2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI |
autor: Dudek Jan , publikováno 17.1.2003 |
Čipset i845PE, uvedený Intelem na podzim 2002, navazuje na úspěšnou řadu i845E - jejich společným praotcem je však čipset i845. Původní řada i845 s podporou pomalých, avšak levných pamětí SDRAM se dříve hojně používala ve značkových počítačích (u nich se vyzdvihoval procesor Pentium 4 a o malé propustnosti SDRAMů se taktně mlčelo) nebyla mezi odborníky nijak oblíbená.
Obrat nastal s příchodem čipsetu i845 rev.B0, též označovaném jako i845D, který na platformu Intel Pentia 4 přinesl první firemní řešení s podporou paměti DDR SDRAM. V té době (přesně před rokem) se jednalo jen o paměti DDR266 a sběrnici 400 MHz, ale přesto to byl znatelný posun kupředu - paměti DDR byly levnější a více "overclocker friendly " než RDRAMy, avšak výkonnější než staré SDRAMy.
V květnu Intel uvedl čipsety i845E a i845G (s integrovanou grafikou). Tyto čipy vycházejí v přímé linii z i845D, ale liší se podporou P4 s 533 MHz FSB, která znatelně urychluje systém a propustnost pamětí.
Dalším přírůstkem do rodiny i845 (zatím posledním), jsou čipsety i845PE a i845GE (totéž, s integrovanou grafikou). Nové čipsety se od i845E liší podporou pamětí DDR333 neboli PC2700. Teoreticky to znamená 25 % paměťové propustnosti navíc. Další novinkou je podpora technologie HyperThreading, která je obsažena v nejnovějším Pentium 4 3,06 GHz a v brzké době bude i v nižších modelech od 2,4 GHz. Poslední novinkou, která se ale netýká čipsetů, ale samotných desek, je upravený systém napájení procesoru (FMB2), aby deska zvládály pracovat s novými procesory nad 3 GHz, které budou mít vysoký proudový odběr. Čipset i845PE je složen z northbirdge 82845PE GMCH a southbride 82801DB ICH4, který se používá od i845E a i845G čipsetů.
Neoficiálně čipset pracuje (v asynchornním módu) s paměti DDR355 (frekvence 177 MHz), bohužel tuto možnost nepodporují všechny desky - pouze ty lepší (přesněji - jedině ASUS P4PE). Další "vymožeností" je možnost nastavení časování na 1.5-2-2-5, což je nejagresivnější časování vůbec. Samozřejmostí je zde fixace frekvence PCI, díky čemuž je možno zvýšit FSB na frekvenci 200 MHz (800 MHz QDR). Při tak vysoké FSB frekvenci dokáží paměti pracovat až na frekvenci 266 MHz (DDR533).
Čipset i845PE patří, z hlediska řadiče paměti, mezi jedno-kanálové čipsety. Stále se jedná o levnou ale výkonnou alternativu k dneska nejvýkonnějšímu čipsetu GraniteBay E7205, který je určen pro špičkové desktopy a pracovní stanice. Bohužel cena desek E7205 je příliš vysoká, proto je koupě desky s jedno-kanálovou paměťovou architekturou stále dobrým tahem. Desktopové "levné" dvoukanálové čipsety přijdou až za půl roku v podobě i865 a i875 neboli chcete-li Intel Springdale a Intel Canterwood.
{mospagebreak title=ASUS P4PE}Na mušku jsme si vzali dvě desky s čipsetem i845PE od největších výrobců - ASUS a MSI. Obě firmy netřeba představovat. Jen bych zdůraznil, že ASUS vyrábí drahé a high-endové desky a MSI se spíše zaměřuje na mainstream s důrazem kladeným na poměr cena/výkon.
ASUS P4PE
Intel a ASUS - výtečná kombinace. Dovolil bych si tvrdit, že právě ASUS dělá nejlepší desky s čipsety Intel. A nemyslím si to pravděpodobně jenom já, ale i samotný Intel, protože tento rok bude výrobu základních desek s obchodní značkou Intel budou vyrábět ASUSu. Pokud budou jen z poloviny tak dobré jako předcházející modely s čipsety Intel od ASUSu - jmenujme ASUS P4B266, P4B533, dnes recenzovanou P4PE či P4G8X, tak si značka Intel značně polepší.
ASUS P4PE | |
![]() |
Platforma: Socket mPGA-478 Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-200MHz), změna multiplikátoru (u otevřených CPU), komplexní nastavení pamětí Speciality: 2x FireWire 1394a, 2x Serial-ATA, gigabit síťová karta Broadcom, HW monitorování napětí a teplot v systému, EZ-Flash, Q-Fan, EZ Plug, POST Reporter |
Výrobce: ASUStek |
Co je v krabici?
ASUS se snaží tlačit na retailové zákazníky (všichni ty, kteří si kupují komponenty samostatně) a lehce v některých věcech kopíruje MSI.
Kromě barevné krabice k desce dostanete několik programů - WinCinema na editaci videa a také další programy jako WinDVD, WinRip, WinCoder, WinProducer a konečně i antivirový program PC-cillin.
... kliknutím se obrázek zvětší ...
Poté, co otevřete příjemně vyhlížející krabici, objevíte desku (jak jinak) doplněnou o celou řadu příslušenství:
Jmenovitě se jedná o Quick Setup Guide obecně pojednávající o zapojení základní desky, o typech konektorů atp. a dále pak manuál zabývající se již konkrétně deskou P4PE (nastavením jumperů, zapojením konektorů a především pak nastavením BIOSu). Návod je pochopitelně v angličtině a nutno dodat, že je poměrně obsáhlý a dobře zpracovaný.
Jako pomůcka slouží Quick Reference Card, což není nic jiného než kartička s označením důležitých částí desky a s nastavením konektorů pro LED, zvuk atp. Prakticky stejnou věc plní i velká samolepka s popisem nastavení LED, ale i jumperů pro +5Vsb (o tom dále).
K tomu všemu dostanete balík konektorů - 2x IDE 80 žil, 1x IDE 40 žil, 1x FDD konektor, 2x 55cm dlouhé Serial-ATA kabely v pěkném červeném provedení, dva USB vývody s game portem, jeden FireWire port i s kabelem pro připojení k desce, SPDIF výstup a konečně ATX kryt na zadní vývody.
Bližší pohled
PCB design je víceméně shodný s P4B533 s čipsetem i845E. Drží se určité linie, která je neměnná, ale je na velmi vysoké úrovni a nenajdete zde chybičky. Dovolil bych si tvrdit, že ASUSy mají snad nejlepší rozvržení vůbec. Tedy, pokud se jedná o desky s čipsety Intel.
... kliknutím se obrázek zvětší ...
O rozvržení si udělá čtenář udělá názor nejlépe pozorným prohlednutí přiloženého obrázku základní desky, ale rád bych "vypíchl" několik zajímavostí.
ASUS P4PE má výtečně rozmístěné IDE, FDD a RAID konektory. Další perfektní věcí je umístění napájení a EZ-plugu hned vedle IDE konektorů, kde se bez problému nainstalují kabely. Při tomto umístění nepředstavují překážku po cirkulaci vzduchu.
Na desce najdete 6 PCI slotů z nichž jeden je modrý. Nemusíte se bát, že by do něho nešla strčit klasická PCI karta. Jedná se o plnohodnotný PCI slot, ale ASUS se díky modrému PCI slotu "pojistil" na cestu do světa wireless komunikace. Tento slot je určen pro IEEE 802.11a, i802.11b a Bluetooth kartu (podporuje všechny tyto standardy) od ASUSu. Nejedná se ale o bundle, danou kartu si musíte samostatně koupit.
Jako obvykle, ASUS nemá žádnou světelnou diagnostiku chodu desky (pouze hlasovou), ale aspoň na desce najdete dvě indikační LEDky. Zelená nám říkat, že je deska pod napětím a červená indikuje jestli je grafická karta správně zastrčena v AGP slotu. Je to také ochrana proti spálení grafické karty při špatné instalaci grafické karty. Pokud LEDka svítí červeně, tak základní desku nezapnete. Dovolil bych si zde malou kuriozitu - červená LEDKa svítí u některých grafických karet, i když jsou správně zastrčeny ve slotu. Je to způsobeno pravděpodobně špatnou elektrickou architekturou grafické karty, která neodpovídá standardům. Toto se nám stalo například u graf. karet Super Grace. Neznamená to však, že graf. karta je špatná, na jiných deskách, které ochranu AGP nemají, vám pojede bez problémů.
Zadní panel je stejný jako u většiny ASUSů. Raritou jsou pouze dva seriové porty, které dneska už nikdo nevyužije. Škoda, že ASUS ještě nepřidal dva USB porty, protože ty musíme tahat pomocí externího headeru do zaslepky.
Celkově je rozvržení ASUS P4PE výtečné. Nenajdete žádnou chybu. Bod pro ASUS.
Napájení
ASUS P4PE má dvoufázový regulátor napětí, díky čemuž tato deska striktně nevyžaduje zdroj dle specifikace ATX 2.03. Co to znamená? Deska má přídavné napájení pomocí firemního EZ-plugu (skrze napájecí konektor pro IDE zařízení), který je možné použít místo "Intelího" čtvercového konektoru ATX12V.
Poznámka: deska se rozjede, i když je zapojen jen hlavní ATX konektor - přesto doporučji zapojení EZ Plugu, zejména když budete provozovat procesor Pentium 4 3.06 GHz a vyšší. Tyto procesory mají obrovský proudový odběr a klasický ATX konektor to nemusí utáhnout.
Napájení desky plně odpovídá FMB2 designu a teoreticky lze na této desce provozovat i 3.4 GHz Northwood, který bude možná uveden během tohoto roku. Podporu procesorů Prescott nedokáži odhadnout, ale i ta je možná.
{mospagebreak title=Speciality}IEEE1394
FireWire zajišťuje čip VIA VT6307, který můžete najít na většině levných FireWire řadičů, které se k počítači dokupují separátně a stojí 500 Kč. Díky VT6307 můžete využívat dva IEEE1394 porty, které vyvedete pomocí bracketu do zaslepky (bracket najdete v balení s deskou).
RAID a Serial ATA
Nastává čas Serial ATA a výrobci desek to víi. Na desce najdete RAID řadič Promise PDC20376. Bohužel, jedná se o první Serial ATA řadič a proto má své mouchy. Tou největší je podpora jen tří IDE zařízení, z nichž dvě jsou připojené před Serial ATA a jedno přes klasické Parallel ATA. Všechny tyto zařízení jde připojit jen jako Master. Na druhou stranu lze všechny tyto zařízení, napojené jak na Parallel, tak Serial ATA, umístit do jednotného RAID pole.
Gigabit LAN
Pro všechny síťaře ASUSu implementoval na desku gigabitový řadič Broadcom BCM5702.Výhodou takového řadiče je zejména cena, protože nejlevnější gigabitový řadič stojí 1500 Kč. V případě desky ho dostanete "skoro" zadarmo. Bohužel celkové náklady na zřízení gigabitové sítě jsou stále vysoké.
Integrovaná zvuková karta
Největší konkurenci pro Creative jsou levné zvukovky integrované na desce, které jsou čím dál kvalitnější a lepší. V případě ASUS P4PE nebyl použit oblíbený čip CMI8738, který plně supluje zvukovou kartu a sám se používá v levných externích zvukových kartách. Naleznete zde ADI1980, což je podle ohlasů nejlepší AC´97 kodek. Jedná se o šestikanálový zvukový kodek s podporou Microsoft DirectX 8.0, Microsoft DirectSound 3D, A3D, MacroFX, ZoomFX, MultiDrive 5.1, A3D a EAX. Dovolil bych si říct, že zastane práci za starší zvukové karty jako je Sound Blaster Live 5.1. ADI1980 podporuje i SPDIF, konektor naleznete přibalen k desce a instaluje se do zaslepky.
Další featurky
... kliknutím se obrázek zvětší ...
ASUS má další příjemné featurky:
Q-FAN - softwarová regulace rychlosti otáček aktivního chladiče
C.P.R. neboli CPU Parametr Recall - pokud se při overclockingu dostanete nad frekvenci, kterou dané součásti nezvládají, tak se při příštím restartu vše vrátí automaticky do normálu.
Voice Diagnostics System - Zvukový systém hlásící chyby chodu desky. Bohužel se hlasový systém nemůže vyrovnat hexadecimálnímu diagnotickému displeji či soustavě diagnostických LEDek.
ASUS Multi Language BIOS - Pokud vám nevyhovuje angličtina, tak si BIOS můžete přepnout například do němčiny. Bohužel ve výčtu jazyků nenaleznete češtinu.
CrashFree BIOS - dovoluje uložit obsah BIOSu na disketu. V případě infikace BIOSu virem, můžete použít BIOS z diskety.
EZ-Flash - Jedná se o flashovací utilitu, která je součástí BIOSu. Při přeflashování BIOSu nemusíte používat DOSové utility.
Základní nastavení frekvence a napětí
násobič |
8x a 10x až 28x |
frekvence FSB | 100 až 200 MHz po jednom MHz |
frekvence pamětí | děliče pro 100, 133, 166 a 177 MHz |
Vcore | 1,5 až 1,85V po 0,025V * |
napětí AGP | 1,5 až 1,7V po 0,1V |
napětí pamětí | 2,5 až 2,9V po 0,1V |
AGP/PCI frekvence | 66 MHz/33 MHz až 104.46MHz/52.23 MHz (AGP/PCI frekvence není závislá na FSB) |
ASUS P4PE je výjimečný paměťovým děličem, který při FSB 133 MHz dovoluje provozovat paměti na 177 MHz (DDR 355). Jedná se o skrytou možnost BIOSu, kterou má pouze ASUS. Na jiných deskách tento dělič frekvence pamětí nenaleznete. Při FSB 200 MHz mohou paměti pracovat až na frekvencin 266 MHz (DDR533).
Možnosti nastavení napětí nijak výrazně nevybočuje z řady vyjma nastavení napětí pamětí, které je možno zvýšit až na 2,9 V. To je 0,4 V nad standardem a pamětem bez heatspreaderu toto nastavení může rapidně snížit životnost. Na druhou stranu se zvyšuje stabilita a přetaktovatelnost pamětí.
Nastavení časování pamětí
CAS Latency | 1,5T 2T 2,5T 3T |
RAS to CAS Delay | 2T 3T 4T |
RAS Precharge | 2T 3T 4T |
RAS Active to Precharge | 5T 6T 7T |
Command Lead-Off | 1T 2T |
AGP Capabality | 1x 2x 4x |
Q-Fan | 10/15 až 15/15 |
Z nastavení pamětí je zde víc než jen marketingová CAS Latency a nutno podotknout, že množství nastavitelných hodnot je poměrně bohaté.
CAS latence lze nastavit až na 1,5 T. Tato latence se běžně nepoužívá, ale s velmi kvalitními pamětmi lze použít, musíte však rapidně snížit frekvenci. Proto je lépe použít CAS latenci 2 T a vyšší frekvenci pamětí. Další zajímavostí ja Active Precarge Delay. U mnoha desek naleznete nejnižší hodnotu 6T, u ASUS P4PE naleznete až 5T. Přesto vám doporučuji používat spíše 6T, protože agresivnější časování rapidně snižuje stabilitu a nekoresponduje zvýšením výkonu.
Stabilita a přetaktování
O kvalitách a stabilitě dané desky se nejlépe přesvědčíte z diskusních fór na Internetu. Čím více příspěvků, tím více problémů je s deskou spojeno. To ale neplatí o ASUS P4PE. Ta žádnými problémy se stabilitou či jinými neduhy, jako například ASUS P4S8X, netrpí. Podle mého názoru vůbec nemá cenu diskutovat stabilitu na standardní frekvenci, spíše se podívejme jak se základní deska chová při přetaktování.
PCtuning má k dispozici otevřené Pentium 4 a proto můžeme testovat FSB na libovolné frekvenci. Běžný uživatel se musí spokojit s frekvenční rezervou Pentia 4. Maximální FSB, které můžete dosáhnout se zavřeným Pentiem 4 je kolem 170 - 180 MHz s Northwoody 2,26 a 2,4 GHz. Northwoody na vyšší frekvenci jdou znatelně méně přetaktovat a takové 3,06 GHz nepřetaktujete skoro vůbec.
ASUS P4PE s kvalitními pamětmi zvládá FSB frekvenci 166 MHz bez problému a stabilně. Stabilitu systému jsme testovali pomocí převodu do DivXu a Memtestu po celou noc. Systém byl absolutně stabilní.
Další metou je FSB frekvence 200 MHz. Tuto frekvenci s neotevřeným Pentie 4 nedosáhnete, ale procesor se i zde choval stabilně. Jako důkaz jsem si dovolil screenshot, který hovoří za vše.
... kliknutím se obrázek zvětší ...
{mospagebreak title=MSI 845PE Max2}MSI je výrobce retailových základních desek pro masy. Snaží se vykrýt mainstream, tedy uživatele, kteří nemají dostatek peněz, aby si mohli koupit to nejlepší, ale naopak vyžadují určitou kvalitu.
MSI 845PE Max 2 | |
![]() |
Platforma: Socket mPGA-478 Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-233MHz), změna multiplikátoru (u otevřených CPU), komplexní nastavení pamětí Speciality: 3x FireWire 1394a, gigabit síťová karta Intel, HW monitorování napětí a teplot v systému, volitelně PC2PC Bluetooth |
Výrobce: MicroStar International |
Kombinace MSI a Intel není tak dobrá jako u ASUSu. Desky s čipsety Intel splňují základní požadavky, ale zdaleka nedosahují takových možností jako u desek ASUS. MSI se mnohem více povedla řada desek s čipsety KT266 až KT400 pro AMD.
Co najdete v krabici?
... kliknutím se obrázek zvětší ...
V krabici najdete tři manuály - Quick User´s Guide, mnohojazyčný manuál a návod k obsluze RAID. Dále CD s drivery, disketu s RAID řadičem, 2x IDE 80 žil, 1x FDD kabel a tři brackety do záslepek:
-
IEEE1394 bracket s třemi porty (2x 10 pinové a 1x 6 pinový)
-
USB 2.0 bracket s dvěmi porty a 4 diagnostickými LEDkami
-
audio bracket s digitálním a analogovým SPDIF výstupem a výstupem na zadní reproduktory (jack).
Rozvržení PCB
... kliknutím se obrázek zvětší ...
MSI 845PE Max 2 neboli MS-6704 má největší PCB ze všech i845PE desek (podle Xbitlabs). Najdete zde 3x DIMM paměťové sloty, 6x PCI sloty, 1x CNR a 1x AGP. Také nesmíme zapomenout na 4x IDE konektory. MSI 845PE Max 2 má nejvíce možností upgradovatelnost ze všech i845PE desek.
K PCB designu bych měl výhrady. ATX napájecí konektor je příliš blízko socketu a narušuje správnou cirkulaci vzduchu v počítači. RAID konektory jsou zase příliš vzdáleny od standardních IDE konektoru. Celkově je PCB design nadprůměrný, i když není tak precizní jako u ASUSu.
Na northbridgi je umístěn aktivní chladič, což je rarita mezi i845PE deskami. Northbridge i845 neprodukuje tolik tepla, aby bylo nutné ho chladit aktivně. Je to spíše marketingový tah MSI pro ty, kteří si myslí, že aktivní chladič prodlužuje životnost desky. Je tomu tak jen v případě, že by northbridge produkoval enormní možnství tepla a pasivní chladič by to nebyl schopen uchladit. V případě 845PE Max 2 je ale aktivní chladič spíše na obtíž, protože představuje zdroj hluku navíc.
Zadní panel je téměř shodný s tím od ASUSu, až na chybějící jeden sériový port, což není na škodu, protože tyto konektory se dnes prakticky nepoužívají.
Napájení
Regulátor napětí MSI 845PE Max 2 je tří fázový. Deska odpovídá ATX 2.03 specifikaci a dokonce má ještě navíc klasický 12 V napájecí konektor á la EZ-Plug. Díky tomu může deska pracovat i se starým zdrojem.
{mospagebreak title=Speciality}IEEE1394
Obrázek čipu se nám zatoulal, ale jedná se o čip VIA VT6306. MSI má dokonce tři IEEE1394 porty u této desce, které jsou vyvedeny pomoci bracketu do zaslepky.
RAID
MSI má ještě starý čip Promise PDC20276, který disponuje 2 kanály Parallel ATA. Na jednu stranu je to výhoda, že na desku připojíte 4 IDE zařízení, ale zase odpadá možnost použít Serial ATA. Zde záleží na uživateli jestli Serial ATA potřebuje nebo ne.
Gigabit LAN
Gigabitový LAN se stává masovou záležitostí. MSI integrovala na svou desku gigabitový řadič od Intelu.
Integrovaná zvuková karta
Jako integrovanou zvukovou kartu použilo MSI čip CMI8738 (6 zvukových kkanálů), který se běžně používá v externích zvukovkách. Nejedná se o kodek, ale o plnohodnotný zvukový čip na sběrnici PCI, který nahradí většinu starších zvukovek, včetně některých starších Sound Blasterů. CMI8738 má SPDIF výstup, který najdete na audio bracketu. Přesto bych si dovolil říct, že tento čip je už trochu postarší a nejnovější AC97 poskytují lepší možnosti než tato plnohodnotná integrovaná zvuková karta.
Další specialitky
Další specialitkou je PC2PC Bluetooth, který deska podporuje. Bohužel verze s Bluetooth kitem je dražší než verze bez. Výhodou P2PC Bluetooth je možnost propojení dvou počítačů bez kabelů, jen pomocí Bluetoothu. Má to však i své zápory a to je slabá datová propustnost. Pomocí této "sítě" přenesete pouze 40 kB/s.
{mospagebreak title=BIOS}Základní nastavení frekvence a napětí
násobič
8x a 10x až 28x
frekvence FSB
100 až 233MHz po jednom MHz
frekvence pamětí
děliče pro 100, 133, 166 MHz
Vcore
1,5 až 1,825V po 0,025V *
napětí AGP
1,5 až 1,8V po 0,1V
napětí pamětí
2,5 až 2,8V po 0,1V
AGP/PCI frekvence
66 MHz/33 MHz až 81MHz/40,5 MHz
(AGP/PCI frekvence není závislá na FSB)
násobič |
8x a 10x až 28x |
frekvence FSB | 100 až 233MHz po jednom MHz |
frekvence pamětí | děliče pro 100, 133, 166 MHz |
Vcore | 1,5 až 1,825V po 0,025V * |
napětí AGP | 1,5 až 1,8V po 0,1V |
napětí pamětí | 2,5 až 2,8V po 0,1V |
AGP/PCI frekvence | 66 MHz/33 MHz až 81MHz/40,5 MHz (AGP/PCI frekvence není závislá na FSB) |
Nastavení BIOSu se od standardu liší velkým rozpětím nastavením FSB od 100 MHz do 233 MHz. Bohužel nemůžete celé toto rozpětí používat. Reálně pouze do FSB 150 MHz.
Nastavení časování pamětí
CAS Latency
2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay
2T 3T 4T
RAS Precharge
2T 3T 4T
RAS Active to Precharge
5T 6T 7T
Command Lead-Off
1T 2T
AGP Capabality
1x 2x 4x
CAS Latency | 2T 2,5T 3T |
RAS to CAS Delay | 2T 3T 4T |
RAS Precharge | 2T 3T 4T |
RAS Active to Precharge | 5T 6T 7T |
Command Lead-Off | 1T 2T |
AGP Capabality | 1x 2x 4x |
Stabilita a přetaktování
Základní deska na standardním taktu nemá problémy se stabilitou, známý je jen jeden problém týkající se třetího paměťového slotu. Pokud zde máte umístěnou paměť, tak vám počítač bude odmítat službu. Jedinou možností je stáhnout nejnovější BIOS verze 1.2.
Přetaktování je ale o mnoho problematičtější než u ASUS P4PE. Tato deska není na přetaktování dělaná. Maximální FSB, kterou dosáhnete je 150 MHz. Při vyšším FSB deska funguje, ale deska pracuje na úplně jiné FSB frekvenci než, kterou jsme určili.
{mospagebreak title=Testy}Testovací sestava
CPU | Intel Pentium 4 2,66 GHz FSB 533 MHz ES |
Základní desky | ASUS P4S8X Intel 850MD ASUS P4PE MSI 845PE Max 2 BIOSTAR P4TDP2 ASUS P4T533 |
RAM | 256MB OCZ PC3200 CL2 256MB Samsung PC800-45ns RDRAM 512MB Samsung PC4200-32ns RDRAM |
VGA karta | Leadtek GeForce4 Ti 4600 |
harddisk | IBM Deskstar 60GXP |
OS | Windows XP Professional, DirectX 8.1b |
ovladače zákl. desky |
SiS IDE Driver v 2.01 Intel Chipset Driver v 4.00.1013 |
VGA Drivers | nVidia Detonator 41.09 Reference Drivers |
V našem testu porovnáváme čipset i845PE s RAMBUSovými čipsety i850 a i850E. Dále také s čipsetem SiS 648 a konečně s i845E, který nám indikuje rozdíl mezi pamětmi typu DDR333 a DDR266.
Testovali jsme s tímto časováním pamětí:
DDR333A - 2-2-2-6 / 1T Command, 166 MHz
DDR266A - 2-2-2-6 / 1T Command, 133 MHz
SiSoft Sandra 2003 - ALU Buffered
-
PEčka vykazují jen o 6 % nižší výsledky než RAMBUSy v podání i850
-
Mezi MSI a ASUS je 1,8 % rozdíl. Může se jednat o statistickou chybu
-
Použití paměti DDR333 přineslo o 27 % lepší výsledek
PCMark 2002, Memory Score
-
PEčka překonávají i850 o 1,4 %. Zanedbatelný rozdíl!
-
Mezi ASUSem a MSI je rozdíl 1 %.
-
DDR333 znamenají 10 % nárůst oproti DDR266
Super PI
-
Mezi PEčkami a i850 je 1 % rozdíl, v porovnání s i850E je rozdíl 3,5 %
-
Mezi ASUSem a MSI je 1 % rozdíl. Může se jednat o statistickou chybu.
-
DDR333 znamenají 5 % výkonu navíc
Komprese ACE
-
Rozdíl mezi i850E a PEčkami je 8 %. Čipset i850 zaostává o 12 %
-
Mezi testovanými PEčkami je rozdíl 1,5 %.
-
DDR333 mají o 8 % lepší výsledek než DDR266
XMpeg + DivX 5.02
-
PEčka se od i850E liší ani ne o procento a mezi sebou téměř vůbec.
-
Mezi DDR333 a DDR266 je 3 % výkonnostní rozdíl
Unreal Tournament 2003, Antalus Botmatch, 640x480x32
-
Čipset i850E vede o 3 % nad PEčkami.
-
ASUS vede nad MSI o 2,7 %.
-
V UT2003 znamenají DDR333 zhruba 10 % nárůst výkonu oproti DDR266
3DMark 2001
-
RAMBUSový čipset i850E vede nad PEčkami o 2 %
-
Mezi testovanými PEčkami je rozdíl 1,2 %
-
DDR333 znamenají 3,5 % výkonnostní nárůst
SpecViewPerf 7.0 Light
-
ASUS P4PE překonal i850E o nezanedbatelných 6 %.
-
Mezi ASUSem a MSI je 2 % rozdíl.
-
Díky DDR333 se zvedl výkon o 29 %!
Shrnutí testů
-
Výsledky jsou u RAMBUSových a rychlých DDR333A čipsetů hodně podobné
-
Čipset i850E stále lehce vede nad DDRkovými čipsety
-
S DDR333 dosáhnete oproti DDR266 zhruba 5 - 30 % lepších výsledků
-
Průměrný nárůst výkonu díky DDR333 je 11,5 %
-
Mezi PEčkami od MSI a ASUSu jsou zanedbatelné výkonnostní rozdíly v řádu 1 - 2 % s tím, že ASUS má lehce navrch.
ASUS P4PE
ASUS P4PE je podle mého názoru nejlepší deska s čipsetem i845PE. Stejný názor mají určitě i všichni uživatelé této desky. Důvod je prostý. Tato deska je výtečná. Kromě lehce vyšší ceny ji nelze nic vytknout. Má skvěle navrhnuté PCB, bohatou výbavu, nadstandardní BIOS a zvládá stabilně i FSB 200 MHz, což je na desku pro Pentium 4 perfektní výsledek.
Pokud se vám zdá cena kolem 6000 Kč vysoká, tak můžete šáhnout po verzi bez vybavení za 5300 Kč s DPH. Přijdete sice o Serial ATA a Gigabit LAN, ale i tato verze zvládá vysoké FSB frekvence a je výtečná na přetaktování. Díky velmi dobrým zkušenostem s P4PE jsem se ji rozhodl udělit Golden Award, protože se jedná o to nejlepší co v dané oblasti existuje.
Pro fajnšmerky připravil ASUS speciální verzi P4PE. Edice se jmenuje Black Pearl a oproti standardní verzi obsahuje speciální krabici, kulaté kabely a Flash disk. Celá deska je v černém provedení a se speciálně řešeným pasivním chladičem. Jen cena bude bohužel vyšší.
Klady
|
Zápory
|
ASUS P4PE bez vybavení (pouze 100 Mbit LAN a audio) | 4424 Kč bez DPH |
ASUS P4PE v plné výbavě - Gigabit LAN, RAID, FireWire, Audio | 5459 Kč bez DPH |
GOLDEN Award, leden 2003
"nejlepší základní deska s čipsetem i845PE"
MSI 845PE Max 2
MSI 845PE Max 2 není špatná deska. Pracuje spolehlivě, ale možnostmi se ASUSu P4PE vyrovnat nemůže. Pokud pomineme trochu hůř navržené PCB, tak největším záporem je nemožnost velkého přetaktování, limitem je FSB 150 MHz. Na druhou stranu je deska levnější než ASUS P4PE, rozdíl jpři podobné výbavě činí zhruba 900 Kč.
MSI 845PE Max 2 se hodí spíše do sestavy s Pentiem 4, do které se příliš nebude "vrtat". Deska je dobrá pokud pracuje na standardní frekvenci, ale na nějaké experimenty zapomeňte. Pokud stavíte počítač (do kanceláře či dětem na hraní) a nechcete dávat o tisíc Kč víc za P4PE, tak zvolte právě MSI 845PE Max 2.
Klady
|
Zápory
|
MSI 845PE Max 2 bez vybavení |
3050 Kč bez DPH |
MSI 845PE Max 2 - FIR (FireWire, RAID, Gigabit LAN) |
4600 Kč bez DPH |
MSI 845PE Max 2 - BFIR (FireWire, RAID, Gigabit LAN, PC2PC Bluetooth) |
5235 Kč bez DPH |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Tuto možnost má i deska od MSI, musíte mít BIOS 1.3 a volba je přístupná.Bohužel BIOS není dostupný na oficiálních stránkách datum vydání je 20.11.2002
četl jsem kdysi podrobně recenzi na desku Asus P4B533, která výšla ještě za dob spolupráce se Živě. Takm se autor zmiňoval o možnosti použití pamětí DDR333, která je čipsetem 845E na této desce neoficiálně podporována. Dokonce mluvil i o možnosti použít DDR400, ale jen při FSB 166MHz. Nicméně moje zkušenost je taková, že i nejnovější verze BIOSu ASUS P4B533, 1013, podporuje jen asynchronní mod pamětí s poměrem 3:4, což je stejné, jako u nyní recenzované desky ASUS P4PE. Takže jak u čipsetu 845E, tak i 845PE lez použít paměti DDR400, které poběží na 177 MHz při FSB 133 MHZ, což je DDR355.
Cena P4B533 silně spadla, zřejmě kvůli vypuštění čipsetu 845PE, nicméně, pokud se porovnají možnosti ASUS P4B533 a P4PE (v ořezaných verzích) musí být výkony s přihlédnutím k výše uvedenmu asynchronnímu modu pamětí rovnocenné, protože čipset 845PE přinesl jen oficiální podporu DDR333.
Chtěl bych také říct, že pro mě byly některé informace z testů desky P4B533 (Duhových 533) matoucí a přímé tvrzení, že lze přeponout v BIOSu na paměť DDR333 se nezakládá na pravdě.
Jinak se tato recenze desek ASUS a MSI líbila.
Zdravím, J.
jaký je rozdíl mezi kodekem a plnohodnotným zvukovým chipem ? Autor uvádí ASUS - kodek, MSI čip.
Díky.
Pokud to autor napsal s ohledem na výkon, tak MSI s čipsetem KT333 je rychlejší než stejně vybavený ASUS.
Jinak recenze dost dobrá.
V obecné rovině je to o tom, kolik se toho provádí v ovladačích a kolik v čipu.
asi před 3 dny vyšel na zive.cz článek o nekvalitách KT400 na deskách MSI + z dikzuze vyšlo najevo že to je silně nekvalitní karta.
Reseni? Co zkusit prehodit na RAID radic. Budete bez problemu a to i na desce od MSI
PS: koupil bych radej RDRAM PC1066...
Další drobnost je ta, že osobně nejlepší umístění ATX konektoru považuji (podle obrázku) otočit konektor o 90stupňu a posunout jej do pravého spodního rohu. Co montuji desky do MINI/MIDI/BIG towerů,tak je to podle mne nejlepší místo.
COM porty jsou sice na ústupu, ale pořád je to nejjednodušší způsob připojení "vlastních zapojení". Přece jen udělat "na koleně" zapojení do USB/PCI apod. není jen tak ;-)
..........Starmen..........
- com i lpt byvaly na zaslepkach...
Jinak deska je to super mám I P4 2.66@3300 (20*165) a je to bomba.Problém byl akorát s RAM chce to při tomto FSB už jen (CRUCIAL PC3500 a nebo OCZ 3500E ) jiné se ani nechytají tedy pokud je zvolen asynchroní mód.
Výsledky super (3D MARK 2001 SE - HERCULES RADEON 9700 PRO (360/660) 17898 bodů a LEADTEK A280LE TI4200 (305/610) 14786bodů)
Osobně se těším na test SIS 655 s duálem DDR.
Mejte se ... DOPPLER
b)2 seriove porty sou porad jeste uzitecne. uzivatele unixu kteri vedi co je to systemova seriova konzole vedi
c)port na zhavej drat jsem na zadnim celicku videl jen jeden .. rozhodne to neni ze by byly na jednom celicku vedle sebe (takze jsem jine celicko s dalsim portem mohl klidne prehlednout, a nebo druhy port muze byt pro vnitrni zarizeni)
d)nejlevnejsi pci gbit sitova karta (intel, tzn. znacka zadnej smejd mimochodem stejnej chip jako je na desce od msi dale v recenzi.) stoji uz 1300kc (bez dph) bohuzel je to ponekud o nicem pokud neni zapojena na rychlejsi pci nez 32bitu/33mhz (ale i na ni udela fullduplex 300mbit/s v obou smerech zaroven (ale uz nic jinyho))