ME-940: externí box pro 2.5" disky
autor: Kwolek Jirka , publikováno 24.5.2005
ME-940: externí box pro 2.5
Dnešní článek nebude pojednávat na žádné hi-tech téma, nečekejte také žádnou horkou novinku ani velké přetaktování - je spíše krátkým příběhem upgradu redakčního notebooku s následnou "výrobou" externího disku připojitelného sběrnicí USB 2.0. Celou akci zvládne za 15-20 minut i leckterá sekretářka která se nebojí šroubováku. Nic víc, nic méně... {mospagebreak title=Dvě mouchy jednou ranou}
V redakci přenášíme velké množství dat poměrně často. I když tady máme síť, vyskytují se případy, kdy přenos dat po ni není vždy vhodný nebo možný - zdržuje to a blokuje jiné počítače, nemluvě o situaci, kdy np. testovaný systém ještě nemá nainstalované ovladače síťové karty. Původně jsme používali malý flash disk, jeho 256MB však bylo jak kapka v moři potřeb. Bylo tedy evidentní: budeme si muset pořídit externí disk. I když jsou k dispozici hotové disky připojitelné na USB, výhodnější bude externí disk postavit...

Poznámka: Externí disk na USB je také vynikající zálohovací zařízení. Je rychlejší, dostupnější a levnější než řešení na bázi páskových nebo magnetooptických mechanik. Externí disk je taky (pokud se jedná o krádež tak musíme říci "bohužel") dobrým způsobem, jak přenést v kapse velké množství dat (tam i zpět) i v situaci, kdy počítač není vybaven žádnou vypalovací mechanikou či dokonce pevným diskem.

Stačí vybrat základ...

Dnes je běžně k dostání několik typů "základů" (box, external enclosure) pro stavbu externích disků. Takovým základem je obvykle plastová, nebo ještě lépe hliníková externí "kapsa", do které namontujete malý notebookový disk o rozměru 2.5" (výška 95mm). Výhodou jsou poměrně nevelké rozměry, vysoká kapacita (obvykle od 20GB do 80GB) a přímé napájení ze sběrnice USB nebo PS/2. My jsme sáhli po neznačkovém řešení s označením ME-940U2 (prodává se pod různými značkami, ve skutečnosti je výrobcem firma Welland)...

ME-940: externí box pro 2.5\

Trable s napájením

Dříve než vsadíte na konkrétní základ měli byste vědět, že zcela zásadní věcí u externího disku je jeho napájení. Jelikož 2.5" IDE disky jsou napájené 5V a stejné napětí poskytuje i sběrnice USB, bylo jen logické napájet disky přímo ze sběrnice USB.

Stačí se ale podívat na některé 2.5" disky a pochopíte, že jejich odběr překračuje proud, který podle normy může dodávat externím zařízením sběrnice USB 2.0 (max. trvalý odběr 500mA = 0.5A).

ME-940: externí box pro 2.5\
U tohoto disku může odběr dosáhnout až 5W (5V, 1A), což už některé porty USB nezvládají...

Odběr disků však není rovnoměrný - největší je krátký okamžik po zapnutí, kdy proud na větvi 5V může překročit i hodnotu 1A (to je obvykle kritický okamžik), v klidu je odběr asi 0.25A a při běžném provozu nepřekračuje 0.6A. Zkoušeli jsme několik disků a přes různé údaje na štítku se chovaly, co se týče odběru, téměř stejně...

V praxi vše závisí na skutečné zatížitelnosti portů USB - pro moderní základní desky stolních PC často odběr dokonce mírně překračující 1A není problém a vše funguje hladce. Některým zařízením činí problém rozjezd disku a objeví se hláška o překročení odběru na sběrnici USB, pokud nezareaguje elektronická pojistka, disk se roztočí a funguje bez problémů. V posledním případě zapůsobí pojistka a disk se vypne (25% notebooků, závisí na použitém disku). Dnešní externí disky řeší tuto situaci často pomocným napájením:

 • využívají externí napájecí zdroj (což je nejméně "mobilní" řešení),
 • čerpají napětí ze dvou konektorů sběrnice USB 2.0 (elegantní řešení),
 • pomáhají si odběrem z průchozího konektoru PS/2 (klávesnice).
V redakci jsme zvolili typ s rozdvojeným konektorem USB 2.0, dobrým řešením je pomocné napájení průchodkou PS/2 a externí síťový zdroj jsme ihned vyloučili - není to žádné mobilní řešení. Poznámka - občas se vyskytuje mobilní řešení s možnosti volitelného připojení dodatečného zdroje.

USB není jako USB...

ME-940: externí box pro 2.5\ME-940: externí box pro 2.5\

Je třeba vědět, že je velký rozdíl mezi sběrnici USB 1.1 a 2.0. Rychlosti jsou definovány tři:

 • pouze USB 2.0: High Speed (max. 480 Mbps)
 • USB 1.1 a 2.0: Full Speed (max. 12 Mbps = 40x méně!)
 • USB 1.1 a 2.0: Low Speed (max. 1,5 Mbps), pro nenáročná zařízení
I tady, stejně jako u sítí LAN je rozdíl mezi tím, jaká je maximální rychlost a tím, kolik dat je možné rozhraním USB reálně "protlačit" (na vině je velká "režie" přenosového protokolu). Ve finále klesne maximální teoretická rychlost USB 2.0 na stále velmi solidních 250Mb/s (cca 31MB/s). Na druhou stranu je rychlost sběrnice USB 1.1 i velmi nízká - reálných 0.75MB/s vás na přenos dat odpovídajících objemu 1 CD dlouhých přinutí čekat dlouhých 17 minut, 4.5GB DVD pak 1 hodinu a 40 minut (zatímco USB 2.0 High Speed to zvládne za 2minuty a 25 sekund)!

Naštěstí dnes je drtivá většina zařízení vybavená rozhraním USB 2.0.

Odkud vzít disk?

2.5" disk o výšce 9.5mm si můžete koupit v kapacitách od 20 - 100GB, my jsme se rozhodli pořídit 80GB disk a přehodit ho se starším 60GB diskem z notebooku. Disky mohou rotovat od 4200 do 7200ot/min a cache může být od 2 do 16MB. Rychlé disky nedoporučujeme - mají obvykle větší odběr, navíc jsou omezené rychlostí sběrnice USB.

Poznámka: 20GB 2.5" disky s 5400ot/min (Hitachi Travelstar 5K80) a 8MB pamětí cache dnes v Internetových obchodech stojí cca 2000Kč (vč. DPH), 40GB (Travelstar 80GN) s 4200ot/min pak velmi solidních 2200Kč. Disk o kapacitě 80GB (np. Samsung Spinpoint M) s 8MB cache a 5400ot/min dnes stojí přibližně 3600Kč.

Přehození disků

Postup se může lišit v závislosti na typu notebooku. Zjistěte, jestli výměnou disku neporušíte záruku a zálohujte si data, případně celý operační systém.

ME-940: externí box pro 2.5\

Výměna disku nebývá u dnešních notebooků problém: stačí odmontovat víčko a povolit šroubky které drží plechovou skřínku s namontovaným diskem. Celek se povysune z konektoru a vytáhne ven.

{mospagebreak title=Externí disk - montáž a testy}
Externí disk ME-940 (tedy spíše, "box" na externí disk) patří mezi typické reprezentanty obdobných řešení. Má rozměry 130x80mm, je vysoký 14mm a váží 105g. Není tedy příliš větší než nerezová placatice na alkohol a stále tudíž můžeme mluvit o kapesním řešení ;-) Také cena není vysoká - pohybuje se od 600 do 900Kč včetně DPH.

ME-940: externí box pro 2.5\

Testovaný disk je tvořený hliníkovým profilem do kterého se zasunuje deska s diskem a elektronikou. Hliník je lepším vodičem tepla a potenciální nebezpečí přehřátí disku je v tomto případě menší (i když 2.5" disky jsou přizpůsobené na práci v uzavřeném prostoru notebooku).

ME-940: externí box pro 2.5\

Box je vybaven kontrolní diodou a rozhraním Mini USB, navíc je zde (pro strýčka příhodu) konektor pro připojení externího zdroje 5V (ten ale není součástí dodávky).

ME-940: externí box pro 2.5\
O převod USB - IDE se stará čip ALI M5642...

Montáž disku je záležitostí nasunutí IDE konektoru a dotažení čtyř šroubků mezi deskou a diskem:

ME-940: externí box pro 2.5\

Celek stačí zasunout do pouzdra, utáhnout dva šroubky a externí disk je plně připraven k použití.

ME-940: externí box pro 2.5\

Externí disk u notebooku

ME-940 byl vybaven zdvojeným konektorem USB 2.0 - jeden je datový a zároveň napájecí (na obrázku vlevo), druhý je průchozí, a pouze posiluje napájení disku.

ME-940: externí box pro 2.5\

U většiny "desktopových" PC stačí zapojit jeden konektor, notebooky obvykle vyžadují zapojené oba konektory.

Testy

Externí disk není třeba, v případě že operační systém podporuje rozhraní USB 2.0, nijak instalovat (na dodaném CD jsou ovladače pro Win 98). Ihned po zapojení je detekován jako nový "výměnný" disk a jako s takovým s ním můžete dále zacházet (formátovat, nahrávat i kopírovat data)...

Poznámka: Pokud se vám externí disk po připojení k PC nijak nezobrazí v seznamu disků, musíte jít do Správy disků (Tento počítač, Spravovat..), tam jej najdete a naformátuje (najlépe jako FAT16 nebo FAT32). Je také možné, že disk nad 40GB budete muset rozdělit na menší oddíly.

Provedl jsem malý výkonový test na 80GB disku Toshiba MK8026GAX (IDE ATA-6, 5400 ot/min, 16MB cache).

HDtach 2.7

ME-940: externí box pro 2.5\

 • čtení, průměrná hodnota: 29.8MB/s,
 • burst přenos: 77.5MB/s (maximální po sběrnici),
 • průměrná reálná přístupová doba (náhodný přístup): 17.6ms,
 • zatížení CPU 2%.
Po připojení na sběrnici USB 2.0 graf vypadá takto:

ME-940: externí box pro 2.5\

 • čtení, průměrná hodnota: 26.4MB/s,
 • burst přenos: 31MB/s (maximální po sběrnici USB 2.0),
 • průměrná reálná přístupová doba (náhodný přístup): 18.7ms,
 • zatížení CPU 12%.
Graf je cca do poloviny disku omezen přenosem po sběrnici USB 2.0 (nepřekročí 31MB/s, "hrbolatá" oblast), dále kopíruje charakteristiku původního disku.

WinBench

ME-940: externí box pro 2.5\

Na USB 2.0:

ME-940: externí box pro 2.5\

Přenosný disk po připojení na USB 2.0 poskytuje cca 95% svého původního výkonu - v případě notebooku prakticky nepoznáte jedná-li se o externí nebo interní disk. Nevýhodou je pak především vyšší zatížení procesoru o 10 - 20% (v závislosti na použitém procesoru).

Závěr

Pokud nenarazíte na  problém s napájením (ten je dnes řešitelný podpůrným napájením) poskytnou vám externí USB 2.0 disky vysokou kapacitu a překvapivě vysokou rychlost*. Přenos kolem 30MB/s a kapacita až 100GB je více, než vám poskytne jakékoliv jiné zálohovací zařízení - přitom vše stále zůstává kapesní a relativně universální (mnohem více než klasický IDE disk na "kšandě" nebo "v šuplíku").

*Kopírování velkého souboru na externí disk je vždy rychlejší, než kopírování dat z jednoho diskového oddílu na druhý.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.5.2005 11:07:24   0.0.0.xxx 2626
Raději to napíšu sám - není to novinka ani žádný objev, jen tip co se nám v redakci osvědčil. Bez přenosného disku už nedáme při testování ani ránu (jsou na něm průběžně aktualizované ovladače a kompletní) - stále se hádáme o to, kdo ho ma mít k dispozici, kde je a kdy se vrátí...
24.5.2005 11:21:37   0.0.0.xxx 4226
Tento box zháňam už od januára.

V CZC ho majú pod názvom WELLAND ME-940U2 (maju dlhu diskusiu ohľadne tohto produktu)

V qrise zas KOUWELL 940U2, po svete potom existuje BYTTEC ME-940U2 (USA) a este som natrafil na jeden názov v Austrálii, takže fakt je to noname.

Ale všetky recenzie,čo som čítal majú podobné výsledky a záver - je to pomerne slušný box s dobrou rýchlosťou/cenou.

Upozorňujem ešte na to, že ja som skončil pri verzii 930U2,ktorá je ešte trochu menšia.
24.5.2005 11:41:45   0.0.0.xxx 2929
Este som zabudol:
+ Dodávky do obchodov nie sú veľmi spoľahlivé
+ Na Slovensku som výrobok s týmto označením nenašiel
+ POZOR na napájanie disku, je to fakt dôležitá vec,na toto (externý box)sa vyslovene žiada disk so zníženou spotrebou (rad 80GN od HITACHI-rozbeh 4.7W alebo xxxxxGAP od TOSHIBY-rozbeh až neuveriteľný pod 3W),no nie sú až tak výkonné
+ To zaťaženie procesora by až tak vadiť nemalo,veď napr. kto robí na PC počas pálenia DVD (nikto koho by som poznal).
iba si zapojíte box keď niečo chcete zálohovať a tých pár minút si počkáte.
++chcelo by recenziu rozšíriť o rýchlosť write(nie len read)
24.5.2005 11:57:07   0.0.0.xxx 3031
http://shop.computershop.cz/eshop/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=13608
24.5.2005 12:13:17   0.0.0.xxx 3131
Ten link končí na verzii on-the-go(vrátane baterky na napájanie-dá sa použiť na zálohu flashdiskov),ale aj tak tam majú aj 940, v poriadku,no písal som, že som skončil pri 930-mám ho ; a aj tak dovoz na SVK stojí skoro toľko čo samotný box,na to mám známych
24.5.2005 12:41:53   0.0.0.xxx 3031
Krome PC mam doma starsi NB, ktery je vybaven pouze USB 1.1. Zajimalo by mne zda tento prenosny disk je mozne vubec rozchodit s rozhranim USB1.1. (pominme nyni rychlost prenosu)
24.5.2005 12:55:44   0.0.0.xxx 3030
Je to nejspíše možné - problém je rychlost a také může být problém s napájením - USB 1.1 nepočítalo s 500mA odběrem...
24.5.2005 13:03:35   0.0.0.xxx 3031
podobny suplicek od ST-Lab pouzivam s kolegy u USB1.1 uz nakej patek a nutnosti bylo temer vzdy pridavne napajeni z externiho zdroje (upravili jsme si malej spinak). Podpurne napeti z druheho portu ci z PS/2 nepomahalo nebo castecne (tj pri vetsi zatezi se hdd odpojil)hodne prave zalezi na konkretnim HDD a na tom zda USB porty poskytnou vice nez je normou pozadovano a jak se chovaji pri pretizeni jejich ochrany...
24.5.2005 13:14:36   0.0.0.xxx 3131
Kdo by chtel ext. 2,5" HDD pouzivat i na zalohovani fotek/videi z DF bez PC, at se mrkne na http://www.cechak.mysteria.cz/navody_apacer_test.htm
Neni to sice recenze ala PCTuning, ale na prvni seznameni to staci
24.5.2005 13:16:52   0.0.0.xxx 3131
Také tento externí disk vlastním a jsem s ním zcela spokojen. Jen jsem na něj čekal docela dost dlouhou dobu než jej měli na skladě cca 6 týdnů, bylo to na začátku února a stál 650,- Kč. Na NB používám pouze jeden konektor. Do teď jsme nevěděl k čemu je ten druhý-konečně jsme to pochopil- díky.
24.5.2005 13:18:07   0.0.0.xxx 2930
USB 1.1 je, co se týče odběru, na tom docela špatně (nevím přesně kolik je mez, ale tuším že to bude něco kolem 100mA). Platí ale, že některé desky s větším odběrem nemají problém...
24.5.2005 13:39:51   0.0.0.xxx 2729
Mam od tohoto vyrobce 2 futralky, ktere pouzivam na skladovani DVD, hudby zalohy atd. a zatim spokojenost. Je to mnohem pohodlnejsi, nez menit placky nebo je prenaset - na 2x200GB uz toho vleze celkem dost, disk nemusi porad bezet - proste se zapne kdyz je potreba. Jedine, co mi na nich vadi je ta priserna modra dioda, ktera v noci sviti jak reflektor - za tyhle blikaci vysoce svitive LEDky bych vyrobce zaskrtil. Nastesti to lze odpojit...
24.5.2005 15:03:48   0.0.0.xxx 3130
no nastesti to odpojit jde ale jsou vyrobci co tyhle svetlomety davaj i na LCD do/k powerbuttonu a to je teprve super!
24.5.2005 15:28:15   0.0.0.xxx 3027
To jsi se trochu seknuk 2x200GB. To 2,5" ještě nemají, takže sniž kapacitu na 1/10 a budu ti věřit.
24.5.2005 16:00:35   0.0.0.xxx 2932
Ja s externima 2.5" diskama blbnu skoro tri roky, tenkrat jeste na USB 1.1 sbernici... a mam overenou nasledujici vec - prakticky nezalezi na tom jake mate USB, ani na tom jaka je deska, ale na zdroji. pokud je v kompu stara 200W tak se to nerozbehne prakticky nikdy, pokud je tam kvalitni 350W tak to bezi prakticky vzdycky. Overeno spoustakrat na ruznejch deskach ruznych vyrobu - od ECS pres MSI po Abit
24.5.2005 16:44:30   0.0.0.xxx 3130
tiez mam to iste ale pod inym menom, kupovane z ASBISu, pouzivam to na zalohovanie, strasne si to pochvalujem, parada, mam to pripojene na notebook ASUS a este nikdy to po mne nechcelo zdvojene USB, nonstop bezi na jednom a v pohode .... fakt by ma zaujimalo, ze ci mam dobry zdroj v booku alebo ako, nie ze by som nadaval - som rad
24.5.2005 18:21:09   0.0.0.xxx 3030
Jo sorry, zapomel jsem napsat, ze mam 3.5" verze futralku... :-D Jinak mam i futral na DVD-R mechaniku, mam to vsechno na prodluzkach a PC v jine mistnosti. Konecne klid a ticho.
24.5.2005 20:07:28   0.0.0.xxx 3130
Je to dobra vec, uz pres rok to pouzivam s 6GB diskem ze staryho notebooku, fakt supr vec :-)
24.5.2005 20:22:09   0.0.0.xxx 3128
V mém oblíbeném obchodě ho mají za 420Kč s DPH což je fakt dobrá cena. http://www.4everpc.cz/cenik_kateg.aspx?id=9
24.5.2005 21:21:08   0.0.0.xxx 2930
No neviem, ja mam suflik od Speeze zapojeny na USB 1.1, 200W zdroj a no name doska - ide jak zlato. Mam tam 30GB disk Fujitsu MHT2030AT
25.5.2005 06:00:39   0.0.0.xxx 3129
Mam to taky uz nejakou dobu, na novych deskach s USB2.0 mi funguje bez pridavneho napajeni (tedy mam jen jeden kabel USB-miniUSB) a je to supr vec. Vsem doporucuji.
Pro notebooky a starsi PC je treba nosit dodatecny napajeci kabel na druhy USB port.
25.5.2005 08:54:54   0.0.0.xxx 3031
Rad bych chtel jen upozornit ze presne tento model ramecku pouzivam nicmene bych kezdemu doporucil koupit jiny model prze se vam urcite stane ze se USB konektor v ramecku drive nebo pozdeci ulomi....
25.5.2005 13:33:21   0.0.0.xxx 3134
Lze, sám používám 2 přenosné 2,5" disky se starým NB HP. Rychlost odpovídá starší CD mechanice, ale dostačuje. Jeden disk (5GB/4200 ot.) funguje bez dalsiho napajeni, 2. (10GB)vyzaduje pripojeni obou USB privodu, jinak ma problem se roztocit.
25.5.2005 14:28:19   0.0.0.xxx 3329
Je to tím, že USB bere z větve, která dodáávý 5V i při vypnutém PC (5Vsb) a některé zdroje zde dodávaly jen 0.5A.
25.5.2005 15:01:34   0.0.0.xxx 3030
Funguje nekomu bootovani WinXP z USB disku ? DOS slape, Win98 jsem neoveroval, ale snad to pujde. Pouze WinXP stale padaji kratce po bootu.....
25.5.2005 20:43:00   0.0.0.xxx 3130
zle jazyky na akomsi fore (hp-compaq?) tvrdili, ze pri preberani kontroly nad USB medzi biosom a winxp sa usb hdd na moment strati, a preto sa bootovat neda. bol tam hlaseny aj pripad uspesneho bootu win98.
tiez mam nieco take a tiez by som z neho rad startoval winxp:-(
26.5.2005 07:00:03   0.0.0.xxx 2931
Vlastnim podobny suflik od STLab. Obcas sa ale stane ze pri zapise dojde k zvlastnej veci..Disk sa akokeby sekne a windows hodi hlasku ze "disk is full" a "Delayed write failed"..pomoze odpojenie a znovu pripojenie kabla.Kabel mam standardny k disku.Na niektorych USB portoch (tiez 2.0)tej istej dosky to vsak nerobi..nevie niekto cim to je ?
26.5.2005 14:46:22   0.0.0.xxx 2930
Tiež som asi pred pol rokom kúpil noname box (asi STLab, chip MYSON CENTURY CS88136-103) a mal som v ňom na skúšku Hitachi 40GB (nový). Disk mal problémy s dátami pri kopírovaní vo Windows Commanderi a občas aj v Exploreri. Skúšal som ho so zapnutým write cache aj s vypnutým. Všetky väčšie súbory boli po zápise poškodené...
27.5.2005 00:25:19   0.0.0.xxx 3130
Mam jeden z techto boxu. Na mojem pocitaci (s USB2) jede uplne v klidu na jedno usb. Kdyz ale pripojim tento disk na jeden starsi pocitac tak se disk stale marne snazi rozjet ale nikdy ne uspesne. Predpokladam, ze asi deska nedodava potrebne mnozstvi stavy :-(
V recenzi se pise o pruchozim konektoru na PS/2. Kde se tento konektor da sehnat? Pripadne jake jine reseni je jeste mozne? Spolu s boxem mam i kabel, ktery ma na jedne strane miniUSB (pro pripojeni disku) a dve USB. Ikdyz zapojim oboje, disk se nerozjede :-(
Predem dekuju za reakci. Piste mi prosim radeji na email.
27.5.2005 06:56:05   0.0.0.xxx 3229
Taky jsem zjistil ze nejvice citlivou soucasti teto usb krabicky je ten miniusb konektor...proste se od desky tistenych spoju odlomi.
Ja jsem si ho pripajel nazpatek a prilepil oblepil dvouslozkovym epoxidem. Od te doby je to super :p. Kamarad si to pro jistotu zalil do epoxidu hned a ma taky pokoj Proste tohle je klasicky DoDo (Dodelej Doma) vyrobek... Ale jinak ten hlinikovy profil je super! Neznicitelne provedeni
27.5.2005 18:43:27   0.0.0.xxx 2828
zaujal me tvuj napad s umistenim disku do jine mistnosti, ale zajimalo by me jak mas dlouhe ty kabely a jestli to nejak nebrzdi prenosovou rychlost
31.5.2005 09:16:18   0.0.0.xxx 2931
Pozor, pokud chcete vyzit 2 USB konektory pro posileni napajeni, musi tyto byt kazdy na jinem internim hubu! Cili pokud PC ma napr. 2+2. tak je nutno pouzit 1 z kazde dvojice.
31.5.2005 11:15:50   0.0.0.xxx 2931
Nevim jak to tam je delane, jsou to untegrovane USB z desky.
2.6.2005 14:23:07   0.0.0.xxx 3331
Prodluzka na USB2.0 staci jedna, je dlouha 5m (stinena a certifikovana na USB2.0) a na konci prodluzky je USB hub na 7 portu s vlastnim napajenim. Do hubu mam potom zapojene zatim 3 futralky a jednu 2m prodluzku na stul, kdyz je potreba neco pripojit. Vse funguje bez problemu s rychlosti. Jinak co se tyce PC beden a odhlucneni, tak zastavam nazor, ze nejlepsi bedna je zadna bedna, zvlast pokud pouzivam PC i na audio a video. I na praci je to parada (zvlast v noci), proste absolutni ticho bez nutnosti investic do vodniku nebo drahych vetraku... :-D

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.