Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
autor: Tomáš Šulc , publikováno 15.7.2008
Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Před více jak měsícem k nám dorazila mobilní platforma AMD Puma, která má dělat konkurenci Intel Centrinu, tenkrát ještě platforma Santa Rosa. Jenže uplynulo několik týdnů a Intel právě dnes představí úplně novou platformu Centrino 2 alias Montevina. Jaká je? Otestovali jsme ji na herním notebooku Republic of Gamers od Asusu.


Úvodem

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
nová loga Centrino 2 (běžní uživatelé) a Centrino 2 vPro (business sekce)

Mobilní řešení Intel Centrino letos oslaví páté narozeniny. V roce 2003, kdy s ním Intel přišel na trh to způsobilo menší revoluci, protože jedna společnost nabízela kompletní řešení skládající se z procesoru, čipsetu s integrovaným grafickým čipem i Wifi modulu. Intel navíc na vše dával poměrně vysoké slevy, takže se Centrino stalo velmi rychle populárním. Postupně Intel vydával další a další aktualizované verze až jsme došli do dnešní doby, kdy Intel vydává další verzi s kódovým označením Montevina, která se jmenuje Centrino 2. Přináší ale Montevina opravdu takové změny, že si označení Centrino 2 zaslouží?

Postupný vývoj

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Intel prezentaci Centrina 2 začíná pohledem do historie a srovnání s novou generací. Nové procesory Penryn, které jsou mimochodem dostupné i na dosavadní platformě Santa Rosa, prý mají 410 milionů tranzistorů nebo Centrino 2 nabízí nový wifi modul, s rychlostí až 450Mbit/s.

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Zatímco AMD se u platformy Puma uživatelů ptalo, co na notebooku dělají, Intel se ptá, co od notebooku očekávají a na prvních místech jsou vysoký výkon a vysoká výdrž baterie. To se Intelu, jak za chvíli uvidíte, přesně hodí do krámu.

Roadmapa

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
-pro zvětšení klikněte-

Na dalších stranách už Intel přistupuje k prvnímu odhalení Centrina 2. Zatím jen letmo. Centrino 2 nabídne procesory architektury Penryn s až 1066MHz sběrnicí, novou generaci čipsetů s podporou DDR2 i DDR3 pamětí, nový WiFi modul a volitelně i WiMAX a konečně nový síťový čip.

Co je nové

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
-pro zvětšení klikněte-

Další shrnutí všech vylepšených komponent v Centrinu 2 plus základní přehled procesorů.

Procesory

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci
Vybrané technologie a jejich výhody (pro zvětšení klikněte)

Nejprve se podívejme na samotné procesory. Zde je změn pomálu, protože současnou architekturu Penryn společně se 45nm výrobním procesem už v mobilním sektoru známe z vylepšené Santa Rosy. De facto byla pouze zrychlena frekvence sběrnice u většiny modelů na 1066MHz a většina modelů se přejmenovala. Vše ostatní jako Socket P, až 6MB vyrovnávací paměti, 45nm výrobní proces, architektura Penryn, to vše zůstává. Spotřeba u standardních modelů zůstává na 35W, slabší modely budou mít spotřebu 25 či 17W a nízkonapěťové modely pouhých 10W.

Celou změnu bych přirovnat k přechodu NVIDIE z GeForce 8800GTS 512 na GeForce 9800GTX. O pár MHz povyrostly u některých modelů frekvence, změnil se jejich název, zrychlila se FSB a to je vše.

Asus ROG G50V - Centrino 2 v akci

S rychlejšími procesory přichází i nová, extrémně drahá vlajková loď Intelu pro mobilní trh. Prozatím jí bude dvoujádrový Core 2 Extreme X9100 na frekvenci 3,06GHz (frekvence 3GHz v noteboocích u řady Core je konečně překonána).

Na podzim bychom se pak měli dočkat první pořádné změny co se týče procesorů. Ano, tušíte správně. Na trh přijde Core 2 Extreme QX9300, první mobilní quadcore procesor. Ale na to je ještě brzy, zatím patří post toho nej právě X9100. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
133 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 64.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.