Hlavní stránka Hardware Základní desky MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
autor: Polívka Karel , publikováno 28.4.2005
MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Dnes se konečně podíváme na základní desku, která je založená na základní verzi z rodiny čipových sad nForce4 (tedy bez dalšího značení). Pokud nevyžadujete SATA2, funkci Active Armor, certifikaci SLI a množství přídavných funkcí nad rámec tohoto chipsetu, ale preferujete stabilní a výkonný základ do vašeho systému za přívětivou cenu, tak právě tento model by vás mohl zaujmout. Avšak jak se dále dočtete, pokud jde o potenciální přetaktování, tak se tu bohužel skrývá v některých případech jedno "ale". {mospagebreak title=MSI K8N Neo4 (nForce4)}

Z rodiny čipových sad nForce4 nám chyběl už jen jeden zástupce, na kterého jsme se doposud nepodívali. Nyní to napravíme a tak tématem tohoto článku bude základní deska MSI K8N Neo4 postavená na čipové sadě nForce4 (tedy na základní verzi, bez dalšího značení). Předem lze říci, že se zde nesetkáme s žádnými "vychytávkami" jako v minulém případě u desky DFI LANPartyIU NF4 Ultra-D (která jimi byla doslova nabitá) a ani exotickými záležitostmi jako byly sloty nepříliš zdařile suplující AGP v podobě AGR u desky MSI K8N Neo3 a XGP u desky Biostar NF4UL-A9.

Opět pro pořádek a pro ty, kteří ještě nejsou v obraze, následuje tabulka shrnující specifikace jednotlivých modelů rodiny nForce4. Ve výčtu schází jen nForce4 - 4x, která se odlišuje tím, že je určena pro socket 754 a podporuje sběrnici HyperTransport "pouze" na frekvenci 800 MHz.

Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty - 1GHz HyperTransport (5x200)

  nForce 4nForce 4 UltranForce 4 SLI
Podpora CPU Athlon 64 FX
Ahlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
PCIe - počet linek 20 (napevno)20 (napevno)20 (proměnné)
Certifikace SLI NeNeAno
Počet USB portů 101010
PATA 2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)
SATA 4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)
Standard SATA SATA (1.5Gb/s)SATA2 (3Gb/s)SATA2 (3Gb/s)
RAID Morphing AnoAnoAno
Cross Controller RAID AnoAnoAno
Active Armor NeAnoAno
Native Gigabit Ethernet AnoAnoAno
nVidia Firewall AnoAnoAno
nVidia nTune AnoAnoAno

Pokud jde o specifikace jednotlivých verzí, tak pro tento článek (respektive tuto desku) bude důležité pamatovat si údaje ohledně počtu PCIe linek, podpory diskového rozhraní SATA a funkce Active Armor. Nyní se však už od teorie přesuňme k samotné základní desce.

 MSI K8N Neo4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Platforma: socket 939
Kompatibilita: Athlon 64, Athlon 64 FX, Sempron
Externí frekvence CPU: 200 MHz
Frekvence sběrnice HT: 1000 MHz
Čipová sada:
nVidia nForce4

DIMM sloty:
4 (každý max. 1 GB)

PCI Express 16x:
ano, 1 slot (16 linek)
PCI Express:
1 slot PCIe 1x, 1 slot PCIe 4x (1 linka)
AGP slot:
ne
PCI sloty:
celkem 4, všechny Busmaster
USB: celkem 10 x USB 2.0, 4x deska, 3x header (6 portů)
FireWire: ne
Kanály ATA:
2 x IDE (ATA66/100/133) + 4x SATA150

Integrovaný zvuk: AC 97 (7.1)
LAN:
Gigabit

Pokročilé ladění:
konfigurovatelnost jednotlivých frekvencí, napětí a časování pamětí

Speciality: komunikační PCI slot, tlačítko na reset CMOS
Rozměry desky: ATX, 304x244 mm

Výrobce: MSI
Zapůjčila firma:
Levi

Krabice + příslušenství

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Příslušenství je zde tvořeno 2 datovými kablíky Serial ATA, 1 rozdvojkou a zároveň redukcí napájení z klasického Molex na Serial ATA, jedním 80-ti žilovým IDE a jedním FDD kabelem. Výčet zakončuje záslepka I/O konektorů a manuál včetně instalačního CD a diskety s ovladači pro RAID.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 v celé své kráse

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- pro zvětšení klikněte -

K rozmístění jednotlivých konektorů bych snad jen řekl, že v tomto případě mé obvyklé výtky nelze uplatnit, jelikož rozmístění napájecích konektorů, SATA portů, IDE a Floppy konektorů i USB headerů je tu zkrátka tak, jak bych si představoval. Snad jen chladič čipové sady mohl být poněkud dále od slotu PCIe 16x, jelikož rozměrný chladič grafické karty (s delším PCB) by zde zasahoval přímo nad ventilátor chladiče chipsetu. Jinak mazání paměti CMOS je zde řešeno formou tlačítka, které je navíc velice dobře přístupné, takže i zde bez problémů.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Chladič tedy mohl být trochu někde jinde, nicméně co se jeho ztvárnění týče, jedná se o starý známý typ s velice povedeným designem, avšak bohužel s hlučným provozem. Co mě ale zde opravdu potěšilo (přestože to nemá na funkčnost desky žádný vliv) je zpracování západky (lze ji vidět v levé části předchozího obrázku), která upevňuje grafickou kartu ve slotu PCIe 16x. Namísto miniaturnímu a nervy drásajícímu provedení, které jsme mohli vidět například u desky MSI K8N Neo3 je zde rozměrná plastová páčka, díky které není povolení grafické karty uvnitř skříně doprovázeno žádnými nadávkami a jde o rychlou a bezproblémovou záležitost i v případě osazení rozměrným chladičem v malé skříni, kde je nedostatek volného prostoru. Snad se s tímto mechanismem (nebo jemu podobným) budeme setkávat častěji a vymizí ona miniaturní západka.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Pokud jde o rozšiřující sloty tak myslím, že je deska v tomto směru vybavena velice dobře. Nalezneme zde samozřejmě jeden slot PCIe 16x pro grafickou kartu, přičemž výčet slotů PCIe samozřejmě ještě nekončí. Hned nad ním se nachází jeden slot PCIe 1x a nad ním slot PCIe 4x (což je prvně, co se s tímto slotem u námi testované desky setkáváme). Navíc jak si můžete všimnout na předešlém obrázku, je tento slot PCIe 4x "otevřen", což znamená, že vnitřní drážka obsahující svorky není na straně směrem ku středu desky přepažena, ale je otevřena.

Pokud sledujete dění v oblasti HW, tak jistě hned víte, proč tomu tak je a co je na tom tak zvláštního. Pro ty, kteří nejsou zcela v obraze stačí jen říci, že díky tomuto počinu lze do tohoto slotu vsadit třeba i grafickou kartu, která je určena pro slot PCIe 16x (to ovšem platí pro současné grafické karty, nelze říci, kolik linek budou využívat karty, které teprve přijdou na svět, respektive na trh). To ostatně bylo předmětem mnoha článků na zahraničních serverech, kde se tímto nápadem zaobírali a u desek vybavených čipovou sadou nForce4 Ultra (tedy u těch, které obsahovaly jen jeden slot PCIe 16x) upilovali na straně blíže ke středu desky slot PCIe 1x, čímž jej "otevřeli" a vnitřní drážka tak neměla na konci překážku, díky čemuž do takto upraveného slotu PCIe 1x bylo možné vsadit kartu určenou do slotu PCIe 16x.

Důvod tohoto jejich počinu byl takový, že se ověřil nápad zprovoznění na desce, která obsahuje jen jeden slot PCIe 16x (tedy případ, kdy nejde o čipovou sadu nForce 4 SLI), dvou grafických karet v režimu SLI (samozřejmě ne v plnohodnotném režimu v podobě 8+8 PCIe linek). Zřejmě z tohoto důvodu se posléze objevily desky, které ač nebyly vybavené čipovou sadou nForce 4 SLI, tak na sobě obsahovaly přímo 2 sloty PCIe 16x (ale jelikož nešlo o čipovou sadu, která by měla certifikován režim SLI, bylo zde rozdílné rozdělení PCIe linek, kdy místo 8+8 bylo 16+2, což ale nynějším grafickým kartám nijak nevadí). Příkladem takovéto desky budiž minule recenzovaný model ze stáje DFI.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Stejně jako na ostatních novějších základních deskách MSI i zde naleznete speciální komunikační PCI slot oranžové barvy, který můžete v případě potřeby osadit klasickou PCI kartou, ale jeho účel tkví v tom, že s ním spolupracují určité typy karet z produkce MSI, které v běžných PCI slotech nefungují (nebo aspoň ne korektně), což jsme si osvědčili v případě nedávno testované přídavné karty MSI PC54G-BT, která v sobě spojovala funkce Wi-Fi a Bluetooth, přičemž na jiných deskách v obyčejném PCI slotu nefungovala funkce Bluetooth. Pokud vás tato karta zajímá blíže, nahlédněte do tehdejšího článku MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?

{mospagebreak title=Osazení - konektory, přídavné čipy}

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
2xPS/2, COM, LPT, S/PDIF out (coax), 4xUSB 2.0, RJ-45, audio

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

 • 3x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • CD-In, header JDB1 pro připojení diagnostického D-bracketu 2 (s čtveřicí LEDek)
 • 4x ventilátor z čehož je na jeden standardně připojen chladič chipsetu
 • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

 • LAN - Marvell PHY 88E1111 (100/1000 Mb/s)
 • Zvuk - Realtek ALC850 7.1
 • I/O - Winbond W83627THF

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Baterie je umístěna nad SATA porty a je tedy dobře přístupná, nicméně to není v tomto případě důležité, jelikož vymazání paměti CMOS je zde možné provést jednoduchým stisknutím tlačítka, které se nachází pod SATA porty vedle BIOSu. Pokud jde o přídavné čipy, které rozšiřují možnosti čipové sady, jde v tomto případě spíše o podprůměr (naleznete zde jen základní funkce, bez kterých si nelze současnou základní desku představit - audio, LAN). Pojďme se na jednotlivé čipy nalézající se na desce podívat podrobněji.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Připojení k síti (LAN) je zde realizováno pomocí čipu 88E1111-RCJ z produkce Marvell, který je napojen přímo přes sběrnici PCI Express a zvládá gigabitovou rychlost.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Zvukovým kodekem je zde ALC850 od firmy Realtek, jenž poskytuje osmikanálový zvuk (7.1). Informace na webu výrobce.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

I/O čipem je zde poměrně často používaný Winbond W83627THF.

Přestože u základních desek prostě nelze zohlednit všechny jejich vlastnosti (zejména z časových důvodů), tak nikdy není na škodu sem tam rozšířit záběr a zohledňovat stále více a více aspektů (což platím obecně u všech oblastí). Například již delší dobu uvažuji o nějaké vlastní metodice testování přídavných čipů majících na starosti audio a LAN. Prozatím jsem se však rozhodl (klidně přiznám, že s tímto nápadem přišel "kolega" od konkurence :-)) záběr trochu rozšířit v jiném směru. Konkrétně je řeč o monitorování a softwarovém ovládání ventilátorů připojených ke konektorům na základní desce pomocí utility SpeedFan (kterou lze myslím z tohoto hlediska označit jako nejoblíbenější). V současné době se nachází ve verzi 4.23 a na to, jak si rozuměla s konektory pro ventilátory na této desce, se právě teď podíváme.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Na odpovídající monitoring a softwarové ovládání rychlosti všech ventilátorů pomocí SpeedFanu zde u této desky můžete zapomenout. Rychlost ventilátoru šla měnit pouze u konektoru náležícího k chladiči procesoru s tím, že monitoring v tomto případě neprobíhal korektně. V rozmezí mezi 95% až 100% se rychlost objevila jen občas (převážně byl stav 0 RPM). Pokud byla nastavena na méně jak zmíněných 95%, tak se zobrazovaly nesmyslné údaje a nebo opět vůbec nic (to nezměnilo ani připojení jiného ventilátoru). Další dva konektory (jeden standardně určený pro chladič chipsetu a druhý nacházející se mezi paticí procesoru a DIMM sloty) byly monitorovány již korektně. Zbývající čtvrtý konektor ve spodní části desky již SpeedFan nerozezná (program spolupracuje pouze se třemi konektory).

  Fan01 (Sys)Fan02 (CPU)Fan03 (chipset)
Regulace neanone

Fan02 (CPU)

Nastavení 0 - 30%35 - 90%95 - 100%
Monitoring 002600 - 2700 rpm
Stav v reálu vypnutoodpovídající změna rychlosti

Ještě nutno pro doplnění zmínit, že chladičem procesoru byl v případě tohoto testu pomocí SpeedFanu model Arctic Cooling Silencer 64.

{mospagebreak title=BIOS a možnosti nastavení}

Pokud jde o BIOS, nalezneme zde samozřejmě pro MSI typické provedení - AwardBIOS.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Nenechte se zmást, tato deska není verze Platinum. Ale když už se MSI tento "screen" tolik povedl, chtějí jej zřejmě prezentovat kde se dá :-).

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Jak je u základních desek MSI zvykem, tak i zde nalezneme Cell Menu (aneb přetaktování).

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- DRAM Configuration -

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Vezmeme to ale opět popořadě. V hlavním menu se skrze Advanced Chipset Features můžeme dále dostat pomocí položky DRAM Configuration k nastavení paměťového subsystému. Možnosti nastavení jsou zde, jak je u desek MSI založených na čipových sadách z rodiny nForce4, opět nadstandardní (na minule testovanou desku DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D ale přesto nemají). Pod poslední viditelnou položkou S/W memory hole Remapping se skrývá ještě NTRR mapping mode. Stejné možnosti nastavení měla v tomto směru v BIOSu i deska MSI K8N SLI Platinum.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- Integrated Peripherals -

Integrated Peripherals neskýtá žádná překvapení, jelikož na desce nenalezneme žádné přídavné čipy, které by byly nějakým způsobem nadstandardní (jen pro audio a LAN). Co ale nemůže samozřejmě díky použité čipové sadě chybět, jsou možnosti konfigurace RAID polí pevných disků.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- SATA Devices Configuration -

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- PC Health Status -

Hardwarový monitoring systému skrývající se v hlavním menu pod položkou H/W Monitor. Opět si lze všimnout vysokých otáček ventilátoru na NorthBridge (však je taky náležitě slyšet).

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- Cell Menu -

Na závěr tu máme položku pro mnohé z nás nejzajímavější a to Cell Menu. Opět je vhodné zmínit fakt, že jsou zde zobrazované aktuální reálné frekvence procesoru a pamětí (což je u MSI zvykem). Samozřejmě nechybí firemní funkce Dynamic Overclocking (automatické přetaktování systému v závislosti na aktuální zátěži). Pod poslední viditelnou položkou se skrývá ještě NF4 Voltage. Jednotlivé volby můžete vidět v následující tabulce.

Tuning paměti

CAS latency (Tcl) 2, 2.5, 3
Min RAS active time (Tras) auto, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
RAS to CAS Delay (Trcd) auto, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row precharge Time (Trp) auto, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row cycle time (Trc) auto, 7 až 22
Row refresh cyc time (Trfc) auto, 9 až 24
Row to Row delay (Trrd) auto, 2, 3, 4
Write recovery time (Twr) auto, 2, 3
Write to Read delay (Twtr) auto, 1, 2
Read to Write delay (Trwt) auto, 1, 2, 3, 4, 5, 6
Refresh period (Tref) 1 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
2 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
4 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
auto, 128

Nastavení napětí

CPU VID auto, 0.825 až 1.45 V (po 0.025 krocích)
CPU Voltage Over VID 3.3%, 6.6%, 9.9%, 13.3%, 16.6%, 20.0%
DRAM Voltage auto, 2.50, 2.55, 2.60, 2.65, 2.70, 2.75, 2.80, 2.85 V
NF4 Voltage (chipset) 1.5, 1.55, 1.6, 1.65, 1.7, 1.75, 1.8, 1.85 V

Nastavení frekvencí

FSB 190, 200 - 400 MHz
DRAM 100, 120, 133, 140, 150, 166, 180, 200 MHz
HT Frequency 1x, 1.5x, 2x, 2.5x, 3x, 4x, 5x
PCI Express 100 - 145 MHz (po 1MHz krocích)
CPU Ratio (násobič) StartUp, 4x až 10x (po krocích 0.5)

Pokud jde o ladění systému, možnosti BIOSu vás opět nezklamou. Tuning pamětí je nadstandardní a vedle možností nastavení napětí procesoru můžete zvýšit i napětí pamětí a čipové sady. Samozřejmě zde nechybí pro overclocking velmi důležitá možnost zafixovat rychlost sběrnice PCIe na 100 MHz.

{mospagebreak title=Přetaktování, Softwarová výbava}

V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
systém při standardních hodnotách s procesorem A64 3200+

Systémová sběrnice není při standardních hodnotách přesných 200 MHz, nýbrž 201 MHz. To ve finále přidalo k taktu tohoto procesoru 10 MHz. Při výchozím nastavení napětí CPU ukazovala monitorovací utilita cpu-Z hodnotu 1.392 V. Stejných hodnot jsme se dočkali i při osazení procesorem 3500+ (jen násobič byl samozřejmě 11 namísto 10).

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
systém při standardních hodnotách s procesorem A64 3500+

Nastal tedy už čas podívat se na to, jak si tato deska rozuměla s našimi dvěma testovanými procesory pokud přišla na řadu otázka přetaktování.

Přetaktování s procesorem Athlon 64 3200+ (2000 MHz, Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ
2480 / 248 / 248x4 = 992 MHz 10x446 MHzdefault / 1.39 V

Přetaktování s procesorem Athlon 64 3500+ (2200 MHz, Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ

2332 / 212 / 212x4 = 848 MHz

11x224 MHzdefault / 1.36 V

2365 / 215 / 215x4 = 860 MHz

11x430 MHz1.45 / 1.424 V

2475 / 225 / 225x4 = 900 MHz

11x450 MHz1.45*1.066 / 1.52 V

2486 / 226 / 226x4 = 904 MHz

11x452 MHz1.45*1.099 / 1.55 V

A nyní přišla řada na to, abych se rozepsal o jednom nemilém faktu, který je s touto deskou a s některými procesory s jádrem Winchester v případě přetaktování spojený. Je možné, že o následujících problémech jste už slyšeli, respektive četli, na zahraničních fórech, kde se leckdy lze dovědět mnoho zajímavých informací a nejinak tomu je i nyní. Ale začněme od začátku.

Předcházející 2 tabulky obsahují hodnoty, kterých jsem dosáhnul s cílem co nejvyšší výsledné frekvence procesoru bez snížení jeho násobiče (multiplikátoru). Opět jsem tyto testy provedl s dvěma stejnými procesory jako v minulých případech u desek Biostar i DFI. Nicméně zde jsem narazil na jisté komplikace. S procesorem Athlon 64 3200+ bylo vše tak jak mělo být. Přetaktoval jsem jej bez snížení násobiče na výslednou frekvenci 2480 MHz přičemž FSB bylo 248 MHz, což je v podstatě stejný výsledek jako v minulém případě s deskou DFI.

Nicméně pak přišel na řadu procesor Athlon 64 3500+ u něhož se už během přetaktování na co nejvyšší výslednou frekvenci bez snížení násobiče vyskytovaly komplikace takového charakteru, že při vyšší frekvenci FSB se kolikrát systém vůbec nerozjel (neproběhl ani POST, ani kontrolka monitoru se nerozsvítila, zkrátka nic). Tyto problémy se vyskytovaly už při frekvenci FSB kolem 215 MHz a výše, což mě celkem zaráželo, jelikož tento procesor má i bez zvýšení napětí a bez snížení násobiče frekvenční strop o něco výše (jak se ukázalo na desce DFI, tak kolem frekvence FSB 225 MHz).

O to zajímavější bylo to, že pokud se systém zrovna rozjel (po opětovném zapnutí) a zvýšilo se napětí procesoru, tak systém byl přesto stabilní (pokud nešlo o příliš vysokou frekvenci FSB vzhledem k napětí CPU) a Prime95 nevykazoval žádné chyby ani po půl hodině chodu. Ovšem pakliže jste jen provedli restart, systém opět ve většině případů odmítal naskočit (neprojel ani POST), přičemž před restartem se jevil již v prostředí Windows a při zátěži jako stabilní. Čím vyšší byla hodnota FSB, tím se početnost "mrtvých startů" zvyšovala až do takové míry, kdy se povedlo systém rozjet třeba až na pošesté. Zkoušel jsem však zjistit frekvenční strop i za těchto okolností a tak jsem vytrvale se šroubovákem v ruce vytrvával až do té doby, než začal Prime95 vykazovat chyby. Tyto hodnoty jsem posléze do tabulky uvedl, nicméně jak jsem již psal, od frekvence FSB 215 a výše se objevovaly tyto komplikace, proto mají tato nastavení spíše informativní význam. Už vidím, jak v případě, kdy je třeba rychle něco udělat (poslat mail, podívat se na jízdní řády, či cokoliv jiného akutního) budete zkoušet (a to doslova) nastartovat svůj stroj, jestli už konečně chytne dech.

Ještě pro ilustraci následují náhledy na diagnostickou utilitu cpu-Z při přetaktovaných stavech.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
 přetaktování bez změny násobiče s procesorem A64 3200+

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
přetaktování bez změny násobiče s procesorem A64 3500+

To bychom tedy měli k problémů při pokusech přetaktovat některé Winchestery přímo z prostředí BIOSu. Nicméně i v případě, že jste "šťastným" majitelem kombinace desky MSI K8N Neo4 a staršího procesoru s jádrem Winchester u kterého se tyto komplikace vyskytují, tak stále máte možnost dostat ze svého procesoru a potažmo celého systému maximum. A to sice ne skrze nastavení BIOSu, ale přes přetaktovávací utility z prostředí Windows. K tomu tak můžete využít buď firemní utilitu MSI, která nese označení CoreCenter, nebo například utilitu ClockGen s kterou jsme už měli tu čest se seznámit v článku ClockGen - utilita pro přetaktování z Windows.

Pro účely testů jsme využil právě ClockGen, jelikož přece jen poskytuje více funkcí, než CoreCenter od MSI. Ještě pro doplnění zmíním, že je nutné mít ClockGen ve verzi pro konkrétní čipovou sadu, kterou využívá základní deska, na níž chcete ClockGen provozovat. Nejde tedy o utilitu, která by zahrnovala podporu pro všechny čipové sady od A do Z. V našem případě je tedy nutné mít verzi, která je určena pro čipové sady z rodiny nForce4, kterou můžete stáhnout zde. Jak dále uvidíte na následujících screenshotech, tak přetaktování z prostředí Windows dopadlo ve finále velice slušně, ale na výsledky minule recenzované desky DFI to samozřejmě nestačilo.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
hodnot napětí si nevšímejte, v BIOSu bylo nastaveno tak, aby ve výsledku bylo 1.55V

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
přetaktování pomocí ClockGen se sníženým násobičem s procesorem A64 3500+

Maximální frekvence FSB se tedy díky utilitě ClockGen vyšplhala až na solidních 348 MHz. To je celkem milé překvapení, ovšem zůstává otázkou, zda pokud by se nevyskytovaly popisované komplikace s přetaktováním, tak jestli by systém s takto vysokou frekvencí FSB nabootoval. Bohužel to jsem nemohl již ověřit, jelikož druhý procesor Athlon 64 3200+ běžící bez jakýchkoli problémů s čímkoli se bohužel po prvotních testech s ním musel vrátit svému majiteli, který nám jej ochotně zapůjčil (nečekal jsem žádné komplikace tohoto charakteru, jinak bych maximální FSB zjišťoval s ním). To bylo zjištění maximální možné frekvence FSB, přičemž výsledná frekvence procesoru byla pod jeho standardní hodnotou. Proto jsem následně nastavil násobič procesoru na hodnotu 9x a snažil opět najít co nejvyšší stabilní frekvenci FSB, aby tak bylo docíleno zároveň i přetaktování procesoru a nejen FSB. Toto snažení dopadlo následovně:

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
hodnot napětí si nevšímejte, v BIOSu bylo nastaveno tak, aby ve výsledku bylo 1.55V

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
přetaktování pomocí ClockGen se sníženým násobičem s procesorem A64 3500+

Výsledná frekvence procesoru 2452 MHz při frekvenci FSB 272.5 MHz je už konfigurace, kterou lze považovat v tomto případě za optimální. Násobič procesoru nastaven na hodnotu 9x při napětí 1.55V (v BIOSu jako 1.45*1.099) a násobič sběrnice HyperTransport na hodnotě 3x (ve výsledku 818 MHz). Stačí tedy už jen najít strop vašich paměťových modulů (což je individuální záležitost přímo závislá na použitých modulech, proto se jí nebudu zaobírat) a nastavit pro vás nejvhodnější děličku tak, aby pracovaly stabilně na co nejvyšší frekvenci (pokud tedy nemáte paměti takové, které by umožňovaly synchronní režim i při takto vysokých frekvencích).

SW přetaktování s procesorem Athlon 64 3500+ (2200 MHz, Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ

2089 / 348 / 348x3 = 1044 MHz

6x MHz1.45*1.099 / 1.55 V

2452 / 273 / 273x3 = 819 MHz

9x MHz1.45*1.099 / 1.55 V

Každopádně je vidět, že chyba zde není v hardwarovém omezení ze strany základní desky, ale spíše v nedoladěném BIOSu, který na zahraničních diskuzních fórech někteří účastníci diskuzí (a zároveň majitelé šťastného páru MSI K8N Neo4 + "Bad Winnie") doslova proklínali. Když už se zde o tom takto zmiňuji, nebylo by asi od věci do nějaké takovéto diskuze nahlédnout. Jednak pro ověření faktu, že se opravdu nejedná o kusovou záležitost námi testované desky a pak také pro to, že pokud jste postiženi tímto problémem, mnohé informace by se vám odtamtud mohly vskutku hodit. Jen namátkově například uvedu, že po mnoha a mnoha zkušebních konfiguracích a hodinách strávených laborováním nad tímto problémem, se objevily jisté tipy, které v některých případech problém "řešily" (uvozovky jsou zde cíleně, jelikož tato řešení spočívala jen v uvědomění si jistých chyb a následně k vyhnutí se jim cestou okolo).

Například pokud standardní postupy selžou, je vhodné nastavit násobič sběrnice HyperTransport na hodnotu 2x (obvykle se takto nízká hodnota nenastavuje). V takovém případě se například rázem několika šťastlivcům povedlo systém následně solidně přetaktovat i z prostředí BIOSu (pochybuji, že by někomu stačilo mít například přetaktovaného Winchestera 3000+ takovou měrou, že by měl jen inkriminovaných 215 až 220 MHz FSB, jelikož tyto procesory jdou běžně na 250 MHz FSB a i více - myšleno bez změny násobiče), přičemž s násobičem sběrnice HT nastaveným na hodnotu 3x se nedostaly výše než inkriminovaných 215 až 2200 MHz ač se snažili sebevíc. Pokud tedy máte dostatek času a jste zastižení tímto problémem, nebo jste jen čistě zvědaví, tak rozhodně doporučuji poměrně rozsáhlou diskuzi k tomuto tématu na diskuzním fóru The Rebels Heaven. Toto diskuzní fórum doporučuji i v případě jakýchkoli jiných problémů, nebo nesrovnalostí, které se netýkají tohoto článku. Tamější poznatky se opravdu v mnoha případech mohou hodit.

Na závěr této kapitoly bych tedy jen shrnul, že přetaktování na této desce ve spojitosti s procesorem Athlon 64 s jádrem Winchester je v současnosti sázkou do loterie. Vše může vyřešit nový BIOS, ale to se stát může a taky nemusí (a pakliže ano, je otázkou, kdy se tak stane). V každém případě pokud vás tento problém při přetaktování zastihne, máte ještě možnost pomoci si nějakou přetaktovávací utilitou přímo z prostředí Windows (například výše zmiňovaný a osvědčený ClockGen). Ještě pro jistotu podotýkám, že celou dobu byla řeč o možnostech přetaktování.

Mějte tedy na paměti, že na standardních hodnotách nebyly samozřejmě s touto deskou v kombinaci s různými procesory naprosto žádné problémy.

 

Softwarová výbava

Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:

 • Ovladače pro čipovou sadu, audio, síť
 • MSI Utility: MSI Live Update 3, DigiCell, Core Center
 • Microsoft DirectX 9.0c, nTune Utility, Norton Internet Security 2005, Adobe Acrobat Reader
 • MSI Security Utility: PasswordKeeper, SecureDoc, LockBox

CoreCenter

Skloubení dřívějších prográmků PCAlert (monitoring) a FuzzyLogic (softwarový overclocking). Jeho grafické zpracování je patrné z následujícího obrázku. Po zobrazení detailu vám budou veškeré funkce jasné. Jen doplním, že tlačítko s popiskem Auto aktivuje režim, kdy se automaticky zvyšuje hodnota FSB po 1MHz krocích dokud se celý systém nezastaví, což vyřeší jen restart. Po něm se sníží rychlost FSB automaticky asi o 4MHz pod právě zjištěný "bod zlomu".

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4


MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
- pro zvětšení klikněte -

Nutno ale podotknout, že CoreCenter vytáhne FSB opravdu vysoko a to následné minimální snížení frekvence sice stačí na práci ve Windows, ale takový Prime95 začne pravděpodobně nadávat velice brzy po svém spuštění.

MSI DigiCell

Tato utilita vám poskytne přehled a správu nad všemi ostatními nainstalovanými utilitami MSI. Jednotlivé funkce (respektive odkazy) jsou v menu koncipovány jako jednotlivé buňky (odtud název DigiCell). Pokud se daná utilita v systému nachází, je buňka aktivní a podsvícena. Jak zobrazuje následující obrázek, v našem případě se v systému nacházely: Live Update a Core Center. Pokud jde o evidentně aktivní Power on Agent, tak ta je součástí samotného softwaru DigiCell a jedná se o konfiguraci spouštění aplikací dle vašeho nastavení a naplánování.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

 

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

 

{mospagebreak title=Testy zaměřené na výkon procesoru}

Hardwarová konfigurace

 • Základní deska DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (čipová sada nForce4 Ultra)
 • Základní deska MSI K8N Neo4 (čipová sada nForce4)
 • Základní deska Biostar NF4UL-A9 (čipová sada nForce4 Ultra)
 • Procesory:
  • Athlon 64 3200+ (2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
  • Athlon 64 3500+ (2.2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
 • Operační paměť: 2 x 256MB DDR 500MHz A-Data (při 400 MHz časování 2.5-3-3-6)
 • Grafické karty:
  • Leadtek Winfast PX6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - PCIe)
 • Pevný disky:
  • Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB (ATA 133, 7200rpm, 8MB cache)
  • Seagate Barracuda 7200.8 250GB (SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ)

Software, verze ovladačů

 • Operační systém: Windows XP se Service Pack 1
 • Příslušné (nejnovější) ovladače k dané základní desce
 • Ovladače čipové sady: nForce 6.53
 • Ovladače grafické karty: ForceWare 71.84

Přehled použitých testů

Jednotlivé testy probíhaly u každé desky se shodným nastavením všech parametrů ovlivňujících výkon. Pokud BIOS umožňoval nějaké nadstandardní ladění, byly hodnoty ponechány na Auto. Pro porovnávající výkonnostní testy nebyla povolena sebemenší odchylka od standardních frekvencí. Všechny desky jely s FSB v BIOSu nastavenou na 200 MHz a rychlost pamětí byla vždy 400 MHz v dvoukanálovém režimu. Časování pamětí bylo vždy 2.5, 3, 3, 6.

Testy procesoru

Testy grafiky

PCMark02

Far Cry

PCMark04

Unreal Tournament 2004

Encoding - DivX 5.21

Doom 3

Převod WAV na OGG

Aquamark 3

Převod WAV na MP3

3DMark2001

Komprese WinRAR 3.41

3DMark03

CPUMark99

3DMark05

Science Mark 2.0 - Cipher Bench

 

Cinebench2003

 

SuperPI (4M / 2M / 1M)

 

Testy paměťového subsystému

Testy pevných disků
PCMark02 PCMark02
PCMark04 PCMark04
Sandra 2005 Sandra 2005
Science Mark 2.0 - Membench HDTach 3

Pokud jde o testy, nic nového zde nenajdete. A to z toho důvodu, že v grafech u minule testovaných desek figurovaly výsledky právě dnes představené desky, která ovšem nebyla prozatím představena (což se stalo až dnes). Díky tomu tak lze převzít výsledky z minulého článku a ten dnešní tak slouží zejména k představení desky jako takové (a pokud jste minulé články nečetli, tak i výsledky testů pro vás budou samozřejmě něčím novým - to jen na vysvětlení proč tomu tak je).

Jde tedy o porovnávací testy s dvěma procesory pro socket 939. V grafech najdete výsledky předminule testovaného Biostaru s čipovou sadou nForce 4 Ultra, dnes představené MSI K8N Neo4 s čipovou sadou nForce 4 a minule představené DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D s čipovou sadou nForce 4 Ultra.

Pro úvod tu máme PCMark 2004. Tento benchmark testuje výkon celé sestavy (ze všech specificky zaměřených testů provede výtažek - od každého něco) a lze pomocí něj testovat i samostatné subsystémy (Memory, CPU).

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Pro účely testu využívajícího kodeku DivX byl použit úsek z filmu nalézajícího se na DVD, jenž byl samozřejmě pro účely testů stáhnut na pevný disk a jeho velikost činila 400 MB. Výsledkem je čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně tedy znamená lépe.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Pro účely těchto dvou testů (převod z wave do OGG a MP3) bylo nagrabováno kompletní audio CD obsahující celkem 17 skladeb, které byly poté všechny najednou převáděny do požadovaného formátu. Výsledkem je tedy opět čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně znamená lépe.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Komprimovány byly všechny wavy z předešlých testů společně s rozbaleným testovacím programem Cinebench2003, jenž obsahuje soubory různého rázu. Výsledek je opět čas - méně znamená lépe.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

{mospagebreak title=Grafické testy}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

 

{mospagebreak title=Paměťový subsystém a diskový řadič}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Tady se zcela jistě mnozí z vás pozastaví nad mnohem vyšším výkonem paměťového subsystému u desky DFI oproti jiným základním deskám, které jsou postavené na stejné čipové sadě. Paměti však pokaždé běžely se stejným nastavením, ať už jde o jejich frekvenci nebo jejich časování. Ověřoval jsem tento fakt i několika rozdílnými diagnostickými utilitami, přestože nastavení v BIOSu též mluvilo jasně. Zkoušel jsem testované paměťové moduly vyměnit za moduly značky GEIL a výsledek (respektive výkonnostní rozdíl) byl mezi deskami stále stejný.

Rozdíl u desky DFI při použití dvou rozdílně taktovaných procesorů je pochopitelný, jelikož paměťová propustnost (respektive míra jejího efektivního využití) silně závisí na výsledné frekvenci procesoru (narozdíl od intelovských procesorů u kterých je paměťový řadič součástí čipové sady a nikoli jádra procesoru).

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Co se týče výkonu diskového řadiče, tak od změny testovacího disku jsme stále nepřišli do styku s deskou, která by byla postavená na jiné čipové sadě, takže stále prozatím jen konkrétní výsledky desky založené na čipové sadě z rodiny nForce 4.

{mospagebreak title=Závěr}

Dnešním článkem jsme konečně nahlédli na posledního chybějícího zástupce z rodiny čipových sad nForce4. Po předešlém případě základu založeném na nForce4 Ultra, který byl vyloženě stvořen přímo pro ladiče výkonu a nenapravitelné přetaktovávače (DFI LANParty), zde nyní máme něco zcela odlišného. MSI K8N Neo4 je základní deska založená na základní verzi nForce4 (tedy bez dalšího značení), která se od varianty Ultra liší pouze diskovým řadičem SATA první generace (narozdíl od SATA II) a nenajdeme tu funkci ActiveArmor (bližší info o této funkci najdete zde).

Pokud však SATA II nevyžadujete a i bez funkce ActiveArmor se obejdete, může vás právě základní varianta nForce4 oslovit natolik, že budete uvažovat o jejím pořízení. Díky absenci SATA II, ActiveArmor a certifikace SLI se může jednat o cenově výhodné řešení a tedy i vstup do rodiny nForce4. A jak se tohoto úkolu chopila dnes představovaná základní deska MSI K8N Neo4? Ze začátku práce na tomto článku bych řekl, že na výbornou, nicméně jak jsem měl postupem času o této desce stále více informací a hlavně praktických zkušeností, tak se můj názor v tomto směru bohužel změnil, jelikož jsem narazil na nepříjemnost, která se týká přetaktování některých procesorů Athlon 64 s jádrem Winchester.

Nešlo však o ojedinělou záležitost, která by se vztahovala jen k tomuto kusu, jelikož jak jsem pátral po zahraničních diskuzních fórech, tak se tento problém opravdu hromadně vyskytuje. Blíže jsem se o problému rozepsal v kapitole věnované přetaktování, proto nahlédněte pro více informací právě do ní. Proto teď jen stručně sdělím, že pakliže máte procesor Athlon 64 s jádrem Winchester, tak je možné, že budete mít u této desky problémy s jeho přetaktováním přímo z prostředí BIOSu (respektive nepřetaktujete jej na tak vysokou frekvenci, jako na jiných deskách běžně ano).

My jsme například měli při testování problémy s jedním z našich dvou testovacích procesorů Athlon 64 (s jádrem Winchester). Nelze však s určitostí jasně říci, co je ukazatelem toho, zda se u této desky s konkrétním procesorem tato nepříjemnost projeví či nikoliv (mluví se sice o modelech ze série CBBID, ale oba námi testované procesory byly z této série a komplikace byly pouze s jedním). V každém případě je přetaktování ještě možné v prostředí Windows například přetaktovávací utilitou ClockGen, kterou se bez problémů dostanete na požadované hodnoty, jako u kterékoli jiné desky, blíže toto ale již rozebírat nebudu a zvědavce odkáži na čtvrtou kapitolu tohoto článku.

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

Pokud jde o možnosti nastavení BIOSu, tak tuning paměťového subsystému patří, jak je u základních desek MSI založených na čipových sadách z rodiny nForce4, rozhodně k nadprůměru a i možnosti nastavení mající na starosti přetaktování se nemají za co stydět. Zejména je dobré poznamenat, že BIOS přímo v nabídce s položkami majícími na starosti přetaktování ukazuje jaká je momentální koncová frekvence procesoru a jaká je reálná frekvence pamětí. To se vždy hodí, jelikož pak nemusíte přepočítávat děličky a víte hned, na čem jste. Když už je řeč o přetaktování, tak na desce opět naleznete místo klasického jumperu na vymazání paměti CMOS malé tlačítko, které tuto funkci zastane mnohem elegantněji a hlavně rychleji.

Utilita ClockGen ve finále ukázala možnosti základní desky pokud jde o přetaktování ve velice dobrém světle, jelikož dovolila ve Windows stabilní běh systému s FSB o frekvenci 348 MHz, což je sice o něco méně, než minule u modelu DFI LANParty, nicméně jednak se jedná o desky, které jsou cílené pro jiné uživatele a hlavně rozdíl 13 MHz není nijak směrodatný a jde spíše jen o detail. Takže v tomto směru by tato deska získala nepochybně kladné body. Pokud jde o přetaktování bez snížení násobiče, tak zde náš procesor Athlon 64 3200+ pracoval stabilně v podstatě na stejné rychlosti jako v minulém případě u DFI, avšak v případě druhého procesoru Athlon 64 3500+ to už tak slavné nebylo a kloudných výsledků bylo možné dosáhnout až po zvednutí napětí. V případě tohoto procesoru jsme se ale bohužel navíc potýkali při pokusech o přetaktování z BIOSu s již popisovanými nepříjemnostmi.

Pokud ovšem nemáte v úmyslu přetaktovávat procesor Athlon 64 s jádrem Winchester, tak můžete zmiňované problémy v podstatě ignorovat. Jestliže hledáte stabilní, výkonný a finančně nenáročný vstup do světa PCIe a socketu 939, tak myslím, že základní deska MSI K8N Neo4 zcela splní tyto kritéria. Zatvrzelý overclocker se nejspíše poohlédne po nějakém tom řešení ve stylu minule recenzované DFI, ale nenáročnému uživateli chtějícímu prostě kvalitní základní desku bez přídavných funkcí, které by stejně nevyužil (například rozhraní FireWire, přídavný diskový řadič nebo SATA II řadič v případě verze nForce4 Ultra či SLI) může tato deska naprosto vyhovovat.

Po výkonnostní stránce na standardních hodnotách je na tom o poznání lépe než testovaný Biostar založený na nForce4 Ultra (u kterého to bylo ale spíše dáno neodladěným BIOSem) a nepatrně hůře, než minule testovaná deska DFI LANParty též založená na čipové sadě nForce4 Ultra. Náskok DFI byl způsoben poněkud vyšším výkonem paměťového subsystému, jelikož to by svou měrou odpovídalo procentuelním rozdílům. Jen je škoda, že zde u MSI byl použit opět dost hlučný (ač designově povedený) chladič čipové sady.

MSI K8N Neo4 (nVidia nForce4)
Klady Zápory

+ rozmístění konektorů

- problémy s některými Winchestery ve
  spojitosti s přetaktováním (BIOS)

+ tlačítko pro vymazání CMOS paměti

- hlučný chladič chipsetu

+ pokročilý tuning paměťového subsystému

- žádné funkce nad rámec nForce4

+ zajišťovací západka u slotu PCIe 16x

 

+ přívětivá cena

 

+ slot PCIe 4x (1 linka PCIe, "otevřený")

 
Doporučená koncová cena MSI K8N Neo4: 2800,- bez DPH (Levi)

Jelikož to máme dnes v pořadí již třetí základní desku postavenou na čipové sadě z rodiny nForce4 se socketem 939, tak se podíváme na jejich souhrnné porovnání. Pojal jsem to systémem bodového (hvězdičkového) hodnocení, takže čím více, tím lépe samozřejmě. Jen pro zdůraznění podotýkám, že testovaná deska DFI je zcela jiná kategorie, než počin MSI a Biostaru. Berte to tedy jen informativně, ne jako přímé srovnání (jelikož deska od DFI by se měla srovnávat se zcela jinými modely, než které jsem měl prozatím příležitost otestovat). Ovšem srovnání mezi modelem od MSI a Biostaru - to již přímé srovnání je, proto berte DFI spíše jako doplňující údaj.

Srovnání s ostatními již recenzovanými základními deskami
  MSI K8N Neo4Biostar NF4UL-A9DFI LANPartyUT
Chipset MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
BIOS MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Rozvržení konektorů MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Přídavné čipy MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Výkon MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Různé "vychytávky" MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Přetaktování MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Chlazení chipsetu MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Softwarové utility MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
Poměr cena/výkon MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4
     
Cena 2800,- bez DPH2990,- bez DPH3570,- bez DPH

Základní desku MSI K8N Neo4 zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

MSI K8N Neo4 - základní stavební kámen, na kterém jest vyryto: nForce4

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
28.4.2005 09:44:16   0.0.0.xxx 2329
Jen čekám kdy se na nějakém českém serveru objeví recenze DFI LP NF4 non ultra. Zajímalo by mě, jestli je opravdu stejně výkoná jako Ultra, protože pak by to byla, myslím, jasná volba.
28.4.2005 09:59:39   0.0.0.xxx 3029
"Pokud však SATA II nevyžadujete (pevné disky s podporou SATA II stále ještě k dispozici nejsou)" Jste si jisty, ze SATA II disky nejsou k dispozici?? Ja myslim, ze Hitachi a Samsung je vyrabi a jsou normalne dostupne...
28.4.2005 10:03:12   0.0.0.xxx 2930
Tak, tak - SATA II už je nějaký pátek na trhu - já např. vlastním samsung spinpoint z CC již 3. měsíc.
28.4.2005 10:09:16   0.0.0.xxx 3030
...závorka odstraněna. Máte pravdu, SATA2 disky jsou u nás již nějakou dobu dostupné.
28.4.2005 10:25:56   0.0.0.xxx 3030
Ano,na teto desce je skutecne problem pretaktovat nektere CPUs,konkretne se jedna o celou serii Winchesteru 3000+ oznacene jako CBBID.Dejte si pozor jakeho Winchestera kupujete jinak se nedostane nad 219MHz FSB(obvykle).Chyba je podle me v HT link...
28.4.2005 10:32:43   0.0.0.xxx 2930
Mam tuhle desku a ze zacatku jsem zazil taky zklamani, protoze sem z BIOSu vic jak 220 nedostal.Pak jsem si ale vzpomel na ClockGen a maximum jsem ze sveho CPU (Winchester 3000+) vyzdimal cca 285x9.Na jiny problem jsem u tehle desky nenarazil.Snad ta regulace vetracku.
28.4.2005 11:21:45   0.0.0.xxx 2928
A nemas problem se stabilitou?Ja kdyz jsem nakonec sveho CBBID Winchestera dostal na 250*9,taxe vsechno se jevilo naprosto stabilne ovsem jen do chvile,kdy jsem nainstaloval Doom3-ten mi predvedl,ze system rozhodne stabilni neni.Pak jsem pretaktoval CPU taky z ClockGenu,ale opet havarovala stabilita pri Doom3.U tehle desky mi stale nedochazi smysl x.5 nastaveni u frekvence HyperTransportu a fakt,ze tyhle psi kusy s taktovnim se na jinych deskach nestavaji.Momentalne mam EPOX 9NPA+ a CPU jsem dostal na 8*333=2660MHz...
28.4.2005 11:28:46   0.0.0.xxx 3029
Inak nemam sice tuto dosku ale mam msi 745Ultra (xp1600+@1800mhz) a robi mi presne to iste. Niekedy nenabehne na 1x treba ho resetnut. Je to totalna nahoda niekedy ide a3x posebe na 1x niekedy musism aj 10x resetnut aby nabehla a to pri akejkolvek frekvencii fsb. Robi mi to asi posledny polrok.
28.4.2005 11:36:12   0.0.0.xxx 3030
No ja tuhle desku mam, sice active armor nema ale firewall se mi bez reci nainstaloval a chodi, coz potesi (:
Spis by me zajimalo jestli to ma podporu NCQ, nikde jsem to nenasel, mam doma Maxtora s NCQ podporou a nebyl jsem schopnej nijak zjistit jestli mi tam NCQ bezi nebo ne... /-:
28.4.2005 16:26:13   0.0.0.xxx 3029
pokial ma pamat neklame tak NCQ neni bohuzial podporovane u SATA prvej generacie, aj ked neviem preco. NCQ by mali spolu s vyssimi prenosovymi rychlostami podporovat az radice s podporou pre SATAII co je napr. spominany nForce ultra/SLI.
28.4.2005 16:48:22   0.0.0.xxx 3030
Takove problemy jsem mel taky. Byl to zdroj. Vetsinou kdyz sem to vyndal ze zasuvky tak nesel zapnout treba hodku nebo kdyz sem to chtel zapnout rano tak sem jenom rozsvitila zelena dioda a nic, ani vetraky. Tak sem vymenil zdroj.
28.4.2005 17:25:28   0.0.0.xxx 2928
Používáš u toho epoxe integrovanou zvukovku? Na svete hw ji moc nechvalili.
28.4.2005 18:58:39   0.0.0.xxx 2927
Mam SB Audigy2ZS a tim padem intgr.zv.[Disabled]...ani jsem ji nezkousel,takze vubec netusim jak hraje.Jinak ten EPoX je vynikajici,na SH ho dost podhodnotili...ma i o dost tizsi vetracek na chipsetu nez Neo4 Plat.,proste 100% spokojenost!
28.4.2005 19:09:07   0.0.0.xxx 3132
Na takyto stavebny kamen ako je MSI by som nepostavil ani latrinu.
28.4.2005 19:16:36   0.0.0.xxx 3029
Testovat s Prime95 je sidce pekne, ale 30 minut nieje stabilita. Pokial vam padne prime do 30 minut tak mate velky problem. Ked vydrzi 3 hodiny tak potom mozno hovorit o stabilite aj ked niektore pc padaju az po 6 hodinach. A mat pretaktovany pocitac s tym vedomim ze ked budem palit tak budem rad ze som dopalil tak to nie. Neviem ako vy ale ja pozadujem od pocitaca 100% spolahlivost a az potom vykon.
28.4.2005 20:03:04   0.0.0.xxx 2931
Mám nešťastnou kombinaci gigabyte 8i915p duo a celeronu D 2,8. Zbavuji se jí a hledám náhradu. Dlouho jsem váhal mezi skt. 754 a 939, lacinější řešení delší dobu vedlo, ale nakonec to s finanční situací začalo vypadat líp a tak jsem se rozhoupal pro 939. Athlon 64 3000+ je jasná volba, dál to bude nějaká 2 x 512MB cl2,5 400MHz paměť (buď Transcend - nejpravděpodobnější volba, Corsair nebo A-Data). Ale váhám s deskou. O DFI všichni básní, ale zrovna jsem začal pročítat diskusní fórum tady na tuningu a začal se bát. Chtěl bych nějakou NORMÁLNÍ desku, co funguje normálně a která bude umět s 3000+ fsb 250-270 stabilně a nejlépe z biosu (viz. dnešní recenze K8N Neo4). S MSI mám dobré zkušenosti z předchozích desek, ale jestli je třeba Platinum postižená stejným syndromem jako Neo4 tak to teda nic moc. DFI je podle mě záležitost pro vášnivé overclockery, kteří mají čas zkoumat jestli snížením jednoho parametru na obrazovce kde jich je 150 budou mít v testu o 3 body víc nebo ne. A za takového se nepovažuji. Mě by stačilo 30 položek :-). Co se týče ceny a nf4 ultra tak je to fuk - všechno stojí přes 4000,- takže na tom ani tak nesejde. Vyjímkou je Asus A8N-E, který by mě úplně vyhovoval snad úplně vším až na to, že asus a amd prý není vůbec dobrá volba, takže jsem na ni zapomněl. Jo a ještě Gigabyte, ale tuhle firmu si prostě teď odpustím, protože ji mám na čas dost.
28.4.2005 20:26:10   0.0.0.xxx 2828
Problem akorat taktit z BIOSu. Stabilita NP. DOhral jsem datadisk Doom3 a pohoda.Navic mi jede PC 24h denne a encoduju video.Coz uz je docela slusny test stability.Jedu takhle asi tyden.
28.4.2005 20:34:05   0.0.0.xxx 2930
S MSI Platinem problem nemam. 3000+, stabilne 258 fsb
28.4.2005 20:45:30   0.0.0.xxx 3130
A už vím co se mi nezdá na epoxu - epox z nějakého důvodu dává u všech desek napájení ke středu desky. Prooooč? To vypadá, že abych obešel chladič (plánuju Arctic Cooling Freezer 64), tak bych musel dát redukci ATX20 na ATX24. Mám (a teď mě všichni odsoudí) Eurocase 500W s 12cm větrákem a nehodlám ho nějak brzy měnit.
28.4.2005 21:33:43   0.0.0.xxx 3029
Deska vypadá dobře, ale je to jako kupovat nejlepší model trabanta. Jsou lepší výrobci než MSI. DFI, GIGAByte....
28.4.2005 21:57:12   0.0.0.xxx 3030
No trabant je tak ten Biostar jemu podobnys shity. Tohle je tak Fabie...
28.4.2005 22:35:47   0.0.0.xxx 3630
Celkem mě trápí v článku zmiňovaná hlučnost chladiče čipsetu, jak se to dá řešit, viděl jsem pasiv od Zalmana, ale to bych tam grafiku určitě nenarval. Máte někdo řešení? Díky
29.4.2005 00:05:23   0.0.0.xxx 2929
Měl jsem GA-K8NF-9 a v poho Athlona 64 3k+ na FSB 240 i 260(vic jsem nezkousel).Koupil jsem si tu MSI a ejhle FSB vic nez 230 nebyla akceptovana deskou.Tak jsem se nekde docetl ze zo chce snizit nasobic HT z 5x na 4x.Po ukonu jde FSB zvednout na kolik chcete.
29.4.2005 06:53:32   0.0.0.xxx 2930
Zdravíčko pánové,

pořídil jsme komponenty spolu s deskou K8N Neo FSR Nforce3, disk Maxtor 160Gb, grafika ATI Spphire Radeon 9600Pro, Athlon 64 28000+.
Mám obrovský problém dostat do toho XP (jakékoliv), je to nestabilní, sem tam to padá do modrých oken či restartuje, nemůžu tam pořádně dostat ani drivery od grafiky, jedna z hlášek která mi vrtá hlavou je "nelze najít server RPC". Nemáte někdo nějakou radu?
Dík.
29.4.2005 07:12:27   0.0.0.xxx 2930
Co máš za paměti? nForce je občas docela vybíravá. Možná i ta ATI grafika - zkus stáhnout AGP na 4x, nebo vypnout FastWrite, občas to pomáhá.
29.4.2005 07:12:45   0.0.0.xxx 3030
to budu pamate. Kamarat kupoval MSI ale nie nforce ale s via kt880pro a mal tam strasne problemy. Caste samovolne restarty, nebolo mozne tam naprvykrat nanstalovat windows xp. Zreklamoval pamate, ale kym mu poslali nove si kupil aj novu mb takze uz ich na kt880 neodskusal. Ako prve v tvojom pripade si stahni posledny BIOS, pretoze mas relativne "novu" dosku a niektore biosy su fakt nepodarky. Pokial ti toto nepomoze nehaj v biose nastavenie pamati na auto a vypni CoreCell (CoreCell bol pricinou zastavania pocitaca kazdych priblizne 5 sekund - pri pozeran filmov je to fakt neprijemne)ak ani toto tak ju chod vratit tam kde si ju kupil.
29.4.2005 07:23:59   0.0.0.xxx 3130
Mám tam Kingston 512, PC3200 (400MHz), CL3. Bios už mi tam nový vypálil kámoš. Zkoušel jsem včera nejdřív jinou novou paměť (podle popisu stejnou, ale osazenou z obou stran), bylo to lehce jiné, ale pořád s problémy. Zkoušel jsem i novou desku (takřka totožnou, s integrovanou VGA grafikou, nepomohlo to. Teď už mi to dokonce dvakrát zahlásilo že disk nelze zformátovat... Pamatuju jednu hlášku z modrého okna ".. IRQ_less_or_not_equal" nwbo tak podobně...
29.4.2005 08:29:36   0.0.0.xxx 2931
Pane Polívka, raději se nepouštějte do recenzí desek. Pokud ano, tak raději nehodnoťte možnosti BIOSu a jeho nastavení a možnosti HW sensorů. Je krásné, že v BIOSu je tolik možností, když velké množství je tam jen pro krásu, protože jejich změnou se nedosáhne nic - nezmění se příslušné registry northbridge. Navíc v drtivé většině BIOSů - tzv. pro overclockery je sice kupa parametrů pro nastavení pamětí a voltage, ale nejdůležitější nastavení chipsetu, které umožní vymáčknout ze systému opravdu maximum, tam chybí. Chápu, že výrobci desek to tam nedávají záměrně, protože některé změny jsou opravdu nebezpečné a i s těmito možnostmi má 99% uživatelů potíže co a jak nastavit.
Jinak k tomu speedFanu a HW sensorům : říkají vám něco věci jako FAN divisior, reverse PWM logic, PWM crystal setting? Ne? Tak se je běžte doučit a nepište zde polopravdy. Regulace větráků pomocí SW je věda a musí se vědět co a jak nastavit.
29.4.2005 08:37:57   0.0.0.xxx 2930
Kdybych chtel rejpnout do vosiho hnizda, tak reknu, ze na Intelu by se Ti to nestalo ;-)
Ale ted vazne... resil jsem nedavno prakticky stejny problem na ASUS K8N-E Deluxe. Pokud tam byla jedna 256MB PC3200 tak bylo vse OK. Ale kdyz jsem tam dal 1x 512MB, nebo 2x 256MB (oboji Kingston), tak se to chovalo uplne stejne jako u Tebe. A to nemluvim o jinych "znackach" pameti, jako napr. V-DATA, nebo Kingmax, kde to bylo jeste podstatne horsi.
V mem pripade pomohlo dat tam posledni Beta BIOS a bylo po problemu.
29.4.2005 08:44:58   0.0.0.xxx 3030
Já mam Asus A8N-SLI Deluxe a běhá mi Athlon 64 3000+ na 2,8GHz (fsb 311, HT 3) se základní voltáží, takže v Asusech nevidím problém.
29.4.2005 08:45:21   0.0.0.xxx 3030
Takže paměti... Budu tedy o víkendu zkoušet... Co mě ale mate je to že mi teď už dvakrát nešel při instalaci zformátovat disk..
29.4.2005 11:14:20   0.0.0.xxx 3028
Tak podle poslednich zprav je tento problem ciste zalezitosti jadra Winchester,nebot podle zprav uzivatelu na diskuznich forech nebylo problem pretaktovat na MSI K8N Neo4 Plat. A64 s jadrem Venice az na 270-290MHz FSB(s MP 10x pak na 2700-2900MHz).Pokud chcete konkreteni serii:ADA3500DAA4BP,CBBLE 0512DPAW
29.4.2005 12:37:13   0.0.0.xxx 3030
Docela se bavím, když vidím marketingovou honbu za přenosovýmy rychlostmi xATA sběrnic. Ví tu vůbec někdo, že maximální read/write speed u xATA HDD je něco kolem 55.000 kB/s, takže i při použití rozhraní UATA 100 nebo 130 se data drbou za uchem když čekají na zápis na HDD :-)) natož pak u rozhraní SATA. Z toho plyne že slabým hrdlem je samotný HDD ale ne rozhraní.
29.4.2005 13:37:46   0.0.0.xxx 2930
"Jen doplním, že tlačítko s popiskem Auto aktivuje režim......"
Tento text je vytrzeny s článku,ktery popisuje Core Cell.Muzete mi prosim rict kde funkce AUTO je? Stejne tak se mi nedari manualne zvysovat FSB,jsem pouze odkazany na ty vojenske hodnosti a automaticke pretaktovani..
A jeste jedna vec.Kdyz pretaktuju procesor v biosu na hodnost commander,tak mi Core Cell ukazuje sice frekvenci pretaktovanou,ale hodnota FSB zustava porad na 200 MHz.Jde kombinovat pretaktovani v biosu a v Core Cell? A navysovat uz pretaktovany procesor z biosu hodnotamy z Core Cell?
29.4.2005 13:41:49   0.0.0.xxx 3129
Myslite,ze by bylo mozne vymenit tan aktivni vertracek treba pasivem Zalman ZM-NB47J ??Stacil by uchladit NFORCE4 chipset?
29.4.2005 14:28:00   0.0.0.xxx 2928
Kdyz jsem tam mel 2x256MB Kingmax DDR400, tak jsem se dostal az k formatovani, ale formatovat se nezacalo (i po pul hodine tam bylo 0%). Pokud tam byly V-Data, tak jsem skoncil uz s potvrzenim EULA (F8 a zasek). Jediny s cim mi to bezelo naprosto korektne byl Kingston KVR400X64C3A/256, ale pouze s jednim kusem. Pritom to ale nebyla prvni deska tohoto typu a zadna pred tim me takhle nezlobila. Ale jak rikam, dal jsem Beta BIOS a problem byl vyresen.
Takze bud muzes menit pameti, nebo cekat na jiny BIOS.

PS: jestli mas moznost, tak si ten disk zkus jinde at vis, ze neni chyba v nem a neztracis tak zbytecne cas.
29.4.2005 17:17:08   0.0.0.xxx 2930
co sa tyka toho, ze pouzijes dynamicke pretaktovanie (odstupnovane u MSI podla vojenskych hodnosti) tak podla pramenov priamo od vyrobcu, by sa dynamicky OC mal aktivovat len v urcitych pripadoch (typicky pri plnom zatazeni systemu, napr. ked taskmanager ukazuje 100% zatazenie CPU) a naopak, pri poklese vytazenosti sa CPU vracia na povodne hodnoty. Pri pouziti automatickeho regulovania otacok ventilatorov (napr. CPU, chipset) sa tak da celkom slusne dosiahnut dynamickeho spravania celeho systemu podla potrieb uzivatela a OS. Neviem ako vyzera novy CoreCell ale treba mat na mysli, ze tych 200MHz co ukazuje CoreCell moze byt vychodzia hodnota. V starsich utilitach sa FSB totiz da nastavovat manualne, takze urcite aj v novsich tato moznost bude. Pokial je to vsak indikator aktualnej FSB a pri pretaktovani stale ukazuje 200MHz kludne moze ist aj o nejaku softverovu chybu v programe. Sam som do MSI reklamoval podobnu zalezitost s napatim na pamatiach ked pri 2.8V ukazovalo nieco ine ako malo. Treba vyskusat viac moznosti a dopatrat sa pravdy. Inak samozrejme, ze sa da kombinovat dynamicke pretaktovanie s nastaveniami v CoreCell, prip. s uz priamo nastavenym OC v BIOSe ale toto by som nedoporucoval. Bud by som pouzil overeny level dynamickeho OC alebo napevno nastaveny v BIOSe, pretoze kombinovanim obidvoch lahko moze dojst k nestabilite a zatuhnutiu. Ta moznost menit FSB priamo vo Windowse je mozno dobra pre rychlejsi postup pri "otukavani" si mantinelov moznosti danej dosky.
29.4.2005 17:21:31   0.0.0.xxx 3030

...je mi celkem jasné na co narážíte, nicméně... sám říkáte, že v drtivé většině BIOSů nejdůležitější nastavení chipsetu chybí... a posléze doplňujete, proč tomu tak je. V tom máte pravdu... ale je třeba hodnotit spíše možnosti konkrétních desek a porovnávat je mezi sebou a ne zda konkrétní deska umožňuje nebo neumožňuje vyladit chipset na hranice svých mezí. Jsou to dva různé pohledy... podle mého je zkrátka třeba hodnotit základní desky mezi sebou, než procentuální využití potencionálu čipových sad, na kterých jsou postaveny.

29.4.2005 17:23:49   0.0.0.xxx 3029
zalezi podla toho ci planujes (OC) co asi ano, podla vyssie popisaneho a potom na tom aky chladic mas na CPU a tiez ako mas vetranu case. Ked mas nieco na sposob napr. Zalmana (bud 7000 alebo 7700 ak tam vobec vojde) tak by to mohlo chipsetu stacit pri nepretaktovani! Pokial mas na CPU chladic co nemysli na okolite suciastky, resp. je grafickou kartou blokovany vzduch od CPU k chipsetu tak nedoporucujem menit za NB47J. Pokial planujes OC tak nad vymenou ani nerozmyslaj. V takom pripade nForce4 urcite nebude stacit pasiv.

29.4.2005 17:33:08   0.0.0.xxx 2929
pojem "najdolezitejsie" nastavenie je velmi diskutabilny. velmi zalezi od uhla pohladu na vec. to je zas niekto mudry dnes

29.4.2005 19:29:29   0.0.0.xxx 2930
Je to fakt zaujimave. Kamarat mal tiez Kingstony. V poslednej dobe su kingstony asi najhorsie pamate ake som videl. Kupilo sa 2gb kingstonov - 2x 1gb dualchannel kit a ani jedny neboli dobre.....takze od vtedy kingston mf. Ale zase je pravda ze tesne pred poslanim pamati na reklamaciu a predanim dosky sa tam flashol posledny bios na stabilite to pomohlo, len ci na 100% uz neviem lebo to bola len taka skuska narychlo. Ale jednoznacne novym biosom nikdy nic nepokazis, pokial teda das spravny :-D
29.4.2005 22:34:36   0.0.0.xxx 3029
Moc diky za reakci.Jsem rad,ze se jeste najde nekdo,kdo je ochotny poradit nezkusenemu jako jsem ja.
Co se tyce taktovani ve windows,jsem k tomu trosku skepticky.Protoze samotne CoreCell mi pise (jedna se o Sempron 3000+,ktery ma puvodni frekvenci 1800 Mhz) 222 Mhz x 9 = 1998 Mhz.. Pri rozbaleni leve nabidky Corecell (kde jsou hodnoty napeti a FSB) je zobrazena hodnota FSB 206 MHz..Tak potom nevim kde je chyba.
Dale pak by me zajimalo co nejvice trpi pri zvysovani FSB? Paměti? A co takhle PCI sloty? PCiE mam zamklou na 100 Mhz.
30.4.2005 14:36:38   0.0.0.xxx 3030
Ne,ani to nemusis zkouset.Pasiv proste chipset neuchladi,musel bys nejak vymyslet kvalitni,a predpokladam tichem, proudeni pres zebra onoho pasivu...
30.4.2005 20:36:39   0.0.0.xxx 2930
Mam MSI K8N NEO4 Platinum (bios 1.30) + A64 3000+. Aj ja mam problem s FSB>219. Podarilo sa mi vo win pomocou clockgenu vytiahnut FSB na 241. Pokial som nechal default napatie, tak Prime95 hadzal chyby. Zvysil som napatie na 1.45 a uz to bolo OK. V momente jak som dal FSB na 260, tak som mal v priebehu 20s pred ocami modro (este by som mal dat viac stavy). K tomu podstatnemu: ano, moze byt problem s CPU, ale preco na inych doskach ten problem s pretaktovanim nie je? Skusal som taktovat rovnake CPU (nie ten isty kus, ale kupovane o tyzden neskor) na Asus A8N-SLI a tam som dal v biose max 230FSB, potom uz boli problemy s diskami a post obcas nezbehol cely (ja viem, odporuje si to, ale ta hranica tu neexistuje a problem nie je s CPU). Mozna pricina bola - stary bios, este 1001 pricom uz bola vonku 1007, takze predpokladam, ze by to slo.

Ad, hlucnost vetraku: pokial zrovna nepocuvam hudbu, tak to celkom prekaza. Vyriesil som to tak, ze som vetracik odpojil a uz to funguje len ako pasiv. Teplota sa zvysila asi o 1-2 stupne na 42-43°C. Iked teraz je ten pasiv do horuci, pri vetraciku bol vlazny.

Az na taktovanie a trochu vacsiu hlucnost vetraciku som uplne spokojny a ine problemy neboli. Pokial ale planujete pretaktovavat, tak tato doska ano, ale radsej ine CPU jadro, inak cakat na novy bios, ktory to snad vyriesi.

dalsie komponenty:
350W zdroj (so skrinkou, takze asi nic moc)
2xApacer 512MB DDR400 CL2.5
Maxtor DiamondMax 10, SATA, 200GB, NCQ
Maxtor ATA 40GB
WD ATA 10GB
DVD+/-RW LG GSA-4120B A112
Teac CD-532EB
Hitachi TravelStar 60GB 2.5" v USB krabicke
Sparkle GF6600 128MB PCI-E
MediaForte Sound-Xtreme Theatre 5.1 - disabled, blbe ovladace pod WXP SP2

btw: ako zistim vyrobnu seriu, konkretne CBBID... a vobec, co to presne je? (rok + tyzden vyroby?) Hlavne mi povedzte ako to zistim, dik.
1.5.2005 11:05:01   0.0.0.xxx 2830
1)Problem URCITE neni v CPU.Po tydnech testovani jsem presvedcen,ze problem je ve spatne fungujici HyperTransport link.Kdyz jsem na Neo4 po dlouhych perepetiich konecne jakz takz pretaktoval svoje CPU,mel jsem pak problemy po zapnuti PC POSTnout-musel jsem nekolikrat resetovat PC a pote uz POST prosel.Pri zatuhavani po zapnuti svitily LEDky v pozici "Initializing CPU,reading its brand name etc." Kazdopadne to,ze je tvoje CPU CBBID zjistis,kdyz vlezes do PC,sundas vetrak a prectes si to primo na jeho nem:o)Jinak to asi nepujde...napr.ja mam ADA3000DIK4BI,CBBID0502APMW,1186538A50146.Pote doporucuju programek OPN64,ktery ti z techhle 3 kodu vypise konkretni informace.
2)Ten vetrak bych rozhodne nevypinal.Chipset se dost hreje a nemoznost pretaktovat CPU by mohla mit puvod i tady(pozdeji,SNAD s novym BIOSem,i kdyz lide na MSI forech uz davno propadli skepsi a nikdo neveri,ze tento problem MSI nekdy vyresi).Obcas neni na skodu pro zvyseni stability pri taktovani pridat nejaky ten 0.1V i chipsetu,coz nutne vede ke zvyseni produkce ztratoveho tepla a s tak prisernym pasivem,jaky je pod tim minivetrackem to pak rozhodne neuchladis...
1.5.2005 11:24:44   0.0.0.xxx 3030
No napodiv to ukazuje v podstate nezmenenu teplotu, takze to ten pasiv (ked nepretaktuvavam) je zrejme schopny uchladit, aj ked mne sa na dotyk zda dost horuci.

Predpokladam, ze tie teploty co ukazuje bios sa tykaju CPU a prave spominaneho chipsetu. Ano?

Aj ja som uz toho precital kvanta a fakt to vyzera na HT link, ale podla niektorych len doska na zaciatku robi blbu inicializaciu a ked nastavis HT 1x, tak to vraj v skutocnosti ide 3x a viac.

Ten vetrak nebudem davat dole, lebo ked to nasadim spat, tak si myslim, ze to uz nebude tak dobre ako predtym, kedze ta teplovodiva paska co tam je na to asi nie je urcena , kua vediet to tak na zaciatku...

dik za to CBBID, iked ho zistovat uz neplanujem...
1.5.2005 13:56:21   0.0.0.xxx 3030
V tom co presne ukazuje BIOS na Neo4 ti neporadim,protoze tuhle desku uz zhruba mesic nemam/nepouzivam a nepamatuji si presne,jestli to byla opravdu teplota na chipsetu. Druha vec je,jak moc temhle teplotam veris...jak moc jsou presne a jak moc ukazji skutecnou teplotu na chipsetu. U CPU to je neco jineho!Chipset a zejmena nForce4Ultra je na zvysene teploty extremne choulostivy a jestli se podivas na par zahranicnich for tak zjistis,ze se par lidi pustilo do vymeny aktivu za pasiv od Zalmana.Lec tento pasiv(mnohem kvalitnejsi nez ten origos od MSI co je pod tim minivetrackem)chipset neuchladil a system byl za vsech okolnosti nestabilni.Nakonec to tito lide resili tak,ze na dno case primontovali 80mm vetrak, ktery chladil onen pasiv od Zalmana...chapu ze te ten hluk sere,me sral taky...jestli muzu doporucit,zkus spis zregulovat otacky a sleduj jaxe chova system,ale uplne ten aktiv nevypinej...
1.5.2005 14:03:16   0.0.0.xxx 2829
Pokud si chces prostudovat a uklidnit se,ze v tom rozhodne nejsi sam,tak prosim:
http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=75897.0
1.5.2005 18:13:33   0.0.0.xxx 3029
MSI v tom asi nebude samo. Potreboval jsem poskladat kompl pro znameho a chtel jsem levne nejakou desku s nForce4. Od znameho, ktery ma tuto desku jsem vedel, ze chladic chipsetu dost rve. Tak jsem zkusil ASUS A8N-E a dopadnul jsem uplne stejne. Takze jsem si vubec nepomohl ( Priste zkusim asi GigaByte..
1.5.2005 21:09:27   0.0.0.xxx 3029
To je sice pravda,ze disk muze z plotny kopirovat max zhruba 60Mb/s,ale dalsi otazka je, jak rychle se data daji dostat z interni cache.A tam uz to bude trosku o necem jinem.Muj postreh je ten,ze UATA133 v kombinaci s nForce 2/4 je podstatne rcyhlejsi nez treba UATA100 na i815 chipsetu (a ten sem do jiste doby povazoval za jeden z nejrychlejsich IDE).
1.5.2005 21:21:29   0.0.0.xxx 3030
Ahoj, mam MSI K8N Neo4 Platinum, taky sem mel problem pretaktovat z BIOSu. VYresil sjem to tak, ze jsem nastavil v BIOSu HT nasobic na 4x, pameti sem dal na 166Mhz a to je vse. Zbytek ladim z ClockGenu. Podarilo se mi bez problemu vytaktovat asi na 9x286Mhz FSB =asi 2574Mhz. (samo ze pri teto frekvenci jsem mel pameti na 133MhZ a HT na 3x). Nezkousel jsem sice stabilitu pres Prime, ale zatim mam otestovane,ze (4xHT,166Mhz MEM)->in BIOS ; 250Mhz FSB in ClockGen a tohle je rockstable (nonstop 48h encodovani videa) bez zvyseni jakehokoliv napeti.
1.5.2005 21:28:15   0.0.0.xxx 2928
Jo ja jeste zapomel, regulace vetracku na chipsetu je docela easy. Tady na PCtuningu je navod, jak udelat propojku s odporem a snizit tak otacky. Ja jsem to vyzkousel a je to super. Dal jsem tam 47R/0,5W odpor (doporucuju vetsi Wattaz,me se odpor trosku hreje). Otacky spadly z puvodnich cca 7500 na 5600. Ted uz to nejde skoro vubec slyset. Jo jinak ten navod na vyrobu je zde na pctuningu (USE SEARCH, i kdyz tu vlastne zadny neni) (je to nekde hned ze zacatku).
1.5.2005 21:53:34   0.0.0.xxx 3030
No teraz som nechal bezat prime95 nieco vyse hodiny, teplota chipsetu (system temp.) furt okolo 42 a prime bez chyby. Mal by som to nechat bezat aspon 7-8h, ale zatial to staci
2.5.2005 07:44:38   0.0.0.xxx 2929
Skus nastavit HT na 1x - mne sa takto podarilo dostat s biosu na 255 stabilne - doska je fajn ale toto je jednozacne nezvladnute (BIOS) - cez ClockGen som bolo schopny sa dostat na 2300 a nechat Primu bezat 12 hodin v kuse bez problemov - takze myslim ze MSI by malo zlyncovat a vymenit svoj bios team ;-)

2.5.2005 08:46:59   0.0.0.xxx 2929
Hmm a jak ti ted chipset hreje?Ja mam standartne tech 7500 otacek,ale nechapu proc mi to nekdy vyleze az na 8500 kdyz teplota chipsetu je na 37 stupnich celsia.. =(((
Stejne je to jen otazka casu az se nejaky predni vyrobce chlazeni vytahne a udela tissi chlazeni NF4 chipsetu.. Nebo ne?
2.5.2005 10:16:30   0.0.0.xxx 2830
Ja vam nechci brat iluze o teplote na chipsetu,ale jestli si myslite,ze vam BIOS pod plozkou "System Temperature" ukazuje teplotu na chipsetu,resp. PRESNOU teplotu na chipsetu,tak to se hodne pletete...
2.5.2005 10:37:35   0.0.0.xxx 3030
Dobre,ale jako orientacni hodnota je to k necemu dobre.Kdyz vidim zmenu teploty v biosu nebo CoreCell,tak je jasne ze se i v chipsetu nejaka zmena teploty odehrala.A podle ceho si teda system reguluje rychlost otaceni toho maleho zmetka? 1000 ot/min neni snad jen chyba v mereni...
2.5.2005 10:38:49   0.0.0.xxx 3029
... v mereni.
4.5.2005 09:37:08   0.0.0.xxx 3029
Hreje mi ted max 40, myslim ze to docela odpovida sahal jsem na ten chladic rukou a neni to moc teple. Predtim tak kolem 37.
5.5.2005 13:19:37   0.0.0.xxx 2929
Zdravím,
píšeš, že máš na desce MSI K8N Neo4 Platinum BIOS verze 1.3 - můžeš mi prosím napsat, kde jsi ho vzal??? Na oficiálních stránkách MSI je dlouhou dobu pouze verze 1.2. Nebo jsi tam nahrál BIOS z jiné desky??? :-)
6.5.2005 11:59:27   0.0.0.xxx 3030
Pořád nevím ,kterou desku mám koupit, jestli Gigabyte K8NS-9 ULTRA NFORCE 4 nebo tuhle od MSI.
10.5.2005 23:36:55   0.0.0.xxx 3030
nejde přetaktovat tak jak bych chtel, max do 2000 mhz z 1800, tam ma zatim hranici pokud nevyjde nejakej bios, zatim mam m 11.5.05 a nic jinyho neni.Predtim sem mel neo2 a ty ma fsbdo 280 nebo 27 myslim a to je zatim lepší koupě.
10.5.2005 23:52:23   0.0.0.xxx 2930
koupil sem desku a tam byl, taky se divim, mam ho zalohovanej mužu poslat mailem muj maxxis@seznam.cz, na msi je bios pro platina a Fka stejnej.
11.5.2005 11:48:28   0.0.0.xxx 3130
Zdravim Vás,
chtěl bys se Vás zeptat, co si myslíte o spojení týhle desky a AThlona64 3500+ (Newcastle).....popřípadě, jakou jinou desku byste mi doporučili....děkuji
13.5.2005 09:01:01   0.0.0.xxx 3029
nevite nahodou nekdo?pokud se to da nejakym programem zjistit?
21.8.2005 12:45:48   85.70.101.xxx 3130
JE UZ JADRO VENICE LEPSI
8.9.2005 20:35:46   212.158.129.xxx 2931
2 nutne u jadra venice to neni o nic lepsi.
2 all takze lidi testovana sestava:
Athlon 64 3000+ jádro Venice
MSI K8NEO4 - uvedena v teto recenzi
2x256MB Corsair 2,5CL
Saphire X600 256MB
Maxtor 200GB,SATA,7200/min,10 MB

Lidi muzu vam rict ze me to dost zklamalo cekal sem nejakejch vyslednejch 2,5GHz
A jediny ceho sem se dockal bylo sice stabilnich ale pouze cca 2,1GHz
FAkt jak se slo z FSB pres 239MHZ tak po vyskoceni z biosu vytuch komp cerna tma a nic proste nube deska fakt sem od ni cekal o dost vic osobne si taky mslim ze to je spatnym biosem a doufam ze po vidani nejakyho novyho to bude o 100 procent lepsi
29.10.2005 18:49:29   84.47.63.xxx 3030
Ma niekto skusenost kombinacie tejto dosky a Opterona?
18.11.2005 19:40:59   193.179.43.xxx 2927
Dobry den,
Chtel bych se zeptat jak vidite moje sance
na osazeni teto desky pametmi NOMAME 2x512 400MHz(dual)? Mam je nyni na desce Asus A7V8X-X (via kt 400) problemy jsem nikdy nemel. Diky vsem za vase rady, zkusenosti...
17.12.2006 22:33:00   82.117.156.xxx 43
Nemužu v BIOSu teto desky najit děličku RAM/FSB. Nevíte nahodou někdo kde ji najít jestli tam vůbec je?Dík za odpověd.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.