Všesměrový poslech? No nevím
autor: Jindřich Pirner , publikováno 16.1.2009

Původně jsem chystal recenzi reproduktorů Logitech Z5 jako regulérní článek, ovšem když jsem zjistil, s čím mám tu čest, změnil jsem názor. Představím vám tedy o co jde a podělím se o názor z testu, který jsem nakonec zredukoval z pěti stránek na jednu, takže dále trochu telegraficky, ač snad nic důležitého opomenuto nebude.

Cena bedýnek se pohybuje kolem 1400,- Kč s DPH, což není úplně mnoho. Za tyto peníze dostanete dvě bedny s připojením přes USB. Jsou to tedy USB reproduktory - zajímavé celkem je, že se napájí kompletně přes USB, není tedy třeba žádný další elektrický zdroj. Tím pádem je uvnitř ještě zvuková karta, jejíž kvalitu nelze nijak objektivně zhodnotit, protože k ní nelze připojit sluchátka ani jiný výstup, který by odhalil její nekvalitu. Má to pouze na pravém repro zezadu vstup, třeba na MP3 přehrávač.


Logitech Z5 jsou tzv. všesměrové, tedy de-facto hrají všemi směry. V praxi jsem nahmatal (síťku nelze sundat, aniž bych to nezničil), že to má jeden repro vpředu a jeden vzadu, plus vzadu je ještě bass-reflex. Basy to ale nemá v podstatě téměř žádné, jsou hodně slabé.

Jak tedy působí tento rozšířený poslech? Ano, všesměrově, tedy omnidirekcionálně. Působí to tak, že poslechové prostředí vytvořené pro posluchače je širší, než u klasických směrových reproduktorů, hraje to i zezadu. Lze tedy v rámci mezí více pohybovat hlavou a zvukový dojem se moc nemění. Nepřišel jsem ovšem na to, k čemu by to mohlo být v domácích podmínkách dobré. V mých podmínkách bych to využil asi jen pro sledování digitální televize, abych na tento účel nemusel používat svoje studiové reproduktory.

Testoval jsem také, jestli a jak dlouho vydrží netbook tuhle USB hračku na baterie napájet. Můj Asus EEE 901 s tím neměl žádný problém a na nejvyšší hlasitost utáhnul repráčky na čtyři hodiny reprodukce, při běžném provozu vydrží až šest. Plná hlasitost není nijak vysoká, ale v menším pokoji to hraje dostatečně nahlas.


Všesměrový poslech? No nevím


Co si o tom na závěr myslím? Pro koho je to určené nevím, a to jsem po tom snaživě pátral. Asi nejvhodnější je říct, že "ne všechno, co se dá koupit v obchodě, k něčemu je".

Kdyby se někomu hodily USB bedýnky pro podružnou reprodukci zvuků Windows a třeba digitální televize puštěné jako kulisu, může to být volba. Ale na takový účel poslouží integrovaná zvukovka a bedýnky za 150 korun úplně stejně.

Nicméně, alespoň musím nakonec Logitech pochválit za zpracování z kvalitních materiálů jak reproduktorů, tak ovladače. I přesto zvukově dobré nejsou a o to by mělo jít u každých repro především.

Samotný zvuk, jak jsem již napsal, téměř úplně postrádá basy. Zbytek je takový nevýrazný, ale alespoň se mi zdálo, že je neutrální. Občas to praská, což může být ledasčím - od reproduktorů až po jejich zvukovou kartu.


V balení najdete kromě samotných reproduktorů ještě manuál, CD s drivery a miniaturní dálkový ovladač. Přes ten lze regulovat hlasitost a ovládat hudební přehrávač v počítači. Software vám nabídne Winamp, Media Player, nebo nějaký podle vlastní volby. S Winampem to funguje dobře. Samotné nastavení zvuku nebo čehokoliv není možné, pouze vypnutí, zapnutí a regulace hlasitosti. Reproduktory indikují svou aktivitu bílou, hodně zářící LED diodou.

Všesměrový poslech? No nevím

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

24 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.