BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?
autor: Craft , publikováno 7.6.2005
BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?
BartPE (a jeho rozšířená verze XPE) je bootovatelné "Live CD" s operačním systémem Windows XP (popř. Windows 2003) - operační systém a programy se tedy načtou přímo z CD média bez nutnosti instalace na pevný disk. O tuto možnost byli běžní uživatelé Windows donedávna ochuzeni. Microsoft sice podobné CD pro servisní účely vytvořil (Microsoft Windows Preinstallation Environment, WinPE), to ale rozhodně není určeno široké veřejnosti. Díky projektu Bart Preinstalled Environment (BartPE) jehož autorem je Bart Lagerweij si lze takovéto CD (DVD) vyrobit. {mospagebreak title=BartPE - o co se jedná?}

Důležitá upozornění: 1.) BartPE není samostatným operačním systémem ani komerčním produktem (není tedy možné jej koupit ani zapůjčit). Toto bootovací CD lze vytvořit pomocí několika freewarových utilit které vám z originální verze Windows XP (SP2), případně z Windows 2003, vytvoří speciální samospustitelné tzv. "živé" CD. To pak můžete použít na stejném počítači, například v situaci, kdy dojde k poškození původního systému. Na toto CD se vážou stejné podmínky jako na originální systém Windows. Více v poslední kapitole.

2.) Projekt BartPE-XPE je výsledkem úsilí mnoha lidí, především co se přídavných programů (pluginů) a rozšíření týče (výjimkou je základní program PEBuilder od Barta Lagerweije a rovněž základní plugin XPE, jehož autorem je Sherpya). Bez těchto lidí by totiž nebylo co publikovat.

Další informace se můžete dozvědět také na mých českých stránkách Craftcom.net. Zde naleznete také další užitečné tipy, katalog pluginů a diskusní fórum.

Windows XP... dokonce bez harddisku?

Vytvoření vlastních Windows XP bootujících z CD/DVD umožňuje již zmíněný projekt BartPE. Základem všeho je program PEBuilder, jenž od doby svého vzniku prošel fází vývoje a zdokonalování. Jím vytvořené Windows se nazývají BartPE.

Jelikož u BartPE není možné použít původní grafické rozhraní Windows, byly k němu vytvořené alternativy. Jako rozhranní (shell) se v základní verzi BartPE používá jednoduché Nu2Menu od stejného autora (obdoba tlačítka "Start").

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

XPE = stejně jako u Windows

Existuje i množství dalších shellů, z nichž se dále věnujeme XPE, přináší nejen shodné vizuální prostředí z klasických XP, ale především v rozšířených možnostech, uživatel tak pracuje v důvěrně známém prostředí. 

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Je dobré zdůraznit, že operační systém bootující z CD, který si pomocí těchto stránek vyrobíte se může úplně obejít bez pevného disku (ale jak jsem už zmínil, platí stejná licenční pravidla jako u běžné instalace Windows). OS i aplikace pak spouštíme přímo z CD; pokud si program potřebuje vytvořit dočasné soubory, využije k tomu RAMdisk.

Svůj vlastní systém BartPE můžeme před konečnou finalizací a vypálením rozšířit o množství modulů, tzv. pluginů, což jsou (zjednodušeně řečeno) aplikace třetích stran s úpravou pro běh v rámci prostředí BartPE-XPE.

A jaké jsou vlastně v krátkosti výhody BartPE-XPE ?

A co všechno lze s BartPE provádět? Co všechno tento systém umí? Budete opravdu překvapení:

 • čtení i zápis z disků se souborovým systémem FAT12 (disketa),
  FAT16, FAT32, NTFS a čtení CDFS (CD a DVD).
 • podpora aplikací platformy win32,
 • lze jednoduše upravovat obsah CD, tj. výběrem použitých programů (plugins),
 • je zde možnost si na finální CD přidávat si vlastní adresáře a soubory,
 • možnost vytvořit nejen boot CD, ale i boot DVD,
 • poměrně snadná editace použitých pluginů nebo vytváření vlastních,
 • CZ lokalizace (při použití PEBuilder a Windows XP /CZ dochází ke komplikacím se správným zobrazováním českých fontů, to lze vyřešit buď použitím pluginu CZSupport, případně jak se tomuto problému elegantně vyhnout popíšeme dále),
 • podpora DirectX, multimédií, samozřejmě DivX a DVD nemůže chybět,
 • nechybí ani podpora pro Ext2FS (Linux),
 • rovněž nechybí ani podpora síťových jednotek a implementace vlastního firewallu...

Celý postup je přibližně takový: souborem utilit a instalačních pluginů + nainstalovaných originálních programů (které navazují na vámi zvolené instalační pluginy) vytvoříme (pomocí PE Builderu) soubor .iso, který vypálíme na CD (případně DVD). Pokud vše proběhle hladce, výsledný disk bude obsahovat nejen funkční systém (včetně některých ovladačů) ale i další aplikace (podle správně nainstalovaných pluginů).

Měli byste také vědět, že celý proces konfigurace a nastavení pluginů vyžaduje jistou zkušenost - bude tedy vhodné, použijete-li na začátku média CD-RW a projekt často zálohujete - minimalizujete tak dopad počátečních neúspěchů.

{mospagebreak title=Co k vytvoření BartPE budeme potřebovat?}

Základem vytvoření "Live WinXP" by mohl být i samotný PE Builder (doporučuji používat vždy nejnovější "latest stable" verzi - zde). PE Builder není nutný v případě použití upravené a rozšířené instalační sady reatogoXPE, jehož autorem je Siegfried Benthin. Pro ty z vás, kteří se s původním programem PE Builder setkávají poprvé, je určen tento stručný průvodce.

1. RetagoXPE

Nejednoduší cestou (a nejvíce možností skýtající), je použít nejnovější verzi reatogoXPE (obsahující už i novou verzi pluginu XPE 1.03). Instalační sada reatogoXPE obsahuje prakticky vše potřebné a je připravená k co nejsnadnějšímu použití.

Oproti původním verzím má spoustu dalších vylepšení, navíc dnes obsahuji již i PEBuilder, čímž se všechno ještě více zjednodušilo a odstranila se tak případná nekompatibilita některých programů obsažených standardně v PE Builderu s tímto pluginem**. Celá sada umožňuje spouštět i pluginy pro Nu2Menu (obsahuje totiž i potřebný konvertor). Navíc zvládá bez problémů i různé jazykové lokalizace včetně češtiny*, tj. CZ fontů a klávesnice, nastavení domovské stránky v IE a dokonce převezme jméno uživatele jaké používáte na vašem PC - ale to je jen část možností, které umožňuje. Podpora českých fontů je funkční a načtení potřebných nastavení se provádí automaticky při spuštění samorozbalovacího archívu.

* Co se týče SK lokalizace klávesnice, neměl by být problém, ale u správného zobrazování SK fontů si již jistý nejsem, neměl jsem možnost to odzkoušet.

** Tvůrci tohoto projektu chtějí jít v autokonfiguraci ještě dále a chystají novou verzi „Megapack“, která bude obsahovat další vychytávky v podobě např. autoDriveru, jenž při spuštění bude schopen načíst vaše ovladače na PC, takže odpadne problém s řešením zvlášť plugin.

2. Instalační CD Windows XP Pro, SP2

Nutné je originální instalační CD Windows XP Protessional, každopádně SP2 (Service Pack 2) je nutný. Pokud nevíte jak vytvořit instalační CD s integrovaným SP2, zde je návod nebo si můžete stáhnout utilitu Autostreamer, jednodušeji už to ani nelze:

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Poznámka: Při použití Windows XP Home a pluginu shellu XPE dochází k problémům s vytvořením ISO - kvůli chybějícím souborům, které se u této verze nenacházejí. Problém řeší tento hotfix. Je potřeba jej dekomprimovat a vložit 3ks souborů .inf do adresáře „reatogoXPE“ a aktivovat. Původní soubory je nutné deaktivovat nebo odstranit (tj.: xpe.inf, xpe-helpsys.inf, xpe-wmi.inf).

V okně PE Builderu jsou tyto popložky:

 • 100 XPE Main reatogo-edition v1.0.3
 • 101 XPE: Help System v1.0.3
 • 101 XPE: WMI v1.0.3
{mospagebreak title=Co jsou to pluginy a co obsahují}

Plugin (plug-in) je především informační textový soubor s příponou .inf, který určuje, kde se program překopíruje popřípadě vytvoří potřebné zápisy do registru (takové pluginy tedy neobsahují kompletní programy). Lze si taky nadefinovat, kde se všude vytvoří zástupce programu (plocha, Start, panel rychlého spuštění). Rovněž u sharewarových programů zde můžete najít políčka pro vypsání svých registračních údajů. Dále je to soubor s příponou .xml (např. driverview.xml.) sloužící pro vytvoření zástupce v nu2menu.

Pluginy ale mohou obsahovat i soubory s příponou .cmd (popřípadě .bat), obsahující potřebný sled příkazů. Slouží buď k autostartu nebo k načtení do RAMdisku, případně se jedná o soubory s názvem, např. “autoHelp“ popř. "autocopy“ pro automatické překopírování programu do pluginu. Ovšem většinou si soubory potřebné pro chod programu budete muset nakopírovat ručně. Každopádně doporučuji si řádně přečíst nápovědu u každého pluginu (soubor .htm) nebo si otevřít v textovém editoru soubor s příponou .inf a podívat se co má všechno obsahovat.

Poznámka: práce s pluginy není nejjednodušší - na druhou stranu Vám (pokud budete pečliví) dovolí na CD(DVD) provozovat i nečekaně náročné aplikace:

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Jak na vlastní pluginy?

Některé používají šablonu, uvedenou např. zde, kde jsou přesně vypsány všechny potřebné soubory jež má instalace obsahovat a pokud vám nějaký chybí, nedovolí vám jej PEBuilder aktivovat (za předpokladu použití správného atributu, viz rubrika Ovladače), čímž se dá předejít nefunkčnosti programu a chybám při vytváření ISO souboru.

I když už se mi stalo, že program po spuštění dodatečně ještě vyžadoval např. nějakou knihovnu .dll, která nebyla v inf uvedena. Lze to samozřejmě vyřešit dodatečnou editací souboru .inf a přidáním této chybějící knihovny do pluginu.

Dále je to zjednodušený tvar šablony, např. zde, kde se všechny potřebné soubory překopírují do podsložky „files“. Výhoda této šablony je v tom, že cokoliv přidáte do podsložky „files“ nemusíte ručně editovat v souboru .inf, z důvodu překopírování souboru na CD, což se provede automaticky. Ovšem díky tomu že, plugin nemá přesně určené soubory, které má obsahovat, tak výše uvedená "kontrola“ jednotlivých souborů nefunguje - takže pozor, ať vám něco nechybí. Tuto šablonu lze použít samozřejmě pouze za předpokladu, kdy se všechny soubory z podsložky „files“překopírují do stejného adresáře.

* Obě šablony lze samozřejmě i zkombinovat.

Maximální možné zjednodušení ve tvorbě vlastních pluginů umožňuje utilita PluginCreator s jejíž pomocí si lze vše potřebné sám nadefinovat, i když už jsem u ni přišel na chybičky, které můžou přinést problémy při vytváření zástupců programů. Nekompatibilitu lze snadno odstranit upravením souboru .inf.

Původní :
[sourceDisksFolders]
"files"=a

Po úpravě :
[sourceDisksFolders]
files=a,,1

Pak již shortcutCreator uvidí a najde potřebné soubory pro vytvoření zástupců v reatogoMenu. Vytvoření zástupců lze samozřejmě editovat i manuálně bez použití těchto pomůcek.

* Pokud budete vytvářet pluginy s možností autostartu, doporučuji z důvodu funkčnosti použít shortcutCreator a né PluginCreator.

Jak začneme

Obrovskou výhodou reatogoXPE je integrace všeho potřebného do jediného celku: je zde standardně XPE i podpora nu2menu, RAMdisk, keyboard, DOS PE (16bit), sermouse, com porty, MMC moduly, DirectX, podpora PnP (monitor, ACPI, CDRom, USB (částečně) atd.), podpora multimédií (audio, video – WMP9)... Je toho opravdu dost a bude Vám chvíli trvat, než přijdete na své optimum.

Originální verze XPE potřebuje na toto všechno dodatečné pluginy, verze reatogoXPE má již vše potřebné zakomponováno v sobě. Po rozbalení reatogoXPE přejděte do adresáře “plugin“, kde se již dva základní pluginy nacházejí: reatogoXPE a shorcutCreator.

Druhý uvedený, jak již název napovídá slouží k editaci .inf souborů a vytváření zástupců, kde vás napadne a taky pro vytvoření zástupců pro graficky hodně povedené reatogoMenu. Pokud ovšem použijete pluginCreator (kde je rovněž možnost vytvořit zástupce jak pro XPE, tak pro nu2menu), nemusíte už shortcutCreator použít. Výjimkou je pouze editace pro reatogoMenu.

{mospagebreak title=Volba vzhledu a možností XPE}

Aby toho nebylo málo, autor pluginu (vlastně "shellu") XPE umožnil ještě vlastní nastavení XPE uživatelem (tj. jeho modifikaci) na způsob XPTools, jak je známe z klasických XP. Možností úprav vzhledu a vlastností je opravdu spousta. Jen pro příklad uvedu např. nastavení rozlišení obrazovky, volba klasického start menu nebo start menu XP, nezobrazování šipek u zástupců, nezobrazování koše a složky Dokumenty na ploše atd. atd. Vypisovat všechno by bylo opravdu obsáhlé. Spousta těchto voleb jde samozřejmě nastavit až po nabootování z CD, ale proč to pokaždé znova nastavovat, když si to můžete přizpůsobit jak potřebujete.

Dále otevřeme adresář reatogoXPE, objeví se už slušný seznam souborů, kde se nacházejí i potřebné editační soubory .inf. Osobně jsem si s editací XPE vyhrál do sytosti, ale pro někoho, kdo se v té směsici znaků moc neorientuje mám dvě možnosti:

Ta nejsnazší je zapnout v PE Builderu volbu "XPE: Defaults by reatogo“ a rovněž pro podporu nastavení češtiny pak položku: "XPE: Local Settings =autoConfigure“.

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Pokud si chcete s nastavením opravdu vyhrát, otevřete si soubor "z100-xpe-defaults.inf“a překopírujte vše, kromě hlavičky do souboru „z999_Custom_Settings.inf“ obsahující pouze hlavičku, kterou samozřejmě ponecháme. Dále zde nahradíme soubory, které jsou obsaženy v „z101_AutoConfig.inf“.

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Tím získáme snadno českou lokalizaci. Poté si otevřeme soubor „list_of_settings.txt“, sloužící jako vzor všech možných úprav a můžeme editovat formou „kopíruj a vlož“, popř. nepotřebné umažte (pokud víte co děláte) a nebo můžete využít komentovací funkci středníku a vložit jej před požadovanou položku, aby ji PEBuilder ignoroval. Tento postup se mi jevil jako nejlepší.

Poté, ale nezapomeňte vypnout volbu "XPE: Defaults by reatogo“ a aktivovat: "My Custom Settings ( for complete list of options)“.

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Další orientační náhledy okna programu :

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

BartPE: chcete funkční Windows XP na CD?

Poznámka: Vše lze samozřejmě upravovat i z okna PEBuilderu v sekci Plugins tlačítkem Edit.

Rovněž si nezapomeňte otevřít adresář „aspi_autoHelp“ v pluginu a rozkliknout soubor „autoHelp_ASPI.bat“, tím dojde k překopírování Aspi ovladače, za předpokladu, že jej máte nainstalován v systému.

Určitě neušel vaší pozornosti detail v zobrazování seznamu použitých programů v okně PE Builder v podobě číselného kódu např. „590 IrfanView“.

V databázi pluginů Reatogo (viz. Plugins) zjistíte i potřebné kódy. Osobně se mi seznam zdá být přehlednější a lépe se v něm orientuje, než řazení abecedně. Pokud chcete tyto čísla doplnit, otevřete si soubor .inf a do hlavičky dopište požadované číslo a 5 místnou mezeru.

Stávající :
[PEBuilder]

Name="IrfanView"
Enable=0
Help="IrfanView.htm"

Po úpravě :
[PEBuilder]

Name="590 IrfanView"
Enable=0
Help="IrfanView.htm"

Hlavně si nezapomeňte všechny potřebné pluginy před vytvořením ISO zkontrolovat a pozapínat, také myslete na pravidelné zálohy svých provedených úprav, ať to všechno nemusíte při nezdaru dělat znova. Pokud použijete klasické CD (700MB), neměla by velikost adresáře plugin v BartPE přesáhnout 400MB, za předpokladu, že již nebudete mít na CD další soubory v nějakém svém adresáři, pak je třeba možnou velikost samozřejmě připočítat. Doporučuji tvorbu CD z jednoho prostého důvodu a tím je rychlost načítání, která je u DVD znatelně pomalejší a tím se zvětší i doba odezvy. Pokud se přesto nevlezete do velikosti CD je tady ještě jedna možnost jak to obejít, na kterou jsem narazil na netu, sice tím více zatížíte Ramdisk, ale na druhou stranu na CD toho dostanete více. Je to i s obrázky, takže další komentář není potřeba zde.

Pro případné zájemce jak vytvořit autoHelp pro vlastní plugin, zde uvádím šablonu s potřebnou syntaxi. Autorem originálního konceptu je „reatogo“. Toto je mnou upravená a počeštěná verze autohelp.

{mospagebreak title=Licence a rady nakonec}

BartPE a licence

Na stránkách autora programu PEBuilder je rovněž odstavec s názvem Legal information o pěti bodech, vysvětlující v krátkosti legálnost BartPE. Pro koho je angličtina překážkou jsem vytvořil český překlad originálu.

Tyto následující odstavce Vám poskytnou právní informace o BartPE a prevenci proti jeho nezákonnému využití.

Programový manažer Microsoftu a Windows PE v Technet Webcastu (bez uvedení jakýchkoliv jmen) říká o BartPE následující: "BartPE je nelicencovaná verze WinPE a Windows XP. Jde o něco před čím se snažíme lidi varovat, protože se jedná o neoprávněné licencování verze Windows."

Dovolte mi vysvětlit o co ve skutečnosti jde:

Námitka 1.: BartPE je nelicencovaná verze WinPE a Windows XP.
To není pravda, BartPE nevychází z WinPE a nikdy nebude. BartPE je vytvořeno z Windows XP nebo ze souboru Windows Server 2003. BartPE není vytvořen z žádných WinPE souborů a nepoužívá žádné soubory, které náleží Windows PE!

Poznámka: Předešlé verze PE Builderu instruovaly koncového uživatele ke stažení určitých WinPE síťových součástí z internetu umožňující síťovou podporu, ale verze 3.0.30 a vyšší již obsahuje vlastní síťovou podporu.

Námitka 2.: Jedná se o neoprávněné licencování verze Windows.
Pokud se s BartPE zachází nesprávným způsobem je toto tvrzení pravdivé (viz níže).

Používáte-li BartPE měli by jste vědět následující :
 1. Je legální  si vytvořit “záložní kopii“ jakéhokoliv souboru z Vašeho originálního CD Windows XP/2003 na jiné CD.
 2. Je legální si přidat jakékoliv další soubory k záložnímu CD.
 3. Je zakázáno používat BartPE CD a současně Windows XP/2003 pod stejným licenčním ujednáním Windows XP/2003.
 4. Podle licenční smlouvy Windows XP/2003 je zakázáno měnit jakékoliv binární soubory programu. Rovněž měnit “přihlašovací“ a “ úvodní “ obrazovku je nelegální.
 5. BartPE je (cituji) “neoprávněně licencována verze WinPE “. To znamená, že pokud chcete mít licencované WinPE, nemůžete používat BartPE. Jakkoli, můžete používat BartPE pod licenčním ujednáním Windows XP/2003, které vychází ze zdrojového CD BartPE XP/2003.

Podle mě, s ohledem na výše uvedené okolnosti, Microsoft nemůže říct, že BartPE je nelegální. Pokud neporušíte pravidla 3, 4, 5 a pokud si nevytvoříte více než jednu kopii BartPE CD, aniž by jste vlastnili alespoň jednu licencovanou verzi Windows XP/2003, můžete jej používat v jakémkoliv prostředí.

Adresář programu PE Builder neobsahuje žádné pluginy, které by porušovaly jakákoliv z výše uvedených pravidel. Ale musíte být opatrní při používaní plugin (programů třetích stran) od ostatních!

Bart Lagerweij

Podrobné znění licence o programu PEBuilder naleznete zde.

* Ovšem toto se nevztahuje na používání dalších programů (plugin) od jiných autorů jako je např. XPE (Sherpya) a reatogoXPE (reatogo Siegfried Benthin) a také programů, pro které byly pluginy vytvořeny.

** Pro případné zájemce zde uvádím i znění licence reatogo a Sherpya.

Rady a checklist

 • Nenačetly se vám všechny ovladače zařízení (hardware)?
  Nezoufejte, je tady ještě možnost, jak je přivést k rozumu a to skvělým pluginem HWPnP od Paraglidera (za předpokladu, že máte na CD i potřebné ovladače),
 • Jak lze vytvořit plugin pro ovladač najdete v rubrice „Ovladače“.
 • Odkazy na pluginy a jiné najdete v rubrice „Plugins“.
 • Jak zprovoznit síťové připojení viz. rubrika „Síťové připojení“
 • Doporučuji se podívat také do rubriky Novinky, kde průběžně uvádím novinky nejen o BartPE-XPE, mnohdy to může vyřešit váš problém.
 • Na PC, kde je nainstalován XPSP2 a je omezen přístup, dochází k problému s přístupem při použití BartPE-XPE, oproti systému s XP SP1. Ale už i na to existuje řešení v podobě reg souboru, umožňující potřebnou úpravu v registrech a umožnit tak přístup zde.
 • Při vytváření nebo editaci souboru .inf v textovém editoru se nezapomeňte přesvědčit zda máte vypnutou funkci “zalamování řádků“.
 • V případě potřeby můžete taky použít ruční editaci již hotového ISO souboru. Mě se nejvíce pro tyto účely osvědčil UltraISO.
 • Z důvodu omezené velikosti na CD doporučuji pročistit složky Lang a Skin, pokud je program obsahuje a ponechat pouze požadovaný jazyk a vzhled, ušetříte tak mnohdy nemalé místo ;).

Upozornění: Jak jsem již uvedl, BartPE-XPE umožňuje nejen čtení, ale i zápis na HDD a to i NTFS, z tohoto důvodu se zříkám veškeré odpovědnosti za vaše data i co se plugin týče a cokoliv s tímto CD/DVD činíte, tak pouze na svoji odpovědnost.

Hodně úspěchu při tvorbě přeje Craft.

Poznámka: Některé mnou uvedené myšlenky jsou z větší části zachyceny z různých zahraničních zdrojů, především z fóra www.911cd.net/forums  Výsledkem je tento vyladěný podrobný návod, i co se podpory cz fontů pro BartPE týče.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
7.6.2005 12:14:33   0.0.0.xxx 5963
že by první ? poprvé :-)
7.6.2005 12:34:25   0.0.0.xxx 5659
som strieborny , ale inak je to dobra vec tento BartPE, parkrat mi to pomohlo
7.6.2005 12:57:18   0.0.0.xxx 6059
Kdyžtak dejte vědět. Díky
7.6.2005 13:42:43   0.0.0.xxx 5858
Tak tohle se mi libi. timhle smerem a pryc od prezentace davno znamych procesoru a cenovych prehledu. Pekny clanek a taky podle me uzitecny pro mnoho lidicek.

Opakuji se, ale nemohla by redakce PCT udelat testovaci PC v kejsu, na kterem by se testovala vykonnost chladicu, umistil by se od ni pul metra mikrofon zajistila stabilni telota okoli, klimatizace ci nejaky poradny sklep a delat na teto sestave prubezne testy a postupne doplnovat seznam chladicu, jak ktery chladil, zvuk ke stazeni, ten uz by nejakou vypovidajici hodnotu mel, kdyz by byl stejne nahravan a pri stejne hlasitosti reprodukovan u ctenare, jen pro srovnani a udelat zebricek vetraku, serazeny podle vykonnosti, hluku a nejaky stred mezi temato charakteristickymi udaji. to same pro chladice na GPU.

Nezadam zadnou velkou hromadnou praci, ale aby se chladice testovali porad stejne a pak by se dalo porovnavat mezi vsemi a ne jako doposud jen v ramci jednoho clanku.
7.6.2005 13:51:39   0.0.0.xxx 6060
Diky za pekny clanek , o teto moznosti jsem nevedel a urcite se hodi.
OT mrzi me ze uz i na pctuningu se objevuji dementi typu 1st ,2nd atd , opravdu ubohe
7.6.2005 17:45:29   0.0.0.xxx 5858
Velmi zajímavý článek. S BartPE jsem se už kdysi setkal a celkem mi pomohl, ale pořád to neni to, co si představuji. CHtěl bych narvat ořezaný WinXP na flashdisk. Setkali jste se s tím už někdo? Já tam zatim jedu jen Damn Small Linux či jak se to jmenuje, ale pro to, co potřebuji se mi mnohme více hodily Windows.
2.1.2006 20:59:26   82.99.149.xxx 5155
Mrkni do CHIPU myslim, ze posledni cislo 2005. Davali tam XP na tusim SD kartu o 2GB. Jinak leta pouzivam CD jmenem WinPE. Vytvoril jsem ho pomoci PE builderu. Z tohoto clanku jsem vyrozumel, ze BartPE bezi jen na PC na kterem je vytvoren. WinPE bezi vsude, na libovolnem HW a je uplne volne. Nevazali se k nemu zadne licencni podminky. Umi totez, jen nevypada uplne jako XPcka. Myslim, ze se Mrkvosoft snad i soudil s tvurcem ;)
4.2.2006 14:10:16   82.209.47.xxx 4342
Myslím, že máš trochu zmatek v používaných pojmech a zbytečně tím mateš ostatní.
WinPE vytvořit pomocí PEBuilder ?
To je naprostý nesmysl, protože tyto pojmy nemají spolu nic společného.
Programem PEBuilder kopíruješ zdrojové soubory z instal. CD WinXP nebo Win 2003 a vytvoříš Live CD BartPE se standartním shellem nu2menu. ReatogoXPE o kterém jsem psal v tomto článku používá rovněž PEBuilder, ale v jeho OEM verzi reatogo PE Builder, určené pro balíček reatogoXPE, ale v podstatě je to totéž.
Pokud máš opravdu WinPE, tak silně ppochybuji o způsobu získání, viz. info hned na úvodní straně www.craftcom.net
WinPE neboli Microsoft Windows Preinstallation Environment je totiž servisní CD vytvořené přímo společností MS a tudíž nemá pranic společného s programem PEBuilder, tudíž ani BartPE, reatogoXPE, miniPE, UBCD4win využívající právě program PEBuilder od autora Bart Lagerweij. Je sice pravdou, že autor měl zpočátku problémy s MS, ale vše se vyřešilo a je potřeba dodržet uvedené podmínky, aby užívání takto vytvořeného Live CD nebylo v rozporu se zákonem.

BTW. BartPE nebo reatogoXPE samozřejmě neběží pouze na PC, na kterém byl vytvořen, standardně funguje bez problémů na všech PC, otázkou ovšem je jaký přídavný HW chceme pomocí tohoto Live CD ovládat, což už je otázkou použitých ovladačů (driver pluginů) na CD. Tzn. čím více ovladačů obsahuje, tím více je kompatibilní s různým typem přídavného HW.

Craft
7.6.2005 18:42:17   0.0.0.xxx 5961
Na bázi BartPE je dostupný následný projekt UBCD4WIN ( www.ubcd4win.com ), který obsahuje mnoho rozšíření a hotových užitečných modulů/plugin a hlavně ovladačů na kde co, včetně SATA disků, RAID řadičů, síťových karet atp.
7.6.2005 20:10:42   0.0.0.xxx 5957
Myslim ze niekto take nieco robil, pouzil nLite aby osekal instalaciu, teda WinXP mali po nainstalovani menej ako 1 GB. Ak je to CF karta v redukcii na IDE tak by nemal byt problem, aj je to USB Flash Stick tak sa to asi neda instalovat priamo, lebo instalator WinXP nabootovany z CD asi nevidi USB zariadenia. Treba instalovat na HDD s FAT filesystemom (normalne na C, potom preniest particiu na USB Flash Disk. Dalej by asi bolo vhodne vypnut pagefile (swap). Ak ma system podporu bootovania z USB, tak by to MOHLO fungovat...
7.6.2005 20:14:25   0.0.0.xxx 5858
aaaaa mam to: http://www.ehomeupgrade.com/entry/425/how-to_boot_windows
7.6.2005 23:44:56   0.0.0.xxx 5558
Akorat tam jsou uz primo urcite ovladace a je tam balik utilit. Ale zajimalo by me jestli je neco do ceho se daji nainstalovat ovladace cehokoliv, napr monitoru, grafiky, mysi atd.
8.6.2005 06:33:47   0.0.0.xxx 5554
Postupy přizpůsobení vlastním potřebám pro BartePE i UBCD4WIN jsou totžné:
* http://www.nu2.nu/pebuilder/help/pluginformat.htm - lehce jiná struktura menu
* http://www.nu2.nu/pebuilder/help/drivers.htm - doslovně
8.6.2005 09:18:23   0.0.0.xxx 5655
no jestli mely WinXP po instalaci 1GB tak to asi moc neosekal. Ja aniz bych to dlouhe hodiny ladil mam po instalaci cca 400MB a to samozrejme s SP2 a opravnymi balicky...
2.1.2006 21:03:18   82.99.149.xxx 4650
Docela bych rad vedel, jak si toho dosahnul. Tech 400MB. Za pripadnou radu dik.
8.6.2005 10:51:30   0.0.0.xxx 5860
Jde to, ale musíš překonat pár problémů ...
www.msfn.org
www.mp3car.com

Pavel
8.6.2005 13:51:48   0.0.0.xxx 6158
Nevíte někdo, jak přidat na instalační CD nějaké ovladače? Aby třeba jela hned po instalaci Widnows zvukovka, která jinak ovladače v systému nemá, případně má horší, a tak podobně?
8.6.2005 15:19:44   0.0.0.xxx 5958
Nevim proc ale me nepustej k downloadu..prej nejsem opravnenej k pristupu :-(..neslo by to nejak opraviti? :-)
8.6.2005 15:43:26   0.0.0.xxx 5559
Pomocou program nLite si do instalaciek mozes nahodit vlastne ovladace a tie povodne vyhodit. Skusil som graficke na ATI 9600, ale nejak ich pri instalacii nenaslo...
8.6.2005 19:15:05   0.0.0.xxx 5657
Omlouvám se za chybné nebo nefunkční odkazy, ale bohužel to není způsobeno mojí chybou, neměl jsem prostor to zkontrolovat. Pokud máte s něčím problém nebo nejasnosti, na adrese domovského serveru www.craftcom.net je vše v pořádku a 100pro funkční.

BTW.Tento plugin je určen pouze pro verzi BartPE, u verze BartPE-XPE není potřeba (viz. rubrika BartPE-XPE)

Craft
18.6.2005 12:34:50   0.0.0.xxx 5456
Tak jsem zkoušel reatogXPE a NECHODÍ!!!! Nevim jak to bart pe funguje celkem bez problémů ale chtěl jsem ten reatog. počínal jsem si stejne jako u bart pe a vypáleníé cd nemá žádný obraz prostě se nevypálilo nic a dle pohledu na cd je toho kolem300MB. zkusil jsem program nahrát přes nero ale takto není butovací a tudiž nelze spustit poradte mi prosím.
21.6.2005 17:12:55   0.0.0.xxx 5758
Odpověď na svůj dotaz najdete ve fóru na stránkách Craftcomu, kde jste tento dotaz taky uvedl.
http://www.craftcom.net/11_diskuze/diskuze.htm

Craft
22.6.2005 17:39:33   0.0.0.xxx 5853
prosim bude stacit 128Mb ram pro praci s LiveXP, bude rychly,kdyz tak alespon pouzitalny? dik
22.6.2005 20:45:03   0.0.0.xxx 5660
Stačit bude určitě pro verzi BartPE používající shell Nu2Menu, u verze BartPE-XPE s pluginem XPE mám už obavy, že už ne. Velikost ramdisku je u této verze sice omezená z licenčních důvodů na 128MB,(verze určená pro BartPE má dokonce pouze 64MB), ale každopádně je potřeba mít něco více, ideální je těch 256MB. Mnou uváděná verze BartPE-XPE používá sice AutoRamResizer, který je v tomto "balíčku" standardně obsažený (slouží k automatickému uvolňování Ramdisku), ale pro spolehlivý chod je potřeba více než 128MB. Osobně jsem toto testoval na PC, kde bylo všude min. 256MB, kde je chod naprosto bez problémů. Takže pokud oželíte shell XPE u shellu Nu2Menu (BartPE) bude stačit.

Craft
17.7.2005 22:37:33   82.100.11.xxx 5755
Live CD Windows.V celku GOOD jen mi to přijde trochu oničem když na 700 MB nedostanu ...Office,třebe Nero a další oblíbené vjeci které bych potřeboval.Myslim si že pokud Live CD tak jistou volbou bude nějaká Linuxová distribuce.Jinak článek a návod je fajn pro ty co mají zájem se učit a tomu fandim.
30.7.2005 03:56:21   82.209.47.xxx 6156
A k tomuto závěru jste dospěl jak, že tam nelze mít vše co uživatel chce ? Limit 700MB je pouze pro CD jako takové, samotný BartPE-XPE zabere nějakých cca.300MB, verze BartPE ještě o něco méně. Škoda, že jste to nepochopil správně. Moje vlastní CD, které používám, jak pro servisní, tak běžné účely obsahuje daleko více, než kdejaká linuxová live distribuce na CD. Office lze v pohodě implementovat v podobě OpenOffice, vypalovací programy těch je dostatek i ve free verzích, ze shareware Nero nevyjímaje, prakticky, lze integrovat jakýkoliv program o rozumné velikosti. Pokud chce mít někdo multi verzi může si takto vytvořit i boot DVD, kde je limitován velikostí až 4,5GB.
Craft
30.7.2005 03:59:45   82.209.47.xxx 5760
Zde jsou jako důkaz mého tvrzení i potřebné screenshoty.
http://www.craftcom.net/04_ukazky/ukazky.htm

Craft
2.10.2005 22:27:41   84.242.67.xxx 5556
V clanku se pise, ze je i mnozstvi dalsich shellu, no ja nasel na strankach BartPE v pluginech jen BB a ani to XPE tam nebylo, takze by me zajimalo kde se daji najit ty ostatni.
14.1.2006 14:14:20   213.151.217.xxx 5150
Nevie mi niekto poradiť, ako vytvoriť bootvacie CD s windows XP 64.Mám image windowsu, vitiahol som s neho aj boot a skúšal napálit cez NERA ale nevedel s neho botovať, skúsil som aj CD COPY v NEROVY a ani tak nevedel bootovať.Ďakujem za všetky rady.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.