Hlavní stránka
CrossFire X1950XTX - fast and furious (1/2)
autor: Štefek Petr , publikováno 2.10.2006
CrossFire X1950XTX - fast and furious (1/2)

V dnešním článku si povíme něco o systému CrossFire s kartami ATi Radeon X1950XTX. Článek je zaměřen spíše pro nadšence z oblasti grafických karet, a tak mi jistě méně zkušení čtenáři odpustí, že nebudu opakovat notoricky známé skutečnosti a technologie, které jsme už měli možnost poznat v minulých článcích.


V dnešním artiklu si povíme nějakou tu teorii o systému CrossFire v podání Radeonů X1950XTX. Nejedná se o žádnou revoluci, protože CrossFire druhé generace bylo uvedeno spolu s příchodem grafických jader R5xx. Druhá generace už netrpí dětskými nemocemi jako bylo například omezené rozlišení obrazu na 1600x1200 při 60Hz díky slabšímu převodníku TMDS. V podání nových Radeonů X1950XTX dostává CrossFire do vínku to nejlepší z produkce ATi. Nvidia se snaží proti dvěma X1950kám kontrovat systémy quad-sli, kde využívá 2 grafických karet GeForce 7950GX2, které jsou papírově podstatně silnější, ovšem nVidia má před sebou ještě dlouhou cestu, než teorii dokáže uvést do praxe. Brzy si ostatně systém quad-sli otestujeme i na Pctuningu.

CrossFire X1950XTX - fast and furious (1/2)

Nové Radeony X1950XTX jsou vybaveny podstatně tišším chladičem, než tomu bylo u minulé série X1900, která byla pro tuto vlastnost často kritizována, protože tam, kde měla nVidia GeForce 7900GTX masivní tichý chladič, měly Radeon X1900XT/XTX hlučnou turbínu. Ta sice vyfukovala horký vzduch ze skříně ven, ale byla opravdu hodně hlučná. Nové chladiče jsou nápadně podobné sérii Arctic Cooling Silencerů a není se čemu divit, protože je vyrábí stejná společnost pro všechny OEM výrobce.

CrossFire X1950XTX - fast and furious (1/2)

CrossFire má oproti nVidii a jejímu SLI jednu nevýhodu, která spočívá v nemožnosti připojení více jak jednoho monitoru. Místo pro druhý monitor okupuje propojovací kabel master karty. To ovšem není žádná tragedie, protože hraní na více monitorech se oproti velmi optimistickým odhadům neprosadilo.  CrossFire druhé generace už není zdaleka tak exotické, neboť podporu naleznete nejen u čipsetů ATi ale rovněž u Intelu a jeho čipsetů 975X, které se podle testů osvědčily ještě lépe než ty od ATi.

CrossFire X1950XTX - fast and furious (1/2) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
279 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 133.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.