Windows XP is not dead - instalačka s DriverPacks
autor: Kunčický Vít , publikováno 1.2.2008
Windows XP is not dead - instalačka s DriverPacks

Jednou z věcí, která uživatele počítačů nenápadně směruje k nákupu nového operačního systému je často lepší podpora nového hardwaru při instalaci. S odchodem disketové mechaniky do důchodu je navíc instalace starších Windows XP na moderních discích oříškem i pro zkušené uživatele. Vše by se vyřešilo, kdybychom tento (stále dobrý) operační systém naučili používat aktuální ovladače už při samotné instalaci systému. To je však dnes už možné...


Jedním z velkých zklamání mnoha uživatelů Windows XP byl fakt, že firma Microsoft k integraci nových "generických" ovladačů do svého operačního systému přistupovala vždy poměrně laxně. I když si dnes koupíte zcela nová XP-čka, budete muset po jejich instalaci doinstalovávat spousty (dávno známých) ovladačů a záplat. Přitom by stačilo, kdyby na instalačním médiu bylo obsaženo více ovladačů moderního hardwaru (pokud by takové medium šlo navíc ješte doobjednat za poštovné + 200Kč), hmmm...

Windows XP is not dead - instalačka s DriverPacks

Zatímco ve většině případů se jedná pouze o mírné nepohodlí (a ovladače můžete stáhnout a nainstalovat dodatečně), mohou se vyskytnout situace, kdy například při instalaci jste vyzvání k vložení diskety s ovladačem (F6), ale vy žádnou disketu, ba často ani disketovou mechaniku nemáte - v takovém případě XPčka z dodaného media dokonce ani nenainstalujete. Posledním důvodem, proč si vytvořit vlastní instalační medium, je, z uživatelského pohledu nepřlíliš pochopitelná, záměrná "nepodpora" Windows XP - zejména u nových notebooků, které jsou často nejenom "Vista ready" ale bohužel zároveň také "Vista only" :-(

Přitom v počítači je 90% hardwaru unifikovaného. Čipsetů, čipů zvukovek, LAN adaptérů, řadičů disků není zas tolik, aby byl problém jejich aktuální ovladače integrovat přímo do instalačního CD média. Co máte z toho, že Windows XP podporuje diskové řadiče, které se už nevyskytují ani v bazarech, když vy nutně potřebujete docela běžné ovladače řadiče disku SATA...

Tak právě tento problém se rozhodl řešit Bâshrat the Sneaky, a na svém webu Driverpacks.net dává k dispozici mocný nástroj, který dokáže většinu současných ovladačů do instalačního media Windows XP přímo integrovat tak, aby již při první instalaci fungovala (dokonce bez zbytečných otázek) většina komponent počítačové sestavy nebo notebooku! P.S. současně probíhá obdobný projekt i pro Windows Vista - ten je zatím ve velmi rané fázi.

Co je to Slipstreaming?

Integrace ovladače (například řadiče disků) do instalačních souborů Windows byla popsána už mnohokrát. Od pracné "ruční metody" (ta obnášela editaci konfiguračních souborů), až po poměrně pohodlné utility typu nLite.

Přístup Sneakyho je však jiný - vytváří, zdokonaluje a postupně aktualizuje tématicky zaměřené balíčky ovladačů tak, aby spolu mohly koexistovat. Například balíček ovladačů zvukových karet a zvukových kodeků "Sound B" obsahuje podporu pro více než 116 (to není překlep!) zvukových čipů od dvanácti výrobců. V současné době je pro 32bitový operační systém Windows XP k dispozici jedenáct balíčků ovladačů:

Windows XP is not dead - instalačka s DriverPacks

  • DriverPack Chipset - zde jsou ovladače většiny běžných čipových sad (výrobců: ATI, ALi/ULi, AMD, Intel, SiS, nVidia, VIA...) a s nimi souvisejících komponent - často np. řadiče disků. Doporučuji instalovat.
  • DriverPack CPU - zejména ovladače procesorů AMD řady K8
  • DriverPack Graphics A - tento balíček obsahuje podporu pro nejrozšířenější grafické karty firem NVIDIA (GeForce) a ATI / AMD (Radeon), a to včetně mobilních čipů těchto firem - Radeon Mobility a GeForce Go.
  • DriverPack Graphics B - velký mix ostatních grafických karet (od firem: 3dfx, Asiliant, ATI, Intel, Matrox, S3, SiS, TRITTON, VIA, XGI).
  • DriverPack Graphics C - podpora profesionálních grafických čipů ATI FireGL a nVidia Quadro (včetně starých karet GeForce).
  • DriverPack LAN - veleužitečný set ovladačů prakticky VŠECH BĚŽNÝCH siťových adaptérů (3com, Accton, Airlink, ADMtek, AMD, Broadcom, Buffalo, Corega, Conceptronic, D-Link, Intel, Level One, Linksys, Marvell, Microsoft, Netgear, nVidia, OvisLink, Realtek, SMC, Surecom, SiS, Trendnet, U.S., Robotics, VIA).
  • DriverPack MassStorage - snad nejužitečnější balíček obsahující podporu řadičů PATA, SATA, SCSI, SAS včetně RAID výrobců: 3ware, ACARD, Adaptec včetně HP/Compaq, AMCC, AMD, ATI, Areca, ALi/ULi, Dell, Emulex, Highpoint, IBM, Intel, JMicron, ITE, LSI, Marvell, Mylex, nVidia, Promise, QLogic, Silicon Image, SiS a VIA.
  • DriverPack Sound A - obsahuje nejběžnější zvukovky a kodeky firem: Creative (mimo X-Fi), nVidia, Realtek a VIA.
  • DriverPack Sound B - mix ovladačů různých výrobců: ALI/ULi, C-Media, Conexant, Creative, Hercules, M-Audio, Sigmatel, SoundMAX, SiS, Terratec, Turtle Beach a Yamaha. Vhodné také pro notebooky Dell, Gateway, HP, IBM, Intel a Sony s "exotickými čipy" typu Sigmatel, SoundMax...
  • DriverPack WLAN - tento poměrně velký balík obsahuje podporu snad všech existujících WiFi adaptérů firem: 3Com, Accton, Agere (pro Toshibu, NEC, Samsung, Siemens, FUJITSU, Fujitsu- Siemens), Airlink101, Asus, Atheros, Avaya, Belkin, Blitzz, Broadcom, Buffalo, Cisco, D-Link, Edimax, Entersys, Intel, Linksys, Lite-On, Microsoft, Minitar, Netgear, Orinoco, Packard Bell, Ralink, Realtek, Senao, SiS, Sitecom, SMC, Surecom, U.S. Robotics, Zonet. Tento balíček je však poměrně velký.

Důležitá poznámka: to, že daný balíček obsahuje určitý ovladač pochopitelně neznamená, že jej nemůžete kdykoliv v budoucnosti přeinstalovat novějším. Právě naopak, generické ovladače si ponechejte jen do okamžiku, než naleznete vhodnější. Pokud však budete s daným ovladačem spokojeni, nemusíte jej ihned měnit za nový...

Jednotlivé podporované typy (klikněte na devices) si můžete prohlédnout v této tabulce:

DriverPackverzekomprimovánovýchozí velikostchangelogdevicesdownload
Chipset7.10.11.4 MB11.3 MBchangelogdevicesdownload
CPU7.04.10.03 MB0.04 MBchangelogdevicesdownload
Graphics A7.1066.2 MB174 MBchangelogdevicesdownload
Graphics B7.12.152 MB388 MBchangelogdevicesdownload
Graphics C7.1264 MB205 MBchangelogdevicesdownload
LAN7.12.15.83 MB40.6 MBchangelogdevicesdownload
MassStorage8.014.82 MB28.7 MBchangelogdevicesdownload
Sound A7.1242.3 MB172 MBchangelogdevicesdownload
Sound B7.1236.9 MB227 MBchangelogdevicesdownload
WLAN7.1216.1 MB161 MBchangelogdevicesdownload

Balíčky ovladačů zahrnují celkově podporu více než 1000 do instalačního média nezahrnutých zařízení (počítáno s různými verzemi)!

Musíte zvážit, které balíčky budete skutečně potřebovat. Je sice je možné integrovat je všechny, ne vždy je to však nejlepší řešení (například balíček grafik A můžete v klidu vynechat (pokud ovladače pro nepotřebujete mobilní čipy) a nainstalovat nejnovější ovladače z NVidie / ATi)...

Program "DriverPacks Base" i jednotlivé balíčky jsou ke stažení zde. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
818 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 403.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.