Přetaktovací a tweakovací utilitky |
autor: Kovač Pavel , publikováno 14.4.2004 |
Rivatuner
Version 2.0 Release Candidate 14.3 New Year edition
Rivatuner je bezesporu nejznámějším programem na přetaktování karet všeho druhu. Nezáleží tedy na výrobci GPU. Většina uživatelů uvažujících o přetaktování GF "potkala" nejspiš tento prográmek jako první. A většina u něj taký zůstala. Avšak přetaktováním karet jeho možnosti nekončí, dokáže sledovat teplotu jádra grafického čipu, či upravovat ovladače softmody (např. z R9500 na R9700 apod.). Jeho velmi silnou stránkou je také zjištění šířky paměťové sběrnice, ovšem pozor, nelze se na to vždy spoléhat a raději si překontrolujte PCB karty (počet a uspořádání paměťových čipů).
Po spuštění Vás uvítá jednoduché okno, kde se dozvíte jaký ovladač zrovna používáte a jakou kartu vlastníte. Po kliknutí na se Vám otevře lišta s ikonami. Hned pod první se skrývá právě přetaktování jádra i pamětí (nazváno jako "Low-level system settings").
Pod tlačítkem "More" se skrývá přesnost zadávání frekvencí a rozsah. Pro paměti typu DDR je možné zapnout zobrazování efektivní frekvence.
Další z možností, které Rivatuner nabízí je vytváření profilů. Je to velmi užitečné, představte si situaci kdy chcete aby byl počítač co nejtišší. Stačí si vytvořit profil pro 2D s klidně podtaktovanou kartou, to ve spojení s chladičem s termoregulací zajišťuje velmi tichý chod. Naopak pro náročné 3D aplikace použijete profil s přetaktovanou kartou. Ve hrách hluk tolik nevadí.
V záložce "AGP" najdete aktuální stav rychlosti AGP a FastWrite. Obojí lze samozřejmě měnit.
Následující ikona slouží k nastavení obnovovací frekvence u monitoru. Ovšem pro jeho funkčnost je nutné mít zaveden Rivatuner hned po spuštění počítače. Ovšem ať jsem se snažil jakkoli tak jsem zablokování monitoru na určité frekvenci nedosáhnul. Asi si můj počítač / Windows nerozumějí s touto funkcí.
Po nastavení obnovovací frekvence jsou zde úpravy gammy, kontrastu a světlosti. Ale i zde si moje grafická karta nerozuměla a odmítala jakkoli upravit nastavení. Pro tyto účely je nejlepší použít přímo ovladačů grafické karty, či programu PowerStrip, který popíši níže.
Tato ikonka zahrnuje veškeré informace o grafické kartě, její sběrnici a dalších vlastnostech.
obrázek jsem zmenšil aby se vešel do stránky
V neposlední řadě je tu Hardwarový monitoring teplot jádra a taktů.
moje karta nepodporovala sledování teplot tak jsem použil screenshot z jednoho z předcházejících testů
V záložce "Power users" naleznete nastavení programu samotného, ale je zde malá, zato však velmi užitečná, ikona "open patch script". Pro začínající overclockery uvedu, že jde o softwarové předělání karty na mnohem lepší model např. z R9500 na R9700 takzvaný "softmode". Fígl je v tom, že skript odstraní z ovladače ochranu proti používání dalších 4 rendrovacích jednotek. Po stisknutí si najdete příslušný skript, který chcete použít a aplikujete na odpovídající soubor. Ujistěte se však jestli používáte korektní verzi skriptu vzhledem k ovladačům karty, pokud půjde vše jak má, tak jste odměněni následujícím sdělením.
vše proběhlo v naprostém pořádku
V opačném případě budete zamítnuti chybou skriptu.
PowerStrip
Version 3.49 Build 438
Program PowrStrip je zaměřený především na vylaďování pracovní plochy a řešení problémů s gammou. Jak se ovšem na slušný program patří, umožňuje přetaktování grafické karty. Program má, na svoje schopnosti, velmi přijatelnou velikost (726kb). Po stáhnutí a nainstalování Vás přivítá okno s informacemi o vašem grafickém systému (jak grafická karta tak i monitor). Bohužel se nedozvíte šířku paměťové sběrnice ani velikost paměti. Je to škoda, myslím že by to nebyl problém a spoustě uživatelů by to pomohlo.
úvodní obrazovka informuje o monitoru, grafické kartě a základních klávesových zkratkách
Pro prozkoumání dalších vlastností grafické karty slouží položka "Adapter Information" která se skrývá v systemtray ikoně pod "Options". Bohužel, ani zde se nedozvíte jak širokou máte sběrnici. Zato poskytuje možnost přepínat AGP, FastWrite a BusMaster. Ovšem pozor, musíte mít odškrtnuto políčko "ReadOnly", jak je vidět na obrázku.
nezapomeňte na odškrtnutí tlačítka "Read-only"
Velmi užitečnou funkcí programu je možnost přiřazení klávesových zkratek k jakékoli funkci. Pokud budete například chtít zjistit takty grafické karty tak stačí stisknout "CTRL+ALT+O" (standardní nastavení). Tím se zobrazí na zhruba 4s informace v pravém horním rohu obrazovky.
Majitele starších monitorů jistě potěší korekce gammy interaktivně přímo ve hrách. To se skrývá pod zkratkou "CTRL+ALT+ +" resp. "CTRL+ALT+ -". Pokud vám tyto zkratky nevyhovují není problém si je změnit
Teď se konečně dostaneme k přetaktování. To naleznete pod "Performance Profiles" --> "Configure". Zde si jednoduše přetaktujete kartu standardním způsobem a uložíte do profilu, který pak snadno vyvoláte v systemtray ikoně. Pokud se vám stane (tak jako mě), že posuvníky pro taky jádra či paměti nebudou svým rozsahem stačit. Tak můžete dvojklikem na ikonku čipu/paměti zadat maximální možný takt v % vzhledem k výchozímu taktu.
Toliko o Powerstripu, teď se podíváme na zoubek specializovaným programům a hned první bude ATITool.
{mospagebreak title=ATITool a jemu podobní}ATITool
Version 0.0.19
Program ATITool, jak už z názvu vyplývá, je určen jen pro majitele karet ATI. Zato poskytuje lepší kontrolu nad takty, profily pro různé aplikace a aby toho nebylo málo i velmi účinnou autodetekcí nejvyššího možného taktu.
takto Vás program uvítá
Po stisknutí tlačítka "Show 3D View" se ukáže "chlupatá krychle", která slouží k zjišťování artefaktů v obraze.
no není rozkošná?
Pokud budete chtít přetaktovat kartu tak stačí jednoduše kliknout na talčítko "Find Max Core" nebo "Find Max Mem". První slouží k zjištění nejvyšší možné frekvence jádra a druhé je určeno na paměti. Bohužel spousta lidí se setkalo s tím, že program detekoval artefakty i na kartě která nebyla přetaktovaná a byla zaručeně 100% funkční. Každopádně stále máte možnost přetaktovávat ručně.
A teď něco pro karty nVidia.
nVHardPage
Version 1.95.2b
Program vyniká netradičním vzhledem, který si můžete upravovat dle vašich představ. Když opomeneme nepřehledný vzhled tak je program na standardní úrovni a jediné co potěší je možnost "odemknout" skryté funkce v ovladačích ForceWare/Detonator.
každého určitě potěší možnost zvolit jako jazyk češtinu
Pod trochu skrytými tlačítky Direct3D a OpenGL najdete slušné nastavení pro daný render.
nastavení jsou vskutku bohatá
Pro někoho možná zajímavou funkcí bude informace o Direct3D. Zde si můžete vyzkoušet filtrování textur a informace o funkcích karty.
Pokud budeme taktovat tak k tomu je zde logicky tlačítko "Přetaktování" resp. "Overclocking". Bohužel zde chybí možnost testovacího nastavení a tak se musíte spoléhat jen a jen na sebe. Pokud zadáte moc vysoké frekvence které "rozsypou" obraz i ve 2D tak nemáte jakoukoli možnost vrátit frekvence do původního stavu.
panel pro přetaktování ničím nepřekvapí
Radeonator
Version 3.0 alpha
Tento program se již přestal vyvíjet a jeho poslední verze zůstala buď 2.0 nebo alpha 3.0. Z toho se dá usuzovat, že nebude optimalizovaný pro nové karty. Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat jak je na tom.
po spuštění je objeví velmi vkusné okno se základními informacemi o systému
Po probádání vašeho počítače se můžeme podívat na druhou ikonku "blesk". A jak určitě uznáte jsou možnosti přetaktování velmi jednoduché. Nenaleznete zde ani tlačítko "Test", které pomůže při přetaktování na moc vysokou hodnotu, kdy nemůžete ani rozeznat co je na obrazovce. A aby to bylo ještě složitější musíte pokaždé ručně přetaktovat při každém startu počítače. Tlačítko na aplikování hned po startu zde sice je, ale podle slov autorů nefunguje. To jsem samozřejmě ověřil a musím konstatovat, že měli bohužel pravdu. Korunu tomu nasazuje nutnost instalace přídavného balíčku, bez kterého přetaktování nefunguje.
Hlavní funkcí tohoto programu je pokročilé nastavení jak Direct3D tak OpenGL. Bohužel zde chybí jakékoli nastavení pro PixelShadery, to je ovšem zapříčiněno datem vzniku programu.
takovéto nastavení nenajdete hned tak kdekoli
nastavení OpenGL je také na slušné úrovni
Tímto bych ukončil výčet programů pro přetaktování grafických karet.
Download
Abyste nemuseli nikde pátrat tak jsem pro Vás připravil tabulku s odkazy.
Program | Domovská stránka | Odkaz | Alternativní odkaz |
Rivatuner 2.0 RC 14.3 NY |
N/A |
pctuning | www.guru3d.com |
PowerStrip 3.49 Build 438 | entechtaiwan.net | pctuning | english / international |
AtiTool 0.0.19 | atitool.ocfaq.com | pctuning | www.guru3d.com |
nVHardPage 1.95.2b | N/A | pctuning | www.guru3d.com |
Radeonator 3.0 | N/A | pctuning | www.majorgeeks.com |
Závěr
Co říci závěrem? Pokud bych měl vybrat jeden program pro všechny karty a aby měl všechny funkce tak samozřejmě neuspěji. Asi nejlepší kombinace pro majitele ATI karet ATITool, který poskytuje velmi kvalitní kontrolu nad takty a PowerStrip pro řešení obnovovacích frekvencí. Ovšem pokud máte R9500 nebo R9800SE tak potřebujete softmod v tom případě použijete buď RivaTuner nebo modifikované ovadače.
Naopak pro majitele nVidia obvykle postačí RivaTuner. Poskytuje vše co potřebují a rozšiřující nastavení D3D nebo OpenGL obvykle není třeba.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Tento program se již přestav vyvíjet ... - je tam preklep
Článek se mi líbí i když se v něm neuvádí nějaké závratné detailní informace, ale předpokládám, že si ho můžou přečíst i méně zkušení čtenáři. Více detailních informací a množství technických detailů by je mohlo odradit. Nakonec by nerozuměli ničemu. A tak se ptám: Je PCTuning pouze pro profesionály?
...jinak, až budou amatéři co byli vyhozeni ze superstar hned na začátku, zpívat v TV, taky budete kritikům říkat, "šak si to zkuste??" :-)))
Díky
...já mám r9600-ten je problémy s fast write pověstný, a opravtu je to zbytečné, pokud to funguje, tak do toho nehrab...
na frekvence a údaje o hardwaru zkus třeba aidu..takový softík..ale nebo HWinfo..je tu na pctuningu o tom spousty...;-)
Umi taktovat a zamykat frekvence + ruzny jiny blbosti.
"obvykle" píše se s y
Siki
Tedy tady je zhrnutí co se mi na tom článku nelíbí:
-autor si vybral JEN některé prográmky (mnohdy nedokonalé a prostě skoro k ničemu)-místo užitečnějších..
-z těchto progránků vypíchl pár funkcí, které někdy k něčemu jsou, ostatní funkce (pro některé užitečnější) vynechal..prostě , co se mu zlíbilo..
A samozřejmě klady:
+článek o taktování, který poučil mnohé neznalé v oboru
Obecně k článkům: Pctuning čtu každý den a fandím mu, články a recenze jsou mnohdy dost kvalitní, např. megarecenze o grafických kartách, mnoho úhlů pohledu na problematiku, testy na hrách, benchmarcích apd.-prostě precizně odvedená komplexní práce=bravo (nedá se než chválit)!! Proto zamrzí když článek, který se dal napsat mnohem lépe, v porovnání s jiným, je jako odflákaná směska, sem tam něco..ale chybý tomu ona preciznost a komplexnost..Vím , že by to asi bylo na další megarecenzi, všechny způsoby taktování, možnosti, ukázky na kartách, funkce do podrobna..ale buď to, nebo nenechávat jakoby nedokončenou práci...
Prosím, berte to jako názor, který vám snad pomůže, i autorovy, zlepšit se...děkuji :-)
Neco mezi RivaTuner a NVhardPage, jednoduchej, ,ucinnej...
s pozdravem MaMuF
Potreboval bych to kvuli snizeni teploty..
zajimalo by me, jak autor clanku dosahl vzhledu Windows, ktery je patrny ze screenshotu. Moc se mi to libi, je to takovy linux like.
Diky za odpoved.