Hlavní stránka Multimédia TV, projektory, plazmy Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další
Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další
autor: Redakce PCT , publikováno 29.12.2006
Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další

Rok 2006 přinesl v segmentu grafických karet mnoho nového, ATi a nVidia se definitivně(?) stali posledními hráči na trhu klasických grafických karet a jejich konkurenční boj se vyostřil do té míry, že pro upoutání zákazníka už přestaly dostačovat běžné i nové metody. Všichni přispěvovatelé napsali své texty nezávisle na sobě a finální text byl složen.


Lukáš Fiala

Sloučení AMD s ATi. Sice nevím, jestli tím něco vyřešili, ale tohle odkoupení rozhodně nikdo nečekal.

crux2005

SLI 32xAA. Každý zo štyroch GPU (GF 7950X2) renderuje scénu s 8xSAA, ktorý sa skladá z posunutého 4xMSAA a 1x2 RGSSAA. Pri QuadSLI tak vznikajú jednoduchou fintou 32 geometry samplov a 8 textur samplov !

Kvalita AA sa tak po šiestich rokoch zhruba vyrovnala kvalite RGSSAA na 3Dfx kartách z roku 2000. Strata výkonu je porovnateľná s 8xSAA na jednej 7900GT s 512MB Vram.

Tento SLI 32xAA modus však nie je optimálny, čo vyplýva z nemožnosti voľne programovateľného AA na G7x (všeobecne).

Jiří Souček

nVidia G80. Přívlastků už G80 pochytala mnoho, ale pokud nějaký z nich přetrvá a bude stále aktuální, nemůže to být jiný, než právě "zajímavý". G80, v podobě v jaké přišla, téměř nikdo nečekal. Není divu, mnohé prvky její architektury ještě nedlouho před vydáním David Kirk z nVidie popíral (což byl z dnešního pohledu samozřejmě velmi povedený marketingový krok, který snížil očekávání zájemců a uvedení G80 v současné podobě zapůsobilo jako bomba).

ps47

Zopakujeme si bod 1, myslím že je to unifikovaná DX10 karta alias 8800GTX (aj ked unifikácia a DX10 sa zatiaľ využiť nedajú, Vista tu bude až na budúci rok), a znova X1950pro AGP, alias najvýkonnejšie riešenie pre AGP ktoré je na trhu (a zrejme ním aj navždy zostane), ja osobne som nečakal že sa podobná karta ešte objaví.

Thellwin

Když něco od konkurence začíná být lepší, jsou dvě možnosti, jak to vyřešit. První, která vyžaduje více úsilí a výsledek není jistý, je nabídnout něco ještě lepšího. Druhá možnost a mnohem elegantnější, je konkurenci prostě koupit a buď využít její know-how pro své účely a nebo hodit k ledu. Stačí mít jenom dostatečný kapitál a ten nVidia má, takže když se ukázalo, že chipsety ULI začínají konkurovat jejím chipsetům, nVidia nelenila a ULI prostě koupila.  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
240 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 109.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.