2x Cooler Master pro Pentia 4: hliník vs měď |
autor: Petr Válek , publikováno 15.10.2003 |
Firmu Cooler Master zná většina našich čtenářů - je producentem celé řady chladičů jak pro procesory AMD tak i Intel. Firma vyrábí i panely pro regulaci otáček, hliníkové PC skříně a také klávesnice. Kvalita chladičů Cooler Master je tradičně vysoká, jejich hluk i schopnost chladit závisí však na konkrétním typu (i mistr tesař se občas utne). Příjemné jsou přijatelné ceny těchto chladičů.
Do redakce se nám tentokrát dostaly dva z nových chladičů pro procesory Pentium 4. Jeden z nich je vyroben z mědi, druhý je inovovaný, hliníkový s měděným jádrem. Jak si poradí oba chladiče se svým úkolem uvidíme v testech. Ještě pro úplnost, stránky výrobce najdete zde.
Typy, označení a konstrukce chladičů
Cooler Master XI4-7H52A
Chladič je vyroben z mědi, samotné tělo chladiče je v klasickém "hřebenovém" provedení s 7mm silnou základnou a žebry přiletovanými kolmo na ni. Ta jsou velmi tenká (0.45mm), široká 80mm, vysoká 30mm a je jich až 44. Radiátor se velmi podobá konstrukcím které jsou používané pro servery - tam se ale většinou fouká tunelem z boku, případně je radiátor umístěn do speciálního vzduchovodu. Zde je větrák přišroubován přímo na tělo chladiče.
Poznámka: Co mně poněkud zaráží je, že výrobci stále vyrábějí žebra hladká bez dodatečného zdrsnění. Vždyť mírné prohnutí žeber i jejich větší drsnost by mohla zlepšit chladící vlastnosti. Chladič Nexus je toho příkladem.
Provedení je vzhledově velmi atraktivní, boční plechy s dírami dodávají chladiči šmrnc. Mírnou nevýhodou je nepříliš precizní provedení styčné plochy s procesorem (to však u chladičů s heatsprederem tolik nevadí). Na fotkách základny je dobře vidět o čem mluvím. Poznámka: Spodní část je opapřena natištěnou vrstvou termovidivé pasty.
pasivní část chladiče
Pohled zespodu s patrným zdrsněním styčné plochy
Větráček dodávaný k měděnému chladiči je firemní: Cooler Master A7015-30RB (12V/0,17A).
Rozměry těla chladiče jsou 83x68x37mm, otáčky 3800/min, průtok vzduchu 33,2 CFM a hluk produkovaný tímto chladičem je 35 dB. Je určen pro procesory Intel Pentium 4 do 3,2GHz a vyšší.
K upínání chladiče slouží odnímatelné spony, které jsou identické pro oba Cooler Mastry. Jejich tlak je však u měděného modelu docela malý (pokud jej srovnáme s drtivým tlakem firemních chladičů Intelu). V testu nám základní deska ležela na stole, chladič je ale ve většině případů umístěn svisle a tehdy může nastat s přítlakem problém v podobě zvýšení teploty. Doporučuji uživatelům kteří si podobný chladič koupí, aby si spony podložili. Možným řešením je také lehce tyto spony přihnout v tom správném místě.
Cooler Master KI4-7H52A (01)
Druhý z chladičů využívá kombinace mědi a hliníku. Plocha dosedající na procesor je ve formě měděného válečku, který je vlisován do netypického hliníkového "sluníčka". Na obrázku dole je dobře vidět umístění žeber. Je to velmi zajímavé řešení z hlediska proudění vzduchu: u samotného středu nedochází k žádnému přímému proudění, kdežto pod lopatkami je proud vzduchu největší.
"Motýl Emanuel" s dobře patrným měděným středem
U tohoto modelu chladiče je díky hvězdicovému prodění vzduchu rovnoměrně ochlazován i socket a jeho okolí (np. čip northbridge).
i zde je styčná plocha pokrytá pastou (mědená ploška není tedy vidět, ale ja tam :-)
všimněte si tvarování lopatek...
U hliníkového provedení chladiče je použit větráček Nidec Beta SL. Jeho parametry jsou: napětí 12V a příkon 0,17A. Specialitkou jsou mírně tvarované lopatky, které mají napomáhat lepšímu proudění vzduchu při menším hluku. Tento větrák je vzhledem ke svým otáčkám (4200 ot/min) překvapivě tichý.
Nakolik je použité "sluníčkové" řešení přínosem, poznáme v testech. Prohnutí žeber jako i zdrsnění zde není. Žebra radiátoru jsou součástí samotného těla vyrobeného tlakovým vytlačováním profilu. Rozměry jsou 88x68x35 mm, otáčky 4200/min, průtok vzduchu 19,36 CFM a hluk 32,3 dB.
Chladič je určen pro procesory Intel Pentium 4 Wilamette do 2,0GHz a procesory s jádrem Northwood 3,2GHz a vyšší. U chladiče jsou opět odnímatelné spony. Spodní část chladiče nemá vybroučené okraje - u některých socketů může nastat problém s šroubky v držáku desky. Pokud vyčnívají více, budete muset možná použít pilník kvůli opilování dvou nebo tří žeber v rozích nad šroubky.
Nexus PHT-3600
Referenčním supertichým chladičem pro tento test je Nexus PHT-3600 (v době testu jsme neměli k dispozici boxovaný chladič Intelu). Chladič byl testován před pár týdny (zde).
Jak už jsem zmínil, Jen v krátkostí zmíním, že je celý vyroben z hliníku a jeho žebra jsou svým způsobem unikátní. Jsou zlehka prohnutá (angl. "skived") a jejich povrch je mírně zdrsněný. Jedná se o patentovanou technologii SkiveTek, na obrázku je jasně vidět jakým způsobem jsou žebra vyrobena.
..žebra jsou velmi tenká a ve vrchní části poměrně... ostrá
Rozměry samotného pasivu jsou 65x76x45mm, otáčky 2400/min, průtok vzduchu 21,1 CFM a hluk 19dB. Je určen pro procesory P4 taktované až na 3,2GHz. Pokud jste majiteli tohoto chladiče a máte jej zpomalený pomocí přibaleného zpomalovače, výrobce ho doporučuje používat pro procesory do taktu 3,06GHz.
{mospagebreak title=Testy a závěr}Metodika testování
K testování samotných Cooler Masterů jsme vzali i nedávno testovaný chladič firmy Nexus model PHT-3600. Jeho recenzi jste si v nedávné době mohli přečíst zde. Použijeme jej tedy jako referenční bod, pro jeho velmi dobré chladící vlastnosti a také nízkou hladinu hluku. K testům byl použit jeden z velmi oblíbených "vytápěcích programů", Prime95 (Torture Test).
Testování proběhlo při okolní teplotě 22 °C. Jako "topení" byl použit procesor Intel Pentium 4 3,2GHz Northwood, umístěný v desce Chaintech 9PJL, která byla umístěna na volně na stole, aby se mohly lépe ukázat rozdíly ve výkonech u jednotlivých chladičů. Jak jsem si ověřil, v uzavřené skříni nejsou rozdíly tak dobře patrné jako při testování venku. U procesoru bylo ještě zvýšené napětí na hodnotu 1,6V. Teploty byly odečítány pomoci Motherboard Monitoru. Všechny hodnoty čidel - napětí, teplot i otáček jsme automaticky zapisovaly do logu v intervalu 10s. Chladiče byly po vložení do PC 10 minut temperovány při spuštění Prime 95 (Torture test). Pak následovalo 10 minut ustálení teploty a následně opět 10 minut Torture test a 10 minut zchlazení. Jako tepelně vodivou pastu použili klasickou bílou s kysličníky kovů. Je levná, časem se neztrácí, dokáže dobře vyplnit mezery a dosahuje solidních výsledků. Důležitými jsou tedy dvě kritéria, chladící schopnosti a produkovaný hluk. Hluk byl opět známkován podobně jako ve škole, kdy 1 je téměř neslyšitelné, 2 velmi tiché, 3 slyšitelné, 4 hlasité a 5 nesnesitelné.
Nejprve se tedy podíváme na výsledky jedotlivých chladičů.
Měděný Cooler Master XI4-7H52A
Červený proužek znamená u všech chladičů spuštění Torture testu. Teplota, při které procesory Pentium 4 začnou zpomalovat je 70°C a jak vidíte s tímto chladičem se nám podobných teplot ani zdaleka nepodařilo dosáhnout. Hlučnost tohoto chladiče je přiměřená, není tichý ani hlasitý, do běžných PC je však velmi dobře použitelným pro své vynikající chladící schopnosti.
Teplota min: 45 °C
Teplota max: 55 °C
Hlučnost: 3
"Sluníčko" Cooler Master KI4-7H52A (01)
Hliníkové provedení chladiče už tak dobré výsledky nemá, v některých momentech je i o 6°C vyšší než u předchozího chladiče. Předpokládám však že zvýšení teploty je dáno konstrukcí chladiče (motýlek). Výběr hliníku má také vliv na nějaký ten stupeň Celsia navíc. Hlučnost větráčku je i díky větším otáčkám než u předchozího modelu o málo větší, proto jsem se rozhodl v hodnocení hlučnosti trochu zhoršit známku. Chladič sám o sobě je taky dobrou volbou pro běžné spotřebitele, oveclockerům bych ho však nedoporučil.
Teplota min: 51 °C
Teplota max: 61 °C
Hlučnost: 3-
Nexus PHT-3600
Nedávno testovaný chladič Nexus dopadl v tomto porovnání nejhůře. je však třeba podotknout, že se jedná o nejtišší chladič v testu. Pokud bych měl tento chladič oznámkovat, dostal by 2+ a pokud použijete ještě zpomalovač, jedná se o jeden z nejtišších klasických chladičů na trhu.
Teplota min: 51 °C
Teplota max: 64 °C
Hlučnost: 2 (Bez zpomalení)
Celkové srovnání
V následujícím grafu můžete porovnat jak si chladiče vedly "face-to face". S dřívějšího testu můžeme usuzovat, že klasický boxovaný chladič Intelu by se umístil mezi hliníkovými typy - je stejný nebo mírně účinnější než Nexus.
nižší teploty jsou pochopitelně lepší...
Závěr
Nové chladiče firmy Cooler Master dopadly "jak který" - měděný KI4-7H52A (01) nás doslova dostal. Je vidět že pasiv serverového typu exceluje - platí zde však známý fakt: měď chladí dobře ale musí se na ni dost foukat (je to diky poněkud horšímu koeficientu přestupu tepla na rozhraní měď/vzduch). Kvůli tomu tento chladič není nijak tichý. S klidem bych ho doporučil overclockerům, pokud bychom se rozhodli pro extremní overclocking P4-ky, byl by asi tou nejlepší volbou. Je to bezpochyby chladič se skvělým poměrem cena/výkon.
Hliníkový model nás, přes svoji inovativnost, nijak nešokoval - chladí podobně jako řešení Intelu, hvězdicový tok vzduchu je dobrý tam, kde je třeba foukat např. na northbridge (zejména tam, kde je integrovaná grafika 845G, 865G). Je třeba si však uvědomit, že výkony byly porovnávány na nejrychlejším procesoru dneška (3,2GHz) a to ještě z mírně zvýšeným napětím. I za těchto podmínek vyšel levnější, hliníkový model velmi solidně.
Nexus chladí relativně nejhůře - je však zdaleka nejtišší (ostatní dva se drží cca na úrovni Intelu). I zde tedy platí úměra, že u klasické konstrukce záleží hodně na toku vzduchu. Pokud jsou otáčky a tok vzchuchu nízké, účinnost chlazení klesá. Je třeba vždy vycházet z požadavků - u extrémně přetaktovaných procesorů se musíte s vyšším hlukem smířit.
Za přibližně 780,- Kč koupíte v nejbližší době typ XI4-7H52A a hliníkový model bude možno pořídit za 420,- Kč. Ceny jsou přibližné (přebrány z kursu dolaru 14.10.2003). Chladič Nexus koupíte u firmy Abacus za 465,- Kč bez DPH.
Na poslední chvíli: Zdá se, že se firma Cooler Master zhlédla ve svých nových odstředivých větrácích a vynikající měděný radiátor testovaného typu KI4-7H52A osadí "nástavbou" známou z řady Aero XX. Chladič se jmenuje Aero 4 (ISB-V73) a vypadá takto:
Distributory chladičů Cooler Master jsou firmy LEVI a ProCA, chladiče jsme obdrželi z holandské centrály Cooler Masteru. Distibutorem chladiče Nexus je firma ABACUS.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
medeny chadice se strasne blbe vyrabej a jsou zbytecne drahy
na AXPcko bych dal AC coopera 2
Clanok celkom dobry, len sa divim niektorym diskutujucim, lebo ja osobne pouzivam P4 2,53 GHz s intel box chladicom, ktory ma obmedzovane otacky doskou cez Q-fan, ale teplota procaku je pritom maximalne 50 stupnov Celzia, v lete bola maximalka 54.
Fakt sa vam divim, aby niekto nedokazal uchladit P4 s hlinikom pod 55 stupnov.
Miso
co ale funguje je celeron 2ghz@1320 rychle je to az az (Divx v plne kvalite nebo xvid 2passove komprimovanej max 20procent cpu), beha plynule na tom i quake III a podobne hry - do obyvaku super. jinak pasivni zdroje dela do 350w supersilent a fungujou vyborne. s diskem od maxtoru v chieftecu a PC neuslysis ani v noci metr od nej
Takze na P4 je nejaky pasivny chladic tu http://www.chladice.sk/article.php?sid=442 Stoji sice 3858,-Sk ale znie to zaujimavo. Ktovie ako to funguje. Viem ze reklama je fujtajbl, ale ozaj by ma zaujimalo - tie pasivne zdroje sa daju kde kupit?
ad ICE: ale jiste ze to jeste nekdo kupuje, takova 40GB Barca je ideal jako systemovej disk a je velice ticha :-D
napis celu konfiguraciu tvojho pc a ci si mal nejake prbolemy pri switchovani zo 100 na 66 fsb
Ten zdroj mam FANLESS 350PCS odtud http://www.silentmaxx.de/. Funguje vyborne, s tim uspornym celeronkem je chladny.
Zbytek konfigu je 2x120 GB Maxtor, 512 MB RAM, PC je do obyvaku. Grafika je GFFX5200 s tv a enkodovaci karta s hw mpegem. Case je chieftec s pridanym specialnim kobercem ktery stal asi 70 euro. i kdyz to grabuje (maxtory jsou na slow seek) tak ani metr nic neuslysis. vetrak v PC neni ani jeden. navic se disky po 10 minutach necinnosti vypnou.
skusali sme dat p4 zo 133 na 100 a system nenabehol. (doska gb s 845pe)
svojho tualatina som dal na 66 a znizil napatie a po par hodinach prace to uz bolo prehriate.(intel box)
Deska byla ASUS P4PEX.
Jinak intel box chladic nestaci na pasiv chlazeni, musis mit velky zebra a co nejdal od sebe aby to dobre odchazelo. na to konvencni vetraky nestaci. nejlepsi je fakt ten zalman. taky sundej tu vrtuli, protoze prekazi odchodu vzduchu.
Napeti mam 1.4
nie kazda doska vsak umoznuje dobre znizovat napatie
Kubeš: kdž na XP2000+ použiješ Zalman 7000Cu (asi by stačil i AlCu) se sponou pro AMD, tak ho uchladí i na 1500 otáčkách a nebude slyšet. Již na 1700-1800 otáčkách ho přehluší i ten nejtišší HDD či zdroj.