Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
autor: Polívka Karel , publikováno 9.8.2004
Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Dnešní doba "žhavých" procesorů si kolikrát žádá svou oběť v podobě ne zrovna příliš tichého chlazení. Avšak jsou naštěstí i takoví výrobci chladičů, kteří naopak dbají na to, aby jejich produkty dosahovaly co nejnižší hladiny hluku se zachováním účinného chlazení - a typickým zástupcem je švýcarský Arctic Cooling. Jejich chladiče jsou pověstné svým tichým chodem, avšak na nějaké overclockerské kousky nikdy moc vhodné nebyly. Nyní však přichází zcela nový model... už na první pohled vypadá mnohem zajímavěji než jeho předchůdci... je na tom tedy lépe i s "efektivitou práce"? {mospagebreak title=Nově příchozí Super Silent 4 Ultra se představuje}

Arctic Ceramic Bearing (ACB)

Než se dostaneme k samotnému chladiči, tak nejdříve zmíním, co s sebou přináší nového, kromě jiného designu a chladícího výkonu. Jde především o nové keramické ložisko, které nese označení Arctic Ceramic Bearing (ACB). Výrobce uvádí životnost tohoto ložiska při teplotě 40 stupňů na více než 15 let (což je dvojnásobná životnost oproti ložisku kuličkovému). Nová ložiska by měla být také zárukou tichého provozu, který by se neměl měnit ani po dlouhé době používání. Díky tomu tak prodlužuje Arctic Cooling záruku na nové chladiče vybavené těmito ložisky na 6 let. A teď se pojďme na ten "zázrak" podívat.

Chladič je schován v poměrně stylové černé krabičce z jejichž popisků na bočních stranách se dozvíte, že je určen pro procesory Pentium 4 (socket 478) až do frekvence 3.6 GHz.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Po otevření vás nečeká nic překvapivého, jelikož zde najdete samolepku s logem Arctic Cooling (které je mimochodem nově změněné) a firemní teplovodivá pasta. Takovéto vybavení s sebou měly chladiče této firmy přibalené vždy, takže žádné překvapení ale ani zklamání.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Pojďme se tedy už konečně podívat na našeho nového "Super tichého" borce...

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Pro zvětšení klikněte myší

Už z prvního letmého shlédnutí je zřejmé, že se jedná o něco jiného, než byla dosavadní řada.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Byl změněn i upínací mechanismus. Ten u předešlé generace jsem si osobně velice oblíbil, jelikož byl rychlý a naprosto bezproblémový. Na následujícím obrázku se ten nový nachází v uvolněné poloze. Takto nasadíte chladič na procesor a úchyty zaháknete (i když ještě ne napevno) do otvorů v plastové "ohrádce" kolem patice procesoru.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Pokud máte patřičně "zaháknuto", tak už jen stačí navzájem pootočit oběma postranními páčkami a tím se úchyty již napevno zaháknou a docílíte přítlaku chladiče na procesor. Pro zajištění se páčky v uzavřené poloze zaháknou (jejich plastové zakončení je na to tvarováno) za boční žebrování pasivní části a nic se tak nemůže hnout. Celá konstrukce je principem trochu podobná té od boxovaných chladičů Intelu, nicméně v tomto případě není z plastu a sundávání chladiče není utrpení jako v případě toho boxovaného, jelikož je vše nezávisle pohyblivé.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

 

 

{mospagebreak title=Porovnání s předchozí generací}

Nejprve se podívejme na samotné balení. I když to není nikterak důležité, tak i zde se na první pohled od ostatních distancuje a působí chladným dojmem (i když prozatím z čistě estetického hlediska kartónového obalu :-)).

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Pokud jej porovnáme se zástupci z předchozí generace, tak najdeme shodné rysy (pro Arctic Cooling typické uchycení ventilátoru) ale také je vidět, kde byly provedeny změny. Tak předně, nový model působí dojmem, že je nižší... není tomu tak. Pasivní část je v obou případech stejně vysoká, jen u starších typů byla její vrchní část překryta plastovým rámečkem v kterém se otáčely lopatky ventilátoru. Nový model má lopatky zcela otevřeně a tak jako celek působí opticky menší.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Pro zvětšení klikněte myší

Pokud porovnáme chladiče ze spodu, tak je vidět, že nový model je daleko více tvarován a z užší základny směrem k ventilátoru materiálu přibývá až do takové míry, že jeho vrchní část je o něco rozlehlejší než v dřívějších případech - to by mělo poskytnout lepší odvod tepla.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Navíc byl zvětšen i průměr ventilátoru, který tak může i při nízkých otáčkách uspokojivě ofukovat větší masu hliníkového materiálu, díky čemuž si je tento chladič schopen zachovat velmi nízkou hlučnost spojenou s efektivním chlazením.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Pro zvětšení klikněte myší

Následuje tabulka shrnující parametry všech čtyřech modelů pro názornější porovnání.

Specifikace jednotlivých modelů série Super Silent 4

Chladič Super Silent 4 ProSuper Silent 4 Pro TCSuper Silent 4 Pro MSuper Silent 4 Ultra
Rozměry pasivu 94 x 76 x 40mm94 x 76 x 40mm94 x 76 x 40mm92 x 92 x 42mm
Rozměry ventilátoru 80 x 80 x 37mm80 x 80 x 37mm80 x 80 x 37mm87 x 87 x 33mm
Počet otáček 26001400 - 28002000/2500/30002300
Průtok vzduchu 33 CFM14 - 36 CFM25/32/38.5 CFM42 CFM
Ložisko KuličkovéKuličkovéKuličkovéKeramické
Hlučnost 20 dB12 - 23 dB16/19/25 dB23 dB
Hmotnost 400 g400 g400 g448 g
Tepelný odpor 0.18 °C/W0.18 °C/W0.18 °C/W0.3 °C/W

No a jako by těch změn nebylo málo, tak se dotkly i samolepek s logem Arctic Cooling. Starší se nachází na pravé straně, ta novější nečekaně na straně levé.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

{mospagebreak title=Měření účinnosti, závěr}

Metodika testování

K testování byla v redakci použita tato sestava:

  • Procesor Pentium 4 Northwood 2000@3320 MHz (napětí 1,6V)
  • Základní deska ASUS P4T533
  • 1 x 512MB RIMM
  • Zdroj Fortron 350W
  • Chladič Arctic Cooling Super Silent 4 Pro
  • Chladič Arctic Cooling Super Silent 4 Pro TC
  • Chladič Arctic Cooling Super Silent 4 Pro M
  • Chladič Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra

Jako tepelně vodivou pastu jsme použili klasickou bílou s kysličníky kovů. Je levná, časem se neztrácí, dokáže dobře vyplnit mezery a dosahuje solidních výsledků. Testovalo se v místnosti se stabilní teplotou 25°C a se základní deskou v otevřené skříni. Program Motherboard Monitor 5 nám zajišťoval zaznamenání logů (záznamový interval 5sec). K "zatopení pod kotlem" se využíval program Prime95.

Po instalaci chladiče a spuštění počítače byl chladič několik minut temperován (zpravidla 10min). Následovala aktivace programu Motherboard Monitor 5, který začal zaznamenávat klidové teploty. Po 10 minutách už stačilo spustit program Prime95 (Torture test) na dobu 10 minut, MBM 5 průběžně zaznamenával výsledky. Pak už chybělo jen 10-ti minutové zchlazení a měření bylo ukončeno.

Měření účinnosti

Nejdříve se podívejme na výsledky jednotlivých chladičů pomocí průběhových grafů. Je v nich zaznamenán minutový klidový stav "před bouří", načež následovalo spuštění Prime95 po dobu 10 minut. Po uplynutí této doby byl systém opět zbaven veškerého zatížení a byl nechán sám sobě (a proudícímu vzduchu) na pospas :-). Do grafů byly zaneseny i hodnoty krátce po zátěži (6 minut), aby se vidělo, jak rychle dokáže který chladič srazit teplotu opět do patřičných "klidových" mezí.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Nejprve proběhlo měření na silně přetaktované procesoru - proto tak vysoké teploty. Tady nelze porovnávat číselné údaje s jinými naměřenými při jiných podmínkách (to ostatně platí ve všech případech, že výsledky lze porovnávat jen v rámci stejné konfigurace). Jak je z průběhových grafů vidět, tak si nový přírůstek do rodiny chladičů Super Silent 4 vůbec nevede špatně v porovnání s ostatními ze své "stáje".

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

A jelikož minulé měření bylo na silně přetaktovaném procesoru, díky čemuž jsou teploty poměrně dost vysoké, tak jsem pro ilustraci provedl ještě měření se stejným procesorem, ale na standardní frekvenci - ovšem se zvýšeným napětím. A jak je vidět, tak se procesor měl za každé situace nejlépe právě pod tímto novým chladičem Super Silent 4 Ultra. Nepustil před sebe (nebo vlastně pod sebe?) žádného z kolegů ani na jedinou sekundu. Pro porovnání maximálních teplot jsem je uvedl ještě do samostatných grafů (pro obě měření).

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

Porovnání s jinými chladiči

Dnešní testování bylo koncipováno jako porovnání nového modelu s předchozí generací chladičů od stejného výrobce. Ale některým samozřejmě budou chybět výsledky i dalších chladičů od jiných výrobců pro vzájemné porovnání... a jelikož jsme použili naprosto stejnou sestavu, jako v dvou posledních případech, tak stačí jen nahlédnout do dřívějších článků. Pro usnadnění uvádím přehled již testovaných chladičů na stejné sestavě jako dnes a odkazy na tehdejší články:

PrimeCooler HyperCool I
PrimeCooler HyperCool II+
Zalman 7000A - Cu

KHC-V81-U1 Cooler Master Hyper 6

Závěr

Jak je vidět, tak nové zpracování opravdu zabralo a jako výsledek tu máme pokračovatele/následovníka hodného jít ve šlépějích svých předchůdců. Samozřejmě že vyšší chladící výkon je sice chvályhodná věc, nicméně jak je na tom nový přírůstek s cenou? No budete se možná divit, ale není nijak výrazně dražší, jak by se mohlo na právě příchozí chladič s novým typem ložisek (a šestiletou zárukou) na první pohled zdát.

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra
Pro zvětšení klikněte myší

Samozřejmě procentuálně vzato je cena vyšší, ale když si uvědomíme, jak jsou nynější chladiče Arctic Cooling Super Silent 4 poměrně levné, tak se ani není čemu divit. Ve finále je ale jen o něco málo dražší než model Super Silent 4 Pro M, který disponuje regulátorem otáček a který je i přes svou vyšší rychlost otáček poražen nově příchozím, robustnějším a lépe vyřešeným modelem Super Silent 4 Ultra.

 

Závěrečné hodnocení

Klady

Zápory
Vyšší chladící výkon + tichý provoz Pozor na rotující lopatky - kabely
Větší ventilátor - nižší otáčky Přítlak na procesor mohl být větší
Nová ložiska - zvýšena životnost Upuštění od dosavadního rychloupínání
Nenáročná cena  
Záruka 6 let  

Orientační cena cca 400 Kč bez DPH

Super Silent 4 Ultra je jen první vlaštovkou s těmito novými keramickými ložisky, která je výhradně určena (stejně jako celá série Super Silent 4) pro socket 478 - procesory Pentium 4. Dále v repertoáru Arctic Coolingu můžete nalézt Silencer 64 Ultra - chladič stejné konstrukce určený však pro platformu K8 (koncipován až pro Athlon 64 4000+). A co nás čeká a nemine v blízké budoucnosti? Ještě do konce tohoto roku (vypadá to na podzim) bychom se měli dočkat zcela nových chladičů Freezer 64 a Freezer 4 (zdroje uvádějí, že by měly být schopné uchladit Athlon 64 5000+ a Pentium 4 5GHz), které budou využívat technologie Heat-Pipe, takže se máme zcela jistě na co těšit.

Za zapůjčení chladiče Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra děkujeme společnosti Bostar

Arctic Cooling - Super Silent 4 Ultra

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
10.8.2004 03:53:56   0.0.0.xxx 66
A co jiné chladiče? Stačilo by k ním dát takové 3 chladiče různých cenových kategorií (nějaký levný Spire, potom CoolerMaster a k tomu Zalman) a test by měl mnohem větší vypovídací hodnotu. Takto jen vím to, že verze "Ultra" je velice překvapivě nejvýkonnější v dané produktové řadě. Úžasné.

10.8.2004 06:33:32   0.0.0.xxx 66
No a mohli to zkusit na nějakém přímotopném Prescottu, tam by při přetaktování šla teplota k 80 stupňům. A Intely jak jsem někde četl už při 74 stupních začnou vkládat prázdné cykly a výkon jde do háje.
10.8.2004 07:10:47   0.0.0.xxx 65
Proc se netestuje v realnych podminkach?To jest pri zavrene skrini?Dale by bylo vhodne testovat nejen na Northwoodu ale i Prescottu a AMD.At ma clovek opravdu porovnani a hlavne prehled co muze ocekavat.Takhle je celej test uplne naprd:-(
10.8.2004 07:38:07   0.0.0.xxx 56
I já se přimlouvám za srovnání s jinými chladiči. Zalman 7000A-Cu zcela určitě.
A ještě jedna poznámka:
U jednotlivých chladičů jsou uvedeny tepelné odpory 0,18°C/W, u verze Ultra 0,3°C/W. Není tam chyba?
10.8.2004 07:56:28   0.0.0.xxx 65
Je fajn, hned rano sa schuti zasmiat. Kolko je zivotnost patice, 3-4 roky, kym vyrobca zmeni specifikaciu?
Kolko je zivotnost zostavy u priemrneho zapadnara? Rok, dva?
Fascinuje ma, ako sa da ludi zlblnut a najst trh na uplne zbytocnu kvalitu, len aby sa viacej zarabalo.
Navrhujem, zacat vyrabat HDD, ktore vydrzia min15 rokov, urcite sa oplati priplatit ;) Nasa bezne vykupuje staru techniku v dobrom stave, koli udrzbe este funkcnych zariadeni.
10.8.2004 08:06:34   0.0.0.xxx 56
test nekomentuji ... jednoznacne chybi Prckot (i Celeron D by stacil)
chladic sam o sobe je podprumerny, souhlasim s malym pritlakem na socket, naprosto prisernym systemem uchyceni a celkova hlucnost sla taktez vyrazne nahoru ... jedine pozitivum vidim v lozisku, ktere konecne neni slyset (resp. ho prerve ventilator), chladici ucinek je o nekolik malo (2-3°C lepsi nez stary silent 4pro) stupnu lepsi ... proste nic moc
10.8.2004 08:13:32   0.0.0.xxx 66
Pokud jste si naši milí čtenáři nevšimli starších testů chladičů pro P4, dovoluji si Vás upozornit, že jak chladiče zalman 7000 tak i Primecooler Hyper nebo i Cooler Master Hyper 6 byly testovány na stejném procesoru jako dnes Arctic Coolingy. I když jsme použili procesor 2,0Ghz přetaktovaný na 3,32GHz s napětím 1,6V jeho tepelné vyzařování díky tomu překračuje 100W. Proto tedy stačí nakouknout do starších článků a máte porovnání.
10.8.2004 09:00:46   0.0.0.xxx 66
Toto mi dělá opera při odeslání požadavku o zasílání příspěvků mailem:

Server Error in '/' Application.
Atempt to break integrity. Please fill all the compulsory fields(Sender Mail, NodesIDs)
Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.Exception: Atempt to break integrity. Please fill all the compulsory fields(Sender Mail, NodesIDs)

Source Error:


An unhandled exception was generated during the execution of the current web request. Information regarding the origin and location of the exception can be identified using the exception stack trace below.

Stack Trace:
[Exception: Atempt to break integrity. Please fill all the compulsory fields(Sender Mail, NodesIDs)]
Media.MSystem.ErrorHandler.clsErrHandler..ctor(Exception e, String psModuleName) +6
Media.MSystem.Controls.Adapters.ArticlesForumDataAdapter.DeclareParameters1(SqlCommand& sqlCommand, ForumMail pForumMail) +586
Media.MSystem.Controls.Adapters.ArticlesForumDataAdapter.Insert(ForumMail pForumMail) +139
Media.MSystem.Events.NetDirectPage.InsertForumSunbscriber() +370
Media.MSystem.Events.NetDirectPage.ClickHandler(NetDirectClickEventArgs e) +825
Media.MSystem.Events.NetDirectPage.OnNetDirectClick(NetDirectClickEventArgs e) +22
Media.MSystem.Events.NetDirectPage.Page_Load(Object sender, EventArgs e) +120
System.EventHandler.Invoke(Object sender, EventArgs e) +0
System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) +67
System.Web.UI.Control.LoadRecursive() +35
System.Web.UI.Page.ProcessRequestMain() +731

Version Information: Microsoft .NET Framework Version:1.1.4322.573; ASP.NET Version:1.1.4322.573
------------------------------------------------------------
A když chci odeslat příspěvek, tak se nedočkám reakce na tlačítko odeslat.
------------------------------------------------------------
Jinak chladič je to pěknej(!), akorát mě zaráží pojem nehlučný u AC v porovnání s pojmem nehlučný u CM. Měl jsem 2AC a oba řvou, i když všichni udávaj, že jsou téměř neslyšitelný.
10.8.2004 10:52:24   0.0.0.xxx 66
ale i IE 6. A hláška o tom že server je příliš zaneprázdněn.
10.8.2004 10:54:57   0.0.0.xxx 66
ja bych si za disk ktery vydrzi 15 roku urcite priplatil protoze prakticky jedine z ceho mam hruzu je ze mi necekane klekne disk, coz neni zadna ojedinela udalost v soucasne dobe
10.8.2004 10:55:48   0.0.0.xxx 66
aha brecim na spatnym hrobe tys to tak asi myslel taky sorry :]
10.8.2004 11:17:19   0.0.0.xxx 66
To je chladic na prd,jen hlinik a jeste maly.A pomaly vetrak tomu da hrebik do rave uplne.
10.8.2004 11:17:26   0.0.0.xxx 66
To je chladic na prd,jen hlinik a jeste maly.A pomaly vetrak tomu da hrebik do rakve uplne.
10.8.2004 11:25:53   0.0.0.xxx 66
zivotnost je udavana pro zdvojnasobeni hladiny hluku pri behu, takze to neni zbytecne, normalni vetrach vam bude po roku hlucet 4x vic nez tento AC, navic disky na 15 let je stejny nesmysl, napriklad muj disk dnes ma 20x vyssi kapacitu nez ten ktery jsem kupoval pred ctyrmi lety, takze je dnes temer nepouzitelny, a za 10 let budou mit i CPU vetsi cache nez je jeho kapacita a navic je tu ten problem ze za rok uz nikam onen disk nepripojim protoze PATA vymre a zustane pouze SATA, takze 15 let na disk je na nic, to uz radsi 5 let stoprocentne zaruceny spolehlivosti by bylo vyhodou, i kdyz musim zaklepat - Ťuky ťuk, ze zadny z peti disku nemel jediny problem, a to bez chlazeni, (IBM stare 4 rkoy; 2x WD 3roky, Seagate 2,5roku; Samsung 1rok)
1.8.2005 22:27:08   194.149.102.xxx 66
PATA nemůže vymřít - to by nejdřív musely diskový mechaniky přejít na SATA a to zatím nehrozí
10.8.2004 11:30:48   0.0.0.xxx 66
pomaly vetrak je prave vyhodou, o to tu jde, o nizky hluk, ne o nejvyssi chladici vykon, ale o nejlepsi pomer chlazeni a hluku, priste si to poradne precti, a co se tyka medi, tak neni potreba protoze CPU Intel pouzivaji Heat-spreader takze je kontaktni plocha uz tak zbytecne velka na to aby hustota tepelneho toku stacila s rezervou i pro "obycejny" hlinik.

10.8.2004 11:34:11   0.0.0.xxx 66
Jo a na velikosti nezalezi Ale na vyzarovaci plose ano, a ta neni zavisla na velikosti, je dulezity pocet zeber a jejich tloustka.
10.8.2004 11:35:29   0.0.0.xxx 66
Jo a na velikosti nezalezi Ale na vyzarovaci plose ano, a ta neni zavisla na velikosti, je dulezity pocet zeber a jejich tloustka.
10.8.2004 11:37:03   0.0.0.xxx 66
SORRY, nejak jim vytuhnul server.
10.8.2004 11:51:21   0.0.0.xxx 66
1. hlinik neni vubec spatny material pac med teplo rychle prijme ale tezko odevzda okoli, hlinik naopak, a navic pak nemas na CPU cihlu ...
2. Maly ? chces rict ze skoro 8cm ventak je maly ?
3. Turbina 50dB je idealni reseni pro kazdeho ...
10.8.2004 12:32:48   0.0.0.xxx 66
Díky za informaci, ale to byl takový problém alespoň do jednoho grafu tyto výsledky pro srovnání zakomponovat? Já nechci kritizovat, jak co děláte, ale přijde mi líto nevyužít plodů vlastní práce, tedy pokud byly podmínky testování srovnatelné.
10.8.2004 15:26:52   0.0.0.xxx 66
to resi - teda pokud je HW a disky nejsou od WD - potkal jsem 4 WDcka v raidu a stihli vodejit 3 za necelejch 12 hodin - samozrejme neprezily zadny data

WD600 a WD1200JB ktery nemaj fludy mi nesmej do domu (mam WD1200JB s fluidnima loziska a 2 plotnama a ten este drzi
10.8.2004 16:37:01   0.0.0.xxx 66
Chcel by som sa spytat ci je tento chladic urceny aj pre Socket A - moj AThlon XP 3200+..........THX
10.8.2004 16:51:15   0.0.0.xxx 66
...Super Silent 4 Ultra je výhradně určen pro socket 478, takže na socket A jej osadit nelze :-(
10.8.2004 17:06:47   0.0.0.xxx 66
Nez nejake teploty by me zajimal hluk lozisek rekneme pri 1300 otackach. Snad vsem starym AC chladicum jde pri nizkych otackach (nizke nemyslim 2000! ale +/-1300) slyset lozisko-proste takovy typicky "brum" (nevim jak to nazvat). Nemohli byste zjistit jak jsou na tom tyto keramicke loziska ? A porovnani hlucnosti starsiho typu pri 2000ot a tohoto noveho na 2300ot by se taky hodilo.
O socketu A jste tam nic nepsali-tzn. ze jej AC uz hodilo do smetiste dejin ? Dik za info...
10.8.2004 17:13:09   0.0.0.xxx 65
...ještě dnes na to mrknu a tuto informaci doplním. A pokud jde o socket A, tak to nejspíše vypadá, že tomu tak opravdu bude :-(
10.8.2004 20:00:57   0.0.0.xxx 55
Jsem zvedavej jestli tam bude nejaky rozdil :-) (vzhledem k tomu ze to mate nove a jelo to jen chvilku). Nejradeji bych byl, kdyby AC delal vetrose s kluznymi lozisky-sice vydrzi tak pul roku, ale to ticho ;-)
10.8.2004 22:10:17   0.0.0.xxx 56
tento chladic sa mi nepozdava z toho dovodu ze je pristup na lopatky vetraka moc moc velky avsak ma lepsi pristup prudiaci vzduch.podla mna preto su neni tieto chladice urcene pre AMD lebo P4(napr prescott)tucne kuria a proste AMD still rulez))
10.8.2004 23:26:14   0.0.0.xxx 65
...a ja naivka si myslel, ze slovensky rozumim :-D A nebo taky: lidi nepichejte si uz to svinstvo ! :-D
11.8.2004 01:26:31   0.0.0.xxx 65
Tak jsem to porovnával a u nového typu jsem na vámi zmiňovaný "brum" nenarazil. U starších typů lze něco takového slyšet (ale to musíte být opravdu hned u chladiče, aby se to dalo rozeznat - pokud je chladič ve skříni, tak to slyšet nelze). A pokud jde o porovnání hlučnosti staršího typu při 2000ot, tak se to jeví takto: Starší typ je při 2000ot slyšet méně, než nový typ při 2300ot jež je ale méně hlučný, než starší typ při 2500ot. Aspoň dle mého "pozorování" :-)
11.8.2004 09:52:22   0.0.0.xxx 66
Diky za overeni. Ten "brum" se casem zesili, takze kdyz jede ventilator na 1300ot, tak je pak slyset jen ten brum.

Ten vas "zaver" zni docela logicky :-) Ale to uz huci spis ten proudici vzduch ne ? A ten ma Ultra vetsi (tok), takze to zni i logicky )
11.8.2004 10:10:30   0.0.0.xxx 66
si zvykni,ked uz sme,ste v tej EU
11.8.2004 10:32:32   0.0.0.xxx 65
LOL :-) Petr rulezz :-) konecne nieco vtipne
11.8.2004 10:44:54   0.0.0.xxx 76
jj... hluk už je pak jen záležitostí proudícího vzduchu, nikoliv ložisek... :-)
11.8.2004 11:48:45   0.0.0.xxx 56
Kto ma tomu rozumiet? Daj tam nabuduce aspon nejake ciarky a bodky. Som Slovak, a nerozumiem. Co si pocnu taki bratia Cesi(Moravaci, ... ).
11.8.2004 13:16:44   0.0.0.xxx 66
a to máš z vlastní hlavy? Prescott 2,8 přetaktovaný na 3,2 - nejvyšší teplota, které jsem dosáhl byla 56 stupňů / v místnosti 32 stupňů, zakrytované PC, původní box chladič/. Kde máš ten přímotop, žvanile?
11.8.2004 13:26:33   0.0.0.xxx 66
Ked ma nieco zivotnost 15 rokov to neznamena, ze to bude behat 15 rokov bez poruchy nonstop. A v clanku sa jasne pise, ze keramicke loziska maju zivotnost 15 rokov, takze tu neplet moralnu zivotnost PC.
11.8.2004 22:49:31   0.0.0.xxx 66
lol zbytecne velka chladici plocha u mrnavyho CPU)))) to sem snad este neslysel. K cemu Ti je, ze se dostane teplo lip pres prechod CPU-chladic, kdyz se to pak uz nestihne rozvest do zbytku chladice. Zvetsovani kontaktni plochy pomuze jen do urcite miry.
11.8.2004 22:55:28   0.0.0.xxx 66
Nevim odkod cerpas, ale pri stejne povrchu a bez jeho uprav lepe odevzda teplot med. Take 2x takovou tepelnou vodivost.
11.8.2004 22:59:58   0.0.0.xxx 66
Zajimalo by me, kde ste vzali udaj o tepelne vodivosti. Zalman 7000B-CU ma na plny otacky odpor 0.20C/W a nechce se mi verit, ze tendle hlinikovej prdola ma stejnej tepelnej odpor jako ta medena cihla od Zalmana.
11.8.2004 23:50:53   0.0.0.xxx 66
...je uveden když už _tepelný odpor_ a ne vodivost. A pokud jde o údaj samotný, tak je převzatý z krabičky od tohoto chladiče...
12.8.2004 08:52:04   0.0.0.xxx 66
Myslite si, ze ho uchladi? Vim, ze je v clanku napsano ze je az do 3.6Ghz, ale me to taky pri normalni praci uchladi originalni boxak z 2.4ky... Jaky je rozdil v tepelnem vyzarovani mezi taktovanou 2.0@3.2 a 3.4 ?
12.8.2004 11:21:16   0.0.0.xxx 66
co to meles, jaky nestihne rozvest? teplotni vodivost hliniku je daleko vyssi nes je potreba odvest z plochy heatspreaderu nejakych 100 wattu, i kdyby byla teplota okoli buhvijak vysoka, prave ze zvysovani kontaktni plochy je to co je dulezite, protoze P4 ma hustotu tepelne energie 1,2 Megawattu na metr ctverecni, a odebrat ji z jednoho CM ctverecniho zvladne bud med, a nebo po zvetseni kontaktni plochy i hlinik, a tam uz se samozrejme rozvadi bez problemu, takze meles nesmysly, vlasten si v prvni radce odporujes s posledni, radsi se mrkni do ucebnice fyziky pro osmy rocnik zakladni skoly.
12.8.2004 22:54:27   0.0.0.xxx 66
Diky tomu, ze jste pouzili zakladovku ASUS jste se v tom grafu, kde jdete s teplotou pres 70 stupnu uz bezpecne pohybovali v oblasti Duty cycles. Diky tomu nelze rici, ze tato teplota je nejvyssi. ASUS bezne podmeruje cca 10 stupinku, takze jste CPU pekli pri teplote pres 80 stupnu celsia. To je teda sila, ty chladice se hodi tak pro chlazeni vykonne VGA, ale ne primotopu od Intelu.
13.8.2004 00:18:08   0.0.0.xxx 66
Každá deska měří trochu jinak... to víme všichni :-) A právě v tomto případě (již postarší) použitý ASUS ukazuje teploty mnohem vyšší, než novodobé boardy od ASUSu (které opravdu indikují v porovnání s jinými deskami o poznání nižší výsledky). Zkoušel jsem z počátku měřit na své P4P800... výsledky naprosto o ničem. Proto se snažíme používat právě onu desku... která myslím zrovna ukazuje víceméně reálně (při nejmenším mnohem reálněji než většina ASUSů :-))
16.8.2004 00:45:29   0.0.0.xxx 66
Do ty ucebnice se podivej ty a zjisti si jakej je rozdil mezi prechodovym odporem a tepelnou vodivosti materialu. Pri stejne kontaktni plose a povrchove uprave bude prechodovy odpor medi i hliniku uplne stejny, ale zalezi na materialu jak rychle to prijate teplo dokaze odvest smerem od kontaktti plochy. Cim rychleji to dokaze, tim je chladic ucinejsi. Bohuzel nezalezi jen na velikosti prechodoveho odporu, ale i na tvaru chladice samotneho.
16.8.2004 13:03:45   0.0.0.xxx 55
jenze omezenim je plave plocha, vodivost i obycejneho hliniku nekolikanasobne prevysuje tok 120W/CM2, takze na materialu nezalezi, ale na kontaktni plose ani, vy jste uplne vymasteny, to je jakobyste rekli, postav trabant na zavodni drahu, pak pojede 380KM/h jako formule, to je kretenismus, rozvod pak uz neni problem, prenos z plochy ano, a to extremni, (mam devitivrsvej thoroubred B0 681 84mm2 2.2GHz, celomedenej chladic pomohl o 2 stupne celsia, protoze 75W na 84mm2 je problem ale ne pro hlinik kterej ze stejny plochy dokaze odvest i 2,46x vetsi teplo, takze jde pouze o plochu, a ne o material) o prechodovy odpor se postara stribro v paste ktere ma o hodne lepsi vodivost nez med, a tvar pasivu, tak to uz je o uplne necem jinem, tam uz nas hustota energie vubec nemusi zajimat.
16.8.2004 13:17:20   0.0.0.xxx 65
Jenze vodivost se vztahuje na plochu, a plocha jadra prave omezuje, hlinik je schopnej pobrat z plochy jadra 2.5x vic energie nez jadro vyzari, a to ze med 5x to uz je jedno, protoze 2.5x staci, stacil by i 1x nasobek, tim se proste nic nezmeni, protoze nemuzes odcerpat vic tepla nez z plochy dostanes, a kdyz na to das neco co by mohlo, tak to je akorat potencial ktery nikdy nevyuzijes. (existuje jisty fyzikalni zakon o zachovani energie)
18.8.2004 00:54:16   0.0.0.xxx 55
ad 1"...protoze 75W na 84mm2 je problem ale ne pro hlinik kterej ze stejny plochy dokaze odvest i 2,46x vetsi teplo, takze jde pouze o plochu, a ne o material)..." Tady je videt jak ses mimo. Tys ted vlastne rekl, ze kdyz budes mit 2 stejne chladice z medi a z hliniku tak uchladej ten CPU uplne na stejnou teplotu. Blahopreju.))

ad 2:"...o prechodovy odpor se postara stribro v paste ktere ma o hodne lepsi vodivost nez med..." To je sice fakt, ale ten prechodovej odpor je furt o dost vetsi nez kdyby tam ten prechod nebyl. Stribrna pasta ten odpor je castecne zmensuje.


Mozna Te jeste bude zajimat rozdil mezi teplotni a tepelnou vodivosti. Mozna pak zjistis, proc med lip chladi.

A to, ze sis koupil medenej chladic se stejnym tepelnym odporem jako mel tvuj hlinikovej, je jen a jen tvoje blbost.
19.8.2004 15:22:02   0.0.0.xxx 66
1)samozrejme ze chladice uchladi CPU stejne, jak by to take mohlo byt jinak, med nezvysi tepelnou vodivost kremiku ani plochu cipu, a muj rozdil 2stupnu celsia to dokazuje (pravdepodobne rozdil okolniho vzduchu) med je potreba az kdyz nestaci tepelna vodivost hliniku, u velke plosne hustoty tepla - napriklad u prescottu.

2) prechodovy odpor ma samozrejme vliv, ale po aplikaci pasty = 99% prenosu, takze se da zanedbat.

Med lip nechladi, ma vyssi tepelnou vodivost (zbytecnou) a hur predava teplo do vzduchu - vyzaduje rychlejsi prutok vzduchu po zebrech.
Teplo je jedina vec ktera existuje, to je druh energie, od toho tepelna vodivost, teplotni neexistuje, ale treba si priste vymyslite nejaky jiny nesmysl, co treba tepelni? nebo teploidni?
Ha ha, jedna se o dva IDENTICKE pasivy s identickymi vetracky od firmy AVC (asian vital component) takze tepelny odpor toho medeneho je polovicni, a presto se neprojevi, jak by take mohl! odvede tolik tepla co ten medeny, to ze by mohl odvest vic je uplne na nic, to je jako kdyz si koupite pneumatiky s rychlostnim limitem 240KM/h a vymenite je za pneumatiky s limitem 140km/h, a date je na trabant ktery jede max 80km/h, tak se proste rychlost nezmeni. Nejspis jste jeden s tech fandu co si koupi medeny chladic protoze slyseli ze je "lepsi" a vyplazli za nej 900Kc, ale nevite zhola nic a je trapne ze se tady snazite obhajovat sve nesmysly, az bude tepelny tok presahovat 220W/cm2 (tepelnou vodivost hliniku) tak s vami budu souhlasit, ozvete se az budete mit prescott na 7GHz.
20.8.2004 09:36:24   0.0.0.xxx 66
Zdravim,

ja si tento chladic objednal do nove sestavy. Nemel jsem radeji vzit ten s TC? Je v nich velky rozdil?
P.S. Proc mi to nebere adresu do prace jan.panek@travelservice.aero? Mate to rozbity!
23.8.2004 14:48:53   0.0.0.xxx 66
No zadny patent na nova loziska od ARCTICu neni evidovan. Na rozdil od napr. SUNONu, PAPSTu ci jinych. Ostatni vyrobci keramickych lozisek (a ti patenty maji :-) uvadeji 30-40000 hodin. Coz je vyrazne mene nez jedno i dvou kulickova. Ze by ARCTIC objevil novou hmotu vyrabenou v kosmu a nikde si to nenechal patentovat, to se mi nezda. Spise vsazi na to, ze to po sesti, ale i trech letech nikdo reklamovat nebude. Kvalitu jinou hodnotit nebudu. Proste reklama ci podvudek, ale to na lidi funguje :-)))
29.8.2004 16:43:06   0.0.0.xxx 66
0) Proc mi najednou vykas ty jantare?

1) Samozrejme ze uplne stejny chladic z medi a hliniku nemuze uchladit CPU stejne. To tvrdim ja a vsichni vyrobci chladicu. Mrkni se jaky sou rozdily u medenyho a hlinikovyho Zalmana 7000. Apak mi to muzes vysvetlit pres tvoje teorie, proc je ten rozdil takovej. Med ma dalsi vybornou vlastnost oproti hliniku a to je nizzsi tepelna kapacita tzn pri stejnem dodavce tepla se med ohreje ne vetsi teplotu nez hlinik a tim padem probiha vymena tepla mezi pasivem a vzduchem rychleji.

2) tady je videt jak vubec nemas paru o cem mluvis. Mala citace z literatury:
Tepelná konduktivita l (součinitel tepelné vodivosti) vyjadřuje schopnost dané látky vést teplo. Číselně vyjadřuje množství tepla, které v ustáleném stavu prochází jednotkovým průřezem látky, při jednotkovém teplotním gradientu za jednotku času.

Měrná tepelná kapacita c je definována jako tepelná kapacita hmotné jednotky (podíl tepelné kapacity objektu a jeho hmotnosti), přičemž měrná tepelná kapacita c značí množství tepla potřebné k ohřátí 1kg látky o 1 °C.

Tepelná difuzivita a (součinitel teplotní vodivosti) vyjadřuje schopnost látky vyrovnávat rozdílné teploty při neustáleném šíření tepla vedením v homogenním prostředí, je rovna podílu tepelné konduktivity a součinu její objemové hmotnosti a měrné tepelné kapacity při stálém tlaku.

l - součinitel tepelné vodivosti [W.m-1K-1]

r - objemová hmotnost [kg.m-3]

c - měrná tepelná kapacita materiálu [J.kg-1K-1]
A tady je vztah na vypocet teplotni vodivosti ty jantare
a=l/(r*c)

Mas pravdu, mam medenej chladic, ale kuli tomu, ze sem nekde slysel, ze je lepsi, ale mrknul se se na testy a byl opravdu lepsi nez jeho stajovej hlinikovej kolega.

"Teplo je jedina vec ktera existuje..." Jak to mam pochopit? Pokud vim, tak teplo je jen kineticka energie castic. Mozna by bylo lepsi, kdyby si na toto uz nereagoval a odesel se cti.
29.8.2004 17:04:10   0.0.0.xxx 65
0) To, ze mi zacnes vykat z tebe neudela mensiho jantara nez ses. Tys vubec nepochopil co to je tepelna vodivost. Predstav si ze mas dve stejny trubky medenou a hlinikovou a strcis jejich konce najednou do teply vody. Tepelna vodivost ti udava, ktera trubka bude za na konci ohrata rychlejc.

1) Samozrejme ze uplne stejny chladic z medi a hliniku nemuze uchladit CPU stejne. Mrkni se jaky sou rozdily u medenyho a hlinikovyho Zalmana 7000. Apak mi to muzes vysvetlit pres tvoje teorie, proc je ten rozdil takovej. Med ma dlasi vybornou vlastnost oproti hliniku a to je nizzsi tepelna kapacita tzn pri stejnem dodavce tepla se med ohreje ne vetsi teplotu nez hlinik a tim padem probiha vymena tepla mezi pasivem a vzduchem rychleji.

2) tady je videt jak vubec nemas paru o cem mluvis. Mala citace z literatury:
Tepelná konduktivita l (součinitel tepelné vodivosti) vyjadřuje schopnost dané látky vést teplo. Číselně vyjadřuje množství tepla, které v ustáleném stavu prochází jednotkovým průřezem látky, při jednotkovém teplotním gradientu za jednotku času.

Měrná tepelná kapacita c je definována jako tepelná kapacita hmotné jednotky (podíl tepelné kapacity objektu a jeho hmotnosti), přičemž měrná tepelná kapacita c značí množství tepla potřebné k ohřátí 1kg látky o 1 °C.

Tepelná difuzivita a (součinitel teplotní vodivosti) vyjadřuje schopnost látky vyrovnávat rozdílné teploty při neustáleném šíření tepla vedením v homogenním prostředí, je rovna podílu tepelné konduktivity a součinu její objemové hmotnosti a měrné tepelné kapacity při stálém tlaku.

l - součinitel tepelné vodivosti [W.m-1K-1]

r - objemová hmotnost [kg.m-3]

c - měrná tepelná kapacita materiálu [J.kg-1K-1]
A tady je vztah na vypocet teplotni vodivosti ty jantare
a=l/(r*c)

Mas pravdu, mam medenej chladic, ale kuli tomu, ze sem nekde slysel, ze je lepsi, ale mrknul se se na testy a byl opravdu lepsi nez jeho stajovej hlinikovej kolega.


"Teplo je jedina vec ktera existuje..." jak mam tendle blabol pochopit? A co to ma spolecnyho s nasim probleme?

Uz bys nemel nic dodavat a mel bys to skoncit se cti.
6.9.2004 20:14:34   0.0.0.xxx 56
Přiznám se, že tuhle firmu jsem měl rád. Za solidní cenu nabízí slušný výkon a tiché chladiče. Ničím nevyniká, ale zároveň drží dobrou cenu. Tenhle nový chladič se mi od nich líbí. Chladí docela dobře, i když je jen na 478 socket. Hlučnost je taky přijatelná. Klidně bych si ho šoupnul na své P4, kdybych nějakou měl. No netaktuju, tak mi to stačí. Navíc záruka u chladiče je sice skoro zbytečná, ale mnohdy ty kompy fakt jedou i déle než 2-3 roky. Aspoň u mě je to zvykem. No a keramická ložiska budou snad kvalitnější než kuličková.
19.11.2004 08:47:16   0.0.0.xxx 66
Dobrý den,

Máte někdo zkušenosti, jak si poradí tenhle větrák s
Procesor Intel Celeron D 330 - 2.66 GHz, cache 256kB, FSB 533 MHz?
1.2.2005 19:49:33   0.0.0.xxx 56
Tak sem si ten chladic kupil a pri zatezi v zavrene skrini (1x case fan, dobre rozmistene kabely, medeny pasic na kazdem chipu MB, deska Asus P4P800-E Deluxe) ma teplotu pri vytizeni obou virtualnich jader procesoru az 71°C!!!!!!
Nevim co s tim...sem si myslel ze je to good chladic ale vidim ze je na CENZURA...zkusim tonejak vice pitlacit na CPUcko a uvidime no.....
26.7.2005 10:02:59   193.110.187.xxx 65
Pri otvorenej skrini max 64°C s Prime95
2000 ot.
27.7.2005 13:57:23   193.110.187.xxx 56
Pohral som sa s pastou tak aby bola vsade a rovnomerne nanesena, zase som otvoril skrinu
clock DDR som znizil to mi dovolilo zvisit takt FBS (236x15) VCORE-auto a teplota nepreskocila s Prime95 cez 60°C 2000 ot.
27.7.2005 13:57:31   193.110.187.xxx 66
Pohral som sa s pastou tak aby bola vsade a rovnomerne nanesena, zase som otvoril skrinu
clock DDR som znizil to mi dovolilo zvisit takt FBS (236x15) VCORE-auto a teplota nepreskocila s Prime95 cez 60°C 2000 ot.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.