Hlavní stránka Hardware Základní desky Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2
Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2
autor: Z. Obermaier , publikováno 28.1.2010
Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2

Druhá a závěrečná část testu základních desek s novým čipsetem H55 a H57 Express přináší detailní představení posledních dvou účastníků s logy Intel a MSI. A potom samozřejmě tu nejdůležitější část, tedy testy a závěrečné zhodnocení motherboardů. Vybere si určitě každý, pokud tedy chcete investovat zrovna do téhle platformy.


Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2

Po včerejší čtveřici desek nastává okamžik představení zbylých dvou. První na řadu přijde podle abecedy deska Intel. Nejde v žádném případě o nejlevnější desku testu, o stokorunu levněji vás přijde včera představený produkt Gigabyte se stejným čipsetem H55 Express. I tak ale cena 2200 Kč s DPH není špatná, vzhledem k možnostem desky jde ale o nereálnou nabídku, na kterou nikdo v porovnání s možnostmi jiných desek nemůže reflektovat. Osazené součástky jsou nejlevnější z levných, design je přinejmenším zvláštní. Docela by mě zajímaly prodeje těchto "industriálních" desek, ale budou asi dobré, když je Intel stále vyrábí. Pro krapet náročnějšího domácího uživatele ale zkrátka nejsou, no podívejme se na ni.

Obsah balení a příslušenství

Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2

Krabice je čtvercová a v podstatě stejně velká jako u zbylých uATX účastníků z testu. Její motiv je střídmý a mě se líbí víc než barevná a blyštivá balení jiných výrobců. Deska dorazila sice v krabici, bylo v ní ale jen DVD s manuálem a testovací programy. Podle zkušeností z jiných desek Intel z Media series, bude zřejmě obsah ubohý a čítat bude jen:

  • Manuály
  • CD s drivery
  • 1x SATA kabel
  • Zadní panel
  • Cena desky: 2200 Kč s DPH

Základní deska - layout

Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2

Velký test šesti základních desek s H55 a H57 2/2

Pokud mluvíme o rozložení komponent desky, jde většinou jen o nějakou změnu v PCI slotech. Intel nám nabízí třetí možnou kombinaci. První uATX deska Asus měla jeden PCIe x16, jeden PCIe x1 a dva PCI. Obě desky Gigabyte mají dva PCIe x16 a dva PCI. Tato deska má jeden PCIe x16, dva PCIe x1 a jeden PCI. Jaká kombinace vám bude vyhovovat, podle toho si zvolíte desku. Jinak rozložení hlavních konektorů není špatné, snad jen paralelní port by mohl být někde u okraje desky vzhledem k širšímu kabelu. Za kritiku stojí hlavně levné součástky (nezapouzdřené cívky) a běžné elektrolytické kondenzátory, i když celkem kvalitní. Výbava je solidní, počet SATA a USB portů je dostatečný. Pozor si musíte dát na odemykání zámků pamětí při osazené grafické kartě v prvním PCIe x16 slotu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
36 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.