Desítka 320GB disků v dvacítce testů - část druhá výsledky
autor: Tomáš Šulc , publikováno 16.5.2008

6V první části našho testu jsme se podívali na stávající nabídku 320GB disků na našem trhu a představili jsme si modely jednotlivých výrobců . Už z preview v testu HD Tune jste mohli objevit dva jasné favority, ale o kolik jsou lepší a výkonnější než konkurence v nejrůznějších benchmarcích si můžete přečíst až dnes.


Teploty

Desítka 320GB disků v dvacítce testů - část druhá výsledky

Všechny uvedené teploty jsou v nechlazeném stavu (disk byl mimo case položen na papíře za pokojové teploty 22°C). Klid jsem měřil po hodině klidu, kdy byl spuštěn pouze OS, zátěž po hodině testování čtení a zápisu v programu h2benchw. Uvedené teploty jsou z programu Everest (tedy pomocí čidla na disku). Pro moje orientační měření ±2°C bohatě stačí.

Nejlépe si teplotně vedou oba Samsungy, přičemž F1 je v klidu pouze vlažný a v zátěži mírně teplý a nebojte se jej dát do sestavy, kde nebude chlazený. Pokud nebude teplota vzduchu uvnitř 50°C, tak se mu určitě nic nestane.

Posledním diskem, který je na tom poměrně slušně a vydržel by i nechlazený je AAKS od Western Digital, ale ten už je na hraně. Zbytek disků doporučuji chladit například ofukováním ventilátorem na nízkých otáčkách.

Hluk a vibrace

S hlučností měly problém pouze disky Seagate/Maxtor, které při čtení/zápisu bez problému uslyšíte a doporučuji pro ně box. Ostatní disky ve skříni neuslyšíte. Pozitivně překvapil WD AAKS, který nebyl při seeku slyšet vůbec. Pouze naprosto minimálně ve vzdálenosti do 10cm od disku.

Disky vibrují pouze při seeku a pouze některé. Menší problémy s tím měly disky Hitachi, Maxtor a Seagate Barracuda ES. Pro tyto bych doporučil nějaký box, pro ty ostatní být nemusí (každopádně s ním nikdy neuděláte chybu).

Pokud vás zajímá některý konkrétní model, tak jsem zde s několika poznámkami všechny vypsal.

Hitachi HDP725032GLA360 - trochu vibruje při seeku, velmi málo slyšitelný
Hitachi HDT725032VLA360 - vibruje při seeku, který je slyšet (tlumené zvuky), jinak tichý
Maxtor STM3320820AS - silně vibruje při seeku a trochu i bez něj, velmi hlučný seek
Samsung T166 HD321KJ - trochu vibruje při seeku, hodně tichý
Samsung F1 HD322HJ - trochu vibruje při seeku, hodně tichý
Seagate Barracuda 7200.10 - trochu vibruje při seeku, hlasitý seek
Seagate Barracuda ES - trochu vibruje při seeku, hlasitý seek
Western Digital RE2 WD3201ABYS - vibruje při seeku, průměrně hlučný
Western Digital SE16 WD3200AAKS - nevibruje, neslyšitelný
Western Digital SE16 WD3200AVJS - vibruje při seeku, tichý, ale slyšitelný seek

Odběr

Desítka 320GB disků v dvacítce testů - část druhá výsledky

Desítka 320GB disků v dvacítce testů - část druhá výsledky

Co se týče odběru, tak na tom jsou pochopitelně nejlépe disky Samsung F1 a WD3200AAKS s jednou plotnou (právě díky tomu, že roztáčí pouze jedinou plotnu). Odběr je zároveň nepřímým ukazatelem na teplotu.

Uvedené hodnoty jsou samozřejmě mým vlastním měřením. To probíhalo tak, že jsem disk připojil přes redukci na molex konektor a změřil napřed proud na 12V větvi a poté na 5V větvi. Z toho jsem získal celkový odběr disku.

Odběr v klidu jsem měřil po startu OS Windows Vista a uklidnění celého systému, zátěž jsem měřil během testu sekvenčního čtení v programu h2benchw. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
147 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 71.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.