Hlavní stránka Hardware Základní desky Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55
Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55
autor: Aleš Kaňák , publikováno 27.11.2012
Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Zaujalo vás nové APU Trinity natolik, že již pokukujete po nové a zároveň levné základní desce? Tak to byste měli zbystřit. Dnešní článek se totiž bude věnovat levným microATX základním deskám s čipovou sadou AMD A55 a paticí FM2. Zvítězí základní deska od ASRocku anebo od Asusu? Nakonec to bylo docela jednoznačné.


Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

V dnešní recenzi chceme vyhovět hlavně spořivým uživatelům, kteří by chtěli postavit sestavu na nejnovějším APU od AMD – Trinity a hledají levnou základní desku. Do testu jsme proto vybrali dvojici entry-level základních desek s paticí FM2. První deska s označením FM2A55M-DGS je od firmy ASRock a dá se sehnat zhruba od 1200 Kč včetně daně. Druhou základní desku F2A55-M LK poskytla k testu firma Asus. Ta je mírně dražší a dá se pořídit od 1400 Kč s DPH. Obě testované základní desky jsou navíc microATX rozměrů, takže mohou být osazeny do kompaktních počítačových skříní, a tím pádem jsou teoreticky vhodné pro HTPC sestavy. Zda se vyplatí ušetřit nějakou tu stokorunu na základní desce a neprojeví se to negativně na provozních vlastnostech a ne jenom to, se dovíte během čtení recenze.

Čipová sada A55 – naprosté minimum i pro FM2

S příchodem APU Trinity na trh vydala firma AMD i inovovaný čipset A85X, o kterém jsme vám již podrobněji psali v dřívějším článku. I přes to lze najít starší čipové sady A55 a A75 u nových základních desek s paticí FM2. Testované desky jsou toho krásným příkladem. Nejnižší čipová sada AMD A55 s kódovým názvem Hudson D2 nabízí jednu PCI Express 2.0 x16 linku pro případnou dedikovanou grafickou kartu, oficiální podporu DDR3 pamětí s rychlostí až 1866 MHz nebo RAID 0/1/10 zapojení.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Čím se liší čipset A55 oproti A75 případně novějšímu A85X? První zásadní rozdíl se týká USB portů. Těch je sice dostatek, ale čipset A55 jako jediný z výše uvedených nepodporuje nativně moderní USB 3.0 protokol. Nedá se ani moc očekávat, že by výrobci osazovali jejich low-endové desky přídavnými USB 3.0 řadiči. Druhá změna se také váže na konektivitu – konkrétně se jedná o SATA porty. Ty jsou staršího SATA II standardu a budou svou maximální rychlostí 3 Gb/s mírně brzdit rychlé SSD disky. Dalším zpomalením v tomto ohledu bude chybějící podpora FIS Based Switching, která se projeví až při osazení více disků. O co se jedná? Velmi zjednodušeně může komunikovat s čipovou sadou pouze jeden disk v jednom okamžiku. Ty další musí nějakou dobu vyčkat a vystřídat se, než začnou přenášet data. Můžou tak vznikat zbytečné prostoje, které se projeví na výsledném výkonu diskového subsystému. Další informace lze vyčíst z blokového schématu, které je navíc animované a ukazuje rozdíly mezi čipovou sadou AMD A55 a A75.

Duel levných microATX základních desek s čipsetem A55

Blokové schéma čipové sady AMD A55 a AMD A75 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
31 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.