Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
autor: Tomáš Šulc , publikováno 22.8.2008
Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?

Asi každý, kdo rád hraje počítačové hry, někdy přemýšlel nad koupí výkonného herního notebooku. Ten však i dnes stojí velké množství peněz a se stále lepšími technologiemi se nabízí otázka, zda to nejde i jinak. Asus se svým první externím grafickým modulem tvrdí, že ano.


Úvodem

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
-pro zvětšení klikněte-

Začnu trochu zeširoka. Problémem většiny notebooků je jejich malý výkon ve 3D. Jednoduše pokud chcete malý, lehký notebook, který si budete brát s sebou na cesty a jeho výdrž bude několik hodin čistého času, musíte obětovat výkon, hlavně 3D výkon.

Však podívejte se na herní notebooky, které jsme tu měli. Všechno jsou to 15,4" a 17" velké, těžké notebooky, které mají k notebookům často daleko a hlavně s cenou v řádech desítek tisíc korun. Právě toto chce řešit Asus se svou XG Station. Každý notebook může být vhodný pro hraní her, stačí si koupit XG Station a váš notebook musí být vybaven ExpressCard slotem. Jednoduché, že? Přesně tak ale bohužel není... Nebudu vás dlouho napínat, Asus XG Station mě zklamal jako už dlouho nic, ale pojďme popořadě.

Asus XG Station

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
-pro zvětšení klikněte-

Koncept samotného zařízení je prostý. XG Station je pouze standardní PCI Express grafická karta NVIDIA GeForce 8600GT 256MB GDDR3 uložená do líbivého pouzdra, které komunikuje skrz rozhraní ExpressCard, což je převlečený PCI Express x1. Jednoduché, že? Na tomto místě bych mohl popis zařízení ukončit, protože větší vtip v tom není, ale samozřejmě to neudělám.

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
-pro zvětšení klikněte-

Samotné zařízení je o něco složitější, podívejme se proto dovnitř. Uvnitř se opravdu skrývá plnohodnotná grafická karta NVIDIA GeForce 8600GT od Asusu (podíváme se na ní za chvíli) zapojená do PCI Express x16 slotu. A právě v tom je kámen úrazu. Karta je sice zapojená do PCI Express x16 revize 1.1 slotu, ale samotný ExpressCard slot je stavěn pouze jako PCI Express x1 slot (taktéž revize 1.1). Asi už začínáte tušit. Problém je v komunikaci.

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
ExpressCard přípojka, kabel není z nejdelších

Zatímco běžný PCI Express x16 1.1 slot zvládne oboustrannou komunikaci teoreticky rychlostí až 8GB/s, PCI Express x1 1.1 slot je 16x pomalejší, tedy zvládá pouze rychlosti 500MB/s a to už je opravdu málo a jak vám za chvilku prozradím, je to obrovská brzda.

To je důvod, proč Asus použil starší grafickou kartu. GeForce 8600GT není z nejmladších a už vůbec ne z nejrychlejších, jenže díky pomalejšímu rozhraní prostě nemá smysl do tohoto zařízení cpát rychlejší čip, i když je to teoreticky možné, v samotné XG Station není žádný mechanismus, který by vám v tom zabránil. Nemá to však moc smysl. V zahraničních recenzích do XG Station cpali všemožné grafické karty a to včetně ATI Radeonů (a opravdu to fungovalo), ale vliv na výkon? Téměř nulový, i proti několikanásobně silnější GeForce 8800GT a podobným kartám byly výsledky rozdílné maximálně o 20%... To k vysvětlení, proč Asus použil takto pomalý grafický čip. Použití rychlejšího nemá smysl...

Ptáte se, proč Asus použil takto pomalé rozhraní? Inu, ono rychlejší v noteboocích zatím není, ExpressCard je to nejrychlejší, co je v noteboocích externě běžné dostupné. Trochu jinou cestou se chce vydat AMD se svým zařízením XGP alias ATI Lasso. I to jsou externí grafiky pro notebooky AMD Puma, které budou mít speciálně vyvedené PCI Express x8 2.0 rozhraní, kde problém pomalého přenosu dat nebude. Ihned, jak budu mít XGP v rukou, udělám pro vás recenzi, ale zatím to celé vázne, AMD slibuje snad začátek října.

Mimochodem verze, kterou jsem měl zapůjčenou měla pouze jeden PCI Express x16 slot, ale Asus vyrábí (nebo přinejmenším prohlašoval, že bude) i verzi s dvěmi sloty vhodnou pro SLI konfiguraci dvou GeForce 8600GT... Myslím, že názor si asi uděláte sami.

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?

Podívejme se na ni trochu podrobněji. Jedná se o normální GeForce 8600GT z dílen Asusu s vyměněným chlazením, která se běžně prodávala. Karta má aktivní chladič, 256MB GDDR3 paměti.... Podívejme se na GPU-Z.

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?
po zapojení XG Station je původní grafický čip úplně odstaven

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?

Ani správce zařízení, ani program GPU-Z nerozpoznávají Asus XG Station jako něco extra (možná kvůli ovladačům, viz. dále). Správce zařízení XG Station vidí jako normální NVIDIA GeForce 8600GT, podobně tak i program GPU-Z. Ten pouze značí užší sběrnici, oněch PCI Express x1, o které jsem již hovořil.

Podívejme se na jádro. Čip G84 odvozený od G80 a tudíž i 80nm výrobní proces asi nepřekvapí stejně jako pouhých 32 unifikovaných jednotek. To je na dnešní dobu opravdu málo, vždyť dnes už i lowendová GeForce 8800GT jich má 112! K tomu si připočítejte rychlost jádra 540MHz a shadery pouze na 1188MHz (referenční 8600GT kdysi běhala na 600/1380). K tomu připočtěte 256MB GDDR3 paměti na 128-bitové sběrnici a asi tušíte, kde bude ten výkon....

Asus XG Station: grafická revoluce pro notebooky?

Tedy abych byl přesnější, problém nízké frekvence se dá bez problémů odstranit. Jak jste si totiž už asi všimli, XG Station má zepředu velký displej a vedle něj ovládací kolečko. Díky tomu karta sama zobrazuje jak velké množství informací jako je aktuální počet snímků za sekundu nebo teplotu jádra, ale díky kolečku se dají i regulovat otáčky ventilátoru nebo právě frekvence karty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
113 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 54.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.