Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge
Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge
autor: Z. Obermaier , publikováno 18.7.2012
Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Dnes si představíme skutečně mistrovské dílo, miniaturní desku pro maximálně výkonný (i herní) počítač. Osadit lze Sandy i Ivy Bridge a díky luxusnímu napájení se nemusíte bát ani ultra vysokého přetaktování. Jak by se vám líbil takt 5,1GHz procesor a 2,3GHz paměti na takto malé desce? Nám se to tedy líbilo až moc!


Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Otestovali jsme pro vás už šest základních desek s čipsetem Z77 Express co stály za to. V testu jsme měli jednu povedenou mATX desku od Asusu,  také "šavlozubku" ze stejné produkční "stáje". Od Asusu jsme také otestovali nejvybavenější a nejvymazlenější model pro LGA 1155 vůbec (Maximus V Extreme). MSI nám ukázalo levný model, jemuž jsme udělili ocenění za nejlepší volbu do 4000 Kč s DPH. Také nám jako první dali okusit rozhraní Intel Thunderbolt na nejvyšším modelu této řady. Jako lahůdku jsme vám pak přinesli test opravdu skvělé desky od Asrock, nabízí skvělý poměr ceny a možností/výkonu. Co vám ale ukážeme dnes, jde zcela mimo vše co jsem popsal. Dnes vás čeká vskutku netradiční zážitek, miniaturní deska ITX formátu jež se může hrdě postavit jakékoliv "velké" desce a mnohé třeba i překoná, jak v taktování tak i možnostech.

Asus byl vždy průkopník v ITX deskách, většina z nich ale byla spíše méně výkonná a určená do HTPC nebo kancelářských strojů. V nabídce jsou desky tohoto formátu slabšího ražení, většinou s integrovaným CPU. Výrobce nabízí desky s Intel Atom, AMD Brazos a Llano, nabídne i AMD Trinity. V minulosti byly v prodeji desky s Intel Celeronem a dalšími čipy. Druhá vývojová větev je zajímavější, nabízí mini-ITX desky s plnohodnotnou paticí pro klasický desktopový procesor. Jednou takovou je třeba model M488T-I Deluxe s paticí AM3 a podporou procesorů Phenom II, včetně úspornějších šestijádrových (maximum 95W). Opravdový rozmach zažila produkce ITX desek s paticí LGA 1155 a úspornými procesory architektury Sandy Bridge. Jenom Asus jich má v nabídce několik, většinou s čipsetem H61 a H67 Express. Opravdu zajímavá deska i pro nadšence ale přišla až s čipsetem Z77 Express.

Malá, přesto vybavená

Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Tím je samozřejmě model P8Z77-I Deluxe, jež dnes testujeme. Deska s rozměry 17×17 cm totiž nabízí vše, co mnohé desky klasických rozměrů. Samozřejmě rozměr je limitující, zejména do počtu PCI-E slotů. Vše ostatní si ale zase tolik kompromisů nevyžádalo. Deska nabízí dostatek SATA/USB portů. I jeden plný x16 PCI-E konektor se vešel, stejně jako dva sloty pro klasické DDR3 paměti. Naprostou lahůdkou je pak napájení desky. Asus totiž zde nechtěl kaskádu osekat a nabídnout "polovičaté" řešení, ale naopak. Mohutný digitální obvod napájení si nezadá s nejvyššími modely pro hráče. To znamená samozřejmě jediné, taktování bude stejné jako na drahých ATX deskách. Což náš test nakonec potvrdil. Jistě potěší i mPCI-E konektor s osazeným Bluetooth/WiFi modulem a geniální službou WiFi Go!. Ani zadní panel není ochuzen, nabídne HDMI, DisplayPort i DVI konektor. eSATA a USB 3.0 jsou samozřejmostí.

Využití této desky je nasnadě. Kromě luxusně vybaveného základu pro HTPC lze tuto desku s klidem použít i do plnohodnotného herního "děla" s výkonným CPU i grafikou. Osobně jsem z této desky absolutně nadšený, a hned jsem si ji objednal. I když ji vlastně k ničemu nepotřebuji, líbí se mi a postavím si na ní malý a přenosný počítač s výkonem velkého desktopu. Takový Core i7-2600K na 5 GHz a 16 GB paměti bude tomuto "mrňouskovi" slušet. Objednal jsem skříňku Cubitek a s kompletním, vodou chlazeným mini-strojem se setkáme v nějaké další recenzi. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
31 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 15.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.