Články od autora Polívka Karel

Skříň CoolerMaster Centurion 5 CAC-T05: promyšlený interiér a decentní design

Minule jsme si představili počítačovou skříň se vskutku neobvyklým vnitřním uspořádáním. Jednalo se ovšem o model poněkud větších rozměrů, což by mnohým mohlo vadit. Dnes se podíváme na skříň velikosti miditower u které je uspořádání opět zcela klasické, na které jsme u ATX skříní zvyklí. Rozhodně se však také jedná o skříň hodnou našeho zájmu, jelikož provedení interiéru je společně se střízlivým designem něčím, co se jen tak neztratí a zaujme. Ve výbavě má i dva ventilátory (12cm v zadní a 8cm v přední části).


Asus P5RD1-V aneb základ s ATi Radeon Xpress 200 pro procesory Intelu (LGA775)

Po několika náhledech na základy pro procesory Athlon 64 nyní změníme tábor a podíváme se pro změnu zase na nějaký ten stavební kámen pro procesory Intelu. Samozřejmě se bude jednat o provedení LGA775 a hned tu máme nemalou zajímavost. Základní desku postavenou na čipové sadě ATi Xpress 200, která byla původně určená jen pro Athlony 64. Navíc SouthBridge je zde v provedení od výrobce ULi, namísto od ATi v podobě IXP400, jak tomu je u sourozence pro procesory Athlon 64. Pojďme se tedy podívat podrobněji, s čím máme tu čest.


Vskutku vybavená základní deska s nForce4 SLI od Gigabyte: GA-K8NXP-SLI

Již jsme se podívali na základní desky se všemi zástupci rodiny čipových sad nForce4. To nám ale nebrání v tom poohlédnout se po dalších modelech, přestože jsou na stejném základu jako dříve testované. Dnes si vezmeme opět do hledáčku čipovou sadu nForce4 SLI, tedy nejvybavenější variantu, z produkce značky Gigabyte. Základní desky tohoto výrobce jsou známé duálním BIOSem a také tím, že některé jsou vybaveny přídavným modulem DPS (Dual Power System). Stejně tak tomu bude i u dnes představené. Výbava je zde též nadstandardní, proto už nezdržujme a "pojďme na věc".


SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Počítačové skříně jsme tu měli už různorodé. Poslední dobou ale spíše jen samé extravagantní typy. Nastal tedy čas podívat se na něco z trochu jiného soudku. Představíme si dnes poněkud větší skříň s ocelovou konstrukcí, která má však čelo z hliníku. Zajímavé na ní je především vnitřní uspořádání, které je od běžného standardu odlišné (například poloha základní desky je zcela naopak). To doplňuje rozměrný windtunel po obou stranách zakončen 12cm nízkootáčkovými ventilátory. Design skříně působí poněkud majestátně a rozhodně reprezentativním dojmem.


Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Už opět uběhl nějaký ten čas, co jsme se naposledy podívali na počítačovou skříň, která by byla něčím zajímavá. Minule to byl exot (nebo chcete-li vysavač) z dílen Asusu v podání modelu Vento 3600. Nyní se podíváme na počin z dílen Foxconnu, který opět na první pohled zaujme svým vskutku nevšedním zpracováním (zejména svými rohy zkrášlujícími přední masku). Pokud máte rádi skříně, na kterých se nějaký designér při návrhu vyřádil, máte zde tedy jeden kus k vašemu posouzení. Ve výbavě je i bočnice s oknem společně s modře svítící katodou. Nechybí ani zdroj, takže už nezdržujme a pojďme se tomuto "stvoření" podívat na... tesáky. Nebudou chybět ani teplotní testy.


MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Dnes se konečně podíváme na základní desku, která je založená na základní verzi z rodiny čipových sad nForce4 (tedy bez dalšího značení). Pokud nevyžadujete SATA2, funkci Active Armor, certifikaci SLI a množství přídavných funkcí nad rámec tohoto chipsetu, ale preferujete stabilní a výkonný základ do vašeho systému za přívětivou cenu, tak právě tento model by vás mohl zaujmout. Avšak jak se dále dočtete, pokud jde o potenciální přetaktování, tak se tu bohužel skrývá v některých případech jedno "ale".


DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Po předešlém náhledu na základní desku postavenou na čipové sadě nForce 4 Ultra se nyní podíváme na model postavený opět na stejné čipové sadě, nicméně nyní půjde o zcela jinou kategorii. Pod záštitou výrobce DFI a označením LANPartyUT se totiž skrývá overclockerský skvost pro procesory náležící socketu 939. Navíc tento model umožňoval v první revizi A1 provoz dvou grafických karet v SLI režimu, přestože nejde o čipovou sadu nForce 4 SLI. Možnosti, jaké tato deska nabízí, jsou opravdu nevídané (zejména co se BIOSu týče), proto nezdržujme a pojďme se na ni podívat podrobněji.


Biostar NF4UL-A9 - základ ve jménu nForce4 Ultra v kombinaci se slotem XGP (AGP karty)

Nejslibnější čipovou sadou pro desktopové procesory AMD je v současnosti zcela jistě nForce 4 a její variace. Již jsme se blíže podívali na základní desky postavené na nForce 4 SLI a minule na nForce4 - 4x v podání modelu MSI K8N Neo3 (PCIe pro socket 754, limitující možnost provozu grafické karty určené pro sběrnici AGP). Slot, který toto umožňoval, MSI označilo jako AGR. Na dnes představované základní desce od Biostaru naleznete opět rádoby AGP slot na stejném principu jako AGR, nyní však označený jako XGP. Navíc je to prvně, co se podíváme na základ postavený na čipové sadě nForce4 Ultra, která je kromě certifikace SLI identická s dražší variantou.


MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Měli jsme tu již pro desktopové procesory AMD základní desky postavené na čipových sadách s podporou sběrnice PCIe od výrobců nVidia, VIA a ATi. Nyní se podíváme na "obojživelnou" základní desku s čipovou sadou nForce4 - 4x přinášející pro socket 754 sběrnici PCIe, na které naleznete tedy PCIe 16x stejně jako slot fyzicky odpovídající AGP. Je ovšem jasné, že zde bude nějaký zádrhel, jelikož jde principem o rozdílné sběrnice a nForce 4 v žádné své verzi sběrnici AGP nepodporuje. Pojďme se na tohoto obojživelníka podívat podrobněji. V testech najdete i porovnání dvou Athlonů 64 se stejným ratingem, ale jinými jádry.


VIA K8T890 (Asus) + prodejní verze desky s ATi Xpress 200 (MSI) aneb PCIe pro AMD

Po nedávném představení čipové sady ATi Xpress200P pro Athlony 64 s podporou sběrnice PCIe se nám nedávno naskytla příležitost otestovat chybějícího hráče v této oblasti - a to základní desku postavenou na již dlouho předem ohlášené čipové sadě VIA K8T890. Na tuto příležitost jsme čekali poměrně dlouhou dobu, proto zajisté mnohé z vás zajímá, jak si základní deska z produkce Asusu ve finále v praxi vedla. Společně s tímto jsme měli příležitost se seznámit konečně i s prodejní verzí základní desky postavené na čipové sadě ATi Xpress 200, na což mnozí též čekali. Pojďme se tedy podívat, jak VIA K8T890 obstojí proti konkurenci v podobě nVidie a ATi.

Následující
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.