Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky
Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky
autor: Michal Částka , publikováno 10.9.2007
Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky

V minulém díle jsme si popsali 13 CPU bloků vodního chlazení, dnes se podíváme jak si vedly v situaci, kdy musely uchladit procesory: Intel Core 2 Duo přetaktovaný na 3.8GHz a čtyřjádrový Core 2 Quad Q6600 přetaktovaný na 3,4GHz (v druhém případě procesor už topí jako pověstná "malá žehlička"). Nakonec jsem porovnal nejvýkonnější vodní blok s několika špičkovými klasickými "vzduchovými" chladiči...


Na začátek jen připomenu základní komponenty chladícího oběhu testovacích sestav a následně uvedu frekvence a typy testovaných procesorů:

 • Vodní čerpadlo: Laing DDC2 + Alphacool Top (Inlet mód 12mm)
 • Radiátory:
  2x Alphacool NexXxos Extreme3 (paralel)
  2x MCW320QP (paralel) + na každý radiátor 3x ventilátor Xilence 120mm
 • Hadice: silikon 12/15mm
 • Fitinky: všechny fitinky DD High Flow Fittings 1/4in BSPP thread to 1/2in ID Barb
 • Senzory:
  - Kalorimetrický Laboratorní teploměr (-1C-51C,s chybou měřeni 0,01C),
  - Teplotní senzory s panelem Aquasite,
  - Průtokoměr Aquaero.
 • Pasta: Arctic Silver AA-175G + Coollaboratory Liquid Pro
 • Kapalina: destilovaná voda

Sestavy a frekvence

První testovací sestava byla přetaktována na stabilních 3800MHz, a to jak při napětí 1.45V, tak 1.65V (druhé napětí by nebylo při tak kvalitním chlazení nutné, zvolil jsem je ale kvůli zvýšení generovaného tepla).

Druhá testovací sestava byla přetaktována na stejnou frekvenci (3800MHz také s napětím 1.45V a 1.65V - tuto frekvenci jsem musel zvolit kvůli stabilitě obou testovaných procesorů) s tím rozdílem, že povrch druhého procesoru byl před testy dodatečně vylapován (vyleštěn) do zrcadlového lesku.

Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky

Třetí testovací sestava (s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600) byla přetaktována na 3400MHz. Tuto frekvenci jsem musel zvolit jako maximální, protože na testovací desce Gigabyte P-965 DQ6 nebylo možné (pravděpodobně z důvodu napájení) vyšší frekvence dosáhnout.

Chladící okruh

Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky

Do okruhu byl v sérii zapojen pouze: CPU vodní blok> expanzní nádoba> čerpadlo> radiátory.

Údaje z programu TAT (Intel Thermal analysis tool) se zaznamenávaly do logu po 45 minutách a z nich byl vytvořen aritmetický průměr, který najdete v grafech (to platilo pro všechna měření). Při každém měření, byla zaznamenávána také okolní teplota kolem radiátorů a taky samotná teplota vody, která se neměnila (tolerance 24.40 až 24.50ºC), jak jsem popisoval na začátku. Průměr ze všech měření, se bral ze všech zaznamenaných teplot (jak pro dvě tak pro čtyři jádra).

Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky

 

Proč jsem vlastně prováděl měření s lapovaným a nelapovaným CPU? Bylo to z důvodu "bow“ efektu (efekt prohnutí "luku") u bloků Apogee.

Flat a Bow effekt - připomenutí

Test 13 CPU bloků vodního chlazení - 2/2 výsledky

Bloky Swiftech Apogee GT a GTX mají takovou malou specialitku: při zakoupení dostanete dva těsnící o-kroužky, které se od sebe liší svojí tloušťkou. Jeden o-kroužek (tenčí) se používá pro tzv. "flat“ efekt, kdy celá měděná základna po dotažení k plastové části je naprosto rovná (jako u všech ostatních běžných bloků). Druhý o-kroužek (tlustší) se používá pro tzv. "bow“ efekt, kdy po dotažení se celá základna prohne do tzv. "konvexního“ tvaru. Tento "bow“ efekt může být výhodný u procesorů, kdy celý povrch není dokonale rovný a v prostředku je vyšší než na okrajích. Tímhle způsobem by se měl zlepšovat přenos tepla z procesoru do bloku. Jak tomu skutečně je se dozvíte později.

Jiří Kwolek: domnívám se, že Swiftech počítá také trochu s tím, že vlivem největšího přenosu tepla středem procesoru (kdy okraje jsou chladnější) dojde při tepleném zatížení procesoru vlivem tepelné roztažnosti k dodatečnému malému zakřivení / vypouknutí kovové destičky IHS (Integrated Heat-Spreader), která kryje procesorové jádro.

P.S: Všechny nastavovaná napětí jsou reálně naměřená v programu SpeedFan. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
737 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 363.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.