Hlavní stránka Hardware Základní desky DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?
DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?
autor: Z. Obermaier , publikováno 13.8.2007
DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

V dnešním testu se podíváme na skutečně velmi "žhavou"novinku. Zatím ji u nás nenajdete v žádném obchodě, a proto oficiální českou cenu také neznáme. Jako první v Evropě, a možná i na celém světě si u nás můžete přečíst kompletní recenzi přetaktovatelského "drahokamu", desky s čipsetem P35 Express z produkce DFI.


DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Myslíte si, že v úvodníku přeháním? Že naše recenze není zcela první na celém Internetu? Tak se přesvědčte sami, prohlédněte všechny obvyklé zahraniční stránky. Ze všech renomovaných internetových periodik ještě recenzi této desky neuveřejnil nikdo, objevilo se jen několik oznamovacích zpráv a fotografií. Kompletní test včetně přetaktování máte možnost si přečíst právě vy a právě dnes. Na úvod bych ještě zmínil fakt, že zmínku o desce - jako o drahokamu jsem myslel smrtelně vážně a náš test vás o tom jistě přesvědčí. To co jsem na několika posledních deskách DFI připomínkoval, se podařilo výrobci odstranit a ten přináší na trh opravdový skvost.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Společnost DFI prošla před nedávnou dobou výraznou změnou strategie a profilování svých produktů. V minulosti byla nabídka firmy dosti nepřehledná, a člověk se většinou ve složitých jen nepatrně se lišících názvech základních desek, ztrácel. Nyní je nabídka rozdělena pouze na dvě kategorie, první jsou "obyčejné" desky - dříve i dnes řada Infinity, a druhá kategorie jsou luxusní produkty řady LanParty. Pokud na webu zvolíte druhou řadu produktů uvidíte čtveřici desek jak ukazuje náš obrázek, první tři jsme již na našich stránkách podrobili testování a dnes se zaměříme na tu "zelenou".

Pokud shrnu dosavadní výsledky předešlých desek této řady LanParty, jednalo se vždy o opravdu velice nadprůměrné desky. Ovšem nikdy nestál výsledek za tak vysokou cenu, za kterou se tyto modely prodávají. Za mnohem nižší cenu si dnes může zákazník vybrat z mnoha zajímavějších produktů. Modely s čipsetem AMD RD600 i nVidia nForce 680i SLI  nebyly moc úspěšné a jejich prodeje také nejsou nijak vysoké. DFI tento "boj" ale nevzdali a  s několika měsíčním zpožděním uvádějí svou desku s čipsetem Intel P35 Express, která se možná stane absolutním králem na poli desek s touto čipovou sadou.

Obsah balení

Krabice nových produktů DFI jsou celkem nenápadné, ale všechny stejné. Hlavním odlišením je pouze barva tisku na krabici - v našem případě světle modrá. Desky s konkurenční čipovou nVidia sadou jsou světle zelené.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Z přední strany se můžeme skrze okénko podívat na systém chlazení, který je vskutku nevídaný. Ze zadní strany má deska jen několik zmínek o kvalitách a specialitách konkrétního modelu.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Po otevření krabice najdeme pouze dvě další krabičky a průhlednou krustu s deskou. V průhledném obalu je deska samotná, veškeré příslušenství najdeme v první krabičce. Druhá obsahuje chladič a další pomůcky. Tento způsob balení je hoden drahé high-endové desky bez výhrad.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Příslušenství je proti minule testovaným deskám DFI mnohem bohatší, a za své peníze již dostáváme to co si zasloužíme. Ovšem na konkurenční desky Asus výbava této desky stále nemá. V balení tedy nalezneme:

· Základní deska

· PCI modul zvukového kodeku Bernstein

· I/O zadní modul

· 4x UV SATA kabel, 1x UV ATA 133 kabel, 1x UV floppy kabel

· Kabel pro připojení audio modulu

· Manuály a příručky

· Jumpery

· Měděná destička pro montáž chlazení

· CD a Raid disketa

Kromě příslušenství, umístěného v jedné z krabiček - které jsme již viděli a které jsem popsal, najdeme v balení ještě druhou krabičku - Transpiper. Na její obsah se pojďme podívat dále.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

V této druhé krabici je kompletní systém přídavného chladiče čipové sady a procesoru. Najdeme zde chladič, heat-pipe trubici, teplo-vodivou pastu, sponky pro uchycení ventilátoru k pasivu, malý plíšek pro uchycení chladiče a šroubky. Samozřejmě nechybí manuál, jak nasadit chlazení na dvě možná místa na desce.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Na tomto obrázku vidíme první možné uchycení chlazení. Pasiv je možné umístit ve směru nahoru i dolů. Záleží na umístění grafické karty která bude tím jak nasává vzduch chladit právě instalovaný pasiv. V případě že bude tento chladič umístěn od grafické karty daleko a nebo ta nasává vzduch odjinud než zespodu, můžete na tento pasiv umístit 80mm ventilátor.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Zde vidíte detail uchycení heat-pipe trubice na jižní můstek. Jeden konec volné heat-pipe se přišroubuje do čtvercové základny pasivu, druhý konec vidíte právě na obrázku. Ten je uchycen ke kovovému chladiči můstku pomocí plíšku a čtyřmi šroubky. Tímto řešením ochlazujeme zejména jižní můstek a odlehčíme severnímu, do kterého nepůjde tolik tepla skrz heat-pipe spojení.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Pokud budete chtít ale chladič umístit na druhou pozici, kde budete hlavně chladit procesor a severní můstek, musíte nejprve osadit měděný plíšek rozvaděče tepla procesoru. Do patice vložíte procesor, a na jeho povrch dáte pastu. Na něj potom přiložíte plíšek a ten utáhnete dvěma šrouby. Pak do drážky osadíme opět heat-pipe chladiče a upevníme stejným plíškem a čtyřmi šrouby, jak v případě jižního čipu.

Vzhledem k tomu že mezi chladičem procesoru a samotným procesorem nám v tomto případě vzniká další "přechod" se dvěma vrstvami teplo-vodivé pasty mi osazení tohoto plechu přijde spíše kontraproduktivní.

DFI LanParty UT P35-T2R - legenda je zpět?

Deska s osazeným chladičem vypadá jak vidíte na obrázku. Orientace samotného pasivu je samozřejmě měnitelná, je nutné jej ale osadit až po montáži do počítačové skříně, což je ale zřejmé. Osobně si myslím že toto "krkolomné" řešení instalace pasivu v obou pozicích je zbytečné a k chlazení přispívá spíše minimálně, na pohled ovšem zajímavé je. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
316 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 153.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.