AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?
autor: Vylíčil Vladimír , publikováno 25.8.2003
AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?
Potřebujete zjistit jaké komponenty skutečně obsahuje váš počítač? Nebo Vás zajímá informace z HW senzorů desky, informace z čipu SPD, nastavení časování pamětí, informace o instalovaném procesoru, BIOSu, discích, registrech SMART, PCI zařízení? Že to nestačí? Tak co třeba CPUID plugin, memory benchmark, disk benchmark, network benchmark nebo velice užitečné debug informace o hardware? A nádavkem k tomu informace o operačním systému, běžících procesech, ovladačích, DirectX, sítích, tiskárnách. To už stojí za vyzkoušení, co říkáte? {mospagebreak title=Sandra, AIDA, HWinfo...}

AIDA32 patří mezi diagnostické programy - podobně jako populární SiSoft Sandra nebo HWiNFO32. Tyto programy jsou určeny pro platformu Win32 (Win98 a vyšší).

I když všechny tyto programy patří do jedné skupiny, zaměření každého z nich je trochu jiné.

SiSoft Sandra je především benchmarkovací program (některými zatracovaný, jinými oblíbený), diagnostické funkce jsou v SiSoft Sandře spíše doplňkem – informace o hardware poskytované tímto oblíbeným programem (s výjimkou např. CPU & BIOS information) nebývají přesné a správné díky tomu, že často využívají informace z registrů OS Windows a ovladačů, namísto informací přímo z registrů hardware. Příkladem může být detekce základní desky Zida Tomato TX98/3D jako FIC PA2012 díky chybným informacím v DMI.

HWiNFO32 je velice podrobný diagnostický program, který poskytuje o hardware přesné informace včetně informací o nastavení northbridge / southbridge, podpory SMBus u široké škály chipsetů včetně nForce2, VIA KT600. Čte informace z SPD, HW senzorů, P.I. ROM. Podpora debug funkcí, podrobné informace z ACPI, detekce GPU / MEM frekvencí u Matrox, nVidia a ATI karet přímo z registrů karty. Informace z DDC monitorů, podrobné informace o PCI zařízeních, detekce FSB a násobitele u novějších procesorů (K6-2 CXT a vyšší – AMD K6-III / Duron / Athlon / AthlonXP a Intel Pentium III Coppermine CPUID 681 a vyšší).

AIDA32 je jakýmsi kompromisem mezi SiSoft Sandrou a HWiNFO32. Nabízí mnoho informací jako HWiNFO32, ale zdaleka ne všechny jsou tak podrobné (chybí některé podrobnosti z northbridge / southbridge, informace z ACPI, detekce audio kodeků, ES procesorů). Oproti HWiNFO32 nabízí technické informace, které sice nelze zjistit přímou detekcí, ale díky informacím uloženým v separátní databázi - jsou zde np. technické informace o procesoru jako typ pouzdra, počet tranzistorů, výrobní technologie, maximální příkon. Podobné informace nabízí pro vlastnosti základní desky a pro parametry čipu grafické karty) – je to velice užitečné, člověk ví jaké základní specifikace má jeho procesor, chipset, GPU, aniž by tyto informace (a linky) musel hledat někde jinde.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Z benchmarků je zde velice kvalitní test propustnosti paměti při čtení / zápis a pomocí pluginů je tu disk a network benchmark. Unikátní vlastností jsou internetové odkazy na daný hardware, který je nainstalovaný v počítači. Stačí kliknout na odkaz a jsme na stránkách produktu nebo výrobce a nemusíme hledat link ručně. A navíc, na rozdíl od SiSoft Sandry a HWiNFO32 je AIDA32 freeware.

Taková je základní charakteristika diagnostických / benchmarkovacích programů a můžeme začít s podrobnějším popisem funkcí AIDA32.

{mospagebreak title=AIDA32}

Autorem AIDA32 je Tamas Miklos z Maďarska. Domácí stránka je http://www.aida32.hu kde je k dispozici ke stažení i DOSová verze "AIDA". Samotnou AIDA32 je možno stáhnout ve třech možných variantách a to Enterprise Edition, Personal Edition a Network Edition.

  • Enterprise edition v komprimované podobě (zip) má velikost 2.21MB,
  • Personal a Network edition se vejdou na 3,5“ disketu.

Program je freeware a obsahuje několik jazykových pluginů, mezi kterými je i čeština. Ovládání programu je intuitivní a velice rychle lze nalézt požadované informace. Zastavím se u některých důležitých menu.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Základní informace lze zjistit v sekci Počítač - přehled (operační systém, instalovaný Service Pack, verze Internet Exploreru, jméno počítače a přihlášeného uživatele, typ procesoru, název základní desky, jméno chipsetu, velikost a typ operační paměti, typy I/O portů, verze BIOSu, informace o grafické kartě a monitoru, použitá zvuková karta, ATA/ATAPI zařízení přítomná v systému, velikost jednotlivých oddílů, druh síťové karty a její IP a MAC adresa, výstupní a periferní zařízení).

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Informace z DMI – DMI je součásti BIOSu a výrobci si s obsahem DMI příliš nelámou hlavu, DMI totiž nemá žádný vliv na skutečné nastavení systému. A tak se můžeme z DMI dozvědět, že procesor AMD Duron má napájecí napětí 2.9V a podobné nesmysly. Proto pokud někdo narazí na svém počítači na nekorektní údaje z DMI, tak se není třeba tímto znepokojovat. Je to jen “kosmetický” problém. Poznámka: problém údajů z DMI trápí pochopitelně i Sandru - naštěstí jak Sandra tak AIDA si mnohé informace zjišťuji dodatečně samy, naleznete je v odpovídajících záložkách (Základní deska).

Mnohem zajímavější jsou informace z HW senzorů v menu Senzory, kde lze najít typ senzoru a způsob jeho komunikace včetně adresy SMBus / ISA na které se daný HW senzor nachází a pak příslušné hodnoty, které HW senzor monitoruje - ty jsou specifické pro každý druh HW senzoru.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Počet senzorů které jsou v aktuální verzi AIDA32 podporovány je 49, pokud by někoho zajímalo, které to jsou nebo jestli je jejich HW senzor podporován, tak můžete kontaktovat autora programu nebo napsat dotaz do diskuze pod článkem.

Další jsou informace o procesoru: CPUID + externí modul CPUID. Naleznete zde vlastnosti procesoru a sady podporovaných instrukcí. Myslím, že v tomto případě není třeba žádný komentář.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Informace o základní desce zahrnují především ID string BIOSu, podle kterého se identifikují desky s Award a AMI BIOSem a potom informace, které popisují vlastnosti sběrnice a čipové sady – tyto informace technického rázu jsou zapsány v databázi programu a proto především technické informace o desce nemusí být u novějších nebo exotičtějších desek přítomny.

Hodně častým zájmem uživatelů jsou informace z SPD čipu paměťových modulů.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

V SPD jsou uloženy informace o časování pamětí (CAS latency, CS latency, Tras, Trcd, Trp, Trrd, refresh rate) o struktuře pamětí, velikosti, typu, napájení a nepovinné údaje o datumu výroby a výrobci.

Implementace SPD na paměťových modulech PC SDRAM / DDR SDRAM je realizována pomocí 2048 bitové sériové paměti EEPROM umístěné na PCB paměťového modulu. Komunikace probíhá přes i2C/ SMBus, z toho vyplývá, že pro zjištění informací z SPD musí deska používat southbridge, který je programem podporovaný (Intel 82371AB / EB PIIX4, ICH0 – ICH5/R, ALI M7101, VIA596A/B, VIA686A/B, VIA VT8233/A/C, VT8231/8235/8237, nForce / nForce2 MCP, AMD 766/768, SiS5595B...), další podmínkou je správný checksum SPD.

Mnoho BIOSů čerpá z údajů SPD hodnoty pro nastavení časování pamětí. Pokud je paměťový modul detekován jako Unknown, nutně to neznamená neznačkovou paměť, je to jen informace, že výrobce do SPD tuto informaci nezapsal. (Například není definován v Manufacturer Jedec ID dle JEP-108E). Důležité je upozornění, že velké množství paměťových modulů má v SPD uvedeno horší časování, než které zvládá. Taky je nutno vzít na vědomí, že paměti PC3000 / 3500 a jiné nestandardní paměti nejsou JEDEC podporovány a tak mají v SPD typ PC2700 nebo PC3200! Další informace o SPD lze získat z datasheetů PC SDRAM / DDR SDRAM Serial Presence Detect (SPD) Specification 1.2B / 2.0

V informacích o chipové sadě lze zjistit aktuální časování pamětí z northbridge (konkrétně CAS latency, RAS to CAS delay, RAS precharge a RAS active time), osazení jednotlivých paměťových bloků a informace o AGP sběrnici.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Z dalších menu, které stojí za zmínku je menu zobrazení, které nabízí informace o grafické kartě jednak z ovladačů ve Windows a jednak z PCI ID a registrů dané grafické karty a video BIOSu. (videochipset, RAMDAC, verze video BIOSu, velikost paměti). V informacích z GPU musím upozornit na ne zcela korektní údaje uvedené ve vlastnostech paměťové sběrnice, tyto informace se nezískávají přímo z HW, ale z údajů vložených do databáze programu a nemusí korespondovat s reálným stavem! Informace o monitoru ze získávají z DDC a proto musí pro zobrazení těchto hodnot pomocí DDC podporovat monitor i grafická karta tyto standarty (DDC1: Monitor->PC, DDC2B: Monitor<->PC). Pokud není monitor DDC kompatibilní, pak se získávají informace o monitoru z jeho ovladačů nebo z registrů Windows.

Informace o pevných discích a optických zařízeních se nachází v menu nosiče dat, důležité jsou data z ATA/ATAPI (označení disku, sériové číslo, revize, parametry disku, velikost cache, kapacita, maximální a aktuální UDMA mód) a S.M.A.R.T. (popis této technologie najdete v článku J. Kwolka zde).

{mospagebreak title=Benchmarky a závěr}

AIDA32 nenabízí rozsáhlou škálu benchmarků jako SiSoftSandra, k dispozici je jen memory red/write benchmark a disk benchmark. V tomto případě platí, že kvalita je lepší, než kvantita a jak benchmark paměťové propustnosti, tak disk benchmark poskytují věrohodné a reálné výsledky. Test paměťové propustnosti není tak syntetický jako v případě SiSoftSandra a mnohem více z něj lze usuzovat na vlastnosti chipsetu.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Test disku je velice propracovaný a používá několik metod přístupu k diskům podle použitého OS a podle toho jestli existuje u benchmarkovaného zařízení partition nebo ne. Jde s ním měřit výkon pevných disků, zip médií a flash disků.

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

AIDA32: konkurence pro SiSoft Sandru?

Další metoda benchmarkování se používá pro test CD/DVD ROM a další optická zařízení. Benchmarkovat lze lineární čtení, náhodné čtení, Burst rate (buffered read) a střední přístupovou dobu. Network benchmark umožňuje měřit bandwidth mezi dvěma počítači pomocí TCP/IP protokolu. Paměťový a diskový benchmark je velice kvalitní a jejich používání lze doporučit, síťový benchmark je lépe nevyužívat a použít specializovaný NET IQ chariot nebo podobný program.

Závěr

AIDA32 nabízí další množství informací o síťových kartách, PnP zařízeních, PCI a USB zařízeních a především informace o OS Windows a nainstalovaném software, software po spuštění o licencích o provedených updatech OS, o proměnných, DirectX...

Všechny tyto informace pozorný čtenář jistě sám zjistí. Jedná se většinou o informace, které lze zjistit přímo standardními prostředky nástrojů ve Windows. Mezi unikátní schopnosti patří u AIDA32 třeba Monitor test (podobný jako známý Nokia monitor test) a již jednou uvedené odkazy na web dané komponenty/ zařízení.

Článek není koncipován jako recenze software, spíše šlo o to ukázat čtenářům možnosti diagnostických programů a jejich odlišnosti a především na co si mají dát pozor. Detekce hardwarových komponent se neustále vyvíjí s tím, jak přichází nový hardware, stále ale zůstávají základní metody detekce zařízení.

Když udělám malé shrnutí, tak informace o procesoru se v dnešní době realizují z výstupu CPUID a MSR registrů procesoru, informace o chipsetu lze získat přímo z PCI registrů "CPU to PCI bridge" (northbridge) další informace o chipsetu pak z "PCI to ISA bridge" (southbridge). PCI karty se detekují podle PCI Vendor ID a Device ID (případně subsystem ID a revision ID), informace o pamětech především z SPD a aktuální nastavení časování z registrů northbridge.

Ale další informace - jako np. velikost videopaměti a šíře paměť. sběrnice se již nezjišťují tak lehce, většinou stačí informace z VESA VideoBIOSu, někdy je nutná speciální metoda detekce videopaměti určená speciálně pro daný typ karty. Navíc - jedna věc jsou specifikace a druhá věc je, jestli a jakým způsobem je dodržují výrobci hardware.

Často uživatelům stačí při detekci třeba síťové karty vědět, jakým chipem je osazena. Např. bezdrátové síťové karty s chipem Intersil Prism 2.5 mají všechny stejné Vendor ID i PCI ID a Subsystem ID není většinou definováno. Stejně tak existuje mnoho zvukových karet s FM801 chipsetem pro které lze použít stejné ovladače, přitom karty často nelze od sebe softwarově odlišit.

Softwarová detekce je dobrá věc, ale při pochybnostech je nejlepší se na danou komponentu, pokud je to možné, podívat. Naopak např. u starých základních desek, pokud na nich není uveden žádný popis je vhodné se podívat na BIOS ID string nebo použít diagnostický program v tomto případě nejlépe DOSové HWiNFO nebo AIDA.

Nakonec můj osobní dojem z AIDA32: Osobně používám k detekci hardware HWiNFO / HWiNFO32. Především z důvodu podrobnějších informací a také proto, že je to čistě HW diagnostický software. Pro jiného může být volbou AIDA32, díky češtině a třeba právě kvůli o informacím o software a Windows.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
25.8.2003 08:20:17   0.0.0.xxx 3838
...
25.8.2003 08:49:00   0.0.0.xxx 4040
Takový článek tady chyběl, dozvěděl jsem se všechno co mě zajímalo a teď začnu AIDA32 používat. A Sisoft Sandra 200x je shit, to je pravda, u detekce hardwaru, hlavně senzorů hází nesmysly.
Díky za článek
25.8.2003 09:39:35   0.0.0.xxx 4342
Vypada to jako zajimavy programek, bohuzel se mi ho na strankach www.aida32.hu nepodarilo stahnout, nemohli byste uvest nejaky dalsi linky pro downoload? Velmi bych to uvital
25.8.2003 11:15:31   0.0.0.xxx 4241
aidu fakt nechci :-)
25.8.2003 11:35:35   0.0.0.xxx 4141
hehe pro neznalé aida = aids...
25.8.2003 15:32:13   0.0.0.xxx 4241
A to jeste nevime co to znamena Madarsky.
25.8.2003 22:16:38   0.0.0.xxx 4043
AIDA 32 používám už dlouho a je to vynikající detektor. Ve článku (pokud jsem to nepřekouk) není zmíněno vytvoření logu do např. HTML, takže lze u někoho komu zlobí počítač pořídit výpis a doma to pak v klidu studovat, případně hledat na netu informace.

Ten link na download je: http://www.aida32.hu/aida-download.php?bit=32
26.8.2003 08:08:47   0.0.0.xxx 4042
Už si tu připadám jako ve škole, pořád se tu probírá dokola to samé... a vždycky se najde někdo, kdo to ještě neviděl. Když se tu náhodou objeví po dlouhé době nějaký článek, tak takováhle mizérie. To je teda úroveň.
26.8.2003 10:46:37   0.0.0.xxx 4143
To je poprve, co slysim o programu, ktery zobrazuje SPD informace pameti od dob ctSPD, ktery je ale jenom na SDRAMy. Urcite vyzkousim
26.8.2003 21:17:19   0.0.0.xxx 4140
treba squely spyvare
27.8.2003 15:04:14   0.0.0.xxx 4240
podla mna nie je zly a hlavne, ten soft je skvely, export zistenych dat, do html alebo csv je super, len som zvedavy, ako dlho ten soft vydrzi free...jv16 nedavno presiel na shareware, takze budem pouzivat len poslednu free verziu...
marek
http://www.symbol.sk
25.10.2003 01:50:31   0.0.0.xxx 4243
Tak jiz mam take AIDu,nastesti jen softovou;vypada dobre,ale jaxi kdyz si v ni dam Senzory,tak mi neukazuje vubec nic a ja chci naopak ukazovat vsecko. Mam Wokna XP home a ta provozuji na ThinkPad R31 a ted se IT experti ukazte,co Vy na to ???????
17.4.2005 19:56:35   0.0.0.xxx 4240
http://www.slunecnice.cz/product/Aida32/
18.2.2006 18:06:43   213.151.217.xxx 4239
pre tych ktory marne hladali aktualnu verziu programu AIDA,mam jednu malu ale uzitocnu radu. tento software najdete pod menom EVEREST od spolocnosti Lavalys. Tam najdete vsetko AKTUALNE. Milujem tento software.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.