Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava MOS 6502: Čip, který započal revoluci
MOS 6502: Čip, který započal revoluci
autor: Pavel Tronner , publikováno 4.3.2015
MOS 6502: Čip, který započal revoluci

Intel i Motorola vytvořily první mikroprocesory, přičemž každá z těchto platforem byla navržena se zcela jinou filozofií, klady i zápory. Jedno však měly společné. Byly drahé. Pokud se měl mikroprocesor stát základní elektronickou součástkou mnoha různých aplikací, od automatů po levné kalkulačky, musel být levný. No, a pokud by byl levný a přitom šikovně navržený – pak by vlastně mohl pohánět i počítače.


Už jsme si povídali o tom, že na nutnost mít mikroprocesor levný přišel Chuck Peddle ve chvíli, kdy brázdil dálavy Spojených Států a snažil se hledat kupce pro dítko Motoroly, MC6800. Reakce byla prakticky všude stejná – líbí se nám to, našli bychom pro to spoustu uplatnění, ale je to moc drahé. Prodejte nám to za třicet babek a máte v kapse smlouvu na tisíce kusů.

Problém spočíval v tom, že management Motoroly absolutně nesouhlasil s tak zásadním zlevněním čipu a to navzdory faktu, že výrobní náklady byly pod dvaceti dolary za kus. Motorola musela ale hodně investovat do vývoje a výrobní linky, takže se snažila náklady umořit co nejdříve. V této době ale výroba čipů jak Motoroly, tak Intelu, probíhala jen v malých sériích a jakkoliv se například i8080 uplatnil v prvních počítačích, stále se ještě nejednalo o přelom. Pouze ti vnímaví viděli, že revoluce je za dveřmi.

Chuck Peddle nicméně dokázal najít firmu, která o jeho nápad – vyvinout levný čip pro masové nasazení – projevila zájem. Díky rozpadu týmu tvůrců MC6800 měl možnost přesvědčit i některé inženýry, aby zkusili štěstí s ním Pensylvánii.

MOS Technology a čip, který se nikdy neměl dostat do počítačů

MOS Technology byla založena v roce 1969 a stejně jako Intel se zabývala výrobou integrovaných obvodů pro kalkulačky. Na rozdíl od Intelu ovšem ve svém portfoliu neměla žádný mikroprocesor. Šéf John Paivinen se z Chuckem Peddlem znal, takže jeho nabídku nemohl odmítnout. Byla to velká příležitost dostat se mezi tak význačnou společnost, jako byla Motorola či Intel.

MOS 6502: Čip, který započal revoluci

"Reklama na čipy pro kalkulačky od MOS Technology, rok 1974" by MOS Technology. - Scanned from November 14, 1974 issue of Electronics by Michael Holley Swtpc6800. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Architekturu čipu navrhovali Chuck Peddle, Will Mathys a Rog Orgill. Hlavním typem nového čipu měl být 6502, přičemž číslování bylo zvoleno tak, aby lehce připomínalo čip Motoroly (MC6800 vs MOS6502). Dokonce byl vyvinut i typ 6501, který byl použitelný přímo v patici Motoroly, ale ten nikdy nebyl tím hlavním dílem, šlo pouze o variantu zjednodušující práci inženýrům.

MOS 6502: Čip, který započal revoluci

"6501chip" by wepwawet. Original uploader was Wepwawet at de.wikipedia - Transferred from de.wikipedia; transferred to Commons using CommonsHelper. (Original text : eigener Besitz, selbst aufgenommen). Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Instrukční sada byla oproti MC6800 odlišná – zatímco tam si tvůrci vzali inspiraci u minipočítače PDP-8, Peddle a jeho tým se inspiroval u pokročilejšího PDP-11. Jedna věc však nás dnes opravdu překvapí. MOS6502 nebyl nikdy plánován pro použití v počítačích. Jak řekl sám Peddle: „Pokud bychom dělali čip pro počítače, udělali bychom jej jiný.“


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
101 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 50.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.