Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X
Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.11.2017
Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X

Výkonné a energeticky náročné procesory Skylake-X vyžadují adekvátní základní desku. Rampage Extreme je v ultra high-endu už v podstatě legenda, tahle deska má naprosto vše. Výbava porty, taktování, 10GbE síťovka, M.2 karta, nízké teploty na VRM a další. Lepší základ pro Skylake-X budete hledat jen těžko, R6E je bomba!


Pro hráče i profesionály

Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X

Letošní rok je na procesory extrémně zajímavý, AMD nabídlo Ryzeny a Threadripper. Intel oživil nabídku s Coffee Lake a Skylake-X. Upřímně musím říci, že první modely Skylake-X a základní desky mne nezaujaly. Desetijádro pro mne už zajímavé nebylo, chtěl jsem trochu víc jader, i když na stolním počítači nepracuji ani nehraji (jen několik her ročně), kupuji ale vždy to nejlepší, protože v případě, že něco potřebuji zpracovat, mám vysoký výkon v záloze. Velice vážně jsem přemýšlel o Threadripperu 1950X, nakonec jsem skončil u Core i9-7980XE s přetaktováním poloviny jader na 4,7 GHz a všech na 4,5 GHz. S tímto nastavením jsem maximálně spokojen, to nějaký čas vydrží. Pro hry i občasné zpracování nějakého videa to stačí víc než dostatečně. Otázkou byla deska, a jelikož mám už mnoho let ve svém stroji „Rampage“, byla volba jasná. Zbývalo se rozhodnout mezi OC deskou Rampage Apex (test brzy) a klasikou Rampage VI Extreme.

Tady musím zmínit jednu podstatnou zkušenost s Rampage VI Extreme, kterou osobně mám. Z obrázků desky na webu jsem nabyl dojmu, že se mi deska nelíbí, a tudíž se asi rozhodnu pro „Apex“. Podivné kryty a barvy mne odrazovaly, ale poté, co jsem desku dostal do ruky, jsem zcela změnil názor. Rampage VI Extreme je opravdu masivní kus hardwaru, hodně těžká (svou hmotností) deska mne ihned oslovila. Zpracování, výbava a bližší zkoumání krytů ukázalo, že vše je tak perfektně zpracované, že dojem z fotografií byl mylný.

Dnes bych neměnil, pro Skylake-X je to maximální luxus a ohrozit jej může jen málokterý produkt konkurence. Také má několikatýdenní zkušenost ukazuje, že stabilita a funkčnost je příkladná.

Testovaná X299 Rampage VI Extreme je v současné době vrchol nabídky Asus. Dle ceny 17 000 Kč s DPH jde tedy spíše o profi desku než základ čistě herního stroje. Ale využít ji lze kdekoliv. Oproti herním deskám má bohatší výbavu a mnoho funcí navíc, ať jsou to antény pro Wi–Fi nebo 10GbE adaptér v ceně. Na balení se samozřejmě podíváme. Také možnosti připojení disků a dalších komponent desky jsou širší, čipset a jeho nové možnosti jsou zde využity zcela.

Cena je vysoká i proti konkurenci, která svých několik málo modelů všichni směrovala většinou pod úroveň 10 000 korun, jen vlajkové lodě jsou za 12–13 tisíc korun. Asus Rampage VI Extreme je v tuto chvíli jednoznačně nejdražší X299 deskou na trhu (a platí to i ve srovnání s X399).

Bohatá výbava

Začněme od napájení desky, které sice profi zákazníka i hráče zajímá pramálo, je ale velmi důležitou součástí desky. Kaskáda je plně digitální, po letech různých hybridních řešení, Asus osazuje většinu desek už jen tímto druhem napájení. Paměti lze osadit až 128 GB o rychlosti 4200+ MHz. Deska nese šest portů SATA 6GB a tři plnohodnotně připojené sloty M.2. Jeden je přímo na desce a dva na přídavné kartě. NVMe je samozřejmě podporováno. K dispozici je také slot U.2. Dvě síťové karty (LAN+WLAN) se budou hodit, stejně jako přibalené antény k WiFi. Novinkou je vestavěný síťový kontrolér Aquantia 10G. Bluetooth je samozřejmostí, stejně jako USB 3.1 konektory včetně jednoho konektoru typu C. Výbava BIOSu, software a zvuku je také špičková. Jelikož jde o Extreme desku, má výbavu také pro extrémy – vše si ukážeme v detailech později.

Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X

Teplota VRM (už není) problém ...

Připomenout musím „problém„ s přehříváním VRM kaskády procesoru. Stavba všech high-end (X299 i X399) desek je stejná, tedy i zde dostaly mosfety jen málo prostoru. Praktické měření s nejvýkonnějším procesorem ukázalo, že Asus musel s kaskádou něco udělat. Nebude to chladičem, ale nastavením VRM! Chladičem by totiž nízké teploty nedosáhl. Bez ofukování totiž VRM pracovalo v zátěži na 60 °, což je až neuvěřitelné.

Asus Rampage VI Extreme – Maximální luxus pro Skylake-X

Teplota VRM na desce X399 Zenith Extreme (ilustrační foto)

Dle mého názoru výrobce desky nějak přeprogramoval VRM a rozložil zátěž na více mosfetů, popřípadě jim integroval nějakou ochlazovací funkci (throttling). Proti teplotám první desky Asus s X299 je totiž tato kaskáda o desítky stupňů chladnější. I přesto stále doporučuji aktivně chladit, pro jistotu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
44 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.