GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu
autor: Kwolek Jirka , publikováno 23.9.2004
GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu
Dnes už dřívější Top-end grafických karet, řada GeForce FX (...5800, 5900, 5950) nepatří mezi absolutní špičku. O to zajímavěji si dnes tyto karty (zejména doprodej typů s čipy 5900 a 5900XT) vedou v cenové oblasti. Za co jste dříve museli platit více než 12 000Kč, dnes pořídíte za poloviční cenu. Vše je o to zajímavější, že zde stále je obrovský taktovací potenciál. Pokud Vám ještě řeknu, že dnes navíc existuje způsob jak modifikovat BIOS těchto grafických karet, bude zřejmé, že tyto karty stojí za povšimnutí. {mospagebreak title=Kniha první: záchranný režim}

Dnešní pojednání začneme od toho zdánlivě jednoduššího - od přetaktovávání. Proč zdánlivě? Protože mnozí zjistili, že čím více "vytočí" grafickou kartu, tím běží... pomaleji :-(

GeForce FX 58xx a 59xx - tři režimy práce

Tato část se bude týkat všech energeticky náročnějších grafických karet řady GeForce FX, tedy typů 5700 Ultra, 5800, 5800 Ultra, 5900XT, 5900SP, 5900, 5900 Ultra i 5950 Ultra.

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

Konstruktéři nVidie, vědomi si problémů s teplem a spotřebou výkonných grafických karet, zde poprvé představili koncepci několika různých "pracovních režimů" grafického čipu. Myšlenka je jednoduchá: v běžných aplikacích není nutné grafický čip (GPU) taktovat příliš vysokými frekvencemi, níže taktovaný čip bude méně topit a stačí mu nižší napětí. Proto ovladače, spolu s grafickou kartou detekují typ grafické zátěže (2D a 3D akcelerace) a podle potřeby přepínají dva základní režimy. V základním režimu 2D se sníží taktování a napájení grafického čipu, v 3D režimu se takt zvýší a čip zároveň dostane více "šťávy".

Záchranný režim: throttling mode

Ne každý však ví, že nVidia myslela i na situaci, kdyby se čip při vysokých "otáčkách" režimu 3D začal přehřívat (a to by mohlo vést k nestabilitě počítače) - proto je zde zpomalený režim tzv. "Throttling mode". Ten sníží frekvenci i napájení na hodnoty, která jsou typicky uprostřed mezi už zmíněnými režimy 2D a 3D. Pokud se zátěž sníží, čip může zpět přejít do režimu 3D. Záchranný režim je tedy spíše pojistkou režimu 3D, která by se vlastně za normálních okolností NEMĚLA vůbec spouštět.

A teď k věci: část lidi kteří přetaktovávají grafické karty GeForce FX žasne nad tím, kolik frekvence jejich čip snese. Pomocí utilit zvednou frekvenci i o 50% a blahořečí nVidii. Ti zvídavější provedou testy a překvapením žasnou, že si přetaktováním pohoršili. Pojďme se podívat, jak to může vypadat:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

V prvním případě se čip nepřehřívá (v mém případě do taktu cca 420MHz) a zpomalený režim není aktivován, v druhém případě je frekvence 450MHz nestabilní a čip v průběhu testu několikrát spadl do zpomalené oblasti. Čím výše čip přetaktujete, tím častěji je v tzv. Throttling režimu (a výsledky jsou pochopitelně nižší než na běžné frekvenci).

Jak zjistit jestli karta zpomaluje

Dlouhým měřením by se dalo zjistit, kdy karta začíná zpomalovat (tehdy by výsledky byly nejvyšší) - naštěstí je tady jednodušší metoda. Utilita RivaTuner umí zobrazit graf průběhu frekvencí. Pokud nainstalujete utilitu RivaTuner (ke stažení je zde - linky hledejte ve spodní části stránky) tak ke grafu se dostanete následovně:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

Graf vypadá přibližně tak (v průběhu měření musí být RivaTuner pochopitelně stále otevřený):

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

Horní graf ukazuje takt grafického čipu (Core clock), prostřední taktování paměti (normálně je konstantní, zde je graf po úpravě BIOSu), spodní graf ukazuje napájecí napětí grafického čipu VID (je možné vidět stupně "1"=1.2V, "2"=1.3V a "3"=1.4V).

A jak se dostanete ke správné frekvenci? Spustíte si graf, taktujete a kontrolujete jeho průběh. Co se týče paměti, musíte prověřovat, jestli se v obraze neobjeví "smetí", tzv. artefakty.

{mospagebreak title=Kniha druhá: přetaktování}

V této kapitole nečekejte nějaké hluboké objevy, ale návod jak si bezpečně zvýšit výkon vaší grafické karty (tedy pokud jste to dosud neuměli). Další kapitola se bude týkat editace a úprav BIOSů.

Přetaktování: dvě cesty

Existují dvě metody jak přetaktovávat karty s čipy GeForce (a to nejen řady "XT"). První metodou je otevření oficiálních ovladačů ForceWare (ty byste měli udržovat vždy aktuální, aktuální verzi najdete zde: Graphics Driver / GeForce and TNT2 / Windows XP).

ForceWare

Zde stačí po instalaci ovladačů (po každé nové instalaci) stáhnout a spustit jeden malý soubor (coolbits2.reg (.zip)), který v ovládacím panelu grafické karty otevře další volby.

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

V položce "Clock Frequencies" máte k dispozici nastavení pro všechny tři režimy: 2D, zpomalený režim (throttling) i pro 3D (Performance).

Nastavení režimu 2D (Standard) i zpomaleného režimu nemá smysl, měli bychom se věnovat pouze režimu 3D.

Změny taktů je třeba vždy předběžně otestovat stiskem tlačítka "Test Changes" (v české verzi "Testuj změny") - tento jednoduchý předběžný test brání tomu, abyste nastavili parametry, které by vedly k okamžitému zamrznutí počítače.

Pokud systém nebude protestovat (jako v tomto případě)...

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

...můžete přistoupit k testům skutečné stability (viz dále).

RivaTuner

Přetaktování utilitou RivaTuner (ke stažení je zde (linky hledejte ve spodní části stránky)) je stejně snadné - k dispozici je navíc mnohem více ladičských funkcí. Přetaktovávání se netypicky nalézá v druhé části vstupního okna u "ForceWare detected" kde kliknete na Customize a zvolíte ikonu s grafickou kartou.

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

K dispozici jsou podobné možnosti jako u přetaktovávaní v ovladačích:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

I zde je nutné nastavené frekvence předem otestovat a také je zde možnost nastavit frekvence po inicializaci Windows...

Testování stability

Už jsem se zmínil, že je nutné spustit grafy sledování frekvencí - nesmíme překročit frekvenci čipu, při které systém začne přepínat do zpomaleného režimu (v grafu nesmí být zuby a poklesy frekvence čipu).

Správný postup:

 • zkuste nastavit frekvence, které ještě projdou jednoduchým testem ovladačů (nastavit posuvníky, tlačítko Test, Použít...),
 • spusťte kreslení grafu v RivaTuneru (kliknete na horní "Customize" a ikonu s lupou),
 • kartu zatižte náročným 3D testem (např. 3D Markem 03 se zapnutým Antialiasingem),
 • sledujte obraz, pokud uvidíte artefakty (smetí) nebo blikající trojúhelníky, snižte taktování (v tomto případě zejména takty paměti tj. "Memory Clock"),
 • test přerušte a sledujte graf frekvencí, měl by vypadat takto:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

To, že po vypnutí 3D přejde aplikace na okamžik do pomalého režimu (výstupní "schodek") je normální. V horní křivce nesmí být zuby a frekvence musí odpovídat nastavené hodnotě.

 • upravte frekvence a vše opakujte tak dlouho, pokud systém nebude vykazovat ani artefakty, ani zpomalování (nezapomeňte zavřít skříň, aby karta měla běžné teploučko)
 • vhodné je zjištěné frekvence o 10 - 15 MHz snížit (pro strýčka Příhodu) a nastavit jejich automatické použití po náběhu Windows.

V další části se podíváme na něco více "hardcore", na úpravy BIOSu.

{mospagebreak title=Kniha třetí: modifikace BIOSu}V této kapitole se budeme zabývat téměř výlučně řadou GeForce FX 5900SP, 5900XT, 5900, 5900 Ultra a 5950 Ultra. U ostatních karet nepřináší modifikace BIOSu tak velké efekty, většinou stačí změna frekvencí ovladači nebo RivaTunerem.

Rodina GeForce XT 5900

Rodina 5900 obsahuje několik cenových a výkonových podskupin:

  FX 5900XT FX 5900 FX 5900Ultra FX 5950 Ultra
označení čipu NV35 NV35 NV35 NV38
pipelines 4/8 4/8 4/8 4/8
TMU na pipeline 1/2 1/2 1/2 1/2
paměti 128MB 128MB 256MB 256MB
šířka sběrnice 256 bit 256 bit 256 bit 256 bit
frekv. čipu (3D) 390MHz 400MHz 450MHz 475MHz
frekvence paměti 700MHz 850MHz 850MHz 950MHz

Poznámka: Karty řady 5900XT v minulosti doplňoval ještě nedávno typ GeForce FX 5900 SP - což je prakticky totéž jako 5900XT s mírně odlišným taktováním (rozdíl je zanedbatelných 10MHz taktu grafického čipu).

PCtuning komentuje

Obecně platí, že výkon této rodiny grafických karet velmi závisí na taktování grafického čipu. Pokud přetaktujete np. čip karty 5900 FX nad hodnotu 450MHz, můžete počítat s dosažením (pokud máte výkonnou sestavu) hodnoty 6 200 - 6 300 bodů v 3D Marku 2003, což se blíží kartám řady Radeon 9800 Pro / XT.

Základní provedení

Karty 59xx můžeme rozdělit na dva typické designy:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu
Design XT: karty řady 5900XT a některé 5900SP mají tento referenční design (paměťové čipy jsou do L)

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu
Design 5900: typický vzhled karet 5900 a vyšších (karta je zobrazena bez chladiče), paměti jsou "do C"

Největší taktovací a ladící potenciál mají karty řady 5900 (non ultra, tedy ne XT) a vyšší. Podobné provedení (paměti do "C") mají také některé karty (to je však poměrně vzácné) řady GeForce 5900 SP.

Celá řada 5900 je, přes vysoké nároky na chlazení, poměrně snadno přetaktovatelná. V případě karet s designem "5900" a 2.2ns paměťovými čipy je zde dokonce vysoká pravděpodobnost, že změnou BIOSu dosáhnete taktů (a výkonů) karet 5950 Ultra (BIOS 5950 Ultra mění časování pamětí a zvedá napětí čipu).

Poznámka: BIOS grafické karty je základním hardwarovým ovladačem, který v okamžiku bootování počítače grafickou kartu inicializuje, testuje a posléze i nastavuje odpovídající hodnoty taktů a frekvencí. Dnešní BIOSy grafik, jsou stejně jako u základních desek, uložené v pamětech typu Flash - je možné je případně měnit a aktualizovat.

Hrátky s BIOSem

Na začátku bych chtěl podotknout, že flashování, ať originálního nebo upraveného, BIOSu je procesem, který vás může snadno přivést k nefunkční grafické kartě. Nesmíte zapomínat, že neautorizované úpravy (což úpravy BIOSu jsou) vedou pochopitelně ke ztrátě záruky. I zde platí, že veškerá rizika s spojená s editací a flashováním BIOSu nesete plně na svých bedrech. Tento článek má pouze vzdělávací cíle - tak v případě problémů neříkejte, že jsme to zavinili my :-)

Zjistilo se, že mnoho karet řady 5900 (non ultra, karty 5900 Ultra a 5950 Ultra) se liší ne tak hardwarově, jako rozdílným BIOSem. Jelikož je k dispozici množství BIOSů a odpovídající nástroj pro jejich prohlížení a modifikování (X-Bios Editor v1.0.3.520; ke stažení zde) pustila se řada lidí do hledání souvislostí mezi předvolenými hodnotami a bloky čísel uvnitř... (je to něco jako chip-tunning u automobilů).

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu
Mnohé změny lze upravit v Hexadecimálním editoru...

Další část článku je určena pro skalní šťouraly a zvídavce...

Taktování

Vyjděme z typické karty GeForce FX 5900 Ultra. Taktování čipu zapíšeme jako 300/400/850 což znamená:

 • čip v režimu 2D je taktován 300MHz,
 • v režimu 3D "Performance" frekvencí 400MHz,
 • a taktování paměti je 850MHz (vzhledem k DDR je takt 425MHz)

V BIOSu byla objevena místa, kdy bylo možné najít sestavy čísel odpovídající těmto frekvencím. Každé číslo se je v BIOSu zaznamenáno ve speciálním tvaru:

      2D rychlost = 300x100 = 30 000 = 75 30 Hex = 30 75 00 00 bin word
      3D rychlost = 400x100 = 40 000 = 9C 40 Hex = 40 9C 00 00 bin word
mem (850DDR) = 425x100 = 42 500 = A6 04 Hex = 04 A6 00 00 bin word

Pro jednoduchost jsem sestavil tabulku nejpoužívanějších čísel:

frekvence u paměti (DDR) kód
300   30 75 00 00
350 700 B8 88 00 00
375 750 7C 92 00 00
390 780 58 98 00 00
400 800 40 9C 00 00
410 820 28 A0 00 00
420 840 10 A4 00 00
425 850 04 A6 00 00
450 900 C8 AF 00 00
480 960 80 BB 00 00
500 1000 50 C3 00 00

V BIOSu jsou hodnoty frekvencí uložené jako hodnota taktování čipu GPU + 8 hodnot rychlosti pamětí (podle počtu čipů).

Pro nastavení 300/700 (2D režim u karet 5900XT) najdete v BIOSu tento blok dat:

30 75 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00

Pro nastavení 375/700 (throttle u karet 5900XT) najdete v BIOSu tento blok dat:

7C 92 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00

Pro nastavení 390/700 (3D režim u karet 5900XT) najdete v BIOSu tento blok dat:

58 98 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00 B8 88 00 00
B8 88 00 00

V X-Bios editoru provedené změny vypadají asi takto: (300/800) 2D, (375/800) zpomalení a (480/800) pro 3D Performance:

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

Tyto změny lze potenciálně provést u všech kvalitních značkových karet 5900XT - kartu nebude třeba přetaktovávat ovladači (takty můžete nastavit na standardní).

Napájení GPU

Typickým "napěťovým" řetězcem v BIOSu řady 5900XT je: 03 78 01 82 02 8C 03, kde:

(hex 78)/100 neboli 120/100 = 1.2 = volba 01
(hex 82)/100 neboli 130/100 = 1.3 = volba 02
(hex 8C)/100 neboli 140/100 = 1.4 = volba 03

Typickým řetězcem v BIOSu řady 5900 a vyšších je: 07 78 04 82 05 8C 06, kde:

(hex 78)/100 neboli 120/100 = 1.2 = volba 04
(hex 82)/100 neboli 130/100 = 1.3 = volba 05
(hex 8C)/100 neboli 140/100 = 1.4 = volba 06
případně (u 5950 Ultra)
(hex 96)/100 neboli 150/100 = 1.5 = volba 07

Poslední varianta je určena pro 3D režim karet GeForce FX 5950 Ultra, které zvedají napájení na 1.5V - díky tomu dokáže čip pracovat na frekvenci 500MHz (a ¨často i mírně vyšší). Volbu 96 07 lze pravděpodobně použít u karet GeForce FX 9500 (non ultra a vyšších). Není prokázáno, jestli lze zvednout napětí (na 1.5V) u řady 5900XT.

Nedoporučuji ruční změnu napájení - raději neriskujte a neměňte zde žádné hodnoty! Bloky které začínají 07 (předpokládám karty 5900 a vyšší) by mohly teoreticky končit 96 07 a tím zvednout napětí na 1.5V. Otázkou je, jestli raději nezměnit BIOS přímo na 5950 Ultra.

Latence

V BIOSu je několik bloků odpovědných za tzv. latence paměti. Kratší latence zrychluji komunikaci čipu s pamětí, ale paměť nedosáhne vysokých frekvencí.

Blok: "07 03 0F 43" je možné změnit na "07 03 0F 40" (změna musí být provedena na každém z osmi binárních slovech v tabulce). Někteří hovoří i o tom, že dosáhli zrychlení změnou "07 03" na "07 00".. ve výsledku na "07 00 0F 40". U karet 5900XT jsou bloky latencí často "07 03 0F 03" a změna na "07 03 0F 40" by mohla zlepšit přetaktovávací možnosti paměti (zase se musí změnit osm bloků). Variantou je i zde "07 00 0F 40".

Flashování a záloha biosu

Pro flashování BIOSu je nutné použít utilitu NVflash 4.41 (ke stažení zde).

 • BIOS si nejdříve zálohujte: nvflash -b ORIGINAL.ROM
 • příkaz pro flashování je: nvflash -f xxxxxx.ROM -u -p,
  přičemž -u a -p dovolí na kartu zapsat modifikovaný BIOS (případně BIOS jiného výrobce).

Pro kartu Canyon 5900XT (300, 390, 700) jsem si připravil upravený BIOS (latence a takty 300, 420, 800), ke stažení je zde: newbios.rom (předpokládám, že lze jej použít i u jiných 5900XT).

Závěr

Upravil a zmodifikoval jsem dva BIOSy 5900XT a prošel (a vyzkoušel) několik dalších. Je to zábava na dlouhé zimní večery - hodně také závisí na štěstí, s dobrou kartou dosáhnete nečekaně vysokých taktů. Zkoušel jsem jednu kartu MSI GeForce 5900 a změnou BIOSu ji překonvertoval na 5950 Ultra (to je poměrně známá věc), s 5900XT jsem měl střídavé štěstí - lepší kousek zvládal takty 460 a 820 a na přetaktovaném Pentiu 4 jsem dosáhl na metu 6339 bodů v 3DMark 03 - to není na kartu za 5000Kč bez DPH vůbec špatné...

GeForce FX 59xx, přetaktování a úprava BIOSu

Užitečné linky:

 • Sbírka oficiálních BIOSů: MKVTECH,
 • diskuze na NV News (anglicky),
 • diskuze na Guru 3D + některé BIOSy (anglicky)
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.9.2004 00:18:14   0.0.0.xxx 3738
a co voltage u R9800 da se zvysit?
24.9.2004 00:32:14   0.0.0.xxx 3736
Pro změnu napětí u Radeonu 9800 musíte najít tzv. "voltmod". Popis je například zde: http://www.fastlanehw.com/reviews.php?i=74
24.9.2004 07:19:01   0.0.0.xxx 3737
Když přes coolbits nastavím taktování paměti přímo v ovladačích, tak se mi většinou po restartu počítače vrátí na původních 700 MHz. Co s tím??? Samozřejmě při změně provedu test a mám zatrženo, že se má nsatvení použít i po restartu. Mám Leadteka5900XT 450/840 3DM03 6300bodu.
24.9.2004 07:50:05   0.0.0.xxx 3939
No neviem na vacsine stranok neodporucaju flashovat BIOS na 5900XT, lebo nedokazu vacsinou zvladnut take vysoke frekvencie ako 5950Ultra...To ze sa tebe podarilo dosiahnut take vysoke frekvencie bolo viac nez stastie na kartu...normalne ti zavidim ze sa ti dostala do ruky taka karta...Ja som mal 5900SP ale som ju vymenil za 9800Pro a som happy,lebo ta 5900SP nesla teda moc vysoko
24.9.2004 08:16:46   0.0.0.xxx 3839
Dobrý den, díval jsem se na Váš článek, velmi mě zaujal a chtěl bych se zeptat, jak je to s úpravou biosu (konkrétně vga biosu od microstar N8912MS.102) na grafárnu geforce FX 5600 VTDR 128 MB ram. Mám vypočítané všechny potřebné věci, jenom když chci upravit takt jádra v hexadec. editoru, použiji stejnou 3D frekvenci pro vyhledání čísla (325 MHz). Jenože jsou tam 2× jedna v řádku s odkazem 0×70A0 a druhá 0×EC20. mám přepsat obě na nové frekvence??? nebo jen jednu z nich a kterou???

Díky za odpověď
24.9.2004 08:25:38   0.0.0.xxx 4140
Vcera sem si poridil GF FX5700 256MB DDR od Inno3D, zkusil sem overclocking primo v nastaveni forceware a pri jakekoliv zmene taktu core nebo ddr selze nasledny test. At uz takt zvysuju nebo dokonce snizuju. OC pres rivatuner sem zatim nezkousel, pouze me zajima jestli se s tim nekdo setkal a cim to muze byt zpusobene.
24.9.2004 08:27:25   0.0.0.xxx 4340
Mam tuto kartu, mate nekdo zkusenost s tim, jak je tato karta "vhodna" k temto upravam (v nejlepsim az na BIOS Ultry :-) ) Pokud vim, tak ma pameti stejne jako normalni 5900 tzn. 2.2 ns, to by melo byt v pohode, ne?
24.9.2004 08:34:17   0.0.0.xxx 3939
K tomuto dotazu se připojuji. Na MSI 5900SP autodetekce v ovladačích zjistí např. 780MHz. Takto nastavená frekvence po nějakou dobu drží, i po restartech PC. A pak zcela záhadně dojde k přepnutí zpět na 700MHz. Žádnou souvislost provozu PC s přepnutím zpět jsem nevysledoval. Prostě třeba 4 dny (ale taky jen 1den) to běží dle nastavení, i při restartech a pak to zničeho nic přepne zpět. Každou radu vítám, díky.
24.9.2004 08:49:05   0.0.0.xxx 3940
pouzi rivatuner.. alebo nastav na pamete rovnaky takt aj v 2d mode.. ono sa to resetuje prave kvoli tomu.. ze to nastavis v 3 mode ale v 2d mode mas stale 700.. takze musis nastavit rovnaku hodnotu
24.9.2004 09:11:05   0.0.0.xxx 3938
No, nerad Ti to řikám, ale timhle syndromem trpí hodně karet od InnoVision. Sám jsem měl 3 (slovy tři!!!) FX5600 od Inno3D a všechny po nějakém čase padaly (resp. zobrazovaly špatně) i na orig. frekvenci. Musel jsem ji hodně podtaktovat aby:
1.) prošel test
2.) byla stabilní

po tom třetím pokusu jsem ji už vyměnil za peníze a koupil R9500.
24.9.2004 10:02:20   0.0.0.xxx 3939
Je téměř vyloučené flashovat BIOS 5950 Ultra na 5900XT - rozdíl frekvencí je příliš velký (zejmána takt pamětí 950 je moc na každou XT). Proto kolují upravené BIOSy se sníženými takty. Já jsem flashoval na 5950 Ultra na plnou originální 5900 od MSI a vyšlo to. Pro XT je lepší upravit BIOS, nebo najít modovaný BIOS. Zkuste začít mým který je v článku (nezapomeňte na zálohu originálu ROM).
24.9.2004 10:19:01   0.0.0.xxx 4040
Muzu dat bios z 5950 ultra na 5900 ultra?
24.9.2004 10:40:10   0.0.0.xxx 3838
taky mam 5700 ale 128MbRam od Inna a jde mi pretaktovavat krasne,ted nereknu presne na kolik,si to nepamatuju,nepouzivam to,
asi sem mnel stesti nebo nevim, ale ja kupuju jedine Inno, nikdy sem nemel problemy
ne tydle sem sundal jenom hned ten vetracek,takovej kraval no hruza
24.9.2004 10:46:58   0.0.0.xxx 4039
Mám v MSI 5900XT bios z 5950Ultra už půl roku a v pohodě.
Nefunguje pouze TV výstup.To mě sice netrápí,ale rád se nechám poučit pokud to někdo vyřešil.
24.9.2004 11:20:31   0.0.0.xxx 3938
ja mam na Leadteku A380LX..coz je 5900SP. BIOS z 5950 uplne bez problemu..takze sem ziskal 5950 se 128MB pameti ;)
akorat vsechno co je v tohle clanku, tak uplne neplati.
BIOS z 5950 je uplne jinej a ty hodnoty gpu a pameti jsou tam uvedeny asi jinak
24.9.2004 12:05:43   0.0.0.xxx 3940
No ale odpoved je ze to lze?Myslim,kdyz si stahnu nejakej z netu?
24.9.2004 14:05:13   0.0.0.xxx 4040
vdaka Bohu za tento navod na taktovanie eFiXiek, konecne poriadny navod ako na ne! mam postahovane vselijake utilitky na OC (nVHardPage v2.0, posledny RivaTuner) ale nedarilo sa mi pretaktovat kusok od MSI FX5900XT. bud bola nekompatibilna OC utilitka s najaktualnejsim ForceWare alebo jednoducho aj ked som v RivaTuneri zmenil 3D Performance takty z 390/700@450/800MHz a spustil test v 3DMark03, tak v logu som mal stale 377/800MHz. aj som si dokupil pasivy od Zalmanu na pamate (i ked tie idu pretaktovat bez problemov, kedze pamat pracuje synchronne v 2D aj 3D rezime) ale takt jadra nikdy nebol viac ako tych 377MHz (pritom default pre 3D rezim by mal byt aspon 390MHz)! dufam, ze teraz sa mi to konecne podari (i ked farcry i doom3 som uz komplet presiel aj pri 377/700MHz, navyse pri doom3 mi casto prepinal do chraneneho rezimu koli nedostatku napajania comu nerozumiem - 300W zdroj, zrejme bude treba investovat do znackoveho). toto su presne tie navody, ake patria na takyto web (a ze ich je ako safranu). este raz dakujem a pochvala autorovi za pekne a prehladne spracovanie. maly dodatok 5900SP od XT su rovnake GPU ktore sa lisia spracovanim samotnej karty, co okrem ineho znamena mierne odlisne takty a tiez inym PCB a modulom, ktory monitoruje teplotu jadra GPU, co 5900XT nemaju. samotne GPU je uplne identicke.

24.9.2004 14:29:37   0.0.0.xxx 3939
GF 5900 za 6000Kc - porad strasne drahe.
Proboha, tady pisete o "doprodeji" a pritom za tu kartu se plati tolik, kolik pred 2-3 lety za TOP kartu po 1/2 roce prodeje. Kde to jsme :-/

Za rok bude standardni cena za GF kartu 10 000 KC, coz bude mit jediny dusledek, a to je vyrazny narust popularity hernich konzoli a postupny upadek her na PC. Opravdu by me zajimalo, kolik lidi bude stale bavit menit kazdy druhy rok (to nejpozdeji) v PC grafarnu za takovy prachy, kdyz ji k nicemu jinemu nez na hry nevyuzije? Kdyz se mrknu na rust prodeje konzoli, tak je tech lidi uz dnes o dost mene, nez pred cca 2-3 lety.
24.9.2004 19:59:57   0.0.0.xxx 3939
never tomu ze to tak pujde dal. to je hlavne v zahranici a hlavne myslim, ze ten kdo ma v sobe pc, je tak trosku blazen do pc tak bude upgradovat porad dokola. Vyrostla generace pc silencu, dalsi a dalsi zvysuji pocet a hlavne ti starsi moc neodrustaji. Never tomu ze to skonci, spis se rozsiruje pocet lidi co maji pc nebo konzoli
24.9.2004 21:07:16   0.0.0.xxx 4040
Kukacko ty LAMO!!! ))))
25.9.2004 08:48:23   0.0.0.xxx 3739
Souhlasím s tebou, že cena grafických karet je neúměrně vysoká. Srovnám-li to třeba s motheboardem, což je podle mého složitější elektronika na vývoj z hlediska stability, rychlosti a spolehlovosti, tak je to nemyslitelné, že za sluškou desku dám 3000 až 4000 Kč a za graf. kartu na stejné úrovni kvality (z hlediska výrobce) o pár tisíc více. Prostě je to velice předražené a cena neodpovídá výkonu ani kvalitě. Z tohoto důvodu mám pořád G4 MX 440 a více či méně pořád stačí, já nemusím mít nejnovější grafický vychytávky, mně bohatě stačí, když má hra dobrou hratelnost.
25.9.2004 10:34:29   0.0.0.xxx 3839
kdyz pouzijes BIOS z 5950 od BFG Techu tak ti pojede i TVOut.. ;)
25.9.2004 19:30:11   0.0.0.xxx 3839
A kdyz proces flashovani nedopadne zrovna dobre? AGP mrtvolu jsem jeste nikdy nezkousel privest k zivotu. Ale kdysi se mi stalo, ze jsem nasel po roce povalovani obstarozni graficke workstation mrtvou PCI MGA200A. Nic. Zkratka vubec nic. Jen pomrkavajici oranzove svetylko na monitoru davalo tusit, ze neco neni v poradku. Stahl jsem BIOS. Vzal jinou videokartu, pro jistotu znacky srot, a flashnul BIOS do nefunkcni Matroxky. Postup se osvedcil. Flashujes? Memento mori. Ale nic nemusi byt ztraceno. Vyzkousel to nekdo s Radeonem, GeForce nebo jinym typem karty? Zajimala by me _prakticka_ zkusenost. Slyset, cist: "Ano, zkusil jsem to a zije!"
26.9.2004 17:01:34   0.0.0.xxx 3839
mne to tiez robilo, ale odkedy mam 61.77 ovladace, tak sa mi taktovanie drzi na spravnych hodnotach a ked mam pravdu povedat, tak na to ze mam sprakle tak mi ide karta na 390/680 @ 475/800, bohuzial pamate nic moc, uz od nova idu iba na 680, takze taktovanie nie je nic moc, ale jadro ide pekne 6150 v 3dmarku, ale ako som si vsimol, tak najviac pridava body taktovanie pamati
26.9.2004 21:11:44   0.0.0.xxx 3940
Zkusenost praktickou nemam, bios na grafice sem naposledy flashoval kdyz sem mel S3 Savage 3D a to jeste ani te me karte flashnout nesel, tak se to spoustelo jako exe soubor pred spustenim win98 a nacetlo to bios rovnou do pameti - ale jinak v tom problem snad nebude, melo by stacit vzit nakou PCI grafarnu, nahodit to s ni, nastavit si primary VGA PCI v biosu a pak se zastrcenou AGP zkusit naflasovat - otazkou je jestli u tech flasheru nejsou naky kontroly pritomnosti grafiky.
26.9.2004 22:28:20   0.0.0.xxx 4441
Zkusil jsem zde popsany postup modifikace biosu na svuj LeadTek FX5900XT - z 300/375/390/700 na 300/375/450/850. Zmenil jsem tri retezce: 2D - 30 75 00 00 + takt pameti 8x 04 A6 00 00, throttle - 7C 92 00 00 + 8x 04 A6 00 00, 3D - C8 AF 00 00 + 8x 04 A6 00 00. Flash probehl uspesne, avsak frekvence karty zustaly na default 300/375/390/700. Zkusil jsem dvakrat modifikovany a zpet originalni. Kde je chyba?????
26.9.2004 22:32:02   0.0.0.xxx 3840
nechcem nejako nadrzat vyrobcom grafickych kariet a ich cenovej politike ale velmi sa mylis ked porovnavas ceny lepsich grafikych kariet s cenami motherboardov. len samotne GPU ma podstatne viac tranzistorov ako cely motherboard a to nehovoriac o skutocnosti, ze sucasne maju osadenych 128 az 256MB rychlej pamate - to su dalsie miliony tranzistorov navyse. ono nie vsetko co je male musi byt aj lacne. ceny procesorov sa ti nezdaju premrstene? to je presne o tom istom...

27.9.2004 06:59:11   0.0.0.xxx 3940
Ty jsi ale trouba, srovnávat VGA s MB, takovou hovadinu jsem fakt ještě nečetl. Nechtěl jsí náhodou napsat, že to srovnáváš s CPU? To je daleko bližší k VGA (GPU) než MB!
27.9.2004 08:39:39   0.0.0.xxx 3838
nahoda je blbec ale doporucoval by som flashovat s nejakou UPSkou pripojenou k PC, i ked kto si koli flashovaniu kupi UPSku, vsak? na druhej strane pokial vam castejsie vypadava elektrika (napr. raz do mesiaca a viackrat) urcite sa vam zide tak ci tak. niektore spolocnosti problem s chybnym flashovanim riesia dualnym BIOSom. napr. MSI pouziva twinBIOS ale tuto technologiu musi podporovat aj flashovacia utilita. v pripade chyby sa pri bootovani pouzije zalozny BIOS-2
27.9.2004 09:29:25   0.0.0.xxx 4039
pri akom nastaveni 3DMark03 ste dosiahli tych 6339 bodov? mozete aspon strucne popisat aj na akej zostave sa to robilo?
27.9.2004 12:59:19   0.0.0.xxx 3839
Zdravim vsetkych. Precital som si tento clanok a skusil som to. Modifikaciou biosu sa mi podarilo dostat na 390/700@480/960 bez problemov a vysledok v 3DMark 03 je 6714 bodov na zostave P4 2.4@3.33GHz, ASUS P4P800, 2*256MB 450MHz A-DATA dual channel. 3DMark na default nastaveni. Velmi som ostal prekvapeny, ze ta moja karta dokaze tak velky takt.
27.9.2004 18:34:35   0.0.0.xxx 3840
a ten system sa ti javi stabilny aj pri dlhodobejsej zatazi? ked hej, tak to ti gratulujem, asi mas stastie na komponenty, pretoze tie hodnoty OC pre GPU a CPU su viac nez slusne. mne isla MSI FX5900 XT pretocit pomocou RivaTuner (BIOS si netrufam modifikovat - nemam peniaze na novu kartu ak by nieco nevyslo na 536/810MHz ale v grafe sa mi pocas 30min testu v 3DMark03 objavili asi 3 jednosekundove prepady do throttle rezimu. napriek tomu sumar z testu mi stale tvrdi ze GPU islo na 377MHz tak teraz neviem comu mam verit viac. ak mozes pozri este ake mas oznacenie na pamatiach. ja mam HY5DU283222, co by mohli byt 2.8ns Hynix a o 960MHz si mozem nechat len snivat i ked na nich mam pasivy od Zalmanu. inak mam tiez MSI FX5900 XT

28.9.2004 00:23:05   0.0.0.xxx 4339
Prosím o podrobnější popis flashnutí BIOSu FX 5900, nemůžu spustit stáhnutý program nvflash.exe. Jestli mi můžete poradit jestli se spouští jenom z DOSu (který jsem nedávno vyhodil). Dík
28.9.2004 07:21:52   0.0.0.xxx 4139
Vcera som skusal dalej flashovat rozne biosy inych vyrobcov (5950 Ultra a pod.), ale ani s jednym biosom nemala moja karta taky vykon, ako s modifikovanym originalom. Zvisil som aj takty a ostal som pri 490/995MHz a vysledok 6865 bodov v 3D Marku 03.
28.9.2004 08:03:30   0.0.0.xxx 4039
silne pochybujem, ze ta pamat bez chladenia (ale aj s chladenim), tak ako to ma aj napr. MSI FX5900 XT zvladne bez poruch takt takmer 1000MHz. podobne takty su urcene pre pamate typu GDDR3 ale to je uplne ine kafe. si to poriadne otestuj a nedavaj tam take frekvencie, ktore ti este prejdu zakladnym testom v ovladacoch. ked aj windows nabehnu tak sa ti to urcite zasekne v nejakej narocnejsej hre.

28.9.2004 13:47:33   0.0.0.xxx 3838
Myslim si, ze ak mi prebehol 3DMArk 2003 niekolko krat bez problemov a bez ARTEFAKTOV, tak to je asi postacujuce podla mna. Dnes to ale vyskusam na DOOM 3 a uvidim.
28.9.2004 18:36:33   0.0.0.xxx 3939
Přečetl jsem si různé články o přetaktování gr.karet FX 5900 XT a tak jsem to zkusil také. Použil jsem na tomto serveru recenzovaný a aktuální program Riva Tuner. Ovšem co se nestalo: Unreal Tournament (1999) je shlukem SLIDE SHOW, namísto požitku z "řádění na place" mám akorát tak vztek sám na sebe. Zkrátka v Direct 3D se mi obraz seká - snímky jdou rychle, ale trhaně za sebou, jako bych hrál Doom3 na Ultra kvalitu. Vyzkoušel jsem všechny drivery, od originál MSI (CD) tak po nejnovější 61.77 a stále se to opakuje.
Není možné, že jsem v tom množství voleb a funkcí někde přehlédl důležitou položku pro nastavení? Netuším, která by to mohla být. Sice "taktování" hardwaru PC moc nehovím a nejsem žádný začátečník, ale tentokrát jsem v koncích. Pomohla by obnova Windows XP? Anebo je možné, že tweakovací programy umožňují zápis přímo do Flash grů karet? Nevím.
28.9.2004 20:44:49   0.0.0.xxx 4039
ty ses nam ale nejajkej prorok.....
28.9.2004 21:45:22   0.0.0.xxx 3939
nuz ktovie co vsetko sa mohlo medzitym stat. ale pokial ta nic nenapadne tak najprv pozri aku to mas verziu RivaTuneru. Mala by byt aspon v2.0 Release Candidate 15.1 (pokial neni novsia) tato aj mne spolahlivo funguje. v menu pre ovladace najdi poslednu polozku, ktora resetuje ovladace na default hodnoty. ked ani to nepomoze, doporucujem odinstalovat ovladace cez sluzbu na to urcenu a nainstalovat najnovsie (tusim ForceWare v61.77, ked ani to nepomoze tak preinstalovat Unreal2. RivaTuner modifikuje iba registre takze problem by sa mal tymto vyriesit.
28.9.2004 21:56:02   0.0.0.xxx 3938
tak som aj ja dnes pretaktoval svoje PC i ked neni to az taka slava co sa tyka narastu vykonu. P4 2.8@3.5GHz a FX 5900XT na @500/810MHz. vyplulo mi to v 3DMarku03 6555 pri default nastaveni, ale... ked zbiehal test 2x tak sa to seklo. Podla vsetkeho to bude CPU, pretoze GPU zvlada aj takyto OC. VCore bolo 1.8V vyssie som nechcel ist ale planujem kupit znackovy kvalitny zdroj 480W a potom este raz skusim. ak nebude stabilne tak pojdem s FSB nizsie. btw pretaktovanie CPU vo vysledku pre 3DMark03 celkom logicky uz velky rozdiel neurobi (pri 2.8GHz je to 6235 bodov).
28.9.2004 23:58:44   0.0.0.xxx 3838
tys obevil ameriku ze, naprosto stupidni clanek.... alespon v dnesni dobu ale pred pul rokem bych ti dal za 1
29.9.2004 03:13:19   0.0.0.xxx 3940
dostat sa s mod biosom na 1000mhz nie je problem, dochadza totis k zasadnemu zhorseniu casovania pamati...

to alfi: osobne myslim ze 6865 bodov je somarina ako mraky (hod sem link na certifikat z futuremarku)

jadro ti ide len na 490 a pri 1000mhz pamatiach musis mat tak zle latencie ze sa divim ze mas vobec viac ako default...

cela modifikacia biosov a flashe u 5900XT su volovina,
len raz sa mi podarilo zvysit vykon a aj to karta zle renderovala scenu (asus bios na MSI)
ak xcete flashovat treba 5900+
29.9.2004 11:04:31   0.0.0.xxx 3940
cau lidi, mam FX5800 se yakladnim taktem 3D 400/800. Naprosto v pohode jede 467/974... nastavila si to karta sama po automatickem pretaktovani... v 3Dmark2003 to hodi 5650 bodu. A do zadnyho throttle modu to nepada...
zvlada dokonce 500/1000 ale to uz 3Dmark neprojede... i kdyz vetsina ostatnich veci jede normalne...
taktu zdar :-)
29.9.2004 13:00:44   0.0.0.xxx 3839
to od tebe nebylo vůbec konstruktivní.
29.9.2004 13:03:11   0.0.0.xxx 3938
zajisté vyzkouším.
29.9.2004 13:14:32   0.0.0.xxx 4038
zdravim,mam problem a to ten,ze moje karta je podle testu nestabilni a prehriva se uz za "tovarniho" nastaveni,bez vyssiho taktu.Zkusil jsem RivaTuner a graf frekvenci,rozjel 3dmark2003 s antialiasingem a behem testu nekolikrat spadla karta do zpomaleneho rezimu.Mam naistalovane posledni drivery od Leadteku(61.36).I bez antialiasingu mi dava 3dmark2003 jen neco kolem 4600 bodu.Pravda je, ze mam jen celerona 1,7 a 512Mb pameti.
29.9.2004 13:15:04   0.0.0.xxx 3739
priste budu konstruktivnejsi. :o)
29.9.2004 16:28:54   0.0.0.xxx 3840
Jak nastavit voltáž pro mou kartu na 1.5 pro 3D ??? Víte si s tím někdo rady??? Normálně tam mám 03 78 01 82 02 8C 03. Znamená to že musím dát místo 8C nově 96 ??? Jinak mám stabilní takt 450/945 ... ale štve mě pomalý jádro ....takových 475 by bylo pěkných. Sundal jsem i ten pitomý Heat Spreader ... teplota šla dolů ale i tak mě to dál nechce stabilně pustit. Proto ta voltáž. Díky za rady.
29.9.2004 20:01:39   0.0.0.xxx 4038
cau lidi nevite nekdo nahodou postup jak odemknout vsech 16 pipelines u 6800nu, vubec se mi to nedari v rivatuneru odemknu 4 pipelines ale po restartu je porad aktivnich jen 12, nebo nemate nekdo poneti kde by se dal sosnout bios pro 6800gt ale jen se 128mb ram vim ze jednu dela asus ale na webu bios nemaj pred dik callisto.
29.9.2004 20:20:05   0.0.0.xxx 3938
Tak jsem už na celý "problém" přišel: kdesi v nastavení karty jsem měl zvolenou funkci: Vykreslování snímků "dopředu" a hodnotu 3. Změnil jsem na 0 a funkci vypnul a je po "záškubech". :-))
30.9.2004 00:10:52   0.0.0.xxx 3838
stiahol som si novu verziu tohto benchmarku (necelych 300MB) a skusil ho spustit na mojej pretaktovanej FX 5900XT (480/810MHz). ocakaval som, ze to nebude ziadna slava ale ze to bude az take zle som nepredpokladal. dosiahnuty vysledok 1158 bodov (v 3DMark03 priemerne 6320 bodov) hovori sam za seba. este horsie je vsak to, ze cely test spolu s demom bola vlastne jedna velka slideshow prezentacia, takze pokial nas cakaju nove hry behajuce na podobnom engine tak to je nic moc! kartu mam len 1/2 roka, navyse pretocenu a uz mozem zacat zhanat peniaze na upgrade novej


30.9.2004 09:04:28   0.0.0.xxx 3940
Počkej na lance parchante.
30.9.2004 11:51:55   0.0.0.xxx 3939
3dmark je sen vsech vyrobcu grafickych karet.......
je proste navrzenej tak, aby vymacknul uplny maximum, ve vetsine pripadu spis minimum :] ale moc nevypovida o realnem hernim vykonu....... myslim, ze idealnim testem je aquamark3

jinak me se povedlo: prolink 5900XT@ 5950ultra 500/985
30.9.2004 13:22:30   0.0.0.xxx 3939
ked to mas stabilne tak to je ozaj impozantny vysledok. ale niekto tu pisal, ze flashovanim ide zvysit takt pamati az k magickej hranici 1GHz ale, ze sa vyrazne zhorsi ich casovanie. dobre by bolo keby si na takto taktnutej karte nechal viackrat zbehnut 3DMark03 (default nastavenia) a potom sem hodil celkovy vysledok. mozes odcitat oznacenie pamati? velmi rad by som si chcel porovnat parametre.
30.9.2004 16:27:45   0.0.0.xxx 4040
tak tohle taky nebylo konstruktivní
1.10.2004 11:18:17   0.0.0.xxx 4040
Tak to já mám MSI 5900XT a povedlo se mi 495/950. Zvedl jsem i 3D napětí jako to má 5950...jinak proč myslíš že nejlepším testem je aquamark? Podle mě je idealní 3Dmark01,ale chtěl by upradovat pro aplikace tipu DX9.0 a vertex,pixel...3.0
2.10.2004 20:41:09   0.0.0.xxx 3939
Tak jsem se po precteni clanku odhodlal pohnout se svou MSI 5900XT, a zkusil taktovat pres drivery.... ale pokud zvednu pameti na 800, tak Riva Tuner a stejnetak ovladace rvou, ze test selhal ( ... pokud to dam na 794 - 798 (jak kdy) tak je test OK. Pokousel jsem ze srandy pres 800, a take to krici... nevite cim to muze byt? ...myslim, ze ta karta by min tech 800 zvladnout mela, ne?
3.10.2004 12:51:45   0.0.0.xxx 3839
hledal jsem moznost zvysit napeti pameti na grafice v biosu, nasel jsem spousty stejnych adres, ale nemam odvahu je zmenit, protoze si nejsem jisty, zda to lze.Spise predpokladam, ze jsou napajeny rovnou ze stabilizatoru.Poradi mi nekdo?
Jooo, chtel bych znat adresy latenci pameti, ktere vam jedou na dost pochybnych 1000Mhz!-podle me je to pekna blbost
4.10.2004 08:25:00   0.0.0.xxx 3940
Ja som pouzil hodnoty 07 00 0F 40 a funguje mi to bez problemov. NA 1000 MHz mi po dlhsom case zacalo robit artefakty, tak som znizil takt na 970 MHz a teraz to je bez problemove.
4.10.2004 15:38:24   0.0.0.xxx 3938
Upresneni rozdilu FX5900SP vs. 5900XT:
Zpocatku se prodavaly karty 5900SP, ktere byly kompletne - i co se tyce layoutu desky - totozne s plnohodnotnou FX5900, jen podtaktovane. Mely i teplotni cidlo jadra. Bohuzel, to se zahy zmenilo. Vyrobci zacali setrit a vysledkem bylo, ze se prodavaly karty 5900SP na uplne stejne PCB, jako 5900XT. Tyto karty 5900SP uz teplotni cidlo nemaji.
Prvni serie karet 5900SP tedy mely mnohem blize k plnohodnotnym 5900, dalsi vsak jiz byly totozne s 5900XT. Jediny rozdil u nich je v tom taktu grafickeho jadra (rozdil tech 10MHz, presne jak pise autor - 5900XT=390/700MHz, 5900SP=400/700MHz).
Vetsina vyrobenych karet 5900SP je v tom horsim layoutu. Zminene dve verze karty 5900SP lze snadno rozeznat podle toho, ze puvodni-lepsi verze mela mnohem robustnejsi pasivni cast chladice a jine rozestaveni pameti.
5.10.2004 10:02:18   0.0.0.xxx 3939
Barton 2500+@3200+
512 MB DDR400
Abit NF7-S2

Mam pretaktovanou videokartu na 487/954 a bezi to v pohode - bez bordelu na vobraze a s originálním chlazením. 3dMark 2003 - 6100 bodů :-))), cena karty 6 tis. s DPH
11.10.2004 09:37:24   0.0.0.xxx 3839
Cau,

taktoval jsem vou ASUS V9950 s FX5900, 128MB, 400/850.
Zatim ji mam na 450/850 a graf je O.K.
Co me trochu zarazi je, ze se v Riva Tuneru nenabizi zobrazeni 2D a throttle frekvence (Nezobrazuji se ani v ovladacich po aktivaci cool bits). Ovladace mam 61.76 winxp2k WHQL.

Nevite cim to?

Dik
Pajk
12.10.2004 16:42:26   0.0.0.xxx 3840
Po uspesnem flesnuti karty MSI 5900XT na 495/970 a zviseni voltaze na GPu mi 2001 -12400
2003 - 5845
2005 - 1281
Mám Sampron 3100+ @219MHz, 1GB ddr433, 2,5cls..
Je supr, ale ten Mark05 mě fakt khálí, když můj kamoš má 9500pro@9700pro a dělá mu 2200.
26.10.2004 20:27:22   0.0.0.xxx 4039
Ma to smysl zkouset na tak silne karte? Myslite ze se to o neco malo zlepsi?
8.11.2004 08:57:47   0.0.0.xxx 4040
Mám grafickou kartu Leadtek Winfast A350XT TDH 128MB a zdálo se mi, že na zadní straně karta trochu moc hřeje, tak sem na ní položil 8cm větrák na papírovejch nožkách, takže větrák je cca 5mm nad kartou. Je možné aby takhle řešené chlazení sráželo výkon karty?
8.11.2004 16:33:42   0.0.0.xxx 3839
ja ji mam taky jenom 128mb a dela mi to taky a v rivatuneru to nejde ((((
12.11.2004 08:31:28   0.0.0.xxx 3740
Zdravím,
mám takový problém:
Flaschnul jsem Gainward 5900U (1600XP golden sample) na 5950U (FW original Gainward)karta jede naprosto v pohodě na 500 GPU a 1000 RAM, ale problém je při zapnutí počítače - hned po zapnutí jede signál jen na analogovém výstupu, ale jakmile naběhne obrazovka WINs (XP SP2)s výběrem přihlášení uživatele, tak není obraz nikde. Když počítač hibernuju a pak aktivuju, je již signál normálně na DVI a vše funguje super - můžu restartovat, stále signál na DVI, ale nesmím vypnout, pak musím znovu absolvovat to kolečko s hibernací.
Nevíte někdo co s tím?
díky
13.11.2004 12:04:02   0.0.0.xxx 3938
chci se zeptat na zkusenosti s touto kartou,mam uz druhy kus a stejne mi na tovarni takt behem 3dmarku03 pada do zachraneho rezimu(hlavne ke konci testu).nevim cim to muze byt...
13.11.2004 17:01:13   0.0.0.xxx 3938
jakej byl použit directX 9b či 9c
14.11.2004 09:12:51   0.0.0.xxx 3938
jestli ten dotaz patril mne, pak 9c, ostatni je winxp SP1 celeron 1,7,512mb pameti, drivery zkousim 66.93,ale chovalo se to stejne i s 66.81
14.11.2004 09:14:57   0.0.0.xxx 3940
jestli ten dotaz patril me,pak 9c, ostatni >winxp sp1, celeron1,7, 512mb pameti, drivery 66.93,ale chovalo se to stejne i s 66.81
3.12.2004 07:57:17   0.0.0.xxx 3939
Zdar, prosímtě jak si sundal ten heat spreader?Mě se totiž při sundávání origo chlazení z Leadteka 350XT docela dost vyboulil, ale nemám odvahu se do toho nějak mechanicky vrhnout. Jde to nějak jednoduše a nebo to mám prostě strhnout? Dík...
3.12.2004 13:20:22   0.0.0.xxx 3940
Muzes mi poslat svuj bios ja ma 6800le a taky se mi nedari to otevrit. Zdenda@post.cz diky
7.12.2004 12:18:32   0.0.0.xxx 3939
zkuz možná starší FW, osvědčené 61.77, a ten dX zkuz možná 9.b jinak fakt nevím
7.12.2004 12:27:38   0.0.0.xxx 4039
jo jinak su to já - neděle ráno ;-))
8.12.2004 00:37:02   0.0.0.xxx 3839
tak ja nevim jak vam, ale me bezi sparkle 5900xt origo 390/700 stabilne na 510/900. nevim co je tam za pameti a podobne, ale stabilni to je, zadny poklesy vykonu. Jen info
11.12.2004 20:49:09   0.0.0.xxx 3838
Zdar mam problem, nainstaloval jsem ovladace forceware 61.77 (pak 66.93 a 70.90) na GeForce FX5900XT od ASUSu a po pretaktovani pameti v ovladacich se karta asi o 50 procent zpomali (q3 timedemo, 3d mark...). Na ovladacich 56.72 a starsich sla pamet taktovat v poradku. Taktovani gpu funguje normalne. Co s tou pameti ? dik
13.12.2004 15:42:52   0.0.0.xxx 3838
zdravím, jadro mohu přetaktovat na 500mhz ,ale paměti né více jak 790 čím to je?? když koupím pasívy na paměti pomůže to ??? Jak se dá přehrát bios?? A kde ho stáhnout??? Předem díky za všechny odpovědi posílejte je please na ruza.skater@quick.cz
14.12.2004 15:33:23   0.0.0.xxx 4140
Zdarec.Mám kartu MSI Geforce 5900XT a v Riva tuneru mi frekvence jdou hodit pouze:u jádra 455MHz a u pamětí na 758MHz.Jde o maximální hodnoty,protože pokud hodím hodnoty třeba na 460/780 a dám test(v Riva tuneru),tak mi to hodí nějakou hlášku a nedovolí mně to nastavit na tyto frekvence.Nevíte někdo čím by to mohlo být?Moc dík za rady
14.12.2004 21:10:09   0.0.0.xxx 3738
Ahoj. Prosím kupuji si chladič NV Silencer 3 na moji FX 5900 Xt a chtěl bych se zeptat kde bych stáhl z intenetu nějaké ty biosy na 5950 Ultra. Co asi zvládne ta karta s originálním chladičem?
28.12.2004 10:42:43   0.0.0.xxx 3939
Mam grafickú kartu MSI FX5900XT a vyssy takt ako jadro 420MHz a pamäte 780MHz mi zabezpecuje nestabilitu obrazu. Zaujímave vsak?
28.12.2004 10:49:33   0.0.0.xxx 3939
Pochvalte sa!
7.1.2005 09:05:18   0.0.0.xxx 3740
HoĎ si tam nocější coolbits nebo nejak tak se to menuje-zajímaloby mě,co máš za komp-mám stejnou grafku ale v 3Dmarku2003 udělám s 450/950 pouhých 5880bodu,ovl.-71.66,nevim,jestli to je procesorem 2200+@2600+,nebo málo ram 256MB333Mhz.dík
10.1.2005 08:00:59   0.0.0.xxx 3937
Zdar oveclockeři! Musím se s vámi podělit o svou zkušenost s tímto výrobkem. S origo chladičem jsem se dostal při přetaktování 5900XT od Leadteku na nějakejch 440 Jádro a 770 na pamětech což mi přineslo cca 5300 bodů v 3DMarku 03. S NV Silencerem se zvedly hlavně možnosti pamětí a jede mi teď na 490/885 což je solidních 6300 bodů v testu (1024x768 bez FSAA a Anisotropy 1x ale to jen pro případné srovnání). Závěr tedy je, že sem se díky tomu dostal na frekvnece 5900 Ultra což je potěšující. Jestli teda je rozdíl pouze ve frekvencích. Nevíte někdo jestli se liší ještě třeba latency time u pamětí?
20.1.2005 15:58:02   0.0.0.xxx 3738
Dobrý den, před pár dny jsem si na grafickou kartu Leadtek WinFast A 350XT, že si pořádně zataktuju. Jenže karta nezvládá ani takty (jádra paměti sou v poho), které byly předtím samozřejmostí a neustále se přepíná do low3D modu. Zkoušel sem vynutit performenc3D mod, ale pak je karta stabilní asi jako atom plutonia. Neví někdo čím to je?
P.S. Teplota jádra přitom ani při taktu CPU 450MHz nejde na 70°C a okolí má max. 45°C.
P.P.S. Chladič nenapájím z karty.
P.P.P.S. Vážně co stim mám dělat?
4.3.2005 09:12:53   0.0.0.xxx 3838
PLEAS,uz nemam moc casku,tak mi prosím prosím písněte,kde stáhnu pohodovej bios na 5900XT leadtek(A350XT) aby zní byla 5900,mozna 5900ultra,díky mooooooooc.Pospíchá to!!!!!!!!!!!!!!!
18.3.2005 06:55:58   0.0.0.xxx 3739
Zdarec, vcera jsem mi prisel AC NV Silencer 3, tak jsem to hned otestoval. Ovladace nVidia 75.90, OC to 513/953, 3DMark03 4xFSAA, 4xAnzi 1024x768 - 6993!!!!!!!!
JUCHUUUUUUU
29.3.2005 14:24:43   0.0.0.xxx 3740
divne, divne...ale je to docela prima karta, ikdyz predpotopni :-) mam GF5700 od Axle a bezi 502/657 z forceware. dal jsem ji pasiv urceny puvodne pro pIII a privod vzduchu zvenku. Doom III na ultra high neni problem pri 1024*768, pricemz mi na druhem monitoru bezi 32b desktop 1280*1024 pri 75Hz. myslim ze na ponekud postarsi previt je to docela dobre, zvlast kdyz je to noname
3.4.2005 20:48:41   0.0.0.xxx 3839
Pokud vám karta z neznámého důvodu padá do Low 3D režimu může jít o přehřívání součástek kolem MOLEXu. Já sem před to dal 8cm větrák a přemejšlim o bočnici s větrakem.
6.4.2005 15:07:09   0.0.0.xxx 3940
mě dělala fx5900xt od asusu to same a mam pocit, že to bylo zdrojem, dokud jsem měl 350w, tak se přepinala do low modu ted mam 400w a je to ok. Zaleži co všechno mas v pc zapojene (kolik hdd + dvdrw...)
31.8.2005 10:02:58   194.213.200.xxx 4140
Mám 9950 od Asusu. GPU jde přetaktovat libovolnou utilitou a výkon pak logicky naroste. Ale když sáhnu na paměti, jde počet FPS ve 3D Marku 03 prudce dolů, přestože Riva Tuner neindikuje přechod do nouzového režimu, test stability je úspěšný a indikovaný kmitočet je vyšší než defaultní. Ví někdo proč?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.