Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič
AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič
autor: Michal Šimonek , publikováno 16.3.2016
AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič

Je nadmíru jasné, že většina lidí koupí procesor a je ráda i za chladič dodávaný s procesorem. Po chvíli už ale člověka může rozčilovat vysokootáčková turbína, která vydává nepřijemný bzučivý zvuk, než zas zklidní do přijatelného režimu při nenáročném brouzdání na netu. Jsou ale takové všechny? Je na čase zapomenout na předsudky!


AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič

Současné komponenty se bez chladičů neobejdou – ať to jsou grafické karty a nebo procesory. U procesorů se v drtivé většině setkáváme s aktivním chlazením pomocí ventilátoru osazeného na hliníkovém žebrování chladiče.

Když si kupujeme nový procesor, jsme zvyklí, že spolu s ním dostaneme i chladič. Alespoň tak to platí pro laiky. Základní chladiče by měly splňovat kritérium snadné instalace. Žádné úpravy uchycení na desce, ale co nejjednodušší způsob montáže. Zároveň to znamená předem připravenou teplovodivou pastu. A to vše se musí vejít do co nejnižší ceny. Je to takový malý bonus, který vlastně k procesorům získáváme.

BOX chladiče AMD i Intelu

Intel už několik let využívá u mainstreamových procesorů obdobnou koncepci chladičů. Liší se jen drobnostmi. U některých je měděné jádro, jiné jsou celohliníkové a podle spotřeby procesoru se liší i výška hliníkového pasivu.

Způsob uchycení je už roky stejný – chladiče se upevňuje pomocí plastových push pinů. Na uchlazení procesorů dostačují a můžeme je nazvat i relativně tichými.

U AMD je situace obdobná. AMD používá s drobnými vylepšeními chladiče s hliníkovou anebo měděnou základnou. Druhé jmenované už mívají i několik heatpipe a prvně jsme se s provedením setkali v éře procesorů Phenom Black Edition. Uchycení chladičů AMD je také primitivní, pro upevnění chladiče na procesor využívá AMD kovovou pružící sponu a páčku, která se zahákne za plastové zámky na desce.

Výkonnější procesory s průměrnou spotřebou nad 95 W je ale s jednoduchým a kompaktním chladičem problém uchladit tiše. Kde schází plocha žeber, musí pomoci vyšší výkon ventilátoru a výsledek je rozporuplný. Po stránce teploty si tyto chladiče vedou uspokojivě, ale v zátěži kvůli vysokým otáčkám malých ventilátorů bzučí intenzivním, vysokým a nepříjemným tónem. A ne každý to chce dlouho snášet.

AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič

Na následující fotografii vidíme dva zástupce Intelu. Vpravo je klasický boxovaný chladič, který se hodí na méně náročné procesory anebo procesory bez přetaktování. Nalevo je pak první zajímavý počin Intelu pro výkonné procesory.

AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič

To byl chladič typu věž, který Intel přidával ke špičkovým desktopovým procesorům Intel core i7-980X a 990X. Při ohromné ceně procesoru jste získali alespoň bonus v podobě slušného chladiče. I ten byl ale při vyšších otáčkách lehce hlučnější, ale svou práci splnil a uchladil i přetaktovaný Gulftown. Pak šel Intel ještě dál a dodával bezúdržbový all-in-one vodní chladič, až se propracoval k tomu, že k nejvýkonnějším procesorům už dnes nedostanete chladič žádný. Zákazník si jej koupí sám.

AMD se rozhodlo nyní nabídnout k některým aktuálním procesorům a hlavně pro budoucí generaci Summit Ridge nový AMD boxovaný chladič, také trochu prémiovější než je ten obyčejný. A to za stejnou cenu, jako doposud stálo balení se starším chladičem. V dalších kapitolách se podíváme, co nám AMD slibuje a jaká bude nakonec skutečnost.

AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič

Společně s chladičem pochopitelně nabobtnalo i samotné balení, i to se musí přičíst do nákladů. Dopředu prozradím, že nový chladič bude součástí procesorů AMD FX-8370 a AMD A10-7890K.

AMD Wraith: víc než jen trochu lepší boxovaný chladič 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.