Hlavní stránka Hardware Základní desky Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl
Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl
autor: Michal Šimonek , publikováno 20.2.2013
Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Ne každý je fanda velkých e-ATX a ATX fošen pro svůj počítač. Poslední roky, i vzhledem k úspornějším platformám, roste popularita micro-ATX formátu. Tedy kompromisem mezi standardním ATX a skutečně malinkatým ITX rozměrem. V následujících dvou článcích se podíváme na vyšší střední třidu micro-ATX od Asusu, ASRocku, MSI a Gigabytu.


O procesorech Ivy Bridge bylo napsáno vše podstatné napříč internetem a také nechyběla velká dávka recenzí základních desek čipsetu Intel Z77 od levnějších až po ty nejvymazlenější highendy. Test micro-ATX tu však doposud nebyl a mnozí jej myslím rádi uvítají, i jiným platformám menšího formátu se budeme věnovat v dalších měsících. Otestujeme velmi levné AM3+ s procesory FX Vishera 4300 a také ve světě vcelku populární FM2 v micro-ATX verzi. Uvidíte, že menší a o něco chudší deska nemusí být o moc horší pro domácí overclocking, než výrazně větší a dražší ATX. Dnes ale začínáme nejpopulárnější nadšeneckou sadou založenou na Intelu. Čím mohou základní desky ještě zaujmout?

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Na testování nakonec dorazily celkem čtyři krásné desky micro-ATX řadící se v tomto segmentu skoro k tomu nejlepšímu. ASRock Z77 Extreme4-M, Asus P8Z77-M PRO, Gigabyte Z77MX-D3H a MSI Z77MA-G45 v cenovém rozsahu 2200 Kč (MSI) až 2650 Kč (ASRock).

Intel Z77 čipset

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Představíme si již opravdu velmi stručně pár větami samotný čipset. S využitím procesorů Intel Ivy Bridge čipset nabízí 32 PCIe linek standardu 3.0, které nyní nabízejí více možností rozložení (i pro rozhraní Thunderbolt). Kromě toho si všimneme podpory pamětí 1600 MHz, nově možnosti připojení tří monitorů, podstatné jsou také 4× USB 3.0 nativně vyvedené z PCH a nebo Intel Rapid Storage technology. Zmizelo z celé řady nových čipsetů také nativní rozhraní PCI (zůstává pouze v korporátní sféře čipsetů).

Novinkovému čipsetu náleží také nové technologie. Nejvíce se v posledním roce a měsících mluvilo o Lucid a jejich MVP. Kromě standardních i-mode a d-mode, jak jsme je znali u čipsetu Intel Z68 Express, jsou dvě nové MVP Virtual-sync a MVP-Hyperperformance. Více o této technologii a také o celém čipsetu Intel Z77 Express se můžete dočíst v recenzi kolegy Zdeňka Obermaiera zde a zde. Všechny Z77 základní desky mají rovněž Firmware ME 8.X, který je plně kompatibilní s procesory Ivy Bridge – některé Z68 desky tuto plnou kompatibilitu postrádají.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Stručné představení čipsetu máme za sebou, můžeme tudíž přejít k jednotlivým aktérům dnešního článku. Vezmeme si je postupně v abecedním pořadí. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.