Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné
LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné
autor: Polívka Karel , publikováno 17.1.2005
Seznam kapitol
1. Page #
2.  

Nedávno jsme vám přinesli recenzi počítačové skříně Asus Vento 3600+, jež mnohé zaujala (ať už kladně nebo záporně) svým vskutku nezvyklým designem. Tehdy bylo řečeno, že bude následovat článek o celé sestavě značky LYNX nacházející se právě uvnitř této skříně. Dnes tedy nastal ten den, kdy se podíváme na počítačovou sestavu kladoucí důraz na vysoký výkon celého řešení v opravdu nezvyklém provedení. Pojďte se podívat na vnitřnosti "vysavače" s logem LYNX na sobě. {mospagebreak title=Z čeho se LYNX Vento skládá?}

Hotové počítačové sestavy různých výrobců - to je něco, čemu jsme se prozatím úspěšně vyhýbali a ubírali se cestou, jež byla dlážděna vlastními zkušenostmi a znalostmi ze světa výpočetní techniky, které se moc neztotožňují s myšlenkou pořídit si již hotovou sestavu. Pamatuji si dobu, kdy se nabídky různých firem prodávajících své vlastní sestavy (řeč je o osobních počítačích samozřejmě) jen hemžily "skvělými" nabídkami, nad kterými se každý aspoň trochu věci znalý jedinec musel vždy jen pousmát. Samozřejmě i tehdy zde byli takoví výrobci, u kterých byla zaručena kvalita a spolehlivost, nicméně v té době jste za jejich firemní logo na takových sestavách museli kolikrát opravdu výrazně připlatit.

Nicméně za ty roky doba pokročila a díky stále více dostupnějšímu internetu a zkvalitnění komunikačních služeb všeobecná informovanost u nás výrazně stoupla, jelikož dnes není internet v domácnosti takovým přepychem, jako tomu bylo například před 5 lety. Navíc díky možnostem, jež nabízejí dnešní mobilní telefony a služby poskytované mobilními operátory, může být připojení k internetu (a tím pádem přístup k informacím) realizováno opravdu téměř kdekoli (v rámci pokrytí signálem). Proč se o tom vlastně tady zmiňuji, když se má jednat o článek pojednávající o počítačové sestavě? Důvod je jednoduchý.

V dnešní době je totiž oproti dřívějšku opravdu možné si pořídit hotovou sestavu a posléze nelitovat tohoto rozhodnutí. Samozřejmě stále platí, že nelze "skočit" na každý reklamní slogan o výhodné koupi a nebo na "super" ceny v hypermarketech (které s pravým významem slova super nemají společného takřka nic a hodí se jen pro účely ironického komentáře), ale je opravdu možné si pod některými značkami počítačových sestav představit spolehlivost a dobrou cenu (samozřejmě ale výjimky se najdou vždy a všude, proto se před nákupem čehokoliv pokaždé aspoň trochu informujte nezávisle na prodejci, jelikož ten by vaší případné neznalosti jen využil).

Přestože já sám bych si již sestavený osobní počítač nikdy nepořídil, tak tuto možnost již neodsuzuji a mám proto v úmyslu se za účelem recenze sem tam na nějakou zajímavou sestavu podívat a podělit se s vámi o zjištěná fakta. Jelikož s tímto teprve začínáme, nemáme zatím možnost porovnávat více sestav mezi sebou, proto berte na tento fakt také ohled.

Naší první sestavou se stal před 3 měsíci počítač A7550K od firmy Abacus nesoucí firemní označení "Zajímavá sestava". Tehdy šlo zejména o počítač, který vsázel vše na tichý chod spojený s relativně vysokým výpočetním výkonem. Velkou slabinou byla však grafická karta. Nyní tu máme v pořadí druhou sestavu od firmy LEVI nesoucí firemní označení LYNX, která však vsází na výkon celého řešení a vyváženost komponent. Než přikročíme k samotným komponentám, tak pro objasnění nejdříve pár slov od dodavatele (kterým je firma Levi) o počítačích značky LYNX:

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné"LYNX je značka osobních počítačů, notebooků a serverů pokrývající široké spektrum požadavků zákazníků na našem trhu. Počítače LYNX uspokojí vaše nároky na kancelářskou práci, můžete s nimi surfovat na internetu, poslouchat hudbu, sledovat filmy anebo si s nimi můžete hrát. Počítače LYNX vás přenesou do úžasného multimediálního světa digitálních technologií. Nemusíte být odborníkem, abyste poznali všechna zákoutí internetu, mohli sledovat DVD filmy nebo dokázali vytvářet vlastní CD disky. S počítačem LYNX vám i práce půjde lépe od ruky a po práci si užijete legraci jako hlavní hrdina vaší oblíbené hry. Pro výrobu počítačů LYNX jsou používány kvalitní značkové komponenty, které zaručují bezproblémovou funkčnost po celou dobu morální životnosti počítače. Pilířem jsou základní desky Asus a MSI, které doplňují grafické karty stejně zvučných výrobců Asus, Leadtek a MSI. Spolehlivé uložení dat zajišťují pevné disky Seagate nebo Western Digital. Komponenty pro počítače LYNX jsou vybírány na základě dlouhodobějších zkušeností a každý z nich prochází řadou testů. Konfigurace každého počítače LYNX je uvedena na termoštítku na spodní straně skříně počítače."

To bychom měli něco málo k sestavám LYNX od jejich výrobce, nicméně jak všichni nejspíše moc dobře víme (nebo bychom aspoň měli vědět), každý výrobce bude právě to své řešení považovat (respektive jej předvádět) jako právě tu ideální volbu. Těžko asi bude výrobce poukazovat na slabé stránky jeho produktu, který se vám snaží prodat.

 

Přehled komponent:

Procesor:  Athlon 64 3500+ (jádro Winchester, 2.2 GHz, 512 KB L2 cache)
Základní deska:  Asus A8V Deluxe (čipová sada VIA K8T800 Pro)
Operační paměť:  2*512 MB DDR466 Corsair (CMX512-3700) CL 3-4-4-8
Grafická karta:  Asus V9999U/2TD GeForce 6800 Ultra (AGP 8x, 256 MB)
Diskový prostor:  RAID pole 0 složené ze dvou 120 GB disků Seagate Barracuda 7200.7 SATA
Optická mechanika:  NEC ND-3500A
Chladič procesoru:  AMD BOX
Skříň:  Asus Vento 3600
Zdroj:  Eurocase ATX-400 JSP (400W)
Floppy mechanika:  ALPS

Budu se sice opakovat, ale musím opět podotknout, že kvalita celého počítače stojí a zároveň padá na zvolené základní desce. Přestože to je jeden ze základních faktů, na který by se v žádném případě nemělo při výběru komponent zapomínat, stále to mnozí "stavitelé" sestav nějak neberou v potaz (a teď nemyslím jen ty případy, kde je žádoucí ušetřit každou korunu nehledě na možné komplikace) a postaví stroj na velmi pochybném základu. Při návrhu sestavy LYNX Vento padla volba na základní desku Asus A8V Deluxe (čipová sada VIA K8T800 Pro) o které jsme se již zmiňovali v článku pojednávajícím o socketu 939.

Jedná se tedy o podvozek se socketem 939 na sobě, který je v této sestavě doplněn procesorem AMD Athlon 64 3500+ s nejnovějším (a nutno říci že velice povedeným) jádrem Winchester. K procesoru je vhodné připomenout, že v sobě integruje dvoukanálový řadič pamětí (což naznačuje provedení pro socket 939) a disponuje možností aktivovat funkci Cool n Quiet, která za běžného provozu dle vytížení procesoru mění jeho frekvenci a napětí, čímž snižuje jeho spotřebu a tím pádem se sníží i nároky na chlazení a ve finále se tak zvyšuje i jeho životnost.

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

O grafiku se stará grafická karta značky Asus s čipem GeForce 6800 Ultra, která už jen svým vzezřením dává jasně najevo, že nejde o žádné ořezávátko. Momentálně grafickou kartu s rychlejším čipem od společnosti nVidia prostě nenajdete. Bohužel vysoký výkon je v tomto případě nutné zaplatit daní v podobě vysokých nároků na napájení této karty a také v podobě jejího chlazení, které nejenže je opravdu rozměrné a zabírá dva sloty, ale je také dost hlučné, zejména při maximálních otáčkách při zatížení (tedy při 3D akceleraci). Při práci ve Windows je rychlost ventilátoru mnohem nižší a jeho provoz samozřejmě též tišší (přesto však hlasitý).

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

Dále se v předváděcí jízdě setkáváme s operační pamětí, která je v této sestavě tvořena dvěma identickými moduly značky Corsair s kapacitou 512 MB, dohromady tedy 1024 MB. Jedná se konkrétně o modely CMX512-3700 ze série XMS (Xtreme Memory Speed) s časováním 3-4-4-8. Číselné značení 3700 v názvu modulu značí, že jsou schopny pracovat při rychlosti 466 MHz. Díky tomu poskytují jistý prostor k přetaktování procesoru bez změny dělícího poměru (tedy samozřejmě do jisté meze, jelikož pokud vyženete frekvenci procesoru opravdu vysoko, budete muset i v tomto případě dělící poměr změnit - nemusíte však hned nebo tak brzy jako v případě modulů DDR400).

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

Pokud jde o úložiště dat, tak i zde bylo myšleno na výkonnostní stránku věci. Naleznete zde totiž dva identické pevné disky značky Seagate zapojené v RAID poli typu 0 (tedy stripping - vyšší výkon). Konkrétně se jedná o 120 GB modely Barracuda 7200.7 s rozhraním Serial ATA (7200 otáček za minutu, 8 MB cache). Výsledná velikost diskového prostoru je tedy v případě RAID pole typu 0 úctyhodných 240 GB.

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

Nejvyšší 5.25" pozici okupuje optická mechanika NEC ND-3500A s kterou jste se mohli u nás setkat v článku NEC ND-3500A, další dvouvrstvý drobeček. Pokud jde o práci s jednotlivými formáty, tak zápis na DVDąR zvládá rychlostí až 16x, na dvouvrstvá média DVD+R DL rychlostí 4x a na klasická CD rychlostí až 48x. Přepis umožňuje rychlostmi až: 4x pro DVDąRW a 24 pro CD. Čtení pak zvládá rychlostmi až: 16x pro DVD a 40x pro CD. Buffer má o velikosti 2 MB a mechanika je vyvedena v černé barvě.

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

Samozřejmostí je přítomnost disketové mechaniky. Jak máte možnost vidět na následujícím obrázku, k dispozici máte ještě volné tři 5.25" pozice. 3.5" pozice je vyvedena jen jedna (kromě těch vnitřních určených pro pevné disky) a je obsazena disketovou mechanikou. To je škoda, protože další 3.5" pozice se v mnoha případech využívá například k vyvedení potenciometru od chladiče procesoru, vnitřního osvětlení (konkrétně k tomu ale tato skříň uzpůsobena není - není zde průhledná bočnice), nebo dalších "vychytávek". Každopádně je stále více uživatelů, kteří disketovou mechaniku v počítači napevno nemají a použijí ji jen jednou za čas v případě potřeby "přes kabel".

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

Když už se díváme na přední část skříně, je dobré poznamenat, co zde můžeme najít užitečného. Sice jsem se o tom zmiňoval již v samostatném článku o této skříni, nicméně pro posuzování sestavy je též dobré zmínit, že ve spodní části skříně naleznete vpředu externě vyvedené konektory. Jedná se jmenovitě o 4 porty USB 2.0 a konektor pro sluchátka a mikrofon. Chybí však port IEEE1394 (FireWire) například pro příznivce digitálních videokamer, kde se hojně používá. Spojku mezi konektory zde a mezi těmi na desce tvoří přiložené stíněné kabely, takže můžete být bez obav. Nad touto prodlouženou rukou se nachází tlačítko Power, které je v případě provozu podsvětleno. Tlačítko Reset však na této skříni překvapivě nenajdete.

LYNX Vento - High-Endová sestava pro náročné

V sestavě se nachází 400W zdroj Eurocase ATX-400 JSP, který je zespodu vybaven ventilátorem o průměru 12cm. Tento ventilátor slouží jednak k chlazení vnitřní elektroniky zdroje, ale také k odvádění teplého vzduchu ze skříně ven. Najdete zde však pouze pasivní PFC.

Parametry zdroje

+3.3 V

+5 V +12 V +5 Vsb -5 V -12 V
30 A 32 A 16 A 2 A 0.3 A 0.8 A

Po výčtu jednotlivých komponent se podívejme, jak ve finále sestava vypadá (respektive jak vypadá použitá skříň). Pokud vás nezvyklé zpracování skříně zaujalo, pojednával o ní samostatný článek Asus Vento 3600 - nevšední skříň podle diktátu Asusu.
 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.