Hlavní stránka Multimédia Kapesní přehrávače Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví
Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví
autor: Tomáš Šulc , publikováno 21.2.2008
Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

Do dnešního článku jsem připravil recenzi ne zrovna běžného notebooku. Řada VAIO od Sony je totiž mezi zákazníky známá vysokou kvalitou svých notebooků. Potvrdí to i tato čerstvá novinka Sony, který je na českém trhu od poloviny ledna a patří k tomu levnějšímu, co Sony nabízí? Pojďte to zjistit s námi...


Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví
Sony VAIO VGN-NR21M/S (pro zvětšení klikněte)

Nové Sony VAIO VGN-NR21M/S však není tak úplně nové jak by se mohlo zdát. Je to pouze nástupce předchozího modelu VGN-NR11S/S u kterého si mnoho uživatelů stěžovalo na pomalý disk (nutno říci, že oprávněně, 4200 otáček za minu je opravdu nic moc) a navíc japonský výrobce přidal i několik MHz na procesoru.

Vše ostatní jako x-black LCD, netradiční provedení či stále jen integrovaný grafický akcelerátor zůstalo. Nový model bych tak spíše označil za velmi mírnou evoluci než něco nového. To by pro začátek mělo stačit, celou konstrukci a kvalitu šasi propíši až v další kapitole, pojďme se podívat co v sobě notebook ukrývá.

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví  Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví  Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví  Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví  Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví
Sony VAIO VGN-NR21M/S (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

 Jak jsem již prozradil v úvodu, Sony u nového modelu nahradil starý dvoujádrový procesor Core 2 Duo T5250 s frekvencí 1,5GHz za výkonnější model T5500 s frekvencí 1,66GHz. FSB na frekvenci 166MHz, 2MB vyrovnávací paměti to vše zůstalo, jediným faktickým rozdílem je ona frekvence.

Použitá platforma je samozřejmě Centrino Duo (Santa Rosa) se základní deskou osazenou severním můstkem Intel GM965 (G značí integrované GPU).

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

 Sony svůj nový model vybavilo celkem 2GB operační paměti, což je dnes již standard mezi notebooky (pouze ty nejlevnější mají 1GB RAM), která je klasicky rozložená do dvou modulů s kapacitou 1 a 1GB. Jejich výrobcem je společnost Hyundai a paměti jsou nastavené na 667MHz při časování 5-5-5-15.

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

První bolístkou notebooku (tedy pokud na něm chcete občas hrát hry, jinak ne) je integrovaný grafický akcelerátor Intel Graphics Media Accelerator X3100, což je sice to nejvýkonnější, co Intel pro notebooky nabízí, ale na nějaké slušnější hraní her můžete rovnou zapomenou, svědčí o tom mimo jiné například pouze 8 pipelines. Samotné jádro pak zvládá specifikace DirectX 9.0c s Pixel Shaderem 3.0, DirectX 10 nikoliv.

Použitý displej má úhlopříčku 15,4" s nativním rozlišením 1280x800 a jedná se o speciální lesklé x-black LCD o kterém Sony tvrdí, že je to špička na trhu a podává vynikající barvy. Zda tomu tak je se podíváme z fotografií.

Sony VAIO VGN-NR21M/S - pokud chcete být styloví

O uložení vašich dat se stará 5400 otáčkový pevný disk s kapacitou 200GB  jehož výrobcem je Fujitsu. Disk má 8MB vyrovnávací paměti a pro komunikaci používá rozhraní SATA. Protože Sony dodává k notebooku předinstalovaný operační systém Windows Vista Home Premium, je disk rozdělen na 180GB oddíl, kde je předinstalovaný operační systém (po prvním spuštění se systém doinstaluje, požádá vás o zadání uživatelského jména a hesla), druhý oddíl o zbylé kapacitě je skrytý a je na něm uložena záloha OS. V případě, že jej potřebujete obnovit, snadno tak uděláte přes utilitu VAIO Recovery Center, která je na notebooku nainstalovaná společně s OS.

Mechanika pochází od Panasonicu (MATSHITA je zkratka Matsushita Electric Industrial Co Ltd.) a je to klasická DVD vypalovačka. Není to však úplně to nejlevnější co lze koupit a na mechanice je to znát, hlavně co se týče hlučnosti. Například při instalaci sice pořád s přehledem přehlučí ventilátor u notebooku a i vibrace jsou citelné, ale není to ani zdaleka tak hrozné jak u minule testovaného Compalu VBI.

Co dalšího v notebooku najdete je shrnuto v tabulce.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo T5500
Frekvence 1,66GHz,  2MB L2 cache
ChipsetIntel GM965
RAM2 x DDR2 1GB, 666MHz
Grafická kartaIntel GMA X3100, až 384MB z RAM
DisplayTFT SONY x-black 15,4" 1280 x 800
Pevný diskFujitsu MHY2200BH (5400ot/min, 200GB)
Optická mechanikaMatsushita UJ870QJ
USB4 x USB 2.0
Firewire (IEEE 1394)ano
Express Cardano (34mm)
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/SD/MS

výstupy na monitord-sub
TV Outano
WiFiIntel 3945ABG
Ethernet1Gbit
Modemano
Bluetoothano
InfraportNe
Webová KameraNe
Rozměry360 x 269 x 38mm
Hmotnost2,8 kg
Operační SystémWindows Vista Home Premium OEM 32-bit
Orientační cena (vč. DPH)cca 22 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
156 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 70Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.