Hlavní stránka Hardware Základní desky Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI
Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI
autor: Wisman Pavel , publikováno 18.2.2003
Připravili jsme pro vás recenzi další desky s čipsetem nForce 2, dnes od firmy MSI. Deska se od ostatních liší především integrovaným grafickým jádrem, které je založeno na GeForce 4 MX 440. {mospagebreak title=Od teorie k praxi...}

nForce2 - nový čipset firmy nVidia ohlášený již v létě minulého roku. První desky s ním se však začaly objevovat až na sklonku minulého roku. Firma nVidia vytvořila tento čipset především z důvodu rozšíření odbytišť pro své grafické karty. Tento segment trhu, kdy je na desce integrovaná (již poměrně výkonná) grafická karta, která na běžnou kancelářskou práci plně dostačuje, je totiž velice výnosný.


Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI    Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Severní most nForce2 - IGP a SPP


Samotný čipset se skládá jako obvykle ze dvou částí - severního a jižního mostu. Severní most je nazvaný IGP (Integrated Graphics Processor - s integrovanou grafikou) a nebo SPP (System Platform Processor), který grafiku neobsahuje (resp. ji má vypnutou). Integrovanou grafikou je GeForce4 MX, frekvenčně je jádro shodné s verzí MX420. Paměť je sdílena s pamětí systémovou a lze jí na této desce použít až 128 MB. Tuto grafiku lze samozřejmě vypnout a použít AGP port s podporou přenosu 8x pro vlastní kartu.

Největší zajímavostí a předností tohoto čipsetu je jeho řadič paměti. nForce2 obsahuje vlastně řadiče dva - přesněji, jedná se o duální řadič pamětí, v tomto případě marketingem nVidie nazvaný DualDDR (v předchozím čipsetu známé jako TwinBank). nVidia vůbec jako první firma nabídla v tomto čipsetu oficiální podporu pro paměti DDR400. Nabízí se nám tedy buď standardní 64bitový přístup a nebo nově 128bitový přístup.


Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Pokud použijeme jen jednu paměť (nebo dvě, ale vložené do - v tomto případě, stejně barevných slotů), tak k paměti přistupuje pouze jeden řadič. Tedy stejně jako u všech ostatních čipsetů. Použijeme-li však dva kusy a vložíme-li je do správných pozic (na recenzované desce různě barevně odlišených) bude ke každé paměti přistupovat jeden paměťový řadič a dosáhneme tak 128bitové propustnosti. A nemusíme ani instalovat dvě stejně velké paměti (i když toto řešení je nejideálnější). Pokud použijeme třeba jeden 128 MB a jeden 512 MB modul, tak se 128bitově přistupuje do 128 MB modulu a do prvních 128 MB z 512 MB modulu, ke zbylým 384 MB se přistupuje pouze 64bitově.

Takto lze dosáhnout až 6,4 GB/s datového toku při použití právě DDR400 pamětí. Bohužel však tohoto procesor Athlon XP nedokáže využít, poněvadž jeho datový tok je pouze 2,1 GB/s resp. 2,7 GB/s u procesorů s 166 MHz sběrnicí. Toto řešení přináší nárůst výkonu pouze při použití s integrovanou grafickou kartou, která je skutečně schopna využít každý přidaný MB/s propustnosti sběrnice. Nebo je možné část zužitkovat při přetaktování procesoru na 200 MHz FSB.

Jako jižní most slouží MCP (Media & Communication Processor) resp. MCP-T ("T" znamená Turbo). V obou je přítomna síťová karta nVidia s rychlostí 10/100 Mbit, 6 portů USB 2.0, řadič Ultra ATA/133 a zvuková karta AC´97. V Turbo verzi navíc nalezneme ještě APU (Audio Processing Unit) - což je kvalitní zvuková karta podporující enkoódování audia do formátu Dolby Digital, FireWire řadič a druhá síťová karta - tentokráte z dílny 3Com. Severní a jižní můstek jsou spolu vzájemně propojeny 800 MHz sběrnici typu HyperTransport.

nForce2 je postavena proti sadě konkurenční společnosti VIA - KT400. Čipset KT400 v sobě obsahuje obdobné vlastnosti: od podpory 333 MHz sběrnice procesoru, přes AGP 8x, po rychlejší propojení severního a jižního mostu. V jižním mostu je již plně integrována podpora pro USB 2.0. Tento čipset nabízí také neoficiální podporu pro paměti DDR400, kterou většina výrobců desek implementuje u prvního, případně druhého paměťového slotu.

Oním třetím vzadu je SiS, který po delší odmlce přišel na trh s konkurence schopným čipsetem SiS 746FX. Ten přináší 333 MHz FSB, podporu pro paměti DDR400, stejně jako AGP 8x a USB 2.0. Novinkou je, že se již nejedná o jednočipové řešení, ale opět 2 čipy (jižní můstek je SiS 963L). Můstky jsou propojeny sběrnicí MuTIOL o propustnosti 1 GB/s.

Porovnání s konkurencí

nVidia nForce2 VIA KT400 SIS 746
Datum uvedení červenec 02 srpen 02 leden 03
Označení severního mostu nVidia nForce2 IGP/SPP VIA VT8377 SiS 746FX
Podporované FSB 100/133/166 MHz 100/133/166 MHz 100/133/166 MHz
Podporované paměti 100/ 133/ 166/ 200 MHz 100/ 133/ 166 (/200) MHz 100/ 133/ 166/ 200 MHz
Maximum paměti 3 GB 4 GB 3 GB
Podporované AGP 1x/ 2x/ 4x/ 8x 1x/ 2x/ 4x/ 8x 1x/ 2x/ 4x/ 8x
{mospagebreak title=Co nám MSI připravila...}

Pojďme se podívat na přehled vlastností a funkcí, kterými deska od MSI oplývá.

MSI K7N2G-L (MS-6570)
Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Platforma: Socket A
Kompatibilita: AMD Athlon/ Athlon XP/ Duron
Externí frekvence CPU: 100, 133 a 166 MHz

Northbridge:
nForce 2 IGP
Southbridge: nForce 2 MCP

Paměti:  dva řadiče DDR SDRAM PC200, 266, 333 a 400
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP Pro 3.0 (režim AGP 8x), pouze 1,5V a 0,8V !
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny v režimu Busmaster
ISA / ACR sloty: 0 / 1
USB: celkem 6x USB 2.0; 2 header, 4 na zadním panelu
Kanály ATA:
2x UltraATA 133
Integrovaný zvuk: ano, 5.1 - Realtek ALC650
Integrovaná grafika: ano, nVidia GeForce4 MX

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB, rozsáhlé nastavení pamětí, fixace frekvence AGP a PCI

Speciality:: TV výstup, PC Alert 4 - HW monitorování napětí a teplot, Live Update 2 - přímé stahování nových biosů a ovladačů, i-Speeder - měření přenosů na síti

Výrobce: MSI
Hlavní dodavatelé v ČR: LEVI, Penta

Při pohledu na tabulku výše je zřejmé, že "plné" výbavy jež využívá všech možností nForce2 (a ještě něco navíc) se vám dostane až s koupí verze K7N2G-ILSR, která již nabízí i integrované šesti kanálové audio 5.1 s podporou formátu Dolby Digital, druhou síťovou kartu tentokrát od firmy 3Com, Serial ATA s RAID řadičem a dva výstupy na Fireware.

Poznámka: protože se Serial ATA těší podpoře mnoha výrobců HDD a disky s tímto rozhraním by se již velmi brzy měly objevit na trhu, mohl být tento řadič disků přítomen i v této "lacinější" verzi desky. Přeci jen ne každý si kupuje novou desku s tím, že ji do roka vymění a takto by mohla déle sloužit a být konkurence schopnější i v budoucnu.

Co najdeme uvnitř

V graficky pěkně vyvedené krabici nalezneme:

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI


Ke standardní výbavě dnešní doby patří instalační cd, na kterém jsou ovladače, utility a další zajímavý (a někdy i užitečný) software. Potom jsou to kabely (jeden 80žilový pro připojení HDD a jeden 40žilový pro FDD), záslepka pro výstupy na case, jeden TV-out výstup, dále jak je u MSI zvykem jeden výstup s LED diodami ukazující stav desky a manuál - ten bohužel jen v anglickém jazyce (co dělá ČOI...?).

Poznámka: jako perličku bych přidal, že přikládaný software k desce, konkrétně MSI InfoView XP, který by měl sdělit informace o desce a hardwaru počítače vůbec desku nezná.

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Přiložený program InfoView XP
{mospagebreak title=Rozvržení a zajímavosti}
Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

MSI K7N2G-L

Deska je rozvržena vcelku dobře. Drobnou výhradu bych měl jen k umístění konektorů napájení, které jsou až u výstupních konektorů, což bohužel není zcela nejideálnější, protože se napájecí kabely vinou přesně nad větráčkem procesoru.

Další výhrada by směřovala k umístění patice procesoru. Ta je totiž oproti některým jiným deskám svisle a ne horizontálně, a tak si výměna větráčku na CPU vynutí i demontáž zdroje. Navíc vzduch z větráčku procesoru nefouká na pasivní chladič čipsetu, který je po chvíli provozu horký tak, že na něm prst neudržíte delší dobu, ale v horizontálním směru na paměti a konektor napájení.

Žádný problém nebyl s nasazováním chladiče i přesto, že by se z obrázku mohly zdát některé odpory dost blízko socketu. Osobně jsem používal chladič Titan D5TB (má 80 mm větrák) a jeho nasazení nic nebránilo.

Zajímavostí jsou dva poměrně velké chladiče na dvou MOSFETech vedle čipsetu, které nebývají u jiných výrobců přítomny. Dost ztuha jde nasazování a oddělávání kabelů k HDD a FDD.

Kladně bych hodnotil i fakt, že páčka na socketu není umělohmotná, ale kovová a tudíž se nemusíte obávat jejího ulomení v případě, že by šlo vložení procesoru ztuha.

Sloty a konektory

Již z obrázku je viditelný AGP slot, který je ve verzi 3.0 a tudíž podporuje AGP 8x přenos. Díky tomu již není možné desku osadit starší grafickou kartou jejíž napájecí napětí je 3,3V, ale pouze tou, která má 1,5V resp. nově 0,8V. Podporované přenosy na AGP jsou 1x, 2x, 4x a 8x. Pod AGP je pět standardních PCI slotů.

Pokud jste si všimli nezvyklého modrého slotu dole na desce, tak to se jedná o ACR (Advanced Communication Riser) slot. Tento slot se dá využít například pro "softwarovou" síťovou kartu, modem, zvukovou kartu. Většina výrobců od umísťování těchto konektorů na deskách už ustupuje. Jednak proto, že tato zařízení bývají již integrována přímo na desce (ať již přímo v čipsetu nebo v podobě dalšího čipu) a za druhé proto, že výsledný cenový rozdíl mezi například "soft" modemem a jeho "plnou" verzí byl velice malý a tak se tato zařízení na trhu moc neujala.

Na již zmíněném přídavném konektoru nazvaném D-Bracket 2 jsou přítomny jak čtyři LED diody - 16 kombinací indikujících stav desky, tak i jeden přídavný USB 2.0 port.

Konektory pro napájení větráčků jsou na desce jen dva, což v době, kdy je potřeba chladit téměř vše, taky nemusí každému dostačovat.

Audio je řešeno formou standardního AC´97 kodeku, vlastní čip je Realtek ALC650, který podporuje 6kanálový zvuk.

Pro připojení výstupních zařízení se nám nabízí konektory:

 • PS2 pro klávesnici a myš
 • 4x USB 2.0 + jeden další dostupný na konektoru do záslepky 1x COM
 • 1x VGA
 • 1x LPT s podporou SPP/ECP/EPP
 • 1x RJ45 pro síťovou kartu 10/100 Mbit
 • vstupní/výstupní konektory pro zvuk - Line In / Mic / Line Out

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Výstupní konektory
{mospagebreak title=BIOS}

Desky MSI jsou obecně považovány za jakousi střední třídu u které nalezneme nejlepší poměr mezi vlastnostmi, nastaveními, výkonem a cenou. Co se BIOSu týče, tak MSI ve většině svých desek používala a používá BIOS firmy AMI. V tomto případě zde však nalezneme Phoenix-Award BIOS v 6.00PG - a možnosti nastavení jsou skutečně bohaté.

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Možnosti v BIOSu

Co všechno lze měnit:

násobič procesoru: 7,0x - 13,0x

frekvence FSB: 100 až 200 MHz po 1 MHz

frekvence pamětí: 14 možností
(auto, by SPD a nebo od 2:1 až po 1:2 v poměru FSB:DRAM)

nastavení napětí CPU: 1,550 až 1,800 po 0,025V

nastavení napětí AGP: 1,5V, 1,6V a 1,7V

nastavení napětí RAM: 2,5V, 2,6V a 2,7V

velikost paměti int. grafiky: 8 až 128 MB

Zajímavostí je hodnota napájení procesoru. Pokud nastavíte hodnotu na AUTO, tak deska od MSI dodává procesoru menší napětí než je standard. Místo 1,65V, které má procesor mít je to pouze 1,616V. Není však žádný problém v případě potřeby zvýšit napětí v BIOSu. Nastává tady tedy přesně opačný jev oproti deskám Asus, které zase naopak dodávají napětí o 0,03V až 0,04V větší, u nich se ale bohužel ve většině případů nižší napětí nastavit nedá.

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Zobrazení napětí procesoru

Co se týká naměřených teplot, tak teplota ukazovaná BIOSem se bohužel neshodovala s tou, kterou ukazoval dodávaný monitorovací program PCAlert 4. Při bližším zkoumání bych, ale řekl, že BIOSu ukazoval teplotu z čidla v socketu a program nejspíš z diody v procesoru, neboť se od sebe lišily cca 15°C - je to sice zvláštní, ale ne nemožné.

Přetaktování

Možnosti nastavení jsou skutečně rozsáhlé až mě to u MSI překvapilo. Maximální frekvence FSB 200 MHz se sice může jevit jako nedostatečná, ale ve většině případů použití desky je dostatečná. Sběrnice AGP jde zafixovat na své frekvenci, tudíž je možné přetaktovávat pouze FSB.

Bohužel tato deska neumí odemknout uzamčený AthlonXP (Thoroughbread), což buhužel jiné desky založené na této čipové sadě nebo na VIA KT400 umí. Takže nebylo možné vyzkoušet přetaktování na vyšších FSB a musel jsem se spokojit pouze s tím, kam může jít sám procesor s kombinaci s deskou a nemohl tak vyzkoušet stabilitu při vyšších frekvencích. Doufejme, že si s tím výrobce poradí a v další verzi BIOSu už bude vše správně fungovat.

Poznámka: není bez zajímavosti, že problémy s odemykáním procesorů mají i ostatní výrobci. Například deska Asus A7V8X (zde uvedená pro porovnání výsledků) si s originálním BIOSem 010 neuměla poradit s hodnotami mimo sadu - tj. v tomto případě nižšími než 12,5x a umožňovala měnit násobič jen do velikosti 13x včetně. Stejně se chová i beta BIOS verze 011-05. Ovšem s beta BIOSem 011-02 jde odemykat procesor libovolně.

Další problém nastal při použití frekvence 200 MHz u pamětí. Přesto, že byly použity paměti OCZ 3500 EL CL2 zvládající až frekvenci 216 MHz při časování CL2, které s jinými deskami bez problémů pracují, tak zde se ani při časování CL2,5 nechtěly rozběhnout. Nepomohla ani zvýšená voltáž. Ovšem při frekvencích kolem 190 MHz už bez problémů pracovaly i s CL2 a standardní voltáží. I v tomto případě doufám, že se jedná pouze o nějakou interní chybu, kterou výrobce v dalším BIOSu opraví nebo o vadu konkrétního kusu.

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI    Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Možnosti nastavení frekvencí pamětí

K vlastnímu přetaktování: jak jsem se již zmínil, procesor nešel odemknout, proto jsem mohl vyzkoušet přetaktování pouze pomocí zvyšování FSB. Bez zvýšení napětí šel procesor přetaktovat na 145 MHz což dělá frekvenci CPU 2175 MHz, tedy něco jako XP2700+, který ovšem používá 166 MHz sběrnici. V tomto ohledu byla deska A7V8X od Asusu lepší, procesor se dostal na frekvenci 2220 MHz (FSB 148 MHz). Při zvyšování voltáže (1,8V) se procesor dostal na obou deskách přibližně stejně vysoko - 2280 MHz (152 MHz) na nForce2 respektive 2295 MHz (153 MHz) na KT400. Tyto frekvence - při zvýšené voltáži však již nebyly podrobeny dlouhodobému testu, takže nejsem schopen říci, jak vysoce stabilní chod by na nich byl možný.

Obecně je ale mnohem lepší přetaktovávat procesor pomocí snížení násobiče a následném zvýšení FSB. Tato metoda je efektivnější i z toho důvodu, že se zvyšuje propustnost procesoru a tak je již vysoká propustnost paměťového subsystému využívána a nečeká se na procesor.

{mospagebreak title=Testovací konfigurace}

Základní deska byla otestována s následujícím hardwarem:

CPU AMD Athlon XP 2400+ (FSB 133 MHz)
Základní desky MSI K7N2G-L (nForce2)
Asus A7V8X (KT400)
RAM 2x 256 MB OCZ PC3200 CL2
1x 512 MB OCZ PC3500 EL CL2
VGA karta Hercules 3DProphet 8500LE FDX, 64 MB
integrovaná GeForce4 MX
harddisk IBM Deskstar 75GXP
OS Windows XP Professional, DirectX 8.1
ovladače
zákl. desky
VIA Hyperion 4.45
nVidia nForce
Driver Package 2.0

Paměti byly použity následovně: na desce s nForce2 byly v případě využití dvoukanálového přístupu použity 2 ks pamětí 256 MB a v případě jednokanálového přístupu pak jedna 512 MB. Na desce Asus byl použit pouze 512 MB modul - za prvé nebyl důvod používat dva menší, protože KT400 žádný dvoukanálový přístup nemá a za druhé deska má podporu DDR400 pouze v prvním paměťovém slotu. Ve všech případech (pokud nebude uvedeno jinak) bylo použito časování 2-3-3-6.


SiSoft Sandra 2003 Professional, verze 1.9.26

Memory Test - Int [MB/s]Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI
 • výhra nForce2 při použití dvoukanálového přístupu
 • o něco lepší práce nForce2 v synchronním režimu oproti KT400 (avšak pouhá 2%)
 • ale naopak nižší rychlost v asynchronním režimu DDR333 (o 4%)


PCMark 2002, Memory score

1024 x 768, 32 bit., default [body]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • větší rozdíly - opět (díky optimalizacím) vyniká synchronní mód nForce2
 • rozdíl mezi nForce2 a KT400 je ve prospěch první, a to o 8 až 12%
{mospagebreak title=Testy s int. gragfikou}

3DMark2001 SE

1024 x 768, 32 bit., default [body]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

Výkonnostní rozdíly opět žádné, a dokonce je i jedno jakou má použitá paměť rychlost. Rozdíl mezi prvním a posledním (vyjma int. grafiky) jsou do 1%. Zajímavostí je integrovaná grafika, která proti Radeonu 8500LE nabízí o něco méně než poloviční výkon.

SPECviewperf V7.0

Dx07 [fps]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • jasná výhra nForce2 při použití dvoukanálového přístupu (o 9% oproti KT400)
 • KT400 vede při použití jednokanálového přístupu
 • integrovaná grafika zaostává o 31%

Light05 [fps]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • nForce2 opět vítězí, ale již ne tak výrazně, rozdíl již není ani 1%
 • integrovaná grafika vcelku srovnala krok s Radeonem

Quake3

1024 x 768, 32 bit. [fps]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • další vítězství nForce2, synchronní mód je rychlejší než asynchronní
 • rozdíl mezi nForce2 a KT400 je ve prospěch první, a to o 8 až 9%
 • integrovaná grafika zaostává cca o polovinu, ale stále na výborných 98 fps

Return to Castle Wolfenstein

1024 x 768, 32 bit. [fps]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • KT400 opět poražena, nForce2 je až o 13% (v dual DDR) rychlejší
 • poměrně zajímavé je, že je nForce2 s DDR333 pomalejší
 • integrovaná grafika si ponechává stále plně hratelných 54 fps

UT 2003, botmatch

1024 x 768, 32 bit. [fps]

Základní deska K7N2G: nForce2 á la MSI

 • i zde nForce2 vyhrála, ovšem rozdíly už jsou do 5%
 • výrazněji se uplatňuje dvoukanálový přístup do pamětí
 • integrovaná grafika už ve výsledku klesla pod mez plynulé hratelnosti

Závěr

No, již z dříve provedených testů bylo celkem jasné, že nForce2 od nVidie je v současné době králem na pomyslném výkonnostním trůnu čipsetů. Jedná se o stabilní, výkonné a technologicky nejvyspělejší řešení, které se dá nyní najít pro platformu AMD. nVidia teď již jen postupně vyladí svoje ovladače díky čemuž budou desky s tímto čipsetem ještě výkonnější a bude se jen čekat na přemožitele. Ten by mohl přijít v podobě ohlášené VIA KT400A - ovšem to se teprve uvidí. Zmínil bych také integrovanou grafickou kartu, která je sice technologicky starší a nenabídne žádný obrovský 3D výkon, ale je to již víc než pouhý 2D adaptér a i většina současných her se na ní dá dobře hrát.

Co se samotné desky MSI týče, jedná se o kvalitní a celkem dobře udělanou desku s mnoha možnostmi nastavení. Osobně si nemyslím, že by měla patřit k overclockerským perlám, ale i těmto "uživatelům" jistě dobře poslouží. Bohužel tuto stránku použití trošku kazí jisté nedostatky - jak v podobě nemožnosti odemknout procesor, tak problémy s nastavením pamětí na 200 MHz. Dá se ale předpokládat, že MSI si s tímhle poradí v některé z dalších verzí BIOSu. Sám bych desku zařadil do vyššího průměru a doporučil ji ke koupi každému, kdo bez výraznějšího zasahování do nastavení očekává vysoký výkon a stabilní pracovní prostředí.

Cena: 

 • K7N2-L, bez vybavení a integrované grafiky, 3 250 Kč bez DPH
 • K7N2G-L, bez vybavení s integrovanou grafikou, 3 940 Kč bez DPH
 • K7N2G-ILSR, s plnou výbavou a integrovanou grafikou, 4 860 Kč bez DPH

Zapůjčila firma: LEVI

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
18.2.2003 02:28:59   0.0.0.xxx 66
Docela good, byl bych rad kdyby ste udelali clanek kde otestujete vic chipsetu a popisete rozdili - docela sem stratil prehled...

P.S. opravte si - okolo patice nejsou odpory ale kondenzatory, a chladice nejsou na odporech (velice pravdepodobne) ale na nejakych vykonvych tranzistorech (nebo necem podobnem).
A dal se mi zda docela matouci ze uvadite jak dlouho trvala komprimace pomoci winace v pri 32bit 1024/768
18.2.2003 06:51:36   0.0.0.xxx 66
Mám EP-8RDA+ s nForce2. Mám tam úplně stejnej bios. Vlastně jsem v kombinaci s nForce2 ještě jinej neviděl. .... ale k věci. Buď je můj počítač The One, nebo jste týhle desce můc ubrali. Možnosti nastavení biosu jsou ve skutečnosti mnohem větší. Ať už FSB "250", napětí procesoru a RAM po menší krocích atd. ... je toho moc. Neznám cenu týhle desky, ale nabývám dojmu že ten EP je zatím v kombinaci s nForce2 nejlepší. Je fakt, že mu nevychytaly všechny mouchy, ale je lepší....stál mě 4300 vč. DPH
18.2.2003 07:02:10   0.0.0.xxx 57
...jeskove oci a co takto osadit tam superlacny TBred XP1700+ , ktory ma "standardnu" sadu nasobicov, takze vysoke FSB okolo 200 by sa dalo vpohode vyskusat !?!?!?!?!?

ale fakt, ze ak to nevie prehadzovat "standardnu" a "premapovanu" sadu nasobicov tak pre majitelov XP1700+ je to nepodstatny detail... a majitelia XP2400+ to vyriesia spojenim pinov priamo na doske... ALE kto by uz zbytocne vyhadzoval peniaze za XP2400+ , ked si moze kupit XP1700+ a pretaktovat ho aj na XP2600+ , ze ;-)
18.2.2003 07:28:16   0.0.0.xxx 57
Nechapu, proc komplikuje NVIDIA situaci, ale pokud nainstalujete do Win XP ovladace pro integrovanou zvukovku z baliku ovladacu NFORCE, funguje pouze jako dvoukanalova (model K7N2-L a K7N2G-L). Presmerovani LineIn a Mic na zadni par repro a subwoofer+stred.repro vubec nefunguje, musi se nainstalovat ovladace primo od Realteku. Jinak 5.1 neuslysite.
18.2.2003 08:59:06   0.0.0.xxx 66
Ty pasivy bych typl na napětovou stabilizaci.....
deska mi fungovala na FSB 166 s 1800xp což bylo něco pod 2000 MHz vyzkoušeno jen na chvilku a bios dělal chyby (pod os nezkoušeno neměl jsem disk...)
18.2.2003 09:03:34   0.0.0.xxx 58
V grafu v PC Mark 2002 Mem score je pravděpodobně chyba. Nemělo být na prvním řádku nForce2 dualDDR333 pak nForce DDR333 pak nForce dualDDR266 a nForceDDR266? Divil bych se, že by to bylo naopak. Jinak taková malá připomínka po nastavení úprav Northbridge(podle článku na vašem webu) na KT400 dosahuji v PC Marku skóre 3882. A to je značný rozdíl proti vámi zmiňovaným 3612. Mám Kingston DDR333 CL2,5.
18.2.2003 09:13:30   0.0.0.xxx 67
kdy je na desce integrovaná (již poměrně výkonná) grafická karta, která na běžnou kancelářskou práci plně dostačuje

to je zase jeden blbec kterej má asi Word3D a zajímá ho kolik á v excelu fps.
18.2.2003 09:19:50   0.0.0.xxx 67
asi tak nejak
PS: v clanku se zminuje o "odemknuti CPU" ...tim myslel premapovani sady nasobicu ? Ja myslel, ze vsechny Tbready jsou odemknute a je potreba jen menit sadu.
18.2.2003 10:08:33   0.0.0.xxx 57
Zase jsem se nedozvedel jaky nasobice lze manualne nastavit na MSI K7N2G-ILSR. Ma totiz jinej bios nez -Lkovy verze...alespon na strankach vyrobce je to uvedeno. Manualy zarite mlci.
Tech 7-13x je zoufale malo (pokud clovek pocita s deskou tak na dva - tri roky).
Jinak koukam, ze MSI s nforcama nejaky problemy (zrovna jsem reklamoval MSI K7N420pro-nesli nastavit pameti na 100/266/66 FSB/MEM/AGP-furt bezeli na 200)...a u techto MSI&nForce2 to koukam neni taky zadna slava (asi si koupim toho abita)
18.2.2003 10:34:03   0.0.0.xxx 57
nemal som sice moznost vyskusat 128bit pristup do pamate, ale imho ma zmmysel ho mat, kvoli MOVE performance v pamati. Ten totiz ani zdaleka nedosahuje 2.1GB/s a je to to najpodstatnejsie pri hrach a aplikaciach ktore masivne nieco spracovavaju ( databaza, zvukove programy, atd).
18.2.2003 11:17:04   0.0.0.xxx 66
jaký jsou možnosti a výsledky přetaktování násobiče, FSB a pamětí při použití integrovaný grafiky? zatím nechci vrážet prachy do grafárny, myslím, že ještě minimálně rok na občasné hraní bude integrovaná grafika stačit, ale rád bych z ní, potažmo celýho systému (moje představa je xp1700+@166x11, ddr333 cl2) chtěl za ty prachy vymáčk trochu víc, než co povolí defaultní nastavení ;o)
18.2.2003 11:27:15   0.0.0.xxx 66
Taky by mne zajímalo, co myslel autor tím odemknutím Thoroughbreadu. Umí odemykaní výše zmiňovaný Epox 8RDA+ ?
Děkuji za odpovědi.
18.2.2003 12:51:49   0.0.0.xxx 57
No nevim, jak to autor myslel, každopádně by měl vědět, že při přetaktování ztrácí nejen záruku, ale také stabilitu. Rozhodnutí je hlavně o prioritách. Chci -li mít jistotu, že se PC "nezhroutí" po 5 hodinové práci např. při konverování filmu, v CADu nebo 3DStudiu, pak sáhnu po procesoru s vyšší garantovanou frekvencí(a nemusí to být jen AMD). Hraju -li hry a občasné zatuhnutí mi moc nevadí, pak sáhnu po XP1700+. Já preferuji stabilitu a proto jsem si vybral boxovaného Athlona XP 2400+ se zárukou na 3 roky.
18.2.2003 13:24:04   0.0.0.xxx 58
No, nevim jak vy, ale ja doma nemam vsechny dostupne procesory na trhu, takze jsem proste testoval s tim co bylo...

K odemykani - puvodne jsem tim myslel jakykoliv pohyb nasobice - a to deska neumi, ale rekl bych ze se skutecne jedna o problem (tohoto) biosu.

K Tbreadum obecne, pokud je mi znamo, tak odemcene jsou pouze 1700+, 1800+ , ... ale ty od XP2200 jsou uzamcene - uplne. A je mozne menit nasobitel pomoci desky (nebo ho odemcit...). Napr. deska Asus zminovana v testu umi bez problemu menit nasobitel naprosto libovolne.
18.2.2003 13:47:09   0.0.0.xxx 66
ten dual nechapu kdyz mam v sandre2003 2105MB/s na epoxu8k3a+ (kt333) s ocz ddr 256MB CL2. Athlon XP je 2000+ a neni nijak takteni..FSB133
18.2.2003 16:35:07   0.0.0.xxx 57
no ja je doma taky nemam, ale kdyz si uz pujcuji desku na test, tak by se snad mohl pujcit i CPU.
Jde proste o dve varianty - odemceni nasobice a premapovani sady nasobicu.
18.2.2003 16:38:59   0.0.0.xxx 66
No ja nevim, ale XP1700+ B0 jde v pohode na XP2200+, v lepsim pripade na 2400+ a ti uplne nejlepsi na 2600-2700+. Osobne mam tu prvni moznost (deska vic neda) a stabilita je overena peti dny nonstop prace (UD agent, prevod DVD, Cad) bez zvyseni napeti.
18.2.2003 16:43:45   0.0.0.xxx 67
Dival jsem se na to, a neni tam chyba. Skutecne bylo nejrychlejsi pouzit dual DDR266 - pametovy radic na nForce2 je totiz optimalizovany na synchronni takt s fsb, proto pouziti 133 fsb + 133 mem dosahuje v souctu lepsiho vysledku nez asynchronni tak 133 + 166. Samozrejme je to ovlivneno skladbou testu PCM2002, protoze pri vetsich prenosech dat (napr testy SpecVP7) uz je tomu naopak.
18.2.2003 17:41:56   0.0.0.xxx 57
Pokud někdo taktuje bez rozmyslu a bez pořádného testování,tak možná.Osobně jsem jel od léta do Vánoc v UD 12 hodin denně na Duronu 750@980 a bez jedinýho záseku.Teď jedu na Palominu 1800+@1950+ a po odladění jedu teď týden bez vypnutí a naprostá stabilita.....
18.2.2003 19:43:04   0.0.0.xxx 57

ehm.. myslim, ze ten kabel k FDD nie je 40 zilovy. Alebo uz ma kazdy doma LS120? (-:


18.2.2003 20:03:17   0.0.0.xxx 66
Pokud by tedy byly použity paměti DDR333 a procesor Barton 3000+, došlo by k výraznému skoku co se výkonu pamětí a sběrnice týče? Ptám se, protože dual DDR266 docela válcuje DDR333. Nebo nForce2 podporuje pouze duální režim u DDR266? Dále jsem si nevšiml, jestli dual DDR lze zapnout s přetaktovanou FSB na 200Mhz a využít dualDDR400? To by byl asi pěkný nářez. Díky za odpověď xXx
18.2.2003 20:19:38   0.0.0.xxx 66
Jak jsem napsal, nForce2 ma radic optimalizovany na synchronni tak s fsb, takze jsou doporuceny kombinace 133+133, 166+166 (ci cokoliv jineho, ale proste shodne frekvence). Jinak nemusite pouzit procesor Barton, ale TBredy od frekvence 2600+ a nebo pretaktovat jiny AthlonXP - ono 200mhz fsb jinak stejne nedosahnete.

DualDDR rezim se pouzije automaticky po vlozeni 2 pameti do spravnych pozic, pak pri pretaktovani fsb se da pouzit synchronne s DDR400 - a narez to je ;-)
18.2.2003 21:30:46   0.0.0.xxx 67
No vidíš a já mám ~2600 MB/s (A7N8X DeLuxe,AthlonXP 11,5 x 166,
2x 256 MB Samsung 3-2-2-2)
18.2.2003 22:58:52   0.0.0.xxx 57
Ja mam na Epox8RDA+ a pri 206 FSB synchro 3100 MB/s a co ma byt ? Pre tuto dosku nie je problem, a to bezim na CAS3-7-3-3, lebo moja PQI 333 DDR lepsie casovanie nestiha ... Ale aj tak je to dobre )
19.2.2003 08:49:48   0.0.0.xxx 66
Mohl by mě nekdo napsat jestli už je novej bios a jaky sou v něm změny?
Potom bych chtěl vědět jestli neexistuje nějaká verze EPoXu EP-8RDA+ s SerialATA.
Díky.
19.2.2003 12:43:24   0.0.0.xxx 67
Umi bootovat z usb flash disku?
19.2.2003 13:39:31   0.0.0.xxx 57
http://www.msi.com.tw/program/support/bios/bos/spt_bos_detail.php?UID=393&NAME=MS-6570

na teto adrese je jak novy bios tak popis zmen
19.2.2003 13:46:04   0.0.0.xxx 57
Bohuzel, ale ja jsem to nezkousel, takze nevim. Podle manualu umi deska bootovat z USB - floppy, Zip, HDD a CDROM, takze si myslim, ze pokud byste mel USB Flash disk s podporou bootovani, tak by to melo jit - ale je to skutecne jen muj odhad.
22.2.2003 18:08:34   0.0.0.xxx 66
1)použít na testy R8500LE kterej má stejnej výkon na XP1900+ s SDRAM jako na P4 2,8GHz + DDR333 to je teda něco...

2)Když chci otestovat dualní čipset tak testuju s FSB 166 myslim že neni tak těžký udělat z XP2400+ na 133 to samý na 166 mě osobně to trvá asi 30min ;)

3) Co ukázat jakej to má vliv (DualRAM) při vyšší FSB třeba 180-190? NF2 má dělič až 6 tak kde je problém
26.2.2003 10:19:16   0.0.0.xxx 66
Co tam máš pls za grafiku?? Mám tu dva kompletní PC, jeden EP-8RDA+ a jeden EP-8RDA. V obouch Hercules 3D PROPHET FDX 8500LE Retail 64MB, 512 MB RAM (v jednom samsungy, v druhým Apacery dvoukanálově - zkoušeno i jednokanálově) a u obou PC stejná chyba. Těsně před druhým testem 3DM2001 a před prvním 3DM2003 se přes monitor svisle objeví barevné pruhy a je to na tvrdej reset. Semtam i ve hrách. Biosy pro desky zkoušeny 3 (poslední 29.1.2003), drivery Catalyst 2.5, 3.0, 3.1, nForce2 drivery nějaká jedničková řada a pak 2.03. Directy jak 8.1, tak 9.0. Dělá to pořád!!! Jediný, co jsem zatím nezkoušel je jiný bios GK jiná AGP grafika.

Mohl by jsi mi pls. poslat, co vše za drivery a ovladače (ro nForce) instaluješ???

Kamošovi se povedlo na chvilku vyřešit problém, když neinstalil nVidiácký IDE driver, USDM (nebo jak se přesně jmenuje měřič napětí a teplot) a nainstalil Warcraft 3. Pak to chvilku běhalo, než něco nainstalil a šlo to zase k zemi.

..........Starmen..........
26.2.2003 10:24:35   0.0.0.xxx 57
Mám EP-8RDA+, AXP1700+@2600+ (možná pude i výš) a celej den v pohodě jel PRIME95. Mám to asi 14dní a zatím žádný zásek.

Jedinej problém mám s 3D akcelerací, ale to s tím nesouvisí (dělá to i na standartním kmitočtu).

P.S. Myslíte si, že tem Váš 2400+ je nějak odlišný od 1700+?? Víte jak vlastně procesor dostane to označení?? :-)))

..........Starmen..........
27.2.2003 09:26:17   0.0.0.xxx 67
Neměl by prosím někdo pro mě radu? Včera jsem nainstaloval tuto desku (K7N2G-ILSR), ale asi to po 2 vteřinách tuhne, mám tam paměti OCZ 2x256 MB PC3200 CL2 Performance a mám podezření, že to je právě jimi. Neměl někdo podobný problém ??? Díky Uda :-)
6.3.2003 10:06:12   0.0.0.xxx 66
V manualu k teto desce jsem se docetl, ze Supports DDR266/333 with internal graphic core, DDr266/333/400 with external add-on card. Chtel jsem si zatim koupit pouze desku a pameti DDR400 a casem prikoupit grafiku a nejakyho Bartona. Bude mi chodit int.gr. a DDR400? Dik za odpoved.
8.3.2003 17:35:56   0.0.0.xxx 76
Chodit budou, ale možná jen jako DDR333
17.3.2003 16:05:12   0.0.0.xxx 67
U cloveka ktery pripojuje FDD 40-zilovym kabelem by to neprekvapilo.
27.3.2003 13:42:07   0.0.0.xxx 66
Na desce neni chipset MCP-T ale pouze MCP2, coz neni to same, MCP2 samozrejme nepodporuje Dolby Digital, priste bych doporucil autorovi, az bude neco testovat (opisovat buhvi odkud), tak at si nejdrive precte alespon originalni specifikaci:

http://www.msicomputer.com/product/detail_spec/product_detail.asp?model=K7N2G-L
14.5.2003 21:25:59   0.0.0.xxx 57
Bohužel musim konstatovat, že se autor mýlí, že deska neumí odemknout zamknutý Thoroughbread lze normalně měnit násobič. Tuto desku mám a zároveň i tenoto zamknutý procesor (otestováno na jinývh deskách) a v pohodě lze mění a z 1700+ XP(1423MHz) jsem se dostal na 2400+ XP(200MHz - 166,6 x 12)
22.11.2004 20:49:49   0.0.0.xxx 58
chci si nataktovat procak,ale jak dam fsb jen trochu vic tak mrzne,ikdyz pridam V,a jak zmenim nasobic tak se to nerozjede vubec!!!!!co mam delat???POOOOOOMOOOOOCCCC
16.1.2005 20:51:48   0.0.0.xxx 66
Zdravim.Po nainstalování driveru k integrované zvukovce(ALC650) na desce MSIk7n2 Delta-L me bednicky odmitaji jit do 5.1 zvuku.Proste hraji jen stereo. Zkousel jsem drivery s ALC69 a najednou 5.1 zvuk funguje. Neni to ale uplne ono.Zvuk je nevyrazny a zastreny(hlavne vysky).Nevite cim to muze byt?A kde muzu stahnout jine vhodnejsi drivery?Jeste dodavam ze mam XP a bednicky GENIUS SW-HF 5.1 Life Sound.Diky za odpoved!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.