Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
autor: Z. Obermaier , publikováno 6.9.2017
Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen

Ryzeny se už zcela zařadily do nabídky trhu pro střední a vyšší třídu. Mnozí řeší, jakou základní desku pro Ryzen pořídit do herního počítače. Asus hráčům nabízí v modelové řadě Strix dva modely, my dnes otestujeme ten lépe vybavený s čipsetem X370 a podíváme se i na to, jak se na něm dá taktovat Ryzen 3 1300X. 


AMD Ryzen – solidní alternativa hráčů

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen

Nabídka na trhu procesorů se konečně po letech začala trochu hýbat a ožívat. Bohužel to nevedlo ke slevám Intelů, což se čekalo. Intel je stále stejně drahý, jen v nejvyšší třídě nabídl o dvě jádra víc za cenu rok staré generace.

Ve střední třídě se u Intelu nezměnilo v podstatě nic, totéž se ale nedá říci o AMD. Nabídka Ryzenů pokryla celý segment herních počítačů od Ryzenů 3 až po modely řady 7. Za lepší cenu než Intel nabízí solidní alternativu do herních systémů. IPC je sice nižší, frekvence znatelně nižší a nižší je i herní výkon, ale rozdíl není nijak drastický. Intel je ve hrách stále lepší, ale Ryzen nabízí více jader a více výkonu pro jinou práci (třeba zpracování videa).

S příchodem Coffee Lake se situace opět dramaticky změní, jelikož šest jader Intelu na vysokých frekvencích (dalece nad 4 GHz) přinese vyšší výkon než osm fyzických jader na nízkých taktech Ryzenů 7. Intel také nabídne celkem zajímavé ceny nadcházejících šestijader, vánoční rozhodování o koupi bude opět složité. V tuto chvíli ale šestijádro v mainstreamu Intel nemá, takže nás ještě nemusí zajímat.

Pokud jste si všimli, ceny Ryzenů také hodně klesly. Z nějakých 15 000 korun za Ryzen 7 1800X při uvedení, jsme dnes na 11 500 Kč s daní, a to je velký pokles, který odráží chování trhu. Nejvyšší modely zákazníky nepřesvědčily a ukázalo se, že ti kteří jdou za lepším poměrem cena/výkon a koupí AMD místo Intelu, kupují výhodnější modely. Proto například prodeje Threadripperů nebudou žádná sláva a čeká je brutální pokles ceny do několika týdnů. Ani výrobci desek jim nevěří, MSI má jen jeden model a tím končí, jinou ani neplánují.

Takový Ryzen 7 1700 je dle mého nejlepší Ryzen na trhu, pokud se nebojíte ho trochu ručně popohnat. Na taktu blízkém 4 GHz jde o ideální herní procesor, který nabídne i vysoký vícevláknový výkon. Pro hrající Youtubery, kteří streamují hry, upravují videa a zpracovávají obsah, není v této cenové hladině lepší a univerzálnější volby.

K Ryzenu ale také potřebujete desku, ovšem nikoliv tu nejlevnější s osekaným čipsetem. Ideální je X370. Zmíněný procesor stojí kolem 9000 korun s daní, dá se pořídit i o pár stovek levněji. První solidněji vybavená ATX deska začíná těsně pod třemi tisíci korun. Ta by nám mohla klidně i stačit na počítač bez taktování. Já ale počítám s taktováním, chci rychlou podporu vydávání nových BIOSů, přetaktováním pamětí, lepším napájením a vyšším stupněm výbavy. Deska v rozmezí 4–5 tisíc je dle mého rozumná volba. A právě do této cenové škály se dnes testovaný Asus vejde.

Výbava desky

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen

Obrázek ukazuje všechno, co deska nabízí. Levá strana je spíše taková „klasická“, tedy podobná jiným základním deskám. Zadní panel nese tradiční porty a rozhraní. Dále jsou zde PCI-e sloty s kovovým rámečkem, zvuková část desky a konektory na spodní hraně. Vybavenější je pravá a spodní strana desky. Zaujmou zejména konektory pro vodní pumpu, M.2 slot pro SSD disky, ovládací tlačítka desky. Vše si samozřejmě ukážeme později v detailech. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
55 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.