 len sa tam treba trochu pohrabat.
25.4.2005 07:55:13   0.0.0.xxx 4650
http://www.svethardware.cz/art_doc-9FB76F2A263B5603C1256F070072BACF.html
http://www.koktan.cz/ms_zaplaty_01-05.html
http://download.pegasoft.cz/index.php?rubrika=110&limit=0
25.4.2005 08:00:17   0.0.0.xxx 4748
který adresáře to byly?
25.4.2005 08:43:54   0.0.0.xxx 4850
se necha vypnout asi na 3 kliknuti... ach jo..
25.4.2005 09:04:20   0.0.0.xxx 4949
Některé ovladače, například RAID musím instalovat přes F6 hned na začátku intslace. Lze tam přidat i tyto ovladače nebo je v tomto případě postup stejný, to znamená znovu F6?
25.4.2005 11:18:46   0.0.0.xxx 4646
existuje neco podobneho i pro win 2k? i ten ma tam integrovany spoustu pro normalni uzivatele nepotrebnych veci...
25.4.2005 13:12:15   0.0.0.xxx 4850
Takze poporiadku: Updaty na Windows XP CZ v jednom baliku zatial nie su, takze si to budete musiet postahovat rucne a po jednom pridavat do Nlite, pokial mate Windows XP EN verziu (s CZ MUI), existuje uz hotovy balik so vsetkymi aktualizaciami od MS ktory sa pravidelne aktualizuje, stiahnut sa da tu http://ryanvm.msfn.org/ Nlite od poslednej verzie 0.99.9 tento balik nativne podporuje na integraciu.

Co sa tyka Windows 2000, Nlite podporuje aj tento system, teda pomocou Nlite mozte tweakovat a orezavat aj tento system.

ovladace na radice (klavesa F6 pri instalacii Windows): Nlite dokaze integrovat aj tieto ovladace bez toho aby ste pri instalacii Windows museli stlacat F6 klavesu, da sa to spravit tromi sposobmi, bud integraciou cez Nlite alebo pomocou tohoto navodu mimo Nlite http://greenmachine.msfnhosting.com/READING/addraid.htm alebo existuje kompletny balik ovladacov na radice a ine komponenty tu: http://www.btsunattended.net/Projects/DriverPacks/

Firewall vo Win XP SP2: Nlite dokaze odstranit firewall zo SP2 ale tymto odstranite hned aj ICS (Internet Connection Sharing) to znamena ze nebudete mat moznost zdielat internet s inymi pocitacmi

Direct X9.0C je integrovany v SP2 Baliku pre Win XP, Nlite podporuje integraciu service packov samozrejme. SP2 pre Win XP sa da stiahnut aj s dalsimi updatmi priamo od microsoftu tu (Ceska verzia sietova instalacia) http://download.microsoft.com/ download/2/8/0/28001168-047a-4f33-bcac-e343824afe79/WindowsXP-KB835935-SP2-CSY.exe
25.4.2005 14:50:12   0.0.0.xxx 5048
muzete prosim vice rozepsat to s tou cestinou, vubec se mi to nedari, dekuji..
25.4.2005 16:33:30   0.0.0.xxx 4950
ano ale moznost integrace DX 9.0c bez SP2 asi nejni ze ? velmi by se mi to zamlouvalo ....dekuji
25.4.2005 21:10:04   0.0.0.xxx 4747
Hele, nevite jak se dostat k tem *.inf souborum, ktery jsou nutny pro pridani ovladacu do instalace a to konkretne u ovladacu od Intelu? ja tam vzycky najdu jenom nejaky soubory *.cat, ale inf zadnej. A tehle ovladacu mam zrovna docela dost :-(
26.4.2005 10:40:15   0.0.0.xxx 4949
Jen tak dále chlapíci, rád chodím na vaše stránky a tipy, triky atd. jsou mě neustále přínosem. Supr počteníčko a zábava.
26.4.2005 17:54:05   0.0.0.xxx 5345
2 Flora: postup ako integrovat Direct X do Win XP bez SP2 je tu (EN): http://unattended.msfn.org/advanced/methods/runonceex_cd.htm
2 xxx: upresni co chces rozpisat
2 Chose: inf subory su ulozene v Cab suboroch, pokial ich chces rozbalit staci spustit Setup.exe s parametrom -A, napr do prikazoveho riadka napisat C:TempSetup.exe -A po tomto kroku sa spusti instalator ale subory sa len skopiruju do adresara Crogram FilesIntel ...Bez ich instalacie do systemu
26.4.2005 18:51:04   0.0.0.xxx 4848
ono se to tam nainstalovalo, ale jen soubor Readme.txt. ten inf a zbytek nevim kde jsou
27.4.2005 08:42:40   0.0.0.xxx 4649
Asi nemáš zatrhlé zobrazovat skryté soubory. Mělo by to tam být.
27.4.2005 10:07:49   0.0.0.xxx 5045
diky, velmi cena stranka.....jeste jsem ji ani celou neprolezl ;)...
27.4.2005 12:01:16   0.0.0.xxx 4849
Proc kazdej musi marchovat jakej ma nadupanej stroj
28.4.2005 08:54:56   0.0.0.xxx 4848
.. dobrej magor.
28.4.2005 09:00:05   0.0.0.xxx 4548
.. 2x160GB a 1x80GB ??? A to to sem pises ?
28.4.2005 17:33:46   0.0.0.xxx 4849
to funguje pouze u verze TC 6.5 a vyšší, u starších nutno ručně přes Konfigurace-nastavení-funkce-modulySS
30.4.2005 20:51:11   0.0.0.xxx 4746
Pri tvorbe instal CD jsem asi nezaskrtl sluzbu motivu a ted mi nejde zmenit themes chce po mne zapnout sluzbu ale ve sluzbach ji nemam jak ji tam ted dostanu prosim help
1.5.2005 18:56:44   0.0.0.xxx 4847
Ty 3, co jsou prý zbytečný. DOCS, SUPPORT, VALUEADD. Nějak se mi nechtělo zjišťovat, který z nich přesně...
3.5.2005 10:04:41   0.0.0.xxx 4749
Ahoj nLite po spoštění chce abych zadal cestu ke složce i3876 kde by mněly být instal.soubory XP. Kde tuto složku najdu??. Nějaké jsem v c:windows našel ale na ně program nereaguje!!!!!!!!!!!
Díky všem
3.5.2005 10:16:27   0.0.0.xxx 4644
Ahoj nLite po spoštění chce abych zadal cestu ke složce i386 kde by mněly být instal.soubory XP. Kde tuto složku najdu??. Nějaké jsem našel v c:windows, ale na ně program nereaguje!!!!!!!!!!!
Díky všem
4.5.2005 18:43:28   0.0.0.xxx 4747
Dobry den,

velmi me zaujal vas program na upravu instlace Windows rad bych si ho stahnul, ale nepodarilo se mi na vasi strance najit kde je tento program mozne stahnout.

s pozdravem Weisbauer Jan
9.5.2005 10:59:18   0.0.0.xxx 5048
ja som nainštaloval windows bez nich, dokonca aj i386 som premenoval na setup, a išlo, tie adresáre sú nanič, možno že si mal šťastie
9.5.2005 16:06:01   0.0.0.xxx 4947
Hmm, ale ty seš ale chytrej, asi si to vypnul v ovl. panelech a centrum ti hlásilo, že je vypnutej, ale asi ses nechal jak kašpárek nachytat, bez změny hodnoty v registrech to nevypneš, jen se tam mrkni a nevěř všemu co ti XPčka říkaj, možná ti to pomůže.
9.5.2005 18:31:49   0.0.0.xxx 4849
... se hlasim o to thematko :-)
9.5.2005 18:32:50   0.0.0.xxx 4847
... neznate nekdo neco misto exploreru na urovni a jednoduchosti WindowMakeru ? :-) .. mam to na SuSe 9.3 ... a je to bombovy :-)
13.5.2005 08:49:23   0.0.0.xxx 4444
Ahoj, nemohl byste mi někdo poradit, jak teda v tom servant salamandru získám ten *.inf soubor? Nebo jak se jmenuje ta utilitka od Microsoftu? Díky
24.7.2005 21:18:03   194.108.48.xxx 4649
http://www.nliteos.com/download.html
8.8.2005 16:44:11   83.208.155.xxx 4645
Vážení diskutující, bohužel jsem jen uživatel domácího PC, takže z popisu v článku a několika pokusů jsem nepochopil, jak si připravit správnou instalaci WinXP Home CZ, protože prostě nejsem schopen bez
hlubší znalosti OS určit, co mám a nemám vypustit. Našel by se někdo, kdo by byl ochoten odborně a bez netaktních poznámek na základě
seznamu HW komponentů PC sdělit, co a jak nastavit? Asi by to bylo na více mailů, proto se ptám. Děkuji předem. Pietro
17.8.2005 01:28:50   195.47.49.xxx 4947
Zdravim,
zkousel jsem osekat WIN XP SP2 podle toho konfiguraku nahore, co to delal nejaky chlapek pry na tricetkrat. Mozna jsem se sekl a udelal nekde chybu sam, protoze jen podle nej jsem to zkousel petkrat, kazdopadne mi na jeho sestaveni nasledne nefungoval Adobe Photoshop. Pri kazdem spusteni vyzaduje soubor twain.dll, ktery ve WIN chybi. Adobe sice jede, ale pri kazdem jeho spusteni okusuje s hlaskou, ze postrada tento soubor. Udelal jsem si vlastni konfiguraci osekanych windu a zatim vsechno slape jak ma. Velikost jsem dostal na 221 MB, bez ovladacu a opravnych balicku. Pokud ma nekdo zajem, muzu poslat svoje sestaveni. Nebo se muzeme domluvit a zkusit windy osekat jeste o nejaky ten MB vice. Nezastiram totiz, ze si me tenhle softik na upravu windows doslova ziskal. :-)
18.8.2005 22:47:56   195.47.49.xxx 4647
tak jsem se s tou 1. verzi jeste kapanek pohral a sesekal ji o dalsich 70 Mb na 151MB. Funguje vse, co jsem chtel a zatim to testuji. Instalace probehla za 10 min., Windy maji po nainstalovani 420 MB. Hukot jako hrom. Pokud ma nekdo zajem, muzu zaslat konfigurak.
e-mail: devone@centrum.cz
2.9.2005 21:45:31   84.244.73.xxx 5045
nainstaloval jsem si pluing total comandéru a nemůžu tam dostat češtinu. Žádný adresář "w" není.
4.9.2005 20:47:12   212.80.72.xxx 5048
Dobrý den, chtěl bych si přidat své ovladače do instal. windows, ale nLite vyžaduje *.inf, ale já tam mám pouze *.sys a *.dll. Mohl by mi prosím někdo poradit? Děkuji Jirka.
6.10.2005 16:29:50   213.29.54.xxx 4947
Po instalaci ho najdu v okolních počitačich,ale já jsem v síti a okolní PC používám.Dá se to změnit? Díky.
4.11.2005 23:13:50   212.90.225.xxx 5349
Jde provést znova aktivaci XP-éček po úpravě v nLite a následném reinstalu? Nedělají na microsoftu nějaké problémy se změněným softwarem?
25.5.2006 16:15:55   213.192.28.xxx 1618
Upravim to, nechám vytvořit obraz iso, ale stejně nevím, jak to v Neru vypálit. Řekněte mi někdo prosim přesně, jak to mám udělat.
2.6.2006 08:12:26   155.56.68.xxx 1814
Dobry den
Podle me casove nejnarocnejsi je po instalaci Windows doinstalovat vsechny aplikace (antiviry, optimalizatory, total commander, ...). Instalace je sice par klikani, ale to nastavovani vlastnosti, cestiny, start menu, ...
Jestli tomu dobre rozumim, tak nLite umi pridat na CD aplikace, ale umi je taky nainstalovat a nastavit (treba podle dodanych .ini souboru z puvodnich windows?)
Dekuji
Zdenek Moravec
8.1.2007 16:33:01   147.228.209.xxx 64
Když už takhle vyberu co bych chtěl a co nechtěl instalovat z WinXP docela bych bral aby se dali hned pridat programy které by se hned při instalaci systému nainstalovali ( případne se spistila jejich instalace z CD/DVD při doinstalování systému) nevíte někdo jak to udělat? ( odp. pls na SantaMraz@seznam.cz )

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.