PC skříně: SWEEX Whisper a Argentum |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 12.2.2004 |
Dnes jsme zkoušeli testovat potenciál vybraných sérií Pentium 4 (Northwood) a s jedním 2GHz kouskem jsme se bez problému dostali na 3,3GHz bez zvýšení napětí (testy vám přineseme zítra). Není tedy problém z nového systému vyždímat solidní výkon a část "ušetřených" peněz investovat do lepšího vzhledu a nižší hlučnosti počítače. Také uvažujete o tom, že svému PC dopřejete lepší karosérii? Dali byste přednost hliníkové "techno" skříni nebo byste spíše upřednostnili elegantní bílý, mírně opalizující, odhlučněný "kejsík"?
{mospagebreak title=Sweex Argentum Aluminium}





Větrací otvor kryje černá kovová mřížka,




boční větrací otvory "skrývá mříž" - nejsou však standardně osazené větráky
{mospagebreak title=Sweex Whisper}



P.S. zkuste zaklepat do bočnice své skříně, síla co?







Prrr, brzděte! Slovo Sweex ve slovníku opravdu nenajdete. Ve skutečnosti se jedná o firmu která zastřešuje vybrané produktové řady několika asijských výrobců a počítačové skříně jsou jen zlomkem jejich nabídky. Testované kousky patří mezi luxusní řadu - k dispozici je například i na Invexu tolik obdivovaný zcela průhledný akrylový model (recenze příště).
Jiné priority

To, že obě skříně kladou důraz na jiné věci bylo jasné už v okamžiku, kdy jsme oba balíky nesli do redakce. Zatímco Petr vyběhl s 6kg hliníkovým Argentum do druhého patra jako blesk, já jsem s 12kg "šeptačem"/ Whisprem dorazil notně později. Poznámka: Pro informaci, hliníkový Fortrex AL-750 váží jen 3.5kg!
První dojmy
Jako obvykle jsem oběhl kolečko po okolních kancelářích: "kluci, pojďte se podívat na nové skříně". Ve vedlejších kancelářích pracují programátoři a o spoustu různých názorů tedy není nouze. Delegace se ihned rozpadla na dva tábory. Ti kterých zaujal hliníkový krasavec byli v mírné převaze (6 : 4), začne tedy Sweex Argentum Aluminium.
Sweex Argentum Aluminium
Pří recenzi hliníkové skříně se nevyhneme srovnání s dříve recenzovaným typem Skříň Fortrex AL-750: hodně muziky za málo peněz? Fortrex patří mezi levnější hliníkové skříně. Síla použitých plechů je malá (hliník je zpevněn), tuhosti skříně je dosaženo prolisy a lemy plechů. Sweex patří mezi klasičtější konstrukce - Al plechy mají tloušťku 2,5 mm a konstrukce se více podobá skříním Cooler Master a Lian - Li.

I zde je na čelo použitý akrylový čirý "kabátek". Provedení je však o třídu lepší, podívejte se sami:

Akrylová deska je 12mm silna a působí opravdu masivním dojmem. Také kvalita použitého materiálu (čirost, lesk, obrábění) je na špičkové úrovni.
Fotografování Argentum bylo těžkým oříškem - snažil jsem se minimalizovat odlesky a tím se mi nepovedlo zachytit luxusní esprit a hedvábný lesk broušených hliníkových panelů. Skříň na obrázcích vypadá jako poměrně nezajímavá šedá skřínka - opak je pravdou, povrch už na první pohled nenechává nikoho na pochybách, že máme tu čest s "HiFi" matriálem.


V čelní části panelu je místo pro umístění větráku. Ten může být klasicky černý nebo svítící - zaleží na tom, chcete-li nenápadný nebo extravagantnější vzhled.

Větrací otvor kryje černá kovová mřížka,
Čelní panel je vybaven kompletní sadou vstupů a výstupů: je zde 2x USB 2.0, 1x FireWire, mikrofonní vsup a sluchátkový výstup. Kabeláž je stíněná - připojení vysokorychlostních zařízení by tedy nemělo činit žádné problémy.
Pojďme se podívat blíže na vnitřní konstrukci skříně...

Do skříně (která má rozměry 48x21x45cm) lze instalovat libovolnou desku ATX (max. rozměry 30x25cm). K dispozici jsou čtyři šachty o šíři 5.25", čtyři 3.5", do spodní interní odnímatelné schránky lze namontovat dalších pět 3.5" disků.

Interní schránka na disky je umístěná a konstruovaná tak, aby k diskům byl snadný přístup a aby je bylo možné snadno a efektivně chladit.

Závěr

boční větrací otvory "skrývá mříž" - nejsou však standardně osazené větráky
Srovnávat Argentum a dříve testovaného Fortrexe je jako srovnávat Škodu Superb a Volvo S80 - obojí jsou limuzíny, každá však míří poněkud jinde. Fortrex se snaží, abyste za minimum peněz dostali maximální vzhled, Sweex zase na ničem nešetří: na tloušťce a povrchové úpravě plechů, na síle a provedení akrylového panelu, na tužší vnitřní konstrukci, na mřížkách a rámečcích. Pokud obě skříně postavíte vedle asi poznáte, že Argentum je kvalitnější - pokud však nebudete srovnávat přímo spadnou obě skříně do kategorie "hliníkáče".
P.S. Dobrý odvod tepla, promyšlený tok vzduchu (po osazení kvalitními větráky) a robustní konstrukce jsou argumenty pro nasazení této skříně v roli pracovní stanice nebo serveru.
Cena Argentum s 350W zdrojem je 3 600Kč bez DPH.
V další části článku se podíváme na zcela jinou skříň - Sweex Whisper.
{mospagebreak title=Sweex Whisper}
Whisper značí anglicky "šeptat" a naznačuje, kde konstruktéry tentokrát tlačila bota nejvíce - úkolem bylo vyvinout odhlučněnou skříň.

Se skříni se obvykle příliš nemanipuluje a tak nízká hmotnost tentokrát zůstala na vedlejší koleji. Pozornost se přesunula jinam - na elegantní provedení a protihlukové provedení.
I zde konstruktéři sáhli po relativně silnějším matriálu, avšak tentokrát je výsledkem mimořádně pevná skříň se "sendvičovými" bočními panely. Díky exkluzivní povrchové úpravě která je opticky "hluboká až sametová" a opalizující se zdá že skříň je lehká jako pírko. Whispera jeden programátor nazval "doktorským kejsem" a tento popis mu docela sedí (luxusní ordinace, tiché PC). Je škoda, že výrobce nesáhnul i po jiných barvách, bílá se nemusí líbit všem.


Čisté linky jakoby nechtěly, aby byly porušené jakoukoliv mechanikou, v praxi se budete muset nejspíše smířit s osazením jedné pozice mechanikou CD/DVD-RW.
Zvuková izolace

P.S. zkuste zaklepat do bočnice své skříně, síla co?
Prakticky všechny části skříně (oba boční panely, čelo, zadní část, ale také dno i horní část skříně) mají protihlukovou úpravu. Použité polepy jsou 5mm silné a mají svůj původ v automobilovém průmyslu - u kvalitnějších vozů se používají ke zvukové izolaci a ke snížení vibrací plechu karoserie.

Část kde se instaluje základní deska je zvukově izolována z druhé strany, izolací jsou dokonce zezadu polepené i záslepky pro umístění CD / DVD mechanik.

IDE panel
Jakoby opalizující provedení a odhlučnění nestačilo, má Sweex Whisper ještě další specialitu, čelní IDE panel.


Mimo USB a audia je tady konektor pro připojení IDE / ATA / ATAPI disku. K dispozici jsou samozřejmě odpovídající kabely (jak interní tak externí). Škoda že v době externích disků které využívají USB 2.0 to už není takový hit jakým by býval dříve.
Třešničkou na dortu je sada šroubků a antivibračních podložek (včetně gumových podložek pod šrouby).

4 větráky

Systém je vybaven čtyřmi kvalitními tichými pomaloběžnými větráky ADDA AD0812DS-A70GL (15dBA, 1600 ot/min, ADDA USA DC FAN SPECIFICATIONS) které jsou umístěné na antivibračních podložkách. V praxi stačí nejspíše zapojit jen dva, čtyři by uchladily i poměrně výkonný server.
Závěr

Cena modelu Sweex Whisper je poměrně vysoká a činí 3 525Kč bez DPH.
Netvrdím, že testované skříně jsou tak dobré že je musíte mít - jen jsem rád, že výběr v této oblasti je den za dnem širší a je na vás, co si vyberete (a nemusí to být ani chladný "technik" Sweex Argenrim ani doktorský tichý Whisper).
Neodpustím si však jednu poznámku: kde jste sakra byli, kdy první hliníkové skříně stály 10 tisíc Kč!
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
co to zase proboha je????
Jednoho doma mám a nemohu si nijak stěžovat. Je to velký jak kr*va, váží to 22 kilo, ale je na něj super pohled. Všema deseti!!
PS:nauc se psat ty chiftecu.
Jediné featurky, které mu opravdu chybějí, je vysunovatelná podložka pod desku. A TO právě u Chiefa nevidím nijak špatně, protože uvnitř je TOLIK místa, že i full atx desku nainstaluje každej. To samý s kartama. Prostě nevidím důvod, proč by se ten track měl vysunovat. Zaprvý se stejnak musí z desky vytáhnout nějaké kratší kabely, ne? Za druhé, skříň se stejnak musí otevřít - co je u Chiefa jedna báseň - taková vrata na kliku se zámkem to jsou. Po většinu času tam ani nemusí být upevňovací šrouby, prostě je stačí zabouchout!
pekne funkcni
http://www.silentpcreview.com/article75-page2.html
a pak je tu jeste Zalman TNN 500A. Je asi nejlepsi protoze je uplne pasivni. Dovazi se v omezenzch mnozstvich i k nam, ovsem stoji asi tak 32 000, he he. Viz http://www.cdr.cz/a/6044