GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 20.12.2008
Seznam kapitol
1. GeForce 179.28 - představení
2. GeForce 179.28 - naměřený výkon
3. GeForce 179.28 - Shrnutí
GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Oficiální preview nových dvoujádrových grafických karet NVIDIA GeForce GTX 295 nebylo to jediné, co NVIDIA včera představila. Byly to i nové ovladače GeForce 179.28, které jsou netradičně určené do notebooků. NVIDIA je označuje jako revoluční, ale je tomu opravdu tak?


GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Pokud znáte NVIDII, pak jistě víte, že před vydáním téměř libovolného produktu dělá společnost obrovský humbuk, že se na nás řítí něco tak revolučního, že by i komunističtí pohlaváři záviděli. Je to součást marketingu a i když zní občas některá marketingová prohlášení komicky, hardware se prodává dobře a o to přece jde. Občas to však NVIDIA nedělá jen u nových čipsetů a grafických karet, ale také u ovladačů. Vzpomeňme například na příchod PhysX akcelerace fyziky přes grafické karty NVIDIA GeForce. Nyní NVIDIA spustila velkou akci při příležitosti vydání nových driverů pro notebookové grafické karty.

Notebookovým grafickým kartám se NVIDIA dosud příliš nevěnovala, o čemž svědčí například i to, že je distribuovala přes výrobce notebooků a  na webu NVIDIE byste ovladače pro notebooky hledali marně. Časy se však mění a NVIDIA se chce svým ovladačům pro notebooky s jejich rostoucím podílem na trhu věnovat více. Prvním větším pokusem jsou právě nové GeForce 179.28, kterým NVIDIA vydala rozsáhlé marketingové prohlášení a označuje je jako obrovský krok kupředu ve světě notebooků. Bude tomu tak i ve skutečnosti? Pojďme se podívat, co nové ovladače umí.

NVIDIA CUDA

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

První, co na vás v prezentaci NVIDIE vyskočí je podpora rozhraní CUDA. Mobilní GeForce od řady 8000M dále nyní podporují kompletně celý programovací jazyk CUDA. Co to znamená pro vás jako pro koncové uživatele? Rychlejší enkódování videa, možnost aplikace různých filtrů při sledování videa, které spočítá grafická karta... Vlastně nic zásadního. Tedy zásadní to bude pro programátory, kteří budou moci pro programování více využívat i běžných notebooků a ne jen ty s mobilními NVIDIA Quadro, ale to se nás, běžných uživatelů, příliš netýká.

Badaboom

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Vlastníte kromě notebooku s NVIDIA GeForce kartou ještě iPhone a rádi cestujete? Pak CUDA více potěší alespoň vás, protože díky speciálnímu programu můžete videa konvertovat do iPhonu přes grafickou kartu, což dle tvrzení NVIDIE trvá podstatně méně času.

PhysX

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

V nových ovladačích je také nově podpora NVIDIA PhysX rozhraní, což už by mohlo potěšit podstatně více uživatelů. Celý článek o tom, co PhysX umí a jak jej lze přes NVIDIA GeForce akcelerovat najdete zde.

Na jednu stranu je to velmi dobrá zpráva a krok dobrým směrem, protože v těch několika hrách, které PhysX podporují si jej nyný můžete naplno vychutnat, na druh ou stranu se nabízí dvě otázky. Notebookové grafické karty totiž mají často problémy s hratelnými fps už samy o sobě a PhysX jim na výkonu rozhodně nepřidá. Druhou spíše filozofickou otázkou je, nakolik má PhysX v dnešní době využití. Her, které by jej podporovaly je totiž stále zoufale málo a herní podzim 2008 ve znamení PhysX tak, jak nám jej v srpnu líčila NVIDIA se tedy rozhodně nekoná. Jistými zárukami je upsání se EA a 2K v používání PhysX ve všech svých titulech, nicméně nechme se překvapit.

Brutální navýšení výkonu

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Vysoké navýšení výkonu v řádech desítek procent. To je další věc, na kterou se máme dle NVIDIE v ovladačích 179.28 těšit. Je to pravda nebo ne? To se za chvíli přesvědčíme, nicméně jak vidíte z PR grafů, tak výkonnostní nárůst by měl být poměrně vysoký.

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Samotnou kapitolou je SLI. To mělo na noteboocích dlouhodobé problémy a NVIDIA konečně pořádně vyladila ovladače. Jak můžete opět vidět z tabulky, výkonnostní nárůsty jsou až téměř neuvěřitelné. Není to však tím, že by NVIDIA z karet vytáhla neuvěřitelně moc výkonu, ale tím, že SLI dobře optimalizovala a škáluje i na noteboocích tak, jak by mělo. I to se samozřejmě cení.

Kompatibilita

GeForce 179.28 - (r)evoluční mobilní ovladače?

Po stránce kompatibility je nutné NVIDII pochválit. Nové ovladače by měly nové funkce nabídnout všem grafickým kartám v mobilním segmentu od NVIDIA GeForce 8400M G až po GeForce 9800M GTX.

Najde se však i několik výjimek, které si budou muset počkat na ovladače až od výrobce notebooků. Jsou to majitelé notebooků Lenovo ThinkPad, Sony VAIO, Dell Vostro. Dále nové ovladače nefungují zatím na HybridSLI noteboocích, to jest Acer Aspire 7530, BenQ Joybook S42, Fujitsu Siemens Amilo Xi 3650, MSI EX630, Toshiba Qosmio X305-Q706 a Toshiba Qosmio X305-Q708.

Odkazy ke stažení

Nakonec ještě linky pro všechny případné zájemce o nové ovladače.

Windows Vista 32-bit
Windows Vista 64-bit
Windows XP 32-bit
Windows XP 64-bit 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
81 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 38.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.