Heat-Pipe řešení: Cooler Master Hyper 6 |
autor: Polívka Karel , publikováno 23.7.2004 |
Firma Cooler Master je v našich luzích a hájích dostatečně známá kvalitou svých výrobků. Vyrábí mimo jiné také chladiče pro firmy AMD či Intel. Ve většině případů se jedná o promyšlené chladiče, skříně a doplňky jako jsou ovládací panely, chladiče HDD a další. Samozřejmě se občas objeví produkt, který nedosahuje Cooler Masterovských kvalit, ale jedná se pouze o výjimky.
KHC-V81-U1 Cooler Master Hyper 6
Dnes testovaný chladič, říkejme mu pracovně věž, je až překvapivě mohutným kusem železa (rozuměj mědi). Jeho rozměry jsou velice úctyhodné, stejně jako váha. Blíže ve specifikacích. V nápadné krabici najdete kromě samotného těla chladiče další součásti jako je fan s regulátorem otáček, potřebné spony a upevňovací destičku spolu s umělohmotným držákem chladiče.
Fan spolu se záslepkami, jestli využijete zálepku do PCI či FDD pozice je na Vás.
Destička na spodní stranu desky spolu s držákem a potřebnými šroubky a sponami.
Základna chladiče tvoří styčnou plochu pro šestici heat-pipe trubic, které jsou na ni připájeny.
Na základnu je ještě připevněn měděný pasiv, který kromě dotlačení heat-pipe plní funkci plochy pro mechanismus uchycení na základní desku. Samozřejmě dokáže díky styku s heat-pipe sálat a tak trochu pomáhat s chlazením.
Subtilnost chladiče je dobře patrná z následujících fotografií, které si můžete klikem zvětšit.
Porovnání velikostí Zalmanu CNPS7000 a Cooler Masteru Hyper 6.
Velikost chladiče dává předem znát, že instalace na každou ze základních desek nebude možná. Někdy Vám bude vadit nějaký kondenzátor, jindy pak chladič čipsetu.
Také se může stát, že na chladič neumístíte druhý větráček kvůli příliš blízké grafické kartě. Další limitací může být blízký zdroj. Pokud jste majiteli skříně se svisle umístěným zdrojem, na tento chladič rovnou zapomeňte. Jeho výška 120 mm Vám nedovolí jeho instalaci. Ve většině případů totiž svisle umístěný zdroj zakrývá samotný chladič.
Na obrázku je dobře patrné, jak je chladič nalepen na paměti, nedaleký zdroj a
hlavně grafickou kartu.
Nasazování spon je také poněkud komplikovanější, než by se mohlo zdát. Hlavně pak tehdy, kdy instalujete na chladič oba větráčky. Spony jsou jimi zakryté.
V redakci jsem měli k dispozici modely základních desek MSI 865P, na které nelze chladič nasadit, pokud nesundáte přídavný větráček na čipsetu. Desky ASUS P4P si zase s chladičem poradí bez problémů.
Specifikace chladiče
Socket | AMD K8 (754/939/940) a Intel P4 (478) |
Rozměry chladiče | 96x82x120 mm |
Použitý materiál | 100% měď + 6x heat-pipe |
Váha | cca. 750g |
Rozměry větráčku | 80x80x25 mm |
Otáčky větráčku | 1400 - 3000 (plynulá regulace potenciometrem) |
Životnost větráčku | 40.000 hod |
Ložisko větráčku | kuličkové |
Napětí | 6-12V |
Hluk | 19-24dB(A) |
Maximální frekv. procesoru | Všechny frekvence P4 a K8 |
V redakci byla použita následující sestava:
CPU Intel Pentium 4 2,0GHz, přetaktovaný na 3,3GHz (166x20, 1,6V)
Základní deska ASUS P4T533
1x 512MB RIMM Samsung
Zdroj Fortron FSP-350PN(PF)
Chladič Zalman CNPS7000A-Cu (zapůjčený firmou TNtrade)
Chladič Cooler Master KHC-V81-U1 (zapůjčený firmou Levi)
Sestava byla již použita ve stejné konfiguraci jako u testu chladičů Primecooler HyperCool, který najdete zde. Museli jsme však použít PCI grafickou kartu během měření právě kvůli příliš těsnému umístění socketu ku AGP.
Testovalo se v místnosti s teplotou 25°C, se základní deskou v otevřené skříni. Program MBM5 verze 5.3.7.0 zaznamenával teplotu v intervalu 5s. Jako teplovodivou pastu jsme opět použili klasickou bílou s kysličníky kovů, která má na tyto účely vhodné vlastnosti.
Po instalaci chladiče a spuštění počítače byl chladič několik minut temperován (zpravidla 10min). Následovala aktivace programu Motherboard Monitor 5, který začal zaznamenávat klidové teploty. Po 10 minutách už stačilo spustit program Prime95 (Torture test) na dobu 10 minut, MBM 5 průběžně zaznamenával výsledky. Pak už chybělo jen 10-ti minutové zchlazení a měření bylo ukončeno. Jelikož je možno na chladič umístit dva 80mm větráčky, bylo nutné jej změřit třikrát. Jednou s originálním větráčkem s regulací na maximální otáčky, pak na minimální a nakonec jsme použili dva větráčky Spire Neon blue.
Výsledky testů
Samotné testy již proběhly hladce. Po naměření obou chladičů nezbývá nic jiného, než udělat graf pro přehledné srovnání. Dnes však upustíme od svých obvyklých průběhových grafů.
Jak sami vidíte, jsou výkony nového modelu Cooler Masteru velice dobré. Dokázal dokonce o pár stupňů překonat dosavadního rekordmana Zalman CNPS7000A-Cu. Pokud porovnáme chladiče na maximálních otáčkách, vede Cooler Master o 4°C. Velice dobrým výkonem je schopnost chladit i na minimálních otáčkách u Hyper 6 v porovnání s maximálními otáčkami chladiče Zalman.
Celkově nás výkony Hyper "šestky" příjemně překvapily. Nepříjemnou vlastností je však slyšitelný hluk i při minimálních otáčkách, pokud dáte potenciometr ovládající otáčky naplno, je hluk docela vysoký. Samozřejmě je zde alternativa v použití jiných fanů, nejlépe dvou tichých bez regulace.
Za hluk by dnes firemní větráček dostal známku 3+ na minimálních otáčkách, při nejvyšších otáčkách by to pak byla 4.
Chladič Cooler Master Hyper 6 je rozhodně kvalitním výrobkem, který přímo vybízí overclockery k používání. Kvalita zpracování a hlavně schopnost chlazení patří mezi ty nejlepší s čím se můžete setkat. Za nevýhodu považujeme ne až takovou kompatibilitu se základními deskami a také poněkud vyšší hmotnost. Jako poslední nevýhoda vyplouvá nebo spíše "vyzní" na povrch vyšší hladina hluku, pokud použijete dodávaný ač regulovaný větráček.
Podle našeho názoru si tento výrobek zaslouží overclocking award, za své výkony a odpovídající cenu a také potenciál umožňující OC. Je třeba brát v potaz, že podobná řešení nelze vyrábět za pár korun, jak bychom si my uživatelé přáli. S podobným řešením přišla i firma Thermaltake, v nejbližší době se tedy můžete těšit na doplnění tohoto minitestu i "věžemi" firmy Thermaltake.
Chladič Cooler Master Hyper 6 seženete za přibližně 1450,- Kč bez DPH.
Klady
Vysoký výkon
Kvalita zpracování
Regulace otáček větráčku (vývod do PCI nebo záslepky FDD)
OC možnosti
Zápory
Vyšší váha
Nemožnost umístit na jakoukoli základní desku
Rozměry
Použití pouze pro procesory AMD K8 a Intel P4
"Overclocking award pro: Cooler Master Hyper 6"
Červenec 2004
"zajímavé a výkonné řešení chlazení"
Chladič do testu zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Buď má autor doma chladící věž jaderné elektrárny, nebo nemá ani ponětí o tom, co znamená slovo subtilní, v tom případě pak doporučuji občas zavítat do slovníku cizích slov a nebo používat české výrazy, které zná, a kterými ze neztrapní.
Jinak by mě zajímalo co jsi budem v budoucnu muset dát na CPU, aby šel uchladit.
Ja osobne bych si neco takoveho do kompu nedal, mnel bych strach to nekam prenaset, urve se a zmasakruje vsechny karty
jestli budete testovat i thermaltaky, zkuste jak si povedou pasivně, podle výrobce by to mělo fungovat. předem moc díky.
Proboha PCTuning, vzpamatujte se, jak muzete "ocenit" takovyto zmetek? Kdyz shrnu zapory: 1, Tezke jako krava. 2, Hrozne velke, spatna manipulace ve skrini. 3, Nekompatibilita s radou zakladnich desek (to si mam jako do obchodu s sebou brat desku, abych na miste vyzkousel, jestli mi to hruza pujde nasadit na motherboard?) 4, Hlucne i na minimalni otacky. 5, Cena: 1720 kacen za vzduchovy chladic je DOST.
Kdyz shrnu klady: chladi to (no, to by clovek od chladice snad cekal, ne?)
Priste pri hodnoceni testovani zapojte selsky rozum a nekoukejte jen na namerenou teplotu!!!
Kdyz shrnu
čili pokud chceš ze svého procesoru dostat maximum je Hyper6 pro tebe to pravé, jinak je to jenom těžké monstrum
www.e-bug.de
Nechcete ji nekdy otestovat komplet,nejen vlastni blok na procak?
se socketem 939 ,chci přestavět PC ale nechci se zbavovat tak skvělého chladiče. Na obrázkách desek se socketem 939 jsem viděl plastovej rámeček něco jako u socketu 478 (P4)
ale ten byl přišroubován pomocí 2 šroubů takže po jeho
demontáži by mohlo upevnění vypadat jako u socketu 754.
No a když už porovnáváte novinku s dva roky starým výrobkem, tak jsem velice zvědavej jak by to dopadlo s novým Zalmanem (http://www.pretaktovanie.sk/obr/chladice/z7700/2.jpg).
Ocenění pro tohohle cooler mastra přes všechny jeho nevýhody fakt nechápu.
Vodnika povazuju vyhodneho az pro nejake hardcore overclockery jinak jsou to vyhozene za modni doplnek.
CO SI TO VUBEC DOVOLUJES, URAZET CTENARE!!
Kolik ti je roku? Tipoval bych tak 17. Takze mladej, hod se do klidu, abys mi ty rikal, jak mam co videt, na to jsi jeste nedorostl!
A jedno si zapomatuj mlicnaku: Ctenar tveho webu je tvuj BUH, protoze bez ctenaru byste ten svuj upadajici web hodne rychle zabalili. Koukam, ze kdyz tady skoncil Dudek, tak ho hned nahradil jiny "mistr" pera a klavesnice :-/
Dík Mates
Na autora clanku: prosim ta to si hadam nemyslel vazne s tym ze tento chladic je "Nemožne umístit na jakoukoli základní desku"
To by to bolo asi obtiazne testovat, co?
mam tenhle chladic pardon pan chladic.
na nem 1 arctic fan 3
a zavladlo ticho a chlad
pre AMD 3200+ aj pre FarCry
tu len huci G.K. Leadtech 6800 GT.
pozn./ale spekuluji na kartu inej chladic
abych ale nedosel o zaruku/.
dovi kani