Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
autor: Tomáš Juřin , publikováno 28.2.2006
Seznam kapitol
1. Nexus DiskTwin
2. Testy a závěr
Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky

Do chlazení pro grafické karty a procesorů jsme ochotni investovat až tisíce korun, ale jednu ze zásadních komponent počítače často zanedbáváme. Řeč je samozřejmě o pevných discích, které se často ve špatně větraných skříních přehřívají. Dnes se podíváme na nenáročné a levné chlazení Nexus, které může vyřešit vaše případné problémy.


Firma Nexus není na našem trhu žádným nováčkem, stejně tak je tomu na našich stránkách, kde jste se v minulosti mohli setkat s několika zajímavými produkty. V dnešním článku se podíváme blíže na chlazení pevných disků, které jsou velmi často zanedbávány ke škodě jejich životnosti.

Řešení pro chlazení pevných disků je na trhu slušné množství, od nejlevnějšího ustavení větráčků, jejichž proud vzduchu plní funkci chlazení po dražší specializované držáky. Nexus DiskTwin je však na první pohled vcelku zajímavý a kromě chlazení je také schopen minimalizovat vibrace a hluk přenášený do skříně počítače. Takže hurá na něj.

Balení

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
Balení si zachovává firemní barvy, kombinace oranžové, černé a bílé

V klasickém plastovém obalu najdete kromě dvojice (odtud část názvu Twin) pasivních chladičů také potřebné šroubky pro montáž na disk a do skříně.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky

Po rozbalení vás čeká pohled na dvojici pasivů, které mají předem připravené otvory pro montáž na pevný disk a do skříně.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky

Na styčnou plochu je nalepena po celé ploše teplovodivá páska. Větší otvory jsou určeny pro montáž šroubků na pevný disk a tymenší pak pro instalaci do 5,25" pozice ve skříni. Je jasné, že podobný produkt nelze koncipovat jinak, tedy alespoň co se upevnění týče.
Pro majitele více pevných disků v menších skříních však nebude možné osadit tolik pozic, což se dá považovat za mírný nedostatek. Ve většině případů je majitel dvou mechanik a několika disků odkázán na použití dvou až tří DiskTwinů, větší skříně na tom co se 5,25" pozic týče také nebudou o mnoho lépe.
Je to ale čistě individuální záležitost, přesto bylo nutné na tento nedostatek upozornit.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
Pro zvětšení klikněte

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
Pro zvětšení klikněte

Jak už bylo zmíněno, jsou bloky vyrobeny z hliníku, na který jsou nalepeny gumové podložky pro útlum vibrací. Jednotlivá žebra, kterých je celkem třicítka, napomáhají lepšímu přenosu tepla do okolního prostředí.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
 

Gumové podložky jsou vyrobeny s masivního materiálu, který je dostatečné pevný a zároveň měkký tak, aby byla zajištěno maximální tlumení vibrací. Dnešní rychlé pevné disky, například Hitachi dokáží kromě slušné produkce tepla při vypnutém managmentu AAM také docela hlučet. Jak si právě s těmito disky DiskTwin poradil je na pořadu až v části s testy. Ještě bych rád upozornil, že se DiskTwin vyrábí ve dvou barevných kombinacích, černé a stříbrné.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky
U stříbrné varianty je lépe patrná gumová podložka.

Stránky výrobce najdete zde, odkaz přímo na DiskTwin je pak tady.

Instalace

Instalace DiskTwinu je velmi jednoduchá, prvním krokem je namontování na pevný disk. Po instalaci na disk pak vypadá DiskTwin následovně.

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky

Nexus DiskTwin: chlaďte své pevné disky

Jako modelka v tomto případě posloužil disk firmy Samsung, model HD160JJ. Právě u něj je zřetelně vidět, že byť je větší část DiskTwinu na disk přitisknuta, menší část pak zbůhdarma lelkuje.

Právě konstrukce pevných disků je v některých případech pro DiskTwin malým oříškem. Disky Maxtor, Western Digital nebo Seagate jsou v pořádku, u disků Hitachi je nutno díky mírně přesahujícímu hornímu krytu odstranit malý pás teplovodivé pásky pro ideální kontakt s pevným diskem. Získáte tak dokonce stupeň Celsia dolů.

Nyní už zbývá pouze disk namontovat do skříně, u vysokých skříní se pak připravte na to, že bude nutné použít delší kabeláž. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
85 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 40.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.