Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert
autor: Z. Obermaier , publikováno 8.12.2005
Seznam kapitol
1. Úvod
Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

Základní desky společnosti DFI řady nF4 SLI se již staly legendárními, co se týče přetaktování a výbavy jim nebylo co vytknout, ovšem nejeden uživatel těžce výrobce proklínal za velmi špatný "SLI layout", společnost DFI vyslyšela naše prosby a uvedla vylepšenou verzi této desky a my se dnes v naší bleskovce podíváme na to jestli se tyto změny výrobci povedly.


Jelikož je tato základní deska osazena stejným chipsetem Nforce 4 SLI, jako její předchůdkyně SLI-DR, má zcela stejnou výbavu i příslušenství, a tudíž je z pohledu výkonu i výbavy totožná,  nebudeme se zabývat detailně samotnou deskou ale prozkoumáme ji z pohledu srovnání právě s její starší verzí, důkladně se podíváme na změny nové desky a porovnáme úroveň zlepšení a nebo naopak zhoršení oproti staršímu modelu SLI-DR, nakonec samozřejmě nebudou chybět ani testy  srovnání výkonu a přetaktování.

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

Recenze DFI nF4 UT LP Ultra-D je zde, jedná se o výkonově stejnou desku se stejnými možnostmi tady.

 

Deska DFI nF4 LP UT SLI-DR Expert

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Tato deska byla ohlášena už před drahnou dobou ale jisté problémy s výrobou její uvedení celkem dost zdrželo a i tak jsme ještě jednu chybu objevili. Deska dorazila ve stejné zelené krabici jako její starší verze, a lišila se pouze logem "Expert" na přední straně krabice. Společnost DFI i zde zůstala věrná své "barevné politice" krabic různých řad, Ultra - modrá, SLI - zelená, ATI Crossfire - červená.

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Pohled do krabice prozrazuje že příslušenství je opravdu naprosto totožné se starší verzí desky, balení obsahuje tyto položky :

 • Základní deska
 • Karajan Audio modul
 • SLI můstek
 • 2x IDE kulatý kabel
 • 1x Floppy kulatý kabel
 • 4x SATA kabel
 • 2x SATA napájecí kabel
 • SATA driver disketa
 • I/O panel
 • Utility CD
 • Manuál

 

Samotná deska SLI-DR Expert se na první pohled dost liší od původní verze, avšak my si podrobně změny a úpravy popíšeme a zhodnotíme až v dalších kapitolách. Specifikace obou desek, SLI-DR i SLI-DR Expert je ale naprosto stejná.

 

Specifikace desky :

NázevDFI nF4 LanParty UT SLI-DR Expert
ProcesorAMD Athlon 64/ FX/ X2/ Sempron
FSB a HTT200MHz, 1000MHz
ChipsetNVIDIA nForce4 SLI, rev A3
PamětiDDR200-DDR500
ČasováníCL3, CL2.5, CL2, CL1.5
Rozšiřující sloty 2x PCI Express x16, 1x PCI Express x1

1x PCI Express x4, 3x PCI

ZvukRealtek ALC850 8-kanálů + Karajan modul
LANGigabit Vitesse LAN, Gigabit Marvell LAN
Firewire1x VIA 1394
USB10x USB 2.0
IDE a SATA2x ATA 133 (RAID), 4x SATA2 (RAID) 4x SATA1(RAID)
Cena6200Kč

 

Layout

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Abychom měli s čím srovnávat zde je layout původní základní desky DFI LP UT nF4 SLI-DR a zde seznam nejčastějším připomínek :

 • Rozmístění PCI Express x16 slotů je špatné, jsou moc blízko sebe a dvě karty jdou stěží osadit se stávajícími chladiči, s VGA Silencerem nejdou osadit vůbec.
 • Přepínání režimu SLI/Single je strašně pracné a dělá se nepohodlně.
 • Deska má jen 2x PCI slot
 • Umístění chipsetu je špatné, dotýká se téměř celou plochou grafické karty a ta ohřívá chipset a nebo naopak karta fouká do chipsetu horký vzduch (GF 7800).
 • Zvyšování napětí do pamětí je nutno dělat jumpery - nepohodlné.
 • Při osazení jedné grafické karty nelze použít x1 ani x4 PCI Express slot.
 • 4 různá napájení desky, nutnost dalších kabelů.
 • Při osazení procesoru větším chladičem nemožnost zároveň využití vyšších paměťových modulů (Corsair PRO).

Takže to je 8 základních nedostatků původní verze desky DFI nF4 SLI-DR, nyní se podíváme na její novější "sestru" a řekneme si jaké zlepšení uvádí výrobce papírově.

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Jak už jsme si řekli v předešlé kapitole, layout desky je opravdu velmi odlišný, my se ale nejprve podíváme co nám říká o této desce a jejích zlepšeních samotný výrobce :

 • Přepínání SLI/Single módu přes BIOS, už žádné jumpery.
 • Změna napájení pamětí v celém rozsahu z BIOSu, už žádné jumpery.
 • 3x PCI slot
 • PCI Express x16 sloty jsou dál od sebe a už nebudou problémy s instalací karet i s většími chladiči.
 • Paměti a patice procesoru otočeny o 90 stupňů.
 • Lepší nastavení napětí chipsetu, procesoru a pamětí.
 • 4-fázové napájení procesoru.
 • Zlepšení napájení desky použitím 8-pinového napájecího konektoru.
 • Odstraněny extra napájecí konektory.
 • Lepší chladič chipsetu.

 

A tak teď se podíváme na layout desky a její zlepšení z pohledu uživatele a přínosu pro něj. Jak sami vidíte na přiložených obrázcích, byl výrobce nucen vzhledem k tomu aby umožnil umístit na desku ještě jeden PCI slot a aby mohl zvětšit prostor mezi PCI Express x16 sloty, posunout samotnou patici procesoru výše a doprava (stejný layout má i deska DFI RX200 Crossfire), což není zrovna dobré řešení, chladiče typu Zalman nainstalujete v pořádku ale větší chladiče typu "Tower" už bude problém nainstalovat a zároveň se vyhnout tomu aby se napájecí kabely desky a kabeláž disků nedotýkali přímo chladiče. Chladič typu Termalright XP120 není možno nainstalovat vůbec, a nepůjde to ani ve skříni "bigtower". I ve změně umístění paměťových slotů nevidím žádný přínos, spíše naopak, v některých typech skříní (Chieftec BigTower) nepůjdou paměti "vycvaknout" ven protože je vysunovací páčka úplně u stěny skříně a nemá dostatek místa aby se úplně otevřela. Co se týče umístění PCI Express slotů, to nemá už chybu, i chladič chipsetu je teď mezi grafikami a jeho teplota se snížila oproti dřívějšímu umístění.

Už v úvodu jsem zmínil že tato deska měla vyjít na trh už před časem, ale jisté problémy s výrobou donutilo společnost DFI ještě uvedení pozdržet, o tom že je deska prodávána v nějaké předprodejní verzi svědčí malá chyba na plošném spoji desky, kterou odhalili recenzent W1zzard na serveru www.techpowerup.com, a s jehož laskavým svolením vám fotografie této chyby mohu ukázat.

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Aby se vám místo lépe hledalo, zde vidíte jeho polohu, chyba je umístěna mezi Audio konektory.

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Zde je jasně vidět "manuální" úprava desky, někdo až po kompletaci desky spojil "pájkou" dva body na desce, tato úprava se objevuje na všech zatím uvedených deskách SLI-DR Expert, i na mé desce je, akorát zamazaná černou barvou, aby to nebylo tak vidět.

 

Napájení

Již jsem zmínil a i výrobce se tím chlubí, že napájení desky doznalo rozsáhlých změn k lepšímu, to je pravda, jako první vás určitě zaujme dosud v tomto segmentu desek neviděný 8-pinový napájecí konektor, ten byl vždy součástí jen serverových desek a i potřebnou zásuvku mají jen serverové zdroje (a nové zdroje Enermax Liberty).

Ptáte se, a co když mám ale jen 4-pinovou zásuvku na zdroji? Tak v tomto případě pro nás DFI připravila malý názorný návod aby to bylo jasné každému.

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

4-pinový konektor zapojíte dle obrázku, on tam ale stejně jinak nasadit nejde, kvůli specifickým tvarům zásuvných plastů. Musím však konstatovat že i když nemám 8-pinový napájecí kabel od zdroje a použil jsem tedy také jen 4-pinový, na stabilitu systému to nemá vliv, výrobce s tím asi počítal.

Další velmi příjemnou změnou v napájení desky SLI-DR Expert je absence napájecího konektoru typu MOLEX, co někde mohl být problém ještě najít volný a zapojit ho tam. Na desce ale zůstal "Floppy" napájecí konektor nad prvním PCI Express slotem, ten však výrobce doporučuje zapojit jen v případě zapojení dvou karet do SLI, a i to jen v případě nestability grafického systému. Nejpodstatnější změnou je však nahrazení starých 3-fázových napájecích obvodů procesoru za zcela nové 4-fázové prvky, ty by měly velkou měrou pomoci stabilitě systému, oproti původnímu řešení které velmi ohřívalo umístěné chladiče na napáječích, jsou tyto v tomto případě pouze vlažné i po dlouhé práci a velice přetaktovaném systému.

 

BIOS

Co se týče BIOSu, ten je až na několik skutečně zásadních změn, stejný a od původní verze desky se neliší. Vlastně jediné záložka BIOSu která doznala změn je "Genie BIOS Settings", avšak právě tyto změny zajímají většinu uživatelů.

 • První věcí které si určitě všimnete je nastavování frekvence FSB, už se neprovádí rolováním na požadovanou hodnotu, ale proste se vepíše do políčka, nastavit lze až frekvenci 550Mhz!
 • Dalším zlepšením je výběr děličky frekvence pamětí bez omezení na maximálních DDR400, dříve tato funkce byla pouze v neoficiálních BIOSech, ale nyní se nachází i v oficiálním BIOSu od DFI. Tuto výhodu je možno použít pouze s procesory revize E3,E4 a E6.
 • Napájení pamětí, chipsetu a procesoru je v menších krocích, a tudíž je možno nastavit hodnoty o dost přesněji.
 • Oficiální podpora nastavení latence CL1.5, pro paměti které to zvládnou.

 

Zlepšené možnosti BIOSu :

BIOS SLI-DR Expert (02/11/2005)

Základní frekvence (FSB) 200 - 550 MHz (po 1MHz)
Dělička frekvencí pamětí DRAMDDR200, 240, 266, 280, 300, 333, 360, 400 433, 466 a 500
CPU VID Control max 1.55V po 0.25V
CPU Special VID102.4% až 125% = 1.9V max
DRAM Voltage 2.5 - 4,03V po 0.03V
Chip Set Voltage Control 1.2 - 1.96V

 

Jak je možno vidět, stala se tato deska už podruhé, deskou s nejdetailnějším nastavením všech potřebných parametrů, původní deska SLI-DR byla excelentní v možnostech nastavení ale tato nová verze ji ještě několikrát překonala, zmenšení kroků nastavení napětí do pamětí a zároveň zvýšení limitů napětí chipsetu jsou stěžejní záležitostí pro přetaktovávače kteří chtějí dosáhnout až na maximální možnosti dnešního hardwareu.

 

Stabilita a přetaktování

Desku mám možnost testovat už týden, a zatím jsem nezaznamenal ani jedno jediné zaváhání, nebo náznak nestability, hned jak jsem ji dostal jsem v BIOSu nastavil vše jako u původní desky, a systém je absolutně stabilní, nemusel jsem už v BIOSu nic dolaďovat. Takže mohu konstatovat že stabilita je přinejmenším stejná jako u původního řešení, s tím že tato nová verze je jistě o řád stabilnější, také díky novému napájení procesoru. Zkoušel jsem i překonat původní strop procesoru ale ten zůstal bohužel stejný a maximální stabilní přetaktování procesoru Athlon 64 4000+ bylo 3025Mhz.

Dále jsem samozřejmě vyzkoušel jakou nejvyšší možnou frekvenci FSB deska snese a bude na ní zároveň schopná stabilně fungovat, jelikož jsem byl omezen paměťmi, je maximální možné FSB které jsem dosáhl a úspěšně otestoval na stabilitu programy Prime95 a benchmarky, 450Mhz!

 

Bleskovka - DFI nF4 Lanparty UT SLI-DR vs. Expert

 

Dál za hranici 450Mhz jsem se bohužel nedostal, nastavení nad tuto hodnotu už se nelíbilo přídavnému PCI diskovému řadiči a odpojoval mechaniky které na něm jsou připojeny, že by známka nefunkčního uzamčení frekvence PCI? Ale i přesto že strop je asi zřejmě právě 450Mhz si troufnu tvrdit, že nenajdete jinou desku která bude takovouto frekvenci schopna vygenerovat a stabilně ji provozovat.

Nakonec jsem provedl test osazení čtyř paměťových modulů, k testu jsem použil 512MB moduly - 2x Mushkin XP4400 a OCZ Gold Vx, časování jsem nastavil tak aby ho obě různé dvojice pamětí zvládly a nastavil jsem ještě celkem solidní časování 7-4-4-2.5 při frekvenci modulů 200Mhz (400DDR), "command rate" jsem dal na 1T a paměti důkladně testoval memtestem86 a hraním her, systém byl perfektně stabilní! Tato deska je první deska, na které se mi podařilo hned napoprvé zprovoznit 4 paměťové moduly při 1T!

 

Testy výkonu

Vzhledem co bylo zmíněno již několikrát, a to že je tato deska po všech stránkách výkonově shodná se svými předchozími souputníky nF4 Ultra-D a nF4 SLI-DR, očekával jsem že měření výkonu tuto domněnku potvrdí, a to se také stalo. Rozdíly jsou jen v rámci chyb měření.

 

Testovací sestava :

 

Hardware

Procesor  AMD Athlon64 4000+ (2400MHz, 1024kB cache)
Paměť  2*512MB Mushkin DDR550, 2*1024MB Corsair DDR433
Základní deskaDFI nF4 Ultra-D bios 704-BTA, DFI nF4 SLI-DR Expert bios 021105
Grafická kartaHIS Radeon X1800XT
OvladačeCatalyst 5.11 WHQL (Oficiální)   - nastavení Ballanced
 

Software

Operační systém

Windows XP Professional SP2

Verze DirectX

Microsoft DX9.0c

Teoretické testy

3Dmark 03 patch 360, PCmark 04, PCmark 05, Everest Home 2.20, Sandra
 3Dmark 05 patch 1.20

Herní testy

Doom III 1.3
F.E.A.R.

 

Vzhledem k množství testů, jsem tentokrát nepoužil k ukázání výkonu standardní grafy ale pouze přehledovou tabulku s výsledky, je tak možno shlédnout výsledky měření na jednom místě a s větším přehledem.

 

TestDFI nF4 SLI-DRDFI nF4 SLI-DR Expert
3Dmark 03 - celkové skóre

3Dmark 03 - CPU skóre

18399

1394

18499

1410

3Dmark 05 - celkové skóre

3Dmark 05 - CPU skóre

9853

5970

9872

6077

PCmark 04 - celkové skóre

PCmark 04 - CPU, MEM skóre

5766

5373, 6920

5921

5412, 6981

PCmark 05 - celkové skóre

PCmark 05 - CPU, MEM skóre

4917

4026, 5210

5012

4056, 5314

Sandra - MEM Int, Float

CPU - ALU, FPU

7446, 7366

11816, 4433

7489, 7401

11896, 4439

Everest - READ

WRITE, Latency

7427

2971, 39.2

7528

3109, 39.3

Doom 3 - 640x480113fps114fps
F.E.A.R. 800x600337fps345fps

 

Základní deska DFI nF4 SLI-DR Expert zvítězila ve všech testech, ale rozdíly jsou v rámci procenta a to je rozdíl odpovídající statistické chybě měření.

 

Pro a proti, závěr

Je vidět že společnost DFI řádně zapracovala na své stěžejní desce, a zlepšení která jsou na desce vidět jsou opravdu značná, co se týče layoutu desky, ten je konečně skutečně použitelný pro SLI řešení dvojice grafických karet, také zlepšení napájení se podepsalo na stabilitě desky a hlavně na jejích možnostech přetaktování. Pojďme se teď v závěru podívat postupně na argumenty které mluví pro i proti této desce.

Výhody:

 • Už není problém osadit dvě karty 7800GTX opatřené VGA Silencery.
 • Přepínání SLI/Single v BIOSu.
 • 3x PCI slot.
 • Chipset je umístěn mezi grafikami a lépe se chladí a nepřekáží.
 • Není nutno nastavovat vysoké napětí do pamětí jumpery ale je možno to udělat přímo v BIOSu.
 • V případě osazení jedné grafické karty slot PCI Express x4 lze osadit.
 • Pouze dvě (ve SLI tři) napájení desky místo čtyř.
 • Stabilnější 4-fázové napájení procesoru.
 • Lepší BIOS, a možnosti nastavení napětí pro chipset a paměti.
 • Zlepšení funkčnosti pro 4x DDR modul.

 

Nevýhody:

 • Nemožnost nainstalovat zcela libovolný chladič procesoru, musí se nejprve zkusit zda se vám bude vejít do case.
 • Paměti jsou stále moc blízko u procesoru, a vyšší moduly nepůjdou osadit bez úprav chladiče procesoru.
 • V některých specifických případech není možno paměti vysunout z patice.
 • Grafická karta je blízko procesoru a pamětí a nezanedbatelně je ohřívá.

 

Jistě se mnou budete souhlasit že výhody bezpodmínečně vyváží zápory této desky, pokud právě uvažujete o koupi nové desky této třídy, tak neváhejte, tohle je jedna z nejlepších desek na trhu. Pokud ale vlastníte starší řešení společnosti DFI, Ultra-D nebo SLI-DR a nepoužíváte SLI a layout vám nevadí, není zde ani nejmenší důvod pro změnu základní desky, výkonově jsou tato řešení naprosto rovnocenná. 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
8.12.2005 00:44:24   195.113.181.xxx 94102
velice pěkné seznámení .... jj OBR se vyzná BTW: sem si myslel že chod 4x Ram na 2T je problém řadiče pamětí v CPU ne desky ... takže to tak není hmm ... a je to biosem nebo tedy čím šel by tento neduh odstranit i na straších deskách nonExpert ?
když tak to proberem na foru

BTW: enermax Liberty má skutečně ten 8pin už mi přišel a mohu to potvrdit super zdroj za super cenu (asi nemá v současnosti konkurenci)

PS: přidám premii ať máš za co kupovat obětní HW na testování )
8.12.2005 01:58:44   82.99.146.xxx 6668
1T neni problem CPU, skutecne jde o problem cipove sady, kterou se vyrobce s "novou" fosnou snazi nejak osetrit.... na bazi BIOSu a jeste temer bez dopadu na vykon. V porovnani s CF RDX-200 kde je mozno SKUTECNE nastavit 1T je to jako srovnavat jabka a hrusky.
8.12.2005 02:02:20   83.240.22.xxx 6564
no mne sa ti tiez vidi ze to nebude doskou ;-)
8.12.2005 06:48:14   195.39.77.xxx 6068
Recenzi na tuto desku jsem již četl na webu AnandTech a měl bych k tomu 2 poznámky. Max FSB šlo až na 500Mhz (s tím že v biosu nastavili méně a pak použili ClockGen). Co se týče pamětí, tak se 4mi moduly jim to šlo jen na 2T (s 1T nešlo nabootovat), jediná deska, o které jsem četl, že to zvládne je DFI UT RDX200. Tak jestli se to povedlo, tak screenshot by nebyl špatný.

http://images.anandtech.com/reviews/motherboards/dfi/expert/Expert-5 00.jpg
http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2620&p=4
http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2572&p=5
8.12.2005 07:45:55   217.77.161.xxx 7268
ja na to pul hodinu oponoval a ted je to pryc!
8.12.2005 08:06:20   195.39.77.xxx 7067
Určitě jsem s něčím nesouhlasil, co tam bylo napsáno, ale mazat to rozhodně nemuseli... :-(
8.12.2005 09:52:43   158.196.144.xxx 6876
Pardon Vas prispevek byl smazan nechtene:-(
8.12.2005 15:07:19   62.245.103.xxx 6868
Jestli to byla ta dlouhá kritika recenze, tak vsadim boty že to nechtěně nebylo ;) Jsem to nestihl celé přelouskat ráno a teď už to tu není . . . ale začínalo to zajímavě. .
8.12.2005 22:04:53   194.108.132.xxx 6569
Na tom clanku neni moc co kritizovat..cili bych v tom nic nehledal...
9.12.2005 05:31:39   80.188.24.xxx 7069
Jak bylo videt, kritizovat co bylo... nezlobte se ne me, ale smazat to byla chyba!
Jeho kritika byla podlozena a zajimaly by me (myslim ze nejen me) odpovedi autora, ty jak je videt prisly. Takze v cem je problem? Jak ted ma clovek vedet kde je pravda?
Kdyz uz i autorovi vadi, ze to zmizelo, tak tady neco smrdi!
8.12.2005 08:03:50   85.71.144.xxx 6866
ten screenshot z CPU-Z... 1.648V, to uz muselo byt docela "napinave" (: Ale kdyz uz jsi to zkousel, k jakemu kolisani pri takovem napeti dochazelo u 4f designu dfi?
8.12.2005 08:12:58   217.77.161.xxx 6769
to napeti je tam z doby co procesor bezel na 3025Mhz! nechtelo se mi ho snizovat, kolisani je minimalni se zdrojem ktery jsem pouzil.
8.12.2005 08:19:25   217.77.161.xxx 7370
-Co se tyce pouziti pameti PRO, dnes nejlepsi pameti 1GB jsou prave PRO a jsou vysoke, takze myslim ze se najde plno lidi co je ma!
-Neplest 8-pin se 6-pin, oboje jsou zcela jine konektory.
-Ohrivani chipsetu na stare verzi kartou 7800GTX bylo tak brutalni (o 25 stupnu) ze jsem musel kartu dat pryc, nechci provozovat chipset na 70 stupnu.
-ten test 4xRAM@1T je hlavne zajimavy tim ze jsem pouzil 2xmushkin a 2x OCZ a jelo to DDR400@1T stabilne! (hral jsem na tom 3 dny hry a delal testy)
8.12.2005 11:32:58   194.160.131.xxx 6969
Hmm tak toto ma velmi prekvapilo ..ako moze doska zvladnut 1T ked radic pameti procesora podporuje "IBA" 2T rezim ..neslo by spravit nejaky MOD aby podobna vecicka fungovala aj na klasike DFI LP NF4 Ultra-D ? Ak by to niekto rozchodil bol by som velmi rad .. A este poznamocka ktomu bastl pajkovaniu pri audio vystupoch ... velmi ma to rozosmialo ako amatersky a skaredo je to spravene .... Btw priblizna cena dosky ... ?
8.12.2005 12:02:57   85.71.144.xxx 6770
Asi 6500,- takze stejne bezpredmetne. Kdyby ten rozumnejsi layout dostali i do levnejsi sfery, tak by nebylo o cem.
8.12.2005 12:23:40   85.160.1.xxx 7071
Postačí se kouknout na Asus A8N-SLI PREMIUM, ta má layout špičkový již skoro rok, DFI Expert ji teď (konečně) a zdatně kopíruje. Jen ještě mohla udělat heatpipe chlazení, jako má ten Asus, a slevnit to o 2.000 Kč, na cenu Asusu, potom by si to člověk i mohl koupit. Platit ale nějakým číňanům 2.000 navíc za cosi, co začíná dohánět konkurenci, to asi né..
8.12.2005 13:49:39   85.71.144.xxx 7166
Asus A8N-SLI Premium ma sice stejny layout komponent, ale jen 3f napajeni -> horsi oc. Asus A8N32-SLI Deluxe ma snad dokonce az 8f design, ta by mela byt nejlepsi volbou. Ale ta cena je porad hodne nad 6 tisic. Jediny, kdo dela desky se 4f designem okolo 4 tisic jsou pokud vim abit (kvalitni-ale prakticky nedostupny) a epox (neznamy-sporny).
Kdyz pak chci solidni desku pro pretaktovani, ale pitomosti jako je SLI me nezajimaji, nemam prakticky jinou volbu, nez koupit desku za nekrestansky penize, nebo slidit po zapadlych kseftech a shanet abit
9.12.2005 05:44:47   80.188.24.xxx 6968
Presne tak, naprosty souhlas... jedna poradna deska za prijatelny prachy na trhu a oni ji prestanou dovazet
Nastesti uz vysly novy boardy a takova Abit KN8 SLI nevypada vubec spatne. V americe se prodava za 100$, takze s trochou stesti by tu i s tema nekrestanskejma prirazkama mohla stat okolo 4000
No doufam, ze leden prinese nejen zlevneni, ale i tyhle novy kousky ;)
9.12.2005 09:09:51   80.188.24.xxx 6869
jee uz jsem ji nasel na CC, akorat je zatim nedostupna a cena 4600
9.12.2005 10:21:04   85.71.144.xxx 6868
ta ma uz jen 3 faze ))):
8.12.2005 12:26:00   85.160.1.xxx 7074
Nehledě na to, že za cenu této DFI je nová Asus A8N32-SLI Deluxe, která má 2x16 PCIe linky, nikoliv jen 2x8, a nabízí o 10-20% vyšší výkon v grafice :-)
8.12.2005 12:30:46   195.113.166.xxx 7167
Spíš než o kritiku mi jde o zamyšlení. Když uvážím srovnatelné boardy, taky kromě DFI mi zůstávájí ve výběru především Gigabyte a MSI. MSI budí rozporuplné reakce a o něj mi teď nejde. Ale Gigabyte má jednu věc, kterou jsem nikde jinde neviděl - má on-board FireWire-800 s čipsetem, myslím, od TI. Nedovedu pochopit, že DFI (ani MSI) nemají totéž. Všechny stojí skoro stejně. A nejnovější FireWire má jen ta jedna. A navíc si myslím, že TI má nejlepší 1394 čipsety, mnohem lepší než VIA ...
8.12.2005 12:34:36   212.65.212.xxx 7096
jiz temer mesic mam doma dfi rdx200 - takze spise tato se da povazovat za prvni a vzhledem k podobnemu designu a schopnostem mohu napriklad rict, ze na ni mam bezproblemove upevnen thermalright 120xp se 120mm vetrakem, ktery diky koncepci umisteni cpu slotu a ramek sqele chladi ramky... btw tam mam 4x 512 Geil 2-3-3-6, ktere provozuji na 1T, coz mi dava v sandre bandwidth 5800MB/s (o 20% vice oproti 2T)
1.1.2006 23:24:19   81.31.17.xxx 5863
Mam MSI K8N SLi-Platinum. Uz sem ji jednou musel menit a i po vymene stale nejake problemy (Opteron 144), tak jsem se rozhod ji vratit nadobro a zakoupit DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Expert, jistota je jistota. Jenze ted koukam na Asus A8N32-SLI Deluxea a celkem me laka. Co by ste doporucili? Dik.
5.1.2006 15:27:52   84.16.120.xxx 5858
Tato základka se mi libi je velice dobre propracovaná a budu o ni urcite uvazovat

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

148 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 68.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.