Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E
Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E
autor: Michal Šimonek , publikováno 1.9.2016
Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Tradičně se vracím po nějaké době k přetaktování procesorů a pokusím se vám v rychlosti nadhodit pár tipů jak na taktování i7-6950X. Vybral jsem si k tomu i nejšílenější základní desku na trhu. Rampage V Edition 10. A samozřejmě vyzkoušel krátce co zvládne procesor pod tekutým dusíkem.


Dnes nás bude tedy zajímat samotné přetaktování, znovu něco jako drobný návod pro taktování platformy, jak z čipu vyždímat to nejlepší. Uvidíte také velmi šikovnou utilitku hodící se pro přetaktování a také se dozvíte několik nových položek BIOSu. Ještě než se vrhneme na principy taktování, představíme si stručně procesor Broadwell-E.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Letos se Intel vyšvihl, možná i docela nečekaně, s desetijádrem Intel Core i7-6950X. Nicméně ten také něco stojí, dvacet vláken v extremní edici holt zadarmo nedostanete. A tak mnozí možná sáhnou po o něco nižším modelu Intel Core i7-6900K anebo cenově výhodných i7-6850K a i7-6800K. Stále mají výkonu na rozdávání, jsou to totiž šestijádra s aktivním hyperthreadingem (tedy 12 logických jader).

Samotná platforma X99 je tu od podzimu 2014, oproti X79 přinesla pár dobrých změn. Ale také kompromis v podobě PCIe linek v procesoru. Levnější verze holt mají „jen“ 28 linek oproti 40 u 6950X/6900K/6850K. To je z mého pohledu drobnost. Broadwell-E samotný vychází z Haswellu-E, přínáší však nižší výrobní proces – 14nm. Samotné řízení napětí přes integrovaný kontrolér zůstává. Mírně narostl i výkon „takt na takt“ vůči Haswell-E, ale bohužel také klesl potenciál k přetaktování. Přesto všechno nejvyšší model i7-6950X anebo prémiový 6900K může leckteré z vás oslovit. Výkon pro práci je doslova brutální.

Broadwell-E, i7-6950X

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Procesor Intel prodává v pohledné krabičce se zlatavým nápisem Extreme edice procesoru. Dvacet vláken je brutalita, i když jsou relativně nízko taktovaná. Intel se na to nachystal aplikací Intel Turbo Boost Max, kdy procesor může i na všech jádrech a nebo jen pro vybrané aplikace pracovat až na 3,5 GHz. Nativní řadič umí 2400MHz paměti v zapojení quadchannel. Dá se zprovoznit až 128 GB kapacity. Ohromná cache L3 má 25 MB.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Zde je jen pro přehled soupis modelů a frekvencí procesorů Broadwell-E. Nejlevnější i7-6800K má slušnou cenovku a 28 PCIe linek bude drtivé většině lidí bohatě stačit. Všimněte si v tabulce značení frekvencí "up to", a kolonky Turbo Boost Max 3.0. Ta souvisí s oním softwarem od Intelu, na ten se v krátkosti podíváme v jiné kapitolce.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Co je dobrý přínos, to je možnost vypínat jednotlivá jádra procesoru. Hodí se to hlavně pro extrémní overclocking, kdy na některé testy nepotřebujete všechna jádra (některé verze 3D Marků, Superpi, PiFast a mnohé další). Osobně vítám pro běžný provoz funkci AVX Ratio Offset, hodí se to pro operace, kde CPU využívá instrukční sadu AVX/AVX 2.0 a procesor nejen teplotně extrémně vytěžuje. Většina aplikací AVX neumí, takže můžete mít CPU nataktovaný například na 4.2 GHz a AVX turbo násobič nastavit na 3800 MHz. CPU tak bude stále stabilní.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Shrnující informace o procesoru, který těží hlavně z dalších čtyřech vláken navíc a tím hravě překonává cokoliv je aktuálně v desktopu. Alespoň co do optimalizovaných úloh :-)

Rampage V Edition 10

Do rukou se mi dostala tato deska, a tak mě zajímalo, jak si povede oproti mojí osvědčené starší Rampage V Extreme, ze které i vychází. Na základní desce jsou nějaké drobné visuální úpravy a údajně si tato verze lépe poradí s taktováním pamětí DDR4. Jako výroční produkt pak má i bohatší balení, které obsahuje povedený přední audio panel s vlastní zvukovou částí. Podrobněji se o základní desce rozepsal Zdeněk Obermaier v recenzi.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Rok světel je tu, zaregistroval jsem to už loni na Computexu a doba, kdy katody osvětlovaly skříně se vrátila v modernějším provedení s LED páskami a RGB podsvícením i u samotných komponent. Mě zajímá hlavně okolí patice procesoru a vše co je kolem osazené....Overclocking.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Krátké představení máme za sebou a půjdeme do BIOSu, prvně si BIOS popíšeme a poté si ukážeme v další kapitole, co dokáže s procesorem automatika a jaké další možnosti ladění máme. Poté nás čeká maximální stabilní přetaktování ručně a nakonec zkušenosti s tekutým dusíkem. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.