Přetaktovací a tweakovací utilitky
autor: Kovač Pavel , publikováno 14.4.2004
Přetaktovací a tweakovací utilitky
Na "trhu" je velké množství programů, které nám slouží pro přetaktování, nebo tweakování grafických karet. Pokusím se Vám přiblížit ty nejznámější od Rivatuneru přes ATItool až po například NVHardPage. Budete se divit, ale i v dnešní době se vyskytují programy, které nefungují tak jak mají. Tento článek bude určen především pro začínající overclockery, ale na své si přijdou i ti zkušenější uživatelé. {mospagebreak title=RivaTuner a PowerStrip}

Rivatuner

Version 2.0 Release Candidate 14.3 New Year edition

Rivatuner je bezesporu nejznámějším programem na přetaktování karet všeho druhu. Nezáleží tedy na výrobci GPU. Většina uživatelů uvažujících o přetaktování GF "potkala" nejspiš tento prográmek jako první. A většina u něj taký zůstala. Avšak přetaktováním karet jeho možnosti nekončí, dokáže sledovat teplotu jádra grafického čipu, či upravovat ovladače softmody (např. z R9500 na R9700 apod.). Jeho velmi silnou stránkou je také zjištění šířky paměťové sběrnice, ovšem pozor, nelze se na to vždy spoléhat a raději si překontrolujte PCB karty (počet a uspořádání paměťových čipů).

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Po spuštění Vás uvítá jednoduché okno, kde se dozvíte jaký ovladač zrovna používáte a jakou kartu vlastníte. Po kliknutí na Přetaktovací a tweakovací utilitky se Vám otevře lišta s ikonami. Hned pod první se skrývá právě přetaktování jádra i pamětí (nazváno jako "Low-level system settings").

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Pod tlačítkem "More" se skrývá přesnost zadávání frekvencí a rozsah. Pro paměti typu DDR je možné zapnout zobrazování efektivní frekvence.
Další z možností, které Rivatuner nabízí je vytváření profilů. Je to velmi užitečné, představte si situaci kdy chcete aby byl počítač co nejtišší. Stačí si vytvořit profil pro 2D s klidně podtaktovanou kartou, to ve spojení s chladičem s termoregulací zajišťuje velmi tichý chod. Naopak pro náročné 3D aplikace použijete profil s přetaktovanou kartou. Ve hrách hluk tolik nevadí.

V záložce "AGP" najdete aktuální stav rychlosti AGP a FastWrite. Obojí lze samozřejmě měnit.

Následující ikona slouží k nastavení obnovovací frekvence u monitoru. Ovšem pro jeho funkčnost je nutné mít zaveden Rivatuner hned po spuštění počítače. Ovšem ať jsem se snažil jakkoli tak jsem zablokování monitoru na určité frekvenci nedosáhnul. Asi si můj počítač / Windows nerozumějí s touto funkcí.

Po nastavení obnovovací frekvence jsou zde úpravy gammy, kontrastu a světlosti. Ale i zde si moje grafická karta nerozuměla a odmítala jakkoli upravit nastavení. Pro tyto účely je nejlepší použít přímo ovladačů grafické karty, či programu PowerStrip, který popíši níže.

Tato ikonka zahrnuje veškeré informace o grafické kartě, její sběrnici a dalších vlastnostech.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
obrázek jsem zmenšil aby se vešel do stránky

V neposlední řadě je tu Hardwarový monitoring teplot jádra a taktů.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
moje karta nepodporovala sledování teplot tak jsem použil screenshot z jednoho z předcházejících testů

V záložce "Power users" naleznete nastavení programu samotného, ale je zde malá, zato však velmi užitečná, ikona Přetaktovací a tweakovací utilitky "open patch script". Pro začínající overclockery uvedu, že jde o softwarové předělání karty na mnohem lepší model např. z R9500 na R9700 takzvaný "softmode". Fígl je v tom, že skript odstraní z ovladače ochranu proti používání dalších 4 rendrovacích jednotek. Po stisknutí si najdete příslušný skript, který chcete použít a aplikujete na odpovídající soubor. Ujistěte se však jestli používáte korektní verzi skriptu vzhledem k ovladačům karty, pokud půjde vše jak má, tak jste odměněni následujícím sdělením.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
vše proběhlo v naprostém pořádku

V opačném případě budete zamítnuti chybou skriptu.

PowerStrip

Version 3.49 Build 438

Program PowrStrip je zaměřený především na vylaďování pracovní plochy a řešení problémů s gammou. Jak se ovšem na slušný program patří, umožňuje přetaktování grafické karty. Program má, na svoje schopnosti, velmi přijatelnou velikost (726kb). Po stáhnutí a nainstalování Vás přivítá okno s informacemi o vašem grafickém systému (jak grafická karta tak i monitor). Bohužel se nedozvíte šířku paměťové sběrnice ani velikost paměti. Je to škoda, myslím že by to nebyl problém a spoustě uživatelů by to pomohlo.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
úvodní obrazovka informuje o monitoru, grafické kartě a základních klávesových zkratkách

Pro prozkoumání dalších vlastností grafické karty slouží položka "Adapter Information" která se skrývá v systemtray ikoně Přetaktovací a tweakovací utilitky pod "Options". Bohužel, ani zde se nedozvíte jak širokou máte sběrnici. Zato poskytuje možnost přepínat AGP, FastWrite a BusMaster. Ovšem pozor, musíte mít odškrtnuto políčko "ReadOnly", jak je vidět na obrázku.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
nezapomeňte na odškrtnutí tlačítka "Read-only"

Velmi užitečnou funkcí programu je možnost přiřazení klávesových zkratek k jakékoli funkci. Pokud budete například chtít zjistit takty grafické karty tak stačí stisknout "CTRL+ALT+O" (standardní nastavení). Tím se zobrazí na zhruba 4s informace v pravém horním rohu obrazovky.

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Majitele starších monitorů jistě potěší korekce gammy interaktivně přímo ve hrách. To se skrývá pod zkratkou "CTRL+ALT+ +" resp. "CTRL+ALT+ -". Pokud vám tyto zkratky nevyhovují není problém si je změnit

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Teď se konečně dostaneme k přetaktování. To naleznete pod "Performance Profiles" --> "Configure". Zde si jednoduše přetaktujete kartu standardním způsobem a uložíte do profilu, který pak snadno vyvoláte v systemtray ikoně. Pokud se vám stane (tak jako mě), že posuvníky pro taky jádra či paměti nebudou svým rozsahem stačit. Tak můžete dvojklikem na ikonku čipu/paměti zadat maximální možný takt v % vzhledem k výchozímu taktu.

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Toliko o Powerstripu, teď se podíváme na zoubek specializovaným programům a hned první bude ATITool.

{mospagebreak title=ATITool a jemu podobní}

ATITool

Version 0.0.19

Program ATITool, jak už z názvu vyplývá,  je určen jen pro majitele karet ATI. Zato poskytuje lepší kontrolu nad takty, profily pro různé aplikace a aby toho nebylo málo i velmi účinnou autodetekcí nejvyššího možného taktu.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
takto Vás program uvítá

Po stisknutí tlačítka "Show 3D View" se ukáže "chlupatá krychle", která slouží k zjišťování artefaktů v obraze.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
no není rozkošná?

Pokud budete chtít přetaktovat kartu tak stačí jednoduše kliknout na talčítko "Find Max Core" nebo "Find Max Mem". První slouží k zjištění nejvyšší možné frekvence jádra a druhé je určeno na paměti. Bohužel spousta lidí se setkalo s tím, že program detekoval artefakty i na kartě která nebyla přetaktovaná a byla zaručeně 100% funkční. Každopádně stále máte možnost přetaktovávat ručně.

A teď něco pro karty nVidia.

nVHardPage

Version 1.95.2b

Program vyniká netradičním vzhledem, který si můžete upravovat dle vašich představ. Když opomeneme nepřehledný vzhled tak je program na standardní úrovni a jediné co potěší je možnost "odemknout" skryté funkce v ovladačích ForceWare/Detonator.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
každého určitě potěší možnost zvolit jako jazyk češtinu

Pod trochu skrytými tlačítky Direct3D a OpenGL najdete slušné nastavení pro daný render.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
nastavení jsou vskutku bohatá

Pro někoho možná zajímavou funkcí bude informace o Direct3D. Zde si můžete vyzkoušet filtrování textur a informace o funkcích karty.

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Pokud budeme taktovat tak k tomu je zde logicky tlačítko "Přetaktování" resp. "Overclocking". Bohužel zde chybí možnost testovacího nastavení a tak se musíte spoléhat jen a jen na sebe. Pokud zadáte moc vysoké frekvence které "rozsypou" obraz i ve 2D tak nemáte jakoukoli možnost vrátit frekvence do původního stavu.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
panel pro přetaktování ničím nepřekvapí

Radeonator

Version 3.0 alpha

Tento program se již přestal vyvíjet a jeho poslední verze zůstala buď 2.0 nebo alpha 3.0. Z toho se dá usuzovat, že nebude optimalizovaný pro nové karty. Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat jak je na tom.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
po spuštění je objeví velmi vkusné okno se základními informacemi o systému

Po probádání vašeho počítače se můžeme podívat na druhou ikonku "blesk". A jak určitě uznáte jsou možnosti přetaktování velmi jednoduché. Nenaleznete zde ani tlačítko "Test", které pomůže při přetaktování na moc vysokou hodnotu, kdy nemůžete ani rozeznat co je na obrazovce. A aby to bylo ještě složitější musíte pokaždé ručně přetaktovat při každém startu počítače. Tlačítko na aplikování hned po startu zde sice je, ale podle slov autorů nefunguje. To jsem samozřejmě ověřil a musím konstatovat, že měli bohužel pravdu. Korunu tomu nasazuje nutnost instalace přídavného balíčku, bez kterého přetaktování nefunguje.

Přetaktovací a tweakovací utilitky

Hlavní funkcí tohoto programu je pokročilé nastavení jak Direct3D tak OpenGL. Bohužel zde chybí jakékoli nastavení pro PixelShadery, to je ovšem zapříčiněno datem vzniku programu.

Přetaktovací a tweakovací utilitky
takovéto nastavení nenajdete hned tak kdekoli

Přetaktovací a tweakovací utilitky
nastavení OpenGL je také na slušné úrovni

Tímto bych ukončil výčet programů pro přetaktování grafických karet.

Download

Abyste nemuseli nikde pátrat tak jsem pro Vás připravil tabulku s odkazy.

Program Domovská stránka Odkaz Alternativní odkaz
Rivatuner 2.0 RC 14.3 NY

N/A

pctuning www.guru3d.com
PowerStrip 3.49 Build 438 entechtaiwan.net pctuning english / international
AtiTool 0.0.19 atitool.ocfaq.com pctuning www.guru3d.com
nVHardPage 1.95.2b N/A pctuning www.guru3d.com
Radeonator 3.0 N/A pctuning www.majorgeeks.com

Závěr

Co říci závěrem? Pokud bych měl vybrat jeden program pro všechny karty a aby měl všechny funkce tak samozřejmě neuspěji. Asi nejlepší kombinace pro majitele ATI karet ATITool, který poskytuje velmi kvalitní kontrolu nad takty a PowerStrip pro řešení obnovovacích frekvencí. Ovšem pokud máte R9500 nebo R9800SE tak potřebujete softmod v tom případě použijete buď RivaTuner nebo modifikované ovadače.
Naopak pro majitele nVidia obvykle postačí RivaTuner. Poskytuje vše co potřebují a rozšiřující nastavení D3D nebo OpenGL obvykle není třeba.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.4.2004 00:49:33   0.0.0.xxx 4042
Radeonator
Tento program se již přestav vyvíjet ... - je tam preklep
15.4.2004 00:55:31   0.0.0.xxx 4340
pokud jen taktujete tak v Omegach je dodavanej radlineker jako soucast ovladacu
15.4.2004 07:23:46   0.0.0.xxx 4242
Soucasti omega driveru je i refresh force, takze pokavad neni nutnost zvysit gammu ve hrach, omega drivery staci na vse
15.4.2004 08:21:57   0.0.0.xxx 4242
Hmmm presne, nejak mi tu chybeji uplne ty nejjednodusi OC upravy, jako treba taktovat z Detonatoru/forcewaru pomoci zasahu do registru, nebo jak uz je zde psano, tak u ATi pomoci radlinkeru, a je to vse primo v ovladacich
15.4.2004 09:41:17   0.0.0.xxx 4242
hmm,jak to tu tak čtu tak autor se mněl problematice věnovat trošku víc dopodrobna, né půl hodinky před napsáním článku...nebo to neměli v redakci nic zajímavého na vydání?!
15.4.2004 10:00:58   0.0.0.xxx 4242
Já myslím, že by si každý mohl zkusit napsat něco sám. Až se propracuje na pozici uznávaného pisatele a všichni jej budou oceňovat za kvalitní příspěvky, tak potom může zveřejňovat podobné poznámky a hodnocení.
Článek se mi líbí i když se v něm neuvádí nějaké závratné detailní informace, ale předpokládám, že si ho můžou přečíst i méně zkušení čtenáři. Více detailních informací a množství technických detailů by je mohlo odradit. Nakonec by nerozuměli ničemu. A tak se ptám: Je PCTuning pouze pro profesionály?
15.4.2004 10:39:39   0.0.0.xxx 4240
Jsem rad ze nekdo dokazal precist uvod a uvedomil si ze clanek je urcen pro zacatecniky. Myslim ze dlouhodou dobu tady takovyto clanek nebyl a tak se urcite ujme. Musime si uvedomit ze my "staresiny" budem casem vytlaceni mladsi generaci a tu ted prave zaucujem.
15.4.2004 11:14:21   0.0.0.xxx 3942
Mam Compaqa Evo s radeon RS200M a zjistil jsem ze podporuje fastwrite (ovladace to take poodporují), ale jak to zapnout? Da se nejak zjistit najake frekvenci běží chip?
15.4.2004 11:15:06   0.0.0.xxx 4441
Nejde o to komu je článek určen, jestli pro amatéry, nebo pro profesionýly, ale jak je napsán!! A to by mněl být napsán profesionálně!! Není to chyba autora, takhle se prostě píše dnes všady na netu. Já profesionál nejsem, ale jediný kdo by mněl články revidovat je redakce, je to její věc jak se prezentuje. Mně se pctuning líbí a je mi jedno že jsou neprofesionální, ale nevymlouvej se na to že je článek pro amatéry, to bys ho potom musel doplnit o ty věci, co jsou jednoduché, co vněm chybí, jako například taktování v ovladačích apd. jak tu už připomněli jiní...
...jinak, až budou amatéři co byli vyhozeni ze superstar hned na začátku, zpívat v TV, taky budete kritikům říkat, "šak si to zkuste??" :-)))
15.4.2004 11:24:38   0.0.0.xxx 4441
Máte s tím někdo zkušenosti ? Jak moc si k ní můžu dovolit ?
Díky
15.4.2004 11:31:40   0.0.0.xxx 11841
no, i když se říká že ti to trošku zrychlí, raději to nezapínej, nestojí to za problémy...výkonostně to nepoznáš a na notebooku už vůbec ne...takže na to klidně kašli ;-)
...já mám r9600-ten je problémy s fast write pověstný, a opravtu je to zbytečné, pokud to funguje, tak do toho nehrab...
na frekvence a údaje o hardwaru zkus třeba aidu..takový softík..ale nebo HWinfo..je tu na pctuningu o tom spousty...;-)
15.4.2004 11:33:46   0.0.0.xxx 4041
hmm, všichni ti asi poradí diskuzní fórum,od toho tu je, stačí číst...jde o to jakou máš kartu (firmu, verzi apd.)
15.4.2004 14:59:44   0.0.0.xxx 4141
Na Ati bych jeste doporucil Rage3DTweak.
Umi taktovat a zamykat frekvence + ruzny jiny blbosti.
15.4.2004 20:14:42   0.0.0.xxx 4142
Naopak pro majitele nVidia obvikle postačí ...
"obvykle" píše se s y
16.4.2004 11:30:54   0.0.0.xxx 4142
Díky za článek, používal jsem leta PowerStrip s Rage128, teďka jdu do Radeona, tak jsem rád, že jsem si něco mohl přečíst i o jiných programech. Co se týče přetaktování v ovladačích, tak to uvidim, až to nainstaluju. Tak já nevim, co tu někteří řeší.
Siki
16.4.2004 12:35:13   0.0.0.xxx 45119
Jak co tu řeší?! Power strip jsem používal protože dokázal nejen taktovat, ale i nastavit frekvenci monitoru, zajímavé, že autor článku si toho všiml až v poznámce na závěr i když tuto funkci neprezentoval (né že by to bylo potřebné k overclokingu, ale to ani spousta jiných věcí ke kterým se autor vyjádřil)....
Tedy tady je zhrnutí co se mi na tom článku nelíbí:
-autor si vybral JEN některé prográmky (mnohdy nedokonalé a prostě skoro k ničemu)-místo užitečnějších..
-z těchto progránků vypíchl pár funkcí, které někdy k něčemu jsou, ostatní funkce (pro některé užitečnější) vynechal..prostě , co se mu zlíbilo..
A samozřejmě klady:
+článek o taktování, který poučil mnohé neznalé v oboru

Obecně k článkům: Pctuning čtu každý den a fandím mu, články a recenze jsou mnohdy dost kvalitní, např. megarecenze o grafických kartách, mnoho úhlů pohledu na problematiku, testy na hrách, benchmarcích apd.-prostě precizně odvedená komplexní práce=bravo (nedá se než chválit)!! Proto zamrzí když článek, který se dal napsat mnohem lépe, v porovnání s jiným, je jako odflákaná směska, sem tam něco..ale chybý tomu ona preciznost a komplexnost..Vím , že by to asi bylo na další megarecenzi, všechny způsoby taktování, možnosti, ukázky na kartách, funkce do podrobna..ale buď to, nebo nenechávat jakoby nedokončenou práci...
Prosím, berte to jako názor, který vám snad pomůže, i autorovy, zlepšit se...děkuji :-)
17.4.2004 11:14:05   0.0.0.xxx 4242
Mam kartu GeForce FX 5900XT od CLUB 3D.Zkousel jsem pretaktovat z 390Mhz na 440Mhz pro jadro a z 700Mhz na 750Mhz a karta s tim uz ma problemy.Pri testovani treba v 3D MARKU 2001 se mi objevovaly chyby jako treba cary nebo trojuhelniky.Pri tom jsem slysel,ze se taktnout az na 470Mhz a 840Mhz.Nevite nekdo cim to je?Nemuze byt karta poskozena.Diky za odpovedi.
18.4.2004 00:15:39   0.0.0.xxx 4042
Ovladače sata nejsou na disketě což způsobuje novým strávníkům trošku problémy.Nezbývá jiná volba,než vysmahnout ovladač někde jinde z přiloženého cd na disketu.Mimochodem mám už 4.sata seagate 120 během půl roku."ale ten poslední zatím smrká".
19.4.2004 10:30:59   0.0.0.xxx 4441
pokud nastává problém jako jsou chyby v obraze, je to většinou pamětí, zamrznutí nebo černá obrazovka je jádrem, takže bych zkoušel dát paměti níž, nebo je líp chladit (přídavný větráček pasivy apd.), verze XT totiž nemývají nějaké dobré paměti a club3D nejní super značka:-(
19.4.2004 17:24:30   0.0.0.xxx 4140
tak sa to asi netaktne
20.4.2004 09:09:44   0.0.0.xxx 4141
na !ATuner se zapomnelo, nebo ho v pctuningu neznate?
Neco mezi RivaTuner a NVhardPage, jednoduchej, ,ucinnej...
s pozdravem MaMuF
28.4.2004 21:49:56   0.0.0.xxx 3942
Jak je nebezpecne podtaktovani? az kam se muze bez problemu zajit?
Potreboval bych to kvuli snizeni teploty..
28.4.2004 23:46:35   0.0.0.xxx 4141
Ahoj,
zajimalo by me, jak autor clanku dosahl vzhledu Windows, ktery je patrny ze screenshotu. Moc se mi to libi, je to takovy linux like.
Diky za odpoved.
16.8.2004 18:23:48   0.0.0.xxx 4141
mam tu samou kartu a mam sni jinaci problem, pri vyssi frekvenci se dela takova trochu mlha....pozna se to hlavne na pismu.....by me zajimalo jestli ji mam reklamovat nebo je to u tyhle karty normalni....
30.11.2004 11:57:30   0.0.0.xxx 4543
Jak mam zvysit frekvenci na Asus radeon 9600xt 128 mb ram, po jakekoli zmene jak frëkvence jadra nebo pameti mi pocitac do dvou minut spadne. Pocitac je Athlon xp 2100, 256 ddr 400,zdroj 300w. Zkousel sem ruzne programy a vsude stejny i po preinstalovani systemu (win xp). Predem diky za odpoved
13.12.2004 15:51:29   0.0.0.xxx 4243
jak přetaktovat pentium 3 FC-PGA 370MHz
13.1.2005 01:00:46   0.0.0.xxx 4642
Nevite nekdo proc mam problemy s nastavenim agp 4x/8x kdyz to nastavim tak semi ve hrach zobrayuji tecky a cary no proste grafika zkresluje. Jak mam aktivovat Fast write kdyz v biosu neni ale deska to podporuje mam VIA Syntax V400, AMD1900+XP 256MB ram a grafiku Ati radeon 9550. Prosim poradte mi nekdo!
31.8.2007 10:00:31   213.192.59.xxx 89
potřebuju poradit...přetaktoval sem si grafárnu a zdá se mi že ted nějak moc hřeje...mam to dát do původního stavu nebo tak přihodit ještě jeden větrák? (jesli to teda de)
27.12.2007 18:22:49   91.127.219.xxx 12
tak to je uplne logicke vacsi takt vacsia teplota no to je len na tebe ci chces lepsi vykon ak hej tak si kup lepsi chladic na grafarnu

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.