Hlavní stránka Hardware Grafické karty Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
autor: Michal Mitrega, Ji , publikováno 30.3.2007
Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku

Dnes startuje první díl druhé řady (II/1.) pimpení, ve kterém se podíváme na zoubek počítači majitele, který byl náhodně vylosovaný z naší databáze. V dnešním díle se podíváme na konstrukční chyby, kterými byl Jakubův počítač hojně obdařený a popíšeme si výměnu chladiče čipsetu za Thermalright HR-05 SLI a odhlučnění jednoho z disků legendárním boxem Silentmaxx HD-Silencer.


Firma DFI do svých základních desek montuje převážně aktivní chladiče čipsetu. Výhody jsou nasnadě: relativně velký výkon a malé rozměry. Použitý větráček se na malé základně chladiče musí opravdu rychle otáčet, na druhou stranu jím neprojde takové množství vzduchu, aby při používání vznikl větší aerodynamický hluk. Bohužel s přibývajícím stářím a narůstajícím prachem ve skříni (zvláště ve starých panelových domech) začínají i ty nejvychytanější malé chladiče čipsetu zlobit.

Větráček se postupně přestává točit a nakonec se zadrhne úplně nebo naopak pracuje směle dál, ale s natolik opotřebovanými ložisky (ať už kuličkovými nebo kluznými), že se z něj začnou linout tóniny, které by uživatel po prvním spuštění základní desky v žádném případě neočekával.

Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
prachem ošlehaný chladič čipsetu

Řešení této situace není jednoduché, zejména kvůli tomu, že v případě této konkrétní základní desky nelze použít jednoduchý pasivní hliníkový nebo měděný chladič.

Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
Jsou základní desky, kde stačí jen malá úprava pasivního chladiče
a na uřvaný minivětráček můžete s klidem zapomenout...

  1. Nejjednodušším (a zároveň nejvykutálenějším) způsobem řešení je koupě nové základní desky, kde je čipset již od výrobce chlazený pasivně.
  2. Jiným řešením je výměna aktivního chladiče čipsetu za nějaký výkonný pasivní typ. Doby kdy nebylo z čeho vybírat jsou už dávno pryč. Dnes můžete zvolit jak levnější (Zalman ZM-NBF47), tak i podstatně dražší a výkonnější varianty (Noctua NC-U6).

Poznámka: Přehled pasivních chladičů čipsetu najdete na našem fóru v sekci Chladiče a chlazení.

Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
Noctua NC-U6

V Kubově počítači byl na základní desce DFI nainstalován malý aktivní chladič, v takovém místě, že by případný nový pasivní "blok" téměř jistě kolidoval s instalovanou grafickou kartou (graficka karta prochází doslova 1.5cm nad větráčkem chladiče).

Teplota chladiče čipové sady

U povodního aktivního chladiče jsme změřili teplotu jeho základy páskovým teplotním čidlem, které bylo vedené ze systémového LCD displeje. I když se větráček točil na maximum (4500ot/min), teplota záhy vystoupala na poměrně vysokých 54 stupňů Celsia.

Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
teplota čipsetu před úpravou

To, že bývalo i hůř dokládá z velké části vyteklá (!) plastická teplovodivá pasta růžové barvy (známý typ "žvýkačka Pedro"). Odhadujeme, že v této situaci teplota čipsetu musela přesahovat 70-80C.

Pimp my Computer II/1. - chlazení čipsetu a odhlučnění disku
poloplastická pasta - jako Hubba Bubba

Další nevýhodou, mimo nízké účinnosti chlazení, je umístění čipsetu (a taky chladiče) přímo pod grafickou kartou. To je samozřejmě nežádoucí, protože zde by se nevměstnal žádný klasický pasivní chladič. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
306 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 135.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.