Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska
Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska
autor: Bronislav Kujál , publikováno 15.9.2005
Seznam kapitol
1. Trochu historie
2. Balení
3. Popis
4. Zkušenosti a závěr
Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska

Loni na konci roku jsem potřeboval postavit absolutně tiché PC a jako jedna z možností pasivního chlazení procesoru se jevil typ Scythe-NCU 2000. Po přečtení několika zahraničních testů, patřil tento typ dokonce k mým favoritům. Bohužel shodou okolností tenkrát nebyl skladem a já musel použít jiný pasiv. Mezitím uplynulo pár měsíců a u nás poměrně málo známá japonská společnost Scythe začala prodávat inovovaný model NCU 2005, který plně nahradil NCU 2000. Nyní mám konečně tento chladič k dispozici, tak se pojďme na něj podrobně podívat.


Japonská společnost Scythe, která specializuje především na vývoj a výrobu chladičů s extrémním výkonem, není v tomto oboru žádným nováčkem. Recenzovaný NCU 2005 měl při svém vývoji již dva předchůdce. První velice podobný, byl model NCU 1000, který je snadno rozeznatelný díky provedení v černé barvě. Vážil proti konkurenčním chladičům, skvělých 615g na své rozměry 108x86x143mm.

Už u tohoto modelu byla technologie PS Heatronicfs, což je patentovaná gHeatlaneh technologie, která se vyznačuje hlavně tím, že vylepšeným způsobem účinně odvádí teplo směrem vzhůru od tepelného zdroje. Stručně popsáno se jedná o rám, který je naplněný chladícím médiem HFC-134a. Začátek rámu je v přímém kontaktu s měděnou základnou, z které se přenáší teplo z procesoru. Chladící médium se z této vodorovné polohy odpařuje a stoupá kolmo vzhůru a opisuje obdelníkový tvar, který se ve spodní části nesetká s rámem, ale kopíruje jeho tvar z vnitřní části. Jak koluje chladicí médium HFC-134a rámem, tak předává teplo do vodorovných žeber jak na pravé, tak na levé straně. Rám není dole propojený, ale na jeho vnitřním konci je umístěný chladič, který odvádí poslední zbytkové teplo vzhůru a kompletně ochlazené médium se znovu stává kapalným a vrací se zpět. Tato techlogie je velice podobná, nejvíce rozšířené techlogii Heatpipes, s kterou se dnes již běžne setkáváme u mnoha chladičů. 
Technologii PS Heatronicfs jsem názorně nakreslil.

Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska

Nejstarší model se hlavně vyznačoval tím, že místo dutého rámu byla na jeho povrchu oběžná kapilární trubička. Tím, že u novějšího modelu NCU 2000 byl rám dutý, se snížila jeho váha na 505g při skoro stejné velikosti 108x83x140mm.

Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska

Změnila se i hustota a design žeber a toto vylepšení přineslo modelu 2000 nejen menší váhu, ale i o 25% lepší chladící výkon bez použití větráčku. Ovšem vzhledem na stále se zrychlující výkon procesorů a jejich zlepšené možnosti přetaktování, trpěl model 2000 tím, že nebyl přizpůsobený pro montáž větráčků, které by ještě zlepšily jeho výkon.

Scythe-NCU 2005 - tiché chlazení z Japonska

Ovšem díky velké boční ploše chladiče, k tomu stejně pomocí různých provizorních řešení docházelo. Proto společnost Scythe pro tento rok přišla s vylepšeným modelem NCU 2005, který umožňuje pomocí drátěných klipsů a drážek na chladiči montáž až 12cm větráčku. Tento model celkově vychází z osvědčeného modelu 2000, ovšem se podařilo snížit váhu z 505g na 445g při zcela stejných rozměrech. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
141 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 63.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.