Nechcete počítač s Windows? Vraťte licenci! |
autor: Filip Eckstein , publikováno 16.8.2008 |
Problém, se kterým nejsou schopny nic udělat ani antimonopolní úřady. Pokud jste si nedávno pořizovali nový přenosný počítač nebo se snad o problematiku notebooků blíže zajímate, jistě mi dáte za pravdu, že volnost a svoboda v oblasti volby instalovaných operačních systému je vskutku velice omezená. Nebudeme ale chodit kolem horké kaše, na mysli mám samozřejmě společnost Microsoft, která svými Windows Vista "zahltila" pevné disky téměř všech dnes dostupných nových přenosných počítačů. Opravdu jen málokdy se setkáte s něčím jiným. Na notebooky bez OS nebo snad jen s nainstalovanou textovou verzí linuxu narazíme jen velice zřídka, což je v současné době fakt, který nelze vyvrátit. Nyní už ale k samotnému jádru věci.
Případ, který se poměrně nedávno udál na území naší země, je v České republice pravděpodobně asi jediný - ale kdo ví, sami se totiž dozvíme, že držet jazyk za zuby vás donutit dokáží ať už chcete nebo ne.
Na serveru abclinuxu se objevil článek popisující zkušenost se společností Lenovo ČR. Spotřebitel, který si zakoupil nový notebook právě z dílen výše zmíněné firmy, se odvolal na poměrně průhledný úsek, jenž je součástí licenčního ujednání vztahujícího se k instalaci a užívání operačního systému Microsoft Windows Vista.
Citace: Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.
Každému, kdo umí alespoň trochu česky a má za sebou minimálně základní školu, musí být hned jasné, oč se jedná a jakou možnost nám těmito třemi řádky vlastně společnost Microsoft udělila. Zpět ale k situaci...
Autor výše zmiňovaného článku tuto možnost samozřejmě využil. Po více než měsíci různých telefonátů, e-mailů a výmluvách snažících se vymáhání práva zarazit, se zákazník nakonec svého práva dobral. Na závěrečnou smlouvu ujišťující ho o likvidaci Windows Vista z pevného disku a zpětné finanční náhradě však nepřistoupil. Proč tak učinil? V případě, že by na smlouvu nakonec přistoupil a nechal si vyplatit téměř 2 tisíce Kč, by tato aktualitka a nejspíše ani článek samotný nikdy neexistovaly. Součástí smlouvy o vyrovnání byla mimo jiné totiž také absolutní mlčenlivost o výsledku jednání.

Podmínky smlouvy:
- Licence operačního systému Microsoft Windows Vista Vámi získaná společně s notebookem Lenovo není, nebyla a nebude aktivována ani registrována.
- Pevný disk notebooku Lenovo bude plně zformátován a to tak, aby byla zcela odstraněna instalace operačního systému Microsoft Windows Vista, a takto odstraněná instalace operačního systému Microsoft Windows Vista nebude v budoucnu nijak obnovována.
- Předložení čitelné kopie nákupního dokladu, na kterém bude uveden Typ, Model a Sériové číslo zařízení notebooku Lenovo, kdy tato kopie bude Vámi zaslána na níže uvedenou korespondenční adresu.
- Vrácení tzv. COA (Certificate of Authenticity), čímž je míněn štítek, který je nalepen na spodní straně notebooku Lenovo a to na níže uvedenou korespondenční adresu.
- Doručení, na níže uvedenou adresu, Vámi podepsaného prohlášení, jež je přiloženo jako příloha a jejíhož obsahem je zejména výše uvedené včetně Vašeho závazku vůči společnosti Lenovo týkající se zákazu poskytování veškerých informací o obsahu vzájemných jednání a jeho výsledku se závazkem na případ porušení tohoto závazku nahradit škodu, která společnosti Lenovo vznikne, minimálně ve výši 1.650,-Kč.
A máme to tady, ačkoliv autor článku na smlouvu nepřistoupil (kvůli vymáhané mlčenlivost), nakonec skutečně vymohl své právo a společnost Lenovo ČR tak splnila svoji povinnost týkající se vyrovnání, o němž se Microsot zmiňuje v licenci.
Kdo ví, toto byl první krůček a je možné, že se s tímto problémem časem začne skutečně něco dít. Je to jen otázka času, nesmutněte tedy, pokud máte doma legálně zakoupené Windows XP a nechcete nuceně platit další daň společnosti Microsoft. Další naděje dostali také užiavtelé Linuxu a jiných alternativních OS. Pamatujte, vy jste v právu!
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jde o to, že výrobci mají v EULA napsáno, pokud odmítnete licenci za Windows, odmítate tím i celý notebook, nikoliv jen OS. Důvodem je OEM licence, která svazuje OS s hardwarem a vytváří jeden nerozdělitelný celek. Nelze tedy "reklamovat" pouze OS, ale jen celý notebook.
To nezmoze pretoze SW a HW su dve rozdielne veci
HW je tocar a na neho sa vztahuje obchodne a obcianske pravo(napr. zakon na ochranu spotrebitela a obchodny zakonnik)
SW je ale autorske dielo (Teda sa na neho vztahuje autorske pravo)
vid. paragraf 7 zakona 618/2003Z.z o autorskom prave a paravch suvisiacich s autorskym pravom(autorsky zakon) - napr. na jasi.gov.sk
Predmetom autorskeho prava je .... najma
a) slovesne dielo a pocitacovy program
paragraf 18 Autor ma pravo udelovat suhlas na kazde pouzitie diela
Ina osoba moze pouzit dielo bez suhlasu autora len v pripadoch ustanovenych tymto zakonom
paragraf 40 Licenconou zmluvou udeloje autor nadobudatelovi pravo na pouzitie diela> Licecna zmluva musi obsahovat sposob pouzitia diela, rozsah licencie, cas, na ktory autor licenciu udeluje, alebo sposob jeho urcenia
a odmenu, alebo sposob jej urcernia !
ak sa autor s nadobudatelom nedohodol na bezodplatnom poskytnuti licencie
tak 618-ka je zakon, ktory robil upravy na zaklade harmonizcaie autorskeho prava v EU, cize to iste plati v CR a v celej EU
Suma Sumarum pkial nesuhlasis s licencnou zmluvou nema autor (v tomto pripade splocnost Microsoft) narok na odmenu autora diela! Teda na cenu SW.(odmena je totiz sasmodrchana v EULA je veta : "za splnenia vsetkych podmienok tejto zmluvy" a nieco ako legalne nadobudnutie instalcnych medii za odplatu)
OS vybrat sám.
Nekolik lidi by si totiz vsimla, ze priplaci k notebooku jeste 2000,- za neco, co mit vlastne zas az tak nemusi. Btw - sam jsem koupil notebook bez OS a ted na nem provozuji samotnou Linux distribuci, ackoliv muzu mit jakykoliv Windows zadarmo z MSDN AA
Vyzkoušeno u Vista Home Premium z 32b na 64b, a legálnost potvrzena na lince MS.
Akorát originální 64b instalační medium posílají jen u retail verzí, u OEM verzí je potřeba si ho obstarat od dodavatele OEM.
Nicméně osoba na infolince MS poradila, ať si prostě instalační medium "obstarám", že podstatný je jen původní product key pro aktivaci.