VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí
autor: Tomáš Šulc , publikováno 10.11.2008
VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí

Přemýšlíte o vytvoření diskového pole RAID a nevíte jak na to? Mají smysl plnohodnotné SATA RAID za tisíce korun nebo vám službu odvede i dobrá základní deska? To vše jsou zajímavé otázky, na které se často ptáte i na fóru a když se nám v redakci sešly dva pevné disky VelociRaptor, nebylo co řešit.


Testovací metodika

h2benchw

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí
Stahujte zde

Zvláštností testovacího programu h2benchw je, že k disku přistupuje přímo a ne pomocí nějakého souborového systému. Testuje se tedy na úplně čistém disku.

V programu h2benchw jsem testoval seek time (jak přičtení, tak při zápisu) a průměrné rychlosti čtení a zápisu, protože program testuje každý sektor disku samostatně a na konec z naměřených hodnot udělá průměr.

PCMark 05

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí
Stahuthe zde

Do testu jsem zařadil i některé testy z benchmarku PCMark 05. Konkrétně XP Startup, jako simulace načítání operačního systému, Application loading, jako simulace spouštění programů a Virus Scan.

PCMark Vantage

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí
Stahujte zde

K testování jsem nově použil i diskové testy benchmarku PCMark Vantage. Konkrétně Windows Vista Startup , který simuluje start OS Vista, Windows Defender simulující práci antiviru a Gaming test měřící načítací doby počítačových her a výkon disku ve hrách celkově.

FC Test

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí
Stahujte zde

Tento program PCTuningu zapůjčili lidé z X-bit Labs jako univerzální test pro čtení, kopírování a zápis souborů o různém počtu a velikostech. Program nemá žádné předpřipravené testy a je jen na recenzentovi, jaké testy si připraví. Nakonec jsem pro vás vybral následující testy:

Instalace – kopírování 414 souborů o celkové velikosti 575MB
Práce s MP3 – čtení i zápis 271 souborů, které mají celkově 990MB
Práce OS – čtení 9006 souborů s celkovou velikostí 1060MB
Práce s programy – čtení i zápis 8504 souborů o velikosti 1380MB
               – zde jsme provedli napřed 1 samotný test a poté 2 a 4 stejné testy zaráz
                jako menší simulaci práce serveru

Všechny předpřipravené profily v programu FC Test jsou mé vlastní a sestavil jsem je po několika hodinách různého zkoušení funkcí tohoto programu. Setkat jste se s nimi mohli už v mých minulých testech pevných disků.

Zpracování výsledků

Protože jsem z testovacích programů dostal mnoho výsledků, chtěl jsme je zpracovat a upravit tak, aby vyšlo snadno porovnatelné skóre pro každý disk. Vím, že jednotlivé testy nemohou mít v žádném případě stejný vliv na výsledek (například 75% požadavků na disk jde na čtení a pouze 25% na zápis), proto jsem se nakonec rozhodl pro následující ohodnocení.

U každého testu jsme se rozhodl pro hodnotu, za kterou bylo uděleno 1000 bodů (tu jsem odvodil z naměřených hodnot). Podle poměru výsledku disku k této hodnotě bylo spočítáno meziskóre. Z kterého bylo posléze spočítáno tolik %, kolik bylo určeno, jako důležitost na celkové skóre v testu.

Tedy například disk x dosáhl v jednom z testů rychlosti 18,88 MB/s, 1000 bodů bylo uděleno za 20MB/s a celková důležitost byla 8%. Meziskóre se spočítalo jako 18,88* (1000/20) = 944. A 8 % z 944 je 75,52. 75,52 je tedy výsledný počet bodů za tento test.

Obdobná byla situace u obou testů seek, kde hodnota pro 1000 bodů byla stanovena 10 ms. Za každou 0,01 ms, o kterou disk překonal, případně zaostal za 10 ms byl přičten, případně odečten jeden bod. Z tohoto mezivýsledku se pak opět spočítal počet procent podle důležitosti testu.

Bodová ohodnocení z každého z testů se nakonec sečetly a dostali jsme výsledné skóre.

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí

Možná vás zajímá, proč má konkrétní test tolik %. To jsem odvozoval podle vlastního uvážení. Stejně tak se některé testy opakují pro větší přesnost (například práce s OS je v testu z PCMarku 05, Vantage i FC Test) a proto mají jednotlivé dílčí testy menší hodnotu než například čtení v h2benchw.

Testovací sestava

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí

Testy probíhaly na sestavě osazené procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaným na 3 GHz s operační pamětí 4× 2 GB Corsair XMS2 800 MHz CL 5, postavené do desky Asus Maximus Formula. Jako systémový disk byl použit Western Digital Raptor WD360ADFD. Testy proběhly na čisté instalaci Microsoft Windows Vista Ultimate 64bit s nainstalovaným Service Packem 1.

Jako testovací disky do RAID polí posloužily dva disky Western Digital VelociRaptor WD1500HLFS.

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí

VelociRaptory a RAID - když jeden nestačí 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
166 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 77.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.