Hlavní stránka Hardware Základní desky Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě
Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě
autor: Orel Petr , publikováno 13.5.2003
AOpen je firma, která je ve světě i u nás známá již poměrně dlouho. Její výrobky byly vždy považovány za jakýsi střed kvality. Nikdy nedosahovaly renomé firem jako Abit nebo Asus, ale zase na druhou stranu tak špatnou pověst jako ECS, Matsonic a podobné firmy neměly. Dalo by se říct, že AOpen byl průměr. Dnes přinášíme recenzi desky s čipsetem nForce 2 - bude snad tato jiná než onen pověstný průměr nebo se AOpen vzpamatoval a připravil něco extra? {mospagebreak title=Aopen AK79D-1394}

Aopen (alespoň podle popisků krabice) znamená always open. Do češtiny by se to dalo přeložit jako vždy otevřen uživatelům, jejich potřebám.

Aopen AK79D-1394
Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Platforma: Socket A
Kompatibilita: AMD Athlon  / Athlon XP / Duron
Externí frekvence CPU: 100, 133 a 166 MHz DDR oficiálně

Čipová sada / Northbridge:
nForce 2 SPP
Southbridge: nForce 2 MCP-T

Paměti:  dva řadiče DDR SDRAM PC200, 266, 333 a 400
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP 3.0 (režim AGP 8x), Fast Writes, nepodporuje 3.3V !
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 1
USB: 4x USB 2.0 na zadním panelu, 2x USB 2.0 do záslepky
Kanály ATA:
2x UltraATA 133
Integrovaný zvuk: ano, 5.1 - Realtek ALC650 / nVidia SoundStorm
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-200MHz), komplexní nastavení pamětí, fixace frekvence AGP a PCI

Speciality: 2x FireWire 1394a, 10/100Mbit/s síťová karta nVidia, HW monitorování napětí a teplot, ochrana proti přehřátí procesoru

Výrobce: Aopen
Hlavní dodavatelé v ČR: Levi International

Na opravdu elegantním "tišťáku" s bílými popisky se jako základ skrývá čipset nForce 2 od nVidie. Konkrétně se jedná o kombinaci severního mostu SPP (bez integrované grafiky) a jižního mostu MCP-T. Testovaná verze s přívlastkem 1394 nabízí, oproti té základní, navíc konektory pro FireWire.

Co dostanete

Po otevření vcelku běžně vyhlížející krabice (ano, zde by měl Aopen zapracovat, i když obvykle na krabici příliš nehledím, tato není nic moc)...

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

... objevíte manuál, Easy instalation guide a instalační cédéčka, kabely (jeden IDE 80 žil, jeden IDE 40 žil a jeden FDD) a dva FireWire porty do záslepky.

Ačkoliv by si člověk mohl myslet, že na manuálu není co zkazit, bohužel, tento není příliš dobrý. Je extrémně nepřehledný, sotva v něm zjistíte, co vše deska má, praktické rady tu nejsou téměř vůbec. Co naopak nechybí, je seznam zkratek (úžasně praktické vědět, co je HyperThreading, když máte desku pro AMD procesory) a vychvalování - zjistíte tak například, že deska používá veliké kondenzátory nebo že u konektorů klávesnice a USB je vícenásobně použitelná pojistka proti zkratu. Neznalému člověku takovýto manuál vůbec nedoporučuji otevírat.

Znalejší člověk si vystačí s Easy instalation guide, barevným papírem ve formátu A3. V něm najde vše podstatné - pozice konektorů, jumperů, schéma desky s popisky (které je sice i v manuálu, ale černobíle, takže téměř nelze něco poznat) a třeba i násobící koeficienty procesorů. Tento "prospekt" hodnotím veskrze kladně (narozdíl od manuálu).

{mospagebreak title=Rozvržení a konektory}

Rozvržení

Jak jsem již říkal, deska má elegantní černé PCB.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Deska na první pohled upoutá masivním chladičem na north bridge. Ten je, narozdíl od většiny desek, přichycen ohýbanými drátky a má tak na čip velký přítlak. Mezi čipem a chladičem je známý růžový čtverec, nikoliv pasta. Samotný čip je potom revize A3 s kruhovým kovovým rozptylovačem (stejně jako ho má starší A2, ale který by nejnovější C1 mít neměl). Kvůli tomuto čipu je deska určena pouze pro procesory s FSB 200 až 333 MHz, nové Bartony se 400 MHz podporovány nejsou.

Druhým bodem pozornosti je druhý chladič, tentokrát na south bridge. Přestože je malinký, svojí práci odvádí dobře - čip je díky němu mnohem chladnější. Aopen rozhodně boduje, protože u desek bez tohoto chladiče má south bridge běžně kolem 60 až 70 stupňů, což je dlouhodobě neúnosné (dochází pak někdy k chybám ve zvuku, chybám v IDE... a to vše ale až po delší době). Verzi south bridge se mi nepodařilo zjistit, chladič je na čip přilepen.

Nyní k oblasti socketu. Přestože se může zdát, že okolo něj je dost místa i pro velké chladiče, je zde jeden háček. Když jsem totiž instaloval mnou používaný chladič o rozměrech základny 80 x 60 mm, narazil jsem na problém - mezi socketem a paměťmi je několik malých kondenzátorů a chladič se sotva vešel (jeden kondenzátor jsem musel lehce ohnout). Pokud ovšem budete mít chladič, který se rozvětvuje směrem nahoru (a s relativně menší základnou), není problém. Napájení desky vůbec nepřekáží, chladič čipsetu také ne, ani zde nejsou nějaké masivní kondenzátory poblíž.

Konektor napájení větráku procesoru je hned poblíž socketu, na dobře přístupném místě. To samé se dá říct o třetím konektoru na větráky, který je umístěn ve spodní části desky. Konektor druhého větráku je bohužel dost nevhodně téměř nalepen u AGP slotu. A právě tento konektor je jeden ze dvou, u kterého jde ovládat otáčky.

Další moje výhrada směřuje k umístění IDE konektorů - ty jsou na kraji desky, svisle za PCI sloty. Jakmile budete mít dlouhou PCI kartu (některé grafické karty např.), nebudete moci použít IDE zařízení!

Konektory

Kromě klasického AGP konektoru (tedy bez Pro rozšíření) dle specifikace 3.0 s přenosovým režimem 8x a pěti PCI konektorů naleznete na desce i jeden CNR slot. Jeho použitelnost je ovšem značně sporná, protože do něj téměř neseženete žádné karty a pokud, tak nebudou o moc levnější než ty do PCI.

Na panelu naleznete tyto konektory:

  • PS2 klávesnice a myš
  • 4x USB + další dva do záslepky přes konektory (není součástí balení)
  • 1x COM port (druhý COM do záslepky přes kabel - není v balení)
  • 1x LPT port s podporou EPP a ECP
  • síťová karta
  • analogový zvukový vstup, výstup a vstup pro mikrofón
  • u verze s integrovanou grafikou VGA výstup

Na desce se ještě nachází konektor pro game port (pro nForce 2 desky typický), SPDIF výstup a v testované verzi i konektor pro FireWire porty (příslušný vývod do záslepky je v krabici).

{mospagebreak title=BIOS, SilentTek}

BIOS

Možnosti nastavení v BIOSu jsou tradiční a lá nForce 2.

násobič

nelze změnit
frekvence FSB 100 až 200 MHz po 1 MHz
frekvence pamětí poměry FSB/MEM (násobky): 1 (=50%), 1.2, 1.33, 1.5, 1.6, 1.66, 2.0, 2.4, 2.5, 2.66, 3.0, 3.33 a 4 (=200%)
Vcore 1,1V až 1,85V po 0,025V
napětí AGP 1,5 až 1,6V po 0,033V
napětí pamětí 2,5 až 2,65V po 0,05V
napětí čipsetu nelze měnit
frekvence AGP 66 MHz až 100 MHz po 1 MHz (vyjma vysokých frekvencí)
časování FSB nelze měnit (vždy agresivní?)
APIC zapnuto / vypnuto

Pro přetaktovávače je BIOS zklamáním - nelze změnit násobič. Zkoušel jsem i nový BIOS a stále to nelze... a to i přesto, že v BIOSu najdete vypsané všechny výsledné zamýšlené frekvence. Jakmile taktujete, hned se objeví frekvence procesoru, frekvence FSB, frekvence pamětí, frekvence AGP i PCI. PCI je mimochodem (jak už tomu bývá u nForce 2 desek zvykem) zamčená na 33 MHz bez ohledu na okolí.

BIOS postrádá volbu agresivního či běžného zacházení s FSB, konkrétně s jejím časování. Ostatní desky tuto volbu obvykle mají a volba agresivního zacházení značně zvyšuje výkon i při použití stejných pamětí. Ale abych Aopenu nekřivdil, podle výsledků testů mi přišlo, že BIOS zapíná agresivní režim automaticky. Radši se ale neptám, co má uživatel dělat, kdyby náhodou vznikly nějaké problémy, přeci jenom agresivní = přetaktovaný.

Nastavení pamětí... úplně jako na všech ostatních nForce 2 deskách:

CAS Latency

2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay 1T až 7T
RAS Precharge 1T až 7T
RAS Active to Precharge 1T až 15T
AGP 8x Support zapnuto / vypnuto
Fast Writes zapnuto / vypnuto
MPS version Control 1.1 a 1.4

Možnosti jsou více méně shodné s konkurencí, jen zde něco občas chybí. Naopak kuriozitkou je Intruder Detection - pokud máte skříň s detektorem otevření, je možné jí spojit s motherboardem a případného pavouka (nebo co tam vleze) odlákat PC speakerem :-).

HW monitor desky měří poměrně hodně hodnot - otáčky dvou větráků, teplotu procesoru a systému, všechna napětí ze zdroje a baterii a napájení procesoru. Naměřené hodnoty (až na napětí ze zdroje) vcelku odpovídají.

Silent BIOS (SilentTek) - ovládání otáček

... je technologií velmi podobnou Q-Fan od Asusu. Troufám si ale říct že lepší. Možné je regulovat dva větráky (CPU a první systémový) a to buďto zadáním konkrétní hodnoty napevno nebo dynamicky podle teploty, případně ještě ve spolupráci se softwarem, který nahrajete do Windows.

Větráky je možné nastavovat pro různé situace - po POSTu, v operačním systému nebo při Fan mode. Celý systém je tak možná trošku nepřehledný, ale po určitém experimentování by uživatel určitě přišel na to, co která věc přesně dělá. Při nastavování je ale nutné si uvědomit, že se zcela vypnutým větrákem (i to jde nastavit) se systém moc chladit nebude. Deska sice má ochranu proti přehřátí a při určité teplotě začne modulovat hodinové cykly, přesto je lepší chladit, chladit a chladit.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Pokud jde o Speedfan, je možné ovládat zmíněné dva větráky a to v celém rozsahu. Nastavení jsou ovšem trošičku podivné - od zhruba 25 procent výše se nic nemění (otáčky jsou maximální). Celý rozsah je "vtěsnán" do rozmezí 0 až 25 procent. Takže např. na obrázku výše je nastavení 15 procent v praxi 4000 otáček z nominálních 4500.

{mospagebreak title=WinFlash se vrací ze záhrobí? / Stabilita}

Flashování BIOSu - radši ne

Protože deska obsahovala již postarší BIOS z ledna, rozhodl jsem se pro update. Z webu výrobce jsem stáhnul nejnovější verzi 1.01 a s překvapením zjistil, že...

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

... archiv obsahuje BIN soubor s vlastním BIOSem a o něco větší EXE spustitelný pouze pod Windows. Flashovací utilita nikde! Perfektní! Již název Windowsí utility WinFlash ve mně vyvolával nepříjemné vzpomínky na dvojnásobný výlet do GM Electronic v Sokolovské, takže jsem raději našel DOSový AWDFlash verze 8.23z, který jsem používal na jiné nForce 2 desky (je nutné použít minimálně 8.23d kvůli HW adresám síťovky a FireWire, které by jinak přestaly fungovat). Deska používá klasický Award/Phoenix verze 6, takže problém by být neměl.

Ale chyba. Po nahrání nového BIOSu krásné dlouhé pípání ozývající se, když něco desce chybí. Po různém vyměňování procesoru, pamětí a grafické karty, vypínání a zapínání počítače (a postupném smiřování se s dalším výletem do GM) jsem zkusil smazat CMOS... a hle, deska po chvilce přemýšlení najela.

Celou tuto "pitomost" považuji za neschopnost inžinýrů udělat něco pořádně. Nebohého amatéra nutí k velmi rizikovému flashování z protected módu Windows a pokud někdo zkušenější naflashuje klasickou DOSovou utilitou, přivítá ho deska pískáním (normálně fungující deska oznámí CMOS Checksum failure a umožní uživateli změnit data). Chudák ten, kdo si desku koupí i se zaplombovaným počítačem a zapomene při flashování nastavit příslušný přepínač flashovátka.

Stabilita

Ke stabilitě desek s nForce 2 není příliš co dodávat. Čipset je to vcelku povedený a bezproblémový. Díky pasivnímu chlazení south bridge by neměl být žádný problém se zvukem ani IDE zařízeními - čip samotný je takto poměrně chladný. Horší je to ale s north bridge. Ten, přestože se jedná o revizi A3, topí na chlup stejně (strašně) jako předchozí A2. Chladič na něm umístěný je sice docela velký, ale to na nForce 2 prostě nestačí. Po půl hodině až hodině používání na něm nelze udržet ruku déle než vteřinu.

To samé můžu říct o napájení - chladné až do doby, než si pustíte BurnK7. Pak do pěti minut taková teplota, že na něj nelze šahat ani půl vteřiny. Je škoda, že když už výrobce použil chlazení south bridge, nedal si práci i s pasivy na napájení a případně s aktivem na north bridge. No na druhou stranu je pravda, že toto ignoruje většina výrobců, včetně těch renomovaných.

Jinak je práce s deskou v rámci standardu nForce 2, tedy bez problémů, pokud použijete normální nastavení. Nemohu posoudit, jestli se stabilitou udělá něco přetaktované časování sběrnice, které deska patrně používá. V průběhu odpoledního testování problém nebyl (i když pravda do serveru bych to neriskoval).

Přetaktování jsem, podobně jako při recenzi Leadteku, nezkoušel z důvodu absence schopnosti změnit násobič.

{mospagebreak title=Testy}

Jako v dřívějších recenzích Asusu, Abitu a Leadteku je použit procesor Athlon XP 2700+, dvojice 256MB pamětí Corsair XMS3200 (v režimu DualDDR), GeForce 4 Ti4600 a operační systém Windows XP.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Prvním testem je propustnost pamětí v SiSoft Sandra. AOpen zde vede, i když ne o hodně.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

V SuperPI je AOpen opět ve vedení, dostal se jako první pod 49 sekund.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Komprese dat pomocí pakovače ACE a AOpen opět vede.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Kompilace kódu ve Visual C++ 6. Kromě Asusu se všechny desky řadí na stejnou pozici.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Ve SPECviewperf testu light AOpen poměrně citelně vede.

{mospagebreak title=Závěr}

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

V 3DMarku jsou všechny desky více méně vyrovnány, tentokrát ovšem vítězí Leadtek.

Aopen AK79D-1394: další nForce 2 v řadě

Ve hře Return to Castle Wolfenstein se o první místo dělí AOpen a Leadtek, Abit je velmi těsně následuje.

Závěr

AOpen AK79D-1394 je deska, která mezi konkurencí ničím nevyniká - snad až na možnost nastavení rychlosti větráků přímo v BIOSu technologií ne-nepodobnou Asusímu Q-Fan. V ostatních parametrech je to, stejně jako AOpen desky vždycky byly, průměr. V některých věcech deska boduje (pasivní chlazení south bridge), jinde naopak zaostává (procedura flashování BIOSu, manuál, absence položky volby agresivního časování FSB v BIOSu). I u této desky je prostě sem tam vidět nějaká ta nedomyšlenost. No a protože konkurence je mezi nForce 2 deskami veliká a ceny vcelku podobné, spíše bych běžným uživatelům doporučil minule recenzovaný Leadtek, který na mě přeci jenom udělal o něco lepší dojem. Koupí AOpenu ovšem chybu také asi neuděláte, problémů s ní určitě bude méně než s kdejakými deskami s VIA čipsety. nForce 2 je prostě nForce 2, na něm se toho až tak moc zkazit nedá.

Eagle

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.5.2003 07:13:42   0.0.0.xxx 78
ECS firma a špatná pověst?Kam na ty informace chodíte???????
13.5.2003 07:45:20   0.0.0.xxx 87
Aopen AK97D (v nadpise), Aopen AK79D (v článku). Přišel jsem na to až když jsem podle kódu desky hledal v cenících.
13.5.2003 08:38:44   0.0.0.xxx 88
Již jsem to opravil, za chybu se omlouvám.
13.5.2003 09:32:49   0.0.0.xxx 77
ECS jsou smejdy - je to firma ktera vznikla z fuze Matsonicu a PC100...Ty jejich desky maj jedinou vyhodu - jsou velice levny do 2000,- se da poridit relativne dobra deska pro AMDcka s 10/100 LANkou a 5.1 zvukovkou. Taky zalezi jakej clovek chytne kousek...kamos reklamoval 3 po sobe, ale zase naopak znamej jich koupil do firmy asi 5 a zadnej problem...Co se tyka chipsetu nForce2 je to mozna dneska to nejlepsi pro AMD ale za ty prachy bych si asi zadnou neporidil - dobra volba co do ceny/vykonu je KT333 - napr. KT3V od MSI nebo Asus A7V333. Tyto desky se daji sehnat cca za 2500-2800 korun s dani...
13.5.2003 09:36:30   0.0.0.xxx 88
Cucaji si to s prstu... Schvalne, jestli autor bude reagovat na tento prispevek, a popise jeho spatne zkusenosti s deskama ECS, pripadne muze napsat typ desky, ktera ma tak spatnou povest.
Spis si myslim, ze s deskama od ECS nema zadnou zkusenost a pouze si precetl ze stoji 1400-1500 bez dph, coz ho vedlo k nazoru, ze za ty prachy je to srot , a radeji vyhodi 4000,- za super desku od abitu, asusu a bude mu dobre na dusi...
13.5.2003 10:01:28   0.0.0.xxx 88
To musela bejt dost divna fuze, kdyz ECS vzniklo v roce 1987 a Matsonic v roce 1995. Ze by fuze se zpetnou platnosti?
13.5.2003 10:07:08   0.0.0.xxx 87
Ja som mal tiež veľkú nedôveru k doskám od ECS. Asi pred mesiacom som však chcel kúpiť mainboard s čipsetom VIA KT400. Prídem do veľkoskladu - MSI vypredané, QDI vypredané, Abit mali, ale ten je drahý. Tak som so škrípajúcimi zubami kúpil ECS L7VTA. Bol naozaj lacný 1990,- Sk bez DPH. Čo budem ďalej písať odvtedy som kúpil už ďalšie 3 ks do ďalších počítačov. Sú skrátka dobré a lacné. Dokonca ide na nich aj taktovať. Kto chce skrátka štandartný board do lacného počítača, môže po ECS siahnuť. Odporúčam. V minulosti to bol naozaj SHIT, ale to už dosť dlho neplatí. ECS to nie sú žiadne fičúrky, iba normálny štandard za veľmi príjemnú cenu. A o to veľa ľudom ide.
13.5.2003 11:37:23   0.0.0.xxx 88
Opet pan Orel vyplodil recenzi, ktera nikomu nic nerekne a je jenom snuskou polopravd, domnenek.A tech chyb v clanku je taky prilis.

1)Kdyz uz delat porovnani desek, tak uz porovnat osazeni a nastaveni jednotlivych desek.

2)O nastaveni nforce2 nema pan orel ani paru, protoze by nemlel takove nesmysly co pise.

3)BIOS, SilentTek
BIOS
Nebudu vás dlouho napínat a rovnou řeknu, že BIOS je jedním slovem super! Abiťácká klasika. Tak to je trosku mimo, ne?

4)Zadna Nforce2 deska neumi RAS to CAS Delay 1T až 7T , ani
RAS Precharge 1T až 7T a vubec ne RAS Active to Precharge 1T až 15T. Proc, protoze to nepodporuje chipset. To, ze to je v biose neznamena, ze to desky umi nebo podporuji. A nejdo o to, ze to treba nezvladnou pameti. Ten chipset to proste neumi.

5)Silent tek vs Q-FAN. Tak tady nesouhlasim, opet se tady projevila zast pana Orla proti Asus deskam. Asus ASB100 BACH ASIC ma daleko sirsi moznosti a monitoruje 3FAN a rozsah 0-100, i skokove. Proste je to nejlepsi bezne dodavany HW sensor.

6)Vubec jsem se nedozvedel, jak je deska osazena, jak je reseno napajeni, jaky je super I/O LPC. Ani nic o tom, ze flash neni standartni EEPRom

7)Větráky je možné nastavovat pro různé situace - po POSTu, v operačním systému nebo při Fan mode. Celý systém je tak možná trošku nepřehledný, ale po určitém experimentování by uživatel určitě přišel na to, co která věc přesně dělá. Při nastavování je ale nutné si uvědomit, že se zcela vypnutým větrákem (i to jde nastavit) se systém moc chladit nebude. Deska sice má ochranu proti přehřátí a při určité teplotě začne modulovat hodinové cykly, přesto je lepší chladit, chladit a chladit.

- Tohle je cele nesmysl, je videt, ze tomu Eagle NEROZUMI-

A tak se ptam, kdy se dockame rozumne recenze desky se SocketA? Myslim si, ze pctuning ma lepsi autory, nez pana Orla.
13.5.2003 11:41:09   0.0.0.xxx 88
Kdo by si proboha strkal do PCI dlouhou grafickou kartu, kdyz ma deska AGP ???
13.5.2003 12:24:08   0.0.0.xxx 77
znamymu v e 2 mesicich odesly 2... Ale stat se to muze i jinde. Nicmene bych na boardu nesetril a radsi za nej priplatil nez treba o 200 MHz silnejsi procak...
13.5.2003 12:42:00   0.0.0.xxx 88
Dobrá, vyjádřím se.

1) Kdo potřebuje vědět, které konkrétní součástky deska má? Důležitý je dojem a použitelnost. Taky když si kupujete auto, zajímá vás, jestli má šrouby na palubní desce made in Taiwan nebo z USA?

2) Datasheet s popisy registrů čipsetu nForce 2 není veřejně dostupný. Ano, nemám páru, co vše tam lze změnit, protože tento datasheet (stejně jako dalších 99.999999999% uživatelů) nemám. Ohodnocení nastavení tak musí vycházet z toho, co je dostupné ke změně v Setupu BIOSu. Pokud tento datasheet seženete, můžeme se o něj s čtenáři podělit.

3) Pardon, tato věta tam zůstala z šablony, kterou jsem použil.

4) Jestli to umí nebo neumí čipset, to už je problémem nVidie. Výrobce to nabízí, stejně jako všechny ostatní nForce 2, které jsem dosud testoval. Stěžujte si všem těmto výrobcům, já jen uvádím, co je v Setupu možné nastavit.

5) Tak proč ten skvělý čip od Asusu umí na A7N8X měnit otáčky jen jednoho větráku? A proč A7N8X neměří např. napětí baterie?

6) Udávání přesných označení součástek (přiblblým opisem z dokumentace) nepovažuji za přínosné - viz. odpověď č.1.

7) Popíráte, že tam možnosti nastavení otáček větráků jsou?
13.5.2003 13:47:38   0.0.0.xxx 78
Třeba ti, co si tu desku pořizují do domácího serveru... Ne každý provozuje počítač na hraní náročných her.
13.5.2003 13:59:20   0.0.0.xxx 88
nebo na dva monitory
13.5.2003 14:11:24   0.0.0.xxx 77
nebo kdyz blbe flesnes grafiku ;)
13.5.2003 14:34:31   0.0.0.xxx 87
To neřeš, tolik místa nepotřebuješ. Kdo má PCI kartu delší než šířka ATX desky bez 2cm? Nikdo tak to neřešte.
A ty Péťo to tam příště radši nepiš :-).
13.5.2003 17:42:38   0.0.0.xxx 88
Vysvetleni proc SilentTek pracuje tak divne

je pouzito referencni zapojeni chipu na regulaci vetraku,
podrobnosti vysvetleny zde:

http://helium.webz.cz/my_hw/hel_reg/index_2.html#c
13.5.2003 18:59:07   0.0.0.xxx 88
No, to zavisi aj od miesta, kde prevadzkujete pocitace. Kedze ECS je citlivejsia na napatie, tak by som na pocitace odporucal nejaky kvalitny zdroj, alebo zalozny zdroj.
13.5.2003 20:18:47   0.0.0.xxx 78
taky jsem na to vykulil oči a říkal si něco dole smahnu :-)

dlouhá PCI je podle mě velice vzácná a pokud tam někdo nebude cpát 3dfx vodoo 2 (to by si pomohl..) tak o žádné takto dlouhé standartní PCI kartě nevím.

Ano jsou karty pro měření nějakých veličin a regulaci do fabriky a jinak mě nic nenapadá. Na této desce bych si server rozhodně nepostavil a i kdyby ano pořád nevím jakou dlouhou PCI kartu bych si vymyslel možná 5roků starej raid od adaptecu
13.5.2003 21:28:44   0.0.0.xxx 88
Za ty prachy co říkáš se dá koupit deska od ASUSU s KT400
13.5.2003 22:30:18   0.0.0.xxx 88
Chystam sa kupit dosku s nForce2 chipsetom.
Aku by ste mi poradili?
ABIT, ASUS alebo MSI ?
(Inu znacku neviem zohnat.)
Vdaka za radu.
14.5.2003 08:33:03   0.0.0.xxx 88
K7S5A se SISem 735 - problemy s grafickymi kartami ATI a se starsima soft. modemama. To samy K7S6A...L7VTA - navic maj blbej bios kterej neumoznuje zhola nic...
14.5.2003 15:03:38   0.0.0.xxx 88
Čekal jsem že mi autor článku odpoví na můj dotaz ohledně špatné pověsti značky ECS ale pořád nic.
14.5.2003 17:48:08   0.0.0.xxx 78
Reakce ostatních byly myslím si postačující. ECS sice dělá levné desky, ale mají hrozné nastavení, při nestandarndích komponentách jsou s nimi problémy. A co dělali před pár lety...
17.5.2003 02:02:58   0.0.0.xxx 88
Zavadejici informace typu Aopen prumer...kde mam DOSovou flashovaci utilitku ja zkuseny atd.
Aopen desky u nas nejsou zdaleka tak popularni, nebot....za nima nestoji distributor, ktery sazi na bombasticke reklamy.
Ale Aopen desky se vzdy vyznacovaly....perfektnim dilenskym zpracovanim, kazdy, kdo je podrzel v rukach si je bude pamatovat...i ve srovnani s konkurenci.
Aopen desky se vzdy vyznacovaly nadprumernym vyladenim svych BIOSu, cimz ovsem berou vitr z plachet milovnikum tuningu, nebot na nich neni mnoho co vylepsovat.
Aopen desky byly vzdy perfektne stabilni a....dlouhoveke. Asusy umiraj, Abity umiraj, MSI jsou spise takovy jepice, ale Aopen desky umrou spis moralne, nez fyzicky.
O kvalite baleni....no me pripada spise nadprumerna, ale gusta mohou byt ruzna.....
Cena...kdyz vezmeme soucasny rozpeti plus minus 2-3 stovky u srovnatelne vybavenejch desek, myslim, ze je to spise otazka moznosti a ochoty distributora na takovou cenu jit ci nejit.....
Takze...recenze je velmi prumerna, titulek dalsi v rade zavadejici. Aopen Nforce2 je deska velmi nadprumerna, ne-li jedna z nejlepsich na dane platforme.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.