Asus P4S8X - SiS648 pro Pentia 4 se představuje |
autor: Orel Petr , publikováno 11.11.2002 |
A právě tehdy se naskytla šance pro SiS. Ten se nechal přesvědčit a začal Intelu platit za jeho technologie. Navíc se jakoby zázrakem polepšil vývojový tým firmy a z nestabilních a nekompatibilních šrotů pro platformu Socket Super 7 se vyklubala zajímavá řešení právě pro Pentium 4. Zmizely problémy s PCI (těch se mimochodem VIA nezbavila dodnes), zlepšila se kompatibilita a navíc marketingové oddělení usoudilo, že proti gigantu jménem Intel s tržbami jako náš státní rozpočet nelze bojovat jinak než cenou. Levné, přitom novými technologiemi prošpikované, čipsety mimo jiné přinutily Intel více se snažit a již letos uvést první čipset s dvojkanálem DDR - E7205 alias Granite Bay.
SiS648
Nejnovějším výdobytkem firmy SiS pro Pentium 4 je čipová sada SiS648. Vlastně není ani tak vhodné říkat sada, protože SiS648 je pouze čip north bridge. Jako south bridge zde slouží nový SiS963.
Oproti SiS645DX, předchůdci 648čky, se toho příliš nezměnilo. V North bridge přibyla podpora pro nejnovější revizi AGP 3.0 (režim 8x), co naopak zůstalo, je podpora DDR266 a 333 (a neoficiálně DDR400). Samotný čip je v balení PPGA s kovovým rozptylovačem tepla.
Nový south bridge 963 nabízí dva IDE řadiče pro celkově čtyři zařízení s až ATA133, šest USB 2.0 portů, tři FireWire porty (IEEE 1394a), pochopitelně řadič PCI sběrnice a ostatní "features" jako podporu AC97 kodeků atp.
Vylepšeno bylo spojení mezi oběma čipy - na dvojnásobek, tj. nyní na 1 GB/s. Frekvence spojení je přitom úctyhodných 533 MHz.
{mospagebreak title=ASUS P4S8X}Firma Asus byla společně se společností Abit vždy považována za výrobce vysoce kvalitních základních desek. Abit bohužel v poslední době doplatil na vysoký počet reklamací a silnou konkurenci (do výroby motherboardů a grafických karet se dnes pouští kde kdo), zato Asus se udržel i nadále. Jak by také ne, když se jedná o obrovskou korporaci s velkými zkušenostmi a hlavně silným vlivem na OEM.
ASUS P4S8X
Že Asus spolupracuje s firmou SiS, je známá věc. Nabízí mu totiž levné čipy, díky kterým je možné poskládat takovou desku jakou je P4S8X.
ASUS P4S8X | |
![]() |
Platforma: Socket mPGA-478 Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-166MHz), změna multiplikátoru (u otevřených CPU), komplexní nastavení pamětí Speciality: 3x FireWire 1394a, 2x Serial-ATA, 10/100Mbit/s síťová karta Realtek, HW monitorování napětí a teplot v systému, EZ-Flash, Q-Fan, EZ Plug, POST Reporter |
Výrobce: ASUStek |
Jak je již z popisu vidět, na desce najdete opravdu vše, po čem jste kdy toužili (snad kromě metr osmdesát vysoké blondýny s dlouhýma nohama a mercedesu :-).
Copak je to v krabici?
Když Jirka Kwolek naposledy recenzoval Asus P4T533, nezbavil se dojmu, že v krabici dostal nějak hodně věcí. Musím přiznat, že mám podobný dojem.
Poté, co otevřete příjemně vyhlížející krabici, objevíte desku (jak jinak) doplněnou o celou řadu příslušenství.
Jmenovitě se jedná o Quick Setup Guide obecně pojednávající o zapojení základních desek, o typech konektorů atp. a dále pak manuál zabývající se již konkrétně deskou P4S8X (nastavením jumperů, zapojením konektorů a především pak nastavením BIOSu). Návod je pochopitelně v angličtině a nutno dodat, že je poměrně obsáhlý a dobře zpracovaný.
Jako pomůcka slouží Quick Reference Card, což není nic jiného než kartička s označením důležitých částí desky a s nastavením konektorů pro LED, zvuk atp. Prakticky stejnou věc plní i velká samolepka s popisem nastavení LED, ale i jumperů pro +5Vsb (o tom dále).
K tomu všemu dostanete balík konektorů - 2x IDE 80 žil, 1x IDE 40 žil, 1x FDD konektor, 2x 55cm dlouhé Serial-ATA kabely v pěkném červeném provedení, dva USB vývody s game portem, jeden FireWire port i s kabelem pro připojení k desce a konečně ATX kryt na zadní vývody. Mimo to i jako kuriozitku tři propojky na jumpery.
Bližší pohled
Po důkladné prohlídce zevnějšku musí pochopitelně následovat prohlídka vnitřku, ehm, desky. Asus se opět držel své oblíbené hnědé barvy a připravil pro fanoušky SiSu takto elegantně vypadající motherboard.
Rozvržení
dyž se na něj podíváte zblízka, zjistíte, že je opravdu nabitý čipy. A protože je P4S8X deska standardní velikosti ATX, je na ní možná až moc těsno. Nechci říkat, že celé rozvržení je špatné, jen mám pocit, že leccos se prostě tentokrát nepovedlo.
Na první pohled mě zarazilo umístění ATX konektoru. Ten je až úplně nahoře na kraji desky. To je trošku nepochopitelné, vždyť zde je běžně nasávání vzduchu do zdroje, ať už výkonné s větrákem (ala Enermax) nebo bez něj. Každopádně kabel zde bude určitě překážet a protože u moderních zdrojů jsou kabely tak dlouhé, že by jimi bylo možné desku obmotat dokola, je zvolené umístění nepochopitelné.
Jako další negativum bych zmínil orientaci socketu. Ten je zde umístěn tak, že vzduch z chladiče proudí směrem doprava a doleva, přičemž ohřívá paměti a nechladí čipset (nehledě na to, že v malých skříních se může dostat až k diskům). Mnohem rozumnější by v tomto případě bylo orientovat socket tak, aby vzduch proudil přes chladič north bridge čipsetu a dále na grafickou kartu. Výkonné grafiky totiž často hřejí mnohem více než procesory a ovíváním i relativně teplejším vzduchem by se spíše chladily než ohřívaly. Navíc schopnost odsát vzduch přes zdroj a pomocí dalšího větráku by pak byla mnohem lepší.
A konečně je zde konflikt slotu pro paměti s AGP. Když je totiž v AGP grafická karta, nemůžete vyndat paměti. Stačilo by tak půl centimetru místa navíc a je po problému.
Ale abych jen nehanil, zbytek je celkově bez problémů. Konektory na napájení jsou na výhodném místě, dva nahoře, jeden zcela dole. Stejně tak ke třem konektorům IDE se dá bez problémů dostat (jeden z nich je pootočen o 90 stupňů směrem ven z desky)...
... a i dva konektory pro Serial-ATA jsou pěkně vtěsnané mezi třetí, čtvrtý, pátý a šestý PCI slot. Přídavný konektor USB portů v dolní části taktéž dobře sedí na kraj desky.
Napájení
Neméně důležitou vlastností krom vhodného rozvržení je také dobré napájení. Stejně jako u ostatních Asus desek, je i zde kromě klasického ATX a ATX12V také náhrada v podobě EZ_PLUG pro staré zdroje. Místo kabelu s 2x COM a 2x 12V připojíte klasický kolík na disky. Zde je ovšem nutné si uvědomit, že Pentium 4 má velké požadavky na napájení, proto doporučuji používat EZ_PLUG pouze se značkovými zdroji s minimálně 300W výkonu. V případě použití zdroje, který neposkytuje dostatečný proud pro +12V, by mohlo dojít i k poškození desky.
Vedle ATX12V se nacházejí tři velké 1200ľF kondenzátory, vedle socketu je pak dalších pět 1500ľF a dva 820ľF. V místě clock generatoru ICS a pamětí pak jsou tři 1500ľF a vedle AGP a čipsetu další tři. Toto vše je určeno pro procesory Pentium 4 s maximálním proudovým odběrem 60A, tj. pro Pentia 4 bez Hyper-Threading. Ostatně použitá revize čipsetu SiS648 ani Hyper-Threading nepodporuje.
{mospagebreak title=Speciality}Sloty a konektory
K účelům rozšiřování připravil Asus jeden AGP slot specifikace 3.0, tj. s přenosovou rychlostí 8x (a s Fast Writes, pochopitelně) a dále pak šest PCI slotů, všechny Bus Master. Naopak zde nenajdete žádné ACR, CNR ani jiné podobné "paskvilní" sloty.
Kromě již zmíněných externích konektorů jako COM port, FireWire port a dalších dvou USB, jsou na desce připevněny a vzadu vyvedeny následující:
- PS2 klávesnice a myš
- 4x USB v2.0
- 1x COM, 1x LPT
- 1x FireWire port
- šestikanálový zvuk
- síťová karta
O obsluhu všech těchto konektorů se stará několik čipů. Síť zajišťuje čip Realtek RTL8201BL, FireWire porty pak Realtek RTL88018.
Šestikanálový zvuk je realizován skrz čip CMI9739A. Produkovaný zvukový výstup je plně dostačující pro běžné použití, avšak úroveň Audigy 2 nečekejte. Krom toho je tu i užitečný integrovaný PC Speaker, to pro případ, že nebudete chtít použít ten v case.
Jedním z velmi zajímavých čipů je Promise PDC20376, RAID řadič dvou kanálů Serial-ATA. Ten se mimo jiné také stará o jeden konektor IDE vyvedený po straně.
Monitorování napětí provádí firemní čip Asus ASB100. Deska je vybavena 4 Mbit BIOSem a přítomnost napětí připomíná zelená LEDka v pravém dolním rohu.
Nastavení BIOSu
BIOS je standardní "Asusácký", tj. je v něm vše podstatné:
násobič |
8x a 10x až 28x |
frekvence FSB | 100 až 166 MHz po jednom MHz |
frekvence pamětí | děliče pro 100, 133, 166 a 200 MHz |
Vcore | 1,75 až 1,95V po 0,025V * |
napětí AGP | 1,5 až 1,7V po 0,1V |
napětí pamětí | 2,5 až 2,7V po 0,1V |
* platí pro Willamette, pro Northwood jsou hodnoty 1,5 až 1,8V
Z hlediska napětí je tedy vše téměř dokonalé. Výhradu mám jenom k napětí procesoru. Jednak není možné nastavit nižší napětí než procesor vyžaduje přes VID a za druhé pro Northwood je možné nastavit i 1,75V a více, přičemž právě 1,75V je průrazné napětí. Uživatel není jakkoliv varován, že by takto mohl procesor snadno zničit.
CAS Latency | 1,5T 2T 2,5T 3T |
RAS to CAS Delay | 2T 3T 4T |
RAS Precharge | 2T 3T 4T |
RAS Active to Precharge | 4T* 5T* 6T 7T |
Command Lead-Off | 1T 2T |
AGP Capabality | 1x 2x 4x 8x |
PCI Latency Timer | 0 až 255, krok po 1 |
Q-Fan | 10/15 až 15/15 |
Z nastavení pamětí je zde víc než jen marketingová CAS Latency a nutno podotknout, že množství nastavitelných hodnot je poměrně bohaté. Bohužel některá z nastavení jednoduše nefungují (*) nebo pro ně nejsou odpovídající paměti.
Příjemné je nastavení PCI Latency Timeru, jakož i funkce Q-Fan, která automaticky reguluje otáčky větráků připojených na konektory motherboardu.
Z dalších specialit mohuu zmínit možnost nastavení frekvencí PCI a AGP synchronně i asynchronně, jakož i v režimu Performance, kde běží na vyšší než nominální frekvenci. Stejně tak je možné nastavovat IRQ pro jednotlivé sloty, vypnout USB (nebo jen podporu USB 2.0) a v neposlední řadě je zde i bohatá nabídka na probouzení systému - po ztrátě napětí, pomocí modemu, přes PCI, PS2 klávesnicí a automaticky podle data. Deska totiž obsahuje čtyři jumpery, které přepínají napájení některých částí z +5V na +5Vsb, což umožní zapínání i ve stavu Standby (ale vyžaduje zdroj s odpovídajícími proudovými možnostmi - 1A).
Jako kuriozitku můžu zmínit, že deska si patrně pomocí nějakého kontaktu pamatuje, když ze socketu vyndáte procesor a dáte ho zpět.
Pro případ, že by po nevhodném nastavení nenaběhl systém, BIOS se při příštím startu automaticky spustí s defaultním nastavením. Navíc je možné hodnoty vymazat i pomocí jumperu na desce.
Stabilita
... byla jednou z věcí, která mě nejvíc zajímala. Ještě před tím, než jsem dostal desku na testy, jsem se v jednom zahraničním diskusním fóru dočetl o problémech testované desky. Konkrétně se jednalo o problémy při práci s frekvencí pamětí 166 MHz (333 MHz efektivně). Bohužel musím konstatovat, že tento problém se týkal i testovaného kusu. Systém se sice na první pohled jevil stabilní, při delším používáni ale občas docházelo k nechtěným resetům. Nevím přesnou příčinu, ale patrně by se mohlo jednat o nějaký problém v nastavení čipsetu nebo jeho napájení. Samotná paměť problémy způsobovat nemohla, protože tento efekt se objevoval bez ohledu na nastavené napětí a i časování pamětí. Krom toho se systém resetoval tím způsobem, že se ve Windows ani neobjevila modrá obrazovka smrti, čili evidentně nějaký vážnější problém.
Aby Asus tento problém vyřešil, vydal nedávno BIOS verze 1004, který ale snižuje výsledek testu propustnosti pamětí v Sandře (nebufferovaný test) na polovinu. Uvažovat pak o nějakém výkonu nemá vůbec smysl. Výsledky ze Sandry (paměti - verze BIOSu):
Další věci, které jsem si všimnul, bylo, že clock generator od ICS měl takovou teplotu, že se na něm nedal udržet prst. Určitý problém taktéž způsobovaly vysoké frekvence. Deska sice nastavila správně frekvenci FSB i na maximum 166 MHz QDR (667 MHz datově)...
... občas se ale rozhodla, že výsledná frekvence bude např. 2133 MHz (číslo beze zbytku nedělitelné 166 MHz). Navíc při nárocích na velkou spotřebu nad 100W se hodně zahřívala napájecí soustava. Oba tyto faktory jí nečiní právě vhodnou pro přetaktování.
{mospagebreak title=Testy}Testovací sestava
Protože SiS648 rozhodně není cílen jako high-end řešení, ale jako mid-range (a protože jsem zrovna neměl nic jiného po ruce), otestoval jsem Asus P4S8X proti desce s Intel 850 a PC800-45 RDRAM.
CPU | Intel Pentium 4 2 GHz ES |
Základní desky | Asus P4S8X, BIOS 1002 Intel 850MD, BIOS P15 |
RAM | 256MB Nanya DDR SDRAM PC333 256MB Samsung PC800-45ns RDRAM |
VGA karta | Microstar GeForce3, 64MB DDR |
harddisk | IBM Deskstar 60GXP |
OS | Windows XP Professional, DirectX 8.1b |
ovladače zákl. desky |
SiS IDE Driver v 2.01 Intel Chipset Driver v 4.00.1013 |
VGA Drivers | nVidia Detonator 30.82 Reference Drivers |
Jako BIOS pro desku Asus jsem použil první verzi - 1002. Ta sice není zcela stabilní, ale provádět testy s neodladěným 1004, kde by Asus prohrál na celé čáře, by bylo zbytečné.
Pokud jde o paměti, je moje deska s Intel 850 vybavena pouze PC800-45ns, což jsou pomalejší čipy s horším časováním než PC800-40ns. Dnes se sice již ve velkém vyrábějí 32ns moduly (PC1066), dříve tomu tak nebylo a většina modulů byla právě 45ns.
S Asusem jsem použil tři různá nastavení, v grafech označená takto:
DDR333A - 6-2-2-2 / 1T Command, 166 MHz
DDR333B - 7-3-3-2,5 / 1T Command, 166 MHz
DDR266A - 6-2-2-2 / 1T Command, 133 MHz
Časování je označeno jako Active to Precharge, RAS Precharge, RAS to CAS Delay, CAS Latency a Command Lead-off.
Pro všechny testy je PCI latency timer nastaven na 64 cyklů.
Testy
Jak jinak začít než Sandrou. Protože pochybuji o vypovídající hodnotě bufferovaných testů, rozhodl jsem se pro nebufferovaný. V něm se SiS648 v kombinaci s pamětí DDR333A téměř dotáhl na RDRAM PC800-45ns, 333B jsou jen lehce pozadu a DDR266A již zaostávají poměrně znatelně.
Prakticky stejný výsledek přináší i test pamětí v PCMark2002. Tentokrát je ale ztráta DDR333B o něco větší a 266A o něco menší.
Teoretická propustnost je jedna věc, praxe druhá. V 3DMarku SiS648 jasně poráží konkurenta s RDRAMy. Zajímavé je, že DDR266A je v tomto případě rychlejší než 333B.
{mospagebreak title=Testy - pokračování}
Komprese dat pomocí ACE. Výsledek stejný jako u 3DMarku. Paměti s malou latencí (333A a 266A) jasně vedou, RDRAMy končí na posledním místě.
Situace se opět opakuje při kompilaci zdrojového kódu ve Visual C++ 6.
SuperPI byl vždy značně závislý na propustnosti pamětí. RDRAMy vítězí, o první místo se ale musí dělit s DDR333A.
Ve SPECviewperf je situace značně promíchaná. Vedou DDR333A a SiS648 následované pamětmi 333B. RDRAMy se umísťují mezi 333B a 266A. Rozdíly jsou ale zanedbatelné.
Stejně jako ve SPECviewperf jsou při kompresi do DivX 5.02 rozdíly zcela zanedbatelné. Rychlost ovlivňuje především výkon procesoru, nikoliv pamětí.
Jedinou hrou v přehledu je Return to Castle Wolfenstein. SiS648 je zde opravdu překvapením, protože RDRAMy překonává na celé čáře. A to i přesto, že teoretická propustnost DDR266A je pouze 66 procent teoretické propustnosti u PC800 RDRAM.
{mospagebreak title=Závěr}Jako poslední dva testy jsem si připravil něco z trochu jiného soudku, než je běžné.
Nejprve tedy přichází na řadu test rychlosti řadiče disků. To testuji pomocí rychlosti burst speed v programu HWiNFO32 při použití stejného disku. SiS648 se tady jeví opravdu velmi silný a dosahuje výsledku téměř 89MB/s.
Druhým testem je propustnost PCI sběrnice. Ta v obou případech pracuje s latency timerem 64 CLKs a její frekvence činí 33 MHz, datová šířka pak 32 bitů. Teoretická propustnost je tedy 133 MB/s. V praxi jižní můstek ICH2 od Intelu dosahuje 114MB/s, čip SiS963 pak 105 MB/s.
Závěr
Musím přiznat, že mě čipset SiS648 mile překvapil. Jeho výkon je opravdu velmi pěkný a rozhodně si nic nezadá s na první pohled rychlejším konkurentem. V kombinaci s dnes nejrychlejšími pamětmi DDR SDRAM - typem 333A s velmi rychlým časováním - si ve většině testů poradil se starším typem RDRAM. Jistě, na PC1066 by bezpochyby nestačil, jenže tyto paměti také nestojí pár korun. 333A je možné si relativně snadno "vyrobit" z 333B zvýšením napětí na 2,6V.
Velmi překvapil south bridge SiS963. Nejen, že nabízí takové speciality jako FireWire, ale má i velice slušný řadič IDE a propustnost na něj připojené sběrnice PCI je nad 100 MB/s. To na Intel sice stále nemá, ale je to velmi slušný výsledek. Mimo to je tento čip spojen se severním SiS648 rychlostí 1 GB/s, což je v současnosti nejrychlejší spojení, které se v čipsetech používá (Intel takto rychlé spojení využívá např. jen u 64bit PCI čipů v serverovém čipsetu E7500 alias Plumas).
Co mě ale již tak moc nepotěšilo, byl testovaný Asus. Mám podivný pocit, že s touto deskou šlápl tento jinak renomovaný výrobce vedle. Pominu-li ne vždy zcela šťastné rozvržení desky, především pak konektoru napájení, nemohu se nepozastavit nad problémy se stabilitou při frekvenci pamětí 166 MHz. Že deska není vhodná na přetaktování a že ani nepodporuje procesory s Hyper-Threading, to bych snad mohl přejít, není to konec konců žádný high-end, ovšem problémy na standardních frekvencích? No nevím, to se mi opravdu příliš nelíbí. Že to jde vyřešit pomocí nového BIOSu 1004? Ano, ovšem za cenu značného poklesu výkonu, tak razantního, že by deska určitě v testech proti konkurenci neobstála.
Jednoduše řečeno kus hardware tentokrát kazí jinak dobrou pověst a výborný dojem z přibaleného příslušenství, možností ladění a všech ostatních věcí jako Serial-ATA.
Za zapůjčení základní desky Asus P4S8X děkuji firmě ATComputers,
za zapůjčení paměti Nanya DDR333 pak firmě Czech Computer.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
jedine co me prekvapilo je jak se hrozne pohorsil Asus dle meho to byly nejlepsi desky se SiS chipsety a ted to vypada ze tenhle model usili horkou jehlou - aspon aby casem udelaly novou revizi
Rád bych se zeptal kde je FDD kontektor?? Nějak jej na obrázku nemohu nalézt (předpokládám, že není pod posledním PCI slotem).
Jinak velice hezká recenze jen co je pravda.
..........Starmen..........
Konektor FDD je opravdu až za posledním PCI slotem, stejně jako vývod pro jeden COM port (ten je hned vedle).