Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
autor: Kwolek Jirka , publikováno 19.11.2002
Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Pokud mi někdo řekl, že má v počítači vodní chlazení procesoru (případně jiných komponent), okamžitě jsem ho v duchu zařadil do kolonky "HW blázen". To jo, stále si hlídat aby se pecko nepřevrátilo, aby vody bylo dostatek, jestli jede vodní čerpadlo... - to rozhodně nebylo nic pro mně. To jsem tvrdil až do doby, kdy jsem zjistil, že udělat "vodníka" s uzavřeným oběhem zas není takový problém. Tedy není, pokud vsadíte na to správné řešení... {mospagebreak title=Nadstandardní klasika: hliník a měď}

Když už zde máme vodníka, musíme zjistit, jak je na tom ve srovnání s klasickými chladiči. Postavili jsme proto proti sobě tři, už na první pohled velice odlišné soupeře. Tak především jedno z mála vodních chlazení vyráběných malosériově v České republice pod značkou AquaCool a jako sparing partnery jsme vybrali: hliníkový chladič Spire 5F271B1L3 (FalconRock), což je jeden z "evolučních" výrobků firmy Fanner Tech a tichý měděný chladič HHC-L61 od firmy Cooler Master používající tzv. "heat pipes". Pojďme se blíže podívat na jednotlivá řešení.

Spire FalconRock

Chladič Spire 5F271B1L3 je výsledkem dlouhé evoluce hliníkových chladičů. Je v něm použito to, co se v praxi ukázalo jako dobré a efektivní.

Hustě žebrovaný radiátor o rozměrech 80x80x44mm (žeber je 24 a rozšiřují se směrem nahoru) je vyroben z hliníku, prostor radiátoru dosedající na procesor pak z mědi (funguje to tedy podobně jako "heat spreader" procesorů Intel). Měděná "kapsa" je v chladiči zasazena a zaleštěna tak dokonale, že na první pohled máte pocit, že je to jen namalované kolečko. Pokud je ale zkoumáte blíže a použijete šroubovák a trochu té hrubé síly zjistíte, že vnitřní materiál má opravdu větší tvrdost, než jeho hliníkové okolí.

8cm ventilátor (pochopitelně firmy Fanner Tech, neboť ta je primárně výrobcem větráčků), překvapivě nemá tělo vyrobeno z tradičního plastu, ale z lehké hliníkové slitiny. Tento "fígl" zvětšuje tak celkovou kapacitu chladiče a pomáhá lepšímu odvodu tepla. Po celou dobu testu se jeho otáčky pohybovaly okolo hranice 2400 ot/min, patří proto k těm méně hlučným. S montážní sponou jsme neměli větší problémy. Má tři očka (to by se pomalu mělo stát standardem), drží pevně a to dokonce tak, že sundat ji již vyžaduje pořádné úsilí.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Spire FalconRock... je tak ostrý že ho musí skrývat mříž?
Při 2300ot/min prstům, ale ani uším, nic nehrozí :-)

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Všimněte si tvaru hliníkové základny...
 tomu říkám kvalitní "distribuce" tepla do celého objemu radiátoru.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Dokonale zaleštěná měděná "kapsa" v hliníkovém "moři"...

Cooler Master Alps HHC-L61

Tento celoměděný "tichý skvost" je vybaven systémem Heat Pipe. O skutečné účinnosti zde použitých vakuových "tepelných trubic" naplněných stále se vypařující a kondenzující kapalinou se stále vedou spory (testy ukazují přínos řádu 0 - 4C). Jedno je však jisté - použité trubičky jsou pouze dvě a jsou příliš malé na to, aby razantněji přispěly k lepšímu chlazení.

Poznámka: Byly provedeny testy, kdy byly "heat pipes" u těchto chladičů přestřihnuty nůžkami "na visací zámky" - vše bez většího vlivu na efektivitu chlazení. Tepelné trubice potřebují obecně větší průměr, správnou orientaci a jistou pracovní výšku, aby kondenzát stékal dolů. Že to opravdu jde, dokazuje speciální a dobře fungující systém chlazení minipočítače Shuttle (recenzi připravujeme na tento týden).

Největší podíl na dobrém chlazení má tedy v tomto případě především tepelná vodivost měděného bloku a žeber. Otáčky speciálního tichého 7cm větráku se drží jen jemně nad 2600 ot/min a tak se tento chladič připojuje do skupiny nejtišších vzduchových chladičů vůbec. Jednoduchá jednoočková spona jde nasadit i sundat velice lehce. To ale, jak prokázaly testy, není zas takovou výhodou. Malá přítlačná síla hodně snižuje velký potenciál jinak kvalitního měděného bloku.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

pokračování na další stránce...

{mospagebreak title="Vodník" AquaCool Professional Set}

Součástí dodávky vodního chladiče AquaCool je: vlastní těleso chladiče (slouží zde jako "primární výměník"), spona, průtokové čerpadlo EHEIM 1046, tepelný výměník, PVC hadičky, stříbrná pasta a návod k montáži.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Těleso chladiče je celoměděné a poměrně mohutné. Konstrukční řešení si prohlédněte:

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Poměrně kontroverzní je uchycení chladiče (výrobce však tvrdí, že v praxi s ním nebývají žádné problémy). Předně je celá soustava nezvykle tuhá. I když upevňovací šroub "tlačí" přímo nad jádrem procesoru, nedoporučujeme utahovaní silou - tedy nic pro automechaniky s velkými klíči :-)

Poznámka: V průběhu testu se ukázalo, že přítlak má zásadní vliv na teplotu procesoru - nesmí být ani velký (to jsme raději nezkoušeli) ale ani příliš malý (to jsme naponejprv zkusili - stačilo mírně dotáhnout šroub a teplota klesla o 5C).

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Není to jako futuristická socha? ...no řekněte

Trubky tepelného výměníku jsou měděné, žebra jsou z hliníkové slitiny, vše je natřeno černou barvou, která se bohužel velice snadno stírá.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Tepelný výměník je pasivní - má 60 žeber o rozměrech 90x90
(plocha je tedy 9 600 cm2).

Čerpadlo EHEIM 1046 patří ve své třídě k naprosté špičce, čemuž odpovídá (bohužel) i jeho cena. Je vyrobeno jako průtokové, nepotřebuje být proto ponořené ve vodě.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Šroubení a spojky pro uchycení PVC hadiček jsou robustní průmyslová konstrukce - drží pevně, nasazování a spojování jde hned napoprvé a jednoduše.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Doposud je tedy všechno v naprostém pořádku. První kámen úrazu však nastal při napouštění uzavřeného vodního systému - ten je totiž nutno řádně odvzdušnit.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Vodní oběh - pro názornost je vše mimo počítač.

Dostat ze všech možných zákoutí a skulinek všechen vzduch vyžaduje jistý fortel a trpělivost. Nám se to povedlo až na třetí pokus - tehdy jsme (po nahlédnutí do instrukce :) celý systém zavodnili čerpadlem ponořeným v kýblu s vodou. Výrobce, kvůli malému objemu systému a relativně nízké teplotě (do 50oC), dokonce nevyžaduje použití destilované vody.

Poznámka: Pokud jste překvapení, že systém neobsahuje expanzní nádobku, pak vězte, že k vyrovnání objemových rozdílů postačí prostá pružnost hadiček. Celý uzavřený systém je nezávislý na poloze počítače, není také nutno kontrolovat stav vody ani vodu dolévat.

Pokud je systém "bublinprostý", čerpadlo se vám odmění naprostým tichým chodem. Není slyšitelné ani při vypnutém počítači. Pokud však čerpadlo umístíte přímo na stole, je třeba ho odizolovat pěnovkou, aby se nepřenášely vibrace motorku.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Čerpadlem proteče 300 litrů vody za hodinu

pokračování na další stránce...

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Testovaná sestava

- AMD Athlon XP 2400+ Thoroughbred (takt. 2GHz)
- MB ASUS A7V8X, čipset KT400
- RAM 256 MB PC 3200, OCZ High Performance
- grafický karta Leadtek A250 Ultra GF4 Ti 4600 128 MB DDR
- Chladiče:   Spire - 5F271B1L3 FalconRock
                   AquaCool - Professional Set
                   Cooler Master CM HHC-L61
- Teplovodivá pasta Arctic Silver III

A jaký oříšek jsme soupeřům připravili? V dnešní době ještě poměrně „horkou“ novinku AMD Athlon XP 2400+ s jádrem Thoroughbred. Jádro procesoru je asi o 1/3 menší než u staršího Palomina. Tepelný přenos na mm2 je proto větší.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Palomino 2000+ a Thoroughbred 2400+

Musím upozornit, že pro časovou náročnost testu jsme základní desku nemontovali do skříně. Výsledné teploty se proto budou lišit od běžného uzavřeného počítače - vše v závislosti na jeho odvětrávání. U chlazení vodního by teplota již růst neměla, protože k výměně tepla mezi chladícím systémem a okolím probíhá mimo počítač. U chlazení vzduchem, kde dochází k recirkulaci již ohřátého vzduchu uvnitř počítače, můžeme čekat nárůst teploty kolem 10-ti oC.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Oba systémy jsme testovali bez zátěže a zatížené programem Prime95, který by měl kompletně využít výkonový potenciál procesoru. Jelikož se u vodního chlazení počítá i s přetaktováním, testovali jsme jednak při základní frekvenci procesoru 15*133=2000 MHz, a dále při přetaktovaný na 15*147=2205 MHz (výkon pak přibližně odpovídal typu Athlon XP 2800+, napětí jsme byli nuceni zvednout na 1.80V).

Poznámka: Na vyšší frekvenci procesor již odmítal spolupracovat (a to nezávisle na chlazení voda / vzduch - viz. dále). Zdá se (pokud nahlédneme na overclockers.com), že jsme i přes to dosáhli dobrého výsledku - i když overclockerský rekord to zdaleka není (toho se většinou dosahuje chlazením tekutým dusíkem, na upravené zákl. desce při napětí nad 2V).

Výsledky přetaktování si můžete prohlédnout v následujícím zhodnocení:

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
Sisoft Sandra při 2200 MHz (2700+)

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Závěrem

Pro vodní chladič jsme vybrali ve své třídě poměrně výkonné soupeře. Po zohlednění faktu, že počítač byl testován na stole a ne v uzavřené skříni, což vzduchovému chlazení jistě poskytlo nemalou pomoc, musíme konstatovat, že test dopadl podle očekávání. Konstrukce chlazení na bázi vody s přehledem vyhrává - objemová tepelná kapacita mody je ve srovníní se vzduchem o několik řádů vyšší.

Neznamená to ale, že si Spire a Cooler Master s novým Athlonem nerozumí. I pro tento procesor jsou tyto chladiče dostatečně výkonné - navíc jsou oba poměrně tiché. Otázkou však zůstává, v jakém "prostředí" (myslím skříň a její odpovídající ventilaci) by tyto chladiče v reálu pracovaly - v nejhorším případě by dokonce provoz vysoce přetaktovaného procesoru po čase nebyl ani možný.

Pokud bych měl hodnotit měřené chladiče několika slovy, pak by to vypadalo asi takto:

  • Spire FalconRock - levný, efektivní

  • Cooler Master HHC-L61 - velmi tichý (opravdu!), dražší

  • AquaCool Pro. Set - učinný, ultra-tichý, pro fandy...

Trochu nás zklamal fakt, že jsme se i přes tak dobrý výsledek nedostali výš než na 2200 MHz (tedy + 10%). To je ale nejspíš dáno konstrukcí nebo tímto kusem procesoru. Co tedy získáte nemalou investicí do vodního chlazení? Určitě tichý počítač, znatelné snížení teploty procesoru (může přinést, vetší stabilitu a životnost). Na druhé straně si trochu polaborujete (výhoda :-) a pokud budete mít chuť a vše integrujete do pěkné skříně, pak se budete moci chlubit skutečným "customem" - jako je mezi motorkami "Harley". Pak Vám možná ani nebude vadit zapínání a vypínaní čerpadla ani strach „mít vodu v počítači“. Ostatní, mohou zůstat u stále nudného, avšak bezproblémového "vzduchu".

Spire 5F271B1L3 FalconRock (400,- Kč s DPH)

+ cena, robustní provedení, dobrý výkon
+/- nízká hlučnost 25.0 dBA (avšak vyšší, pokud ji srovnáme s vodníkem)

AquaCool Professional Set (2 590,- Kč s DPH)

+ chladící výkon
+ možnost dokoupení chladičů čipsetu a grafické karty
 - cena, nutnost integrace do skříně, údržba 1-2x ročně

Cooler Master Alps HHC-L61 (cca 900,- Kč s DPH)

+ velmi nízká hlučnost (stále o něco vyšší než u vodníka)
 - hlučnost (ve srovnání s vodou), výkon při přetaktování

Link na výrobce vodního chlazeni: www.aquacool.cz,
Link na chladič Cooler Master HHC-L61: www.coolermaster.nl
Link na chladič Spire Falcon Rock: www.spire-coolers.com, dovozce Abacus

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.11.2002 05:12:45   0.0.0.xxx 1314
Chlopi, pisete vynikajici clanky. Vase vodni chlazeni me fakt zaujalo, ale vcil nevim esi se tam musi lit destilka nebo staci obycejna voda z vodovoda. Bo ta je samosebou levnejsi. Cekam s velikym napetim na odpoved. Esi to zere i normalni, tak pro to hned ficim do obchodu.
19.11.2002 06:27:42   0.0.0.xxx 1313
Ja sem mel vodu na CelaronA (2.8V chladic sem mel ze sletovanyho medenyho plechu.Ale otevrenej sistem ;-) a v tom se delali s normelni vodou pekny nechutarny, ale aspon to utesnilo vsechny skulinky:-) ale jinek to chladilo perfektne.
19.11.2002 06:30:04   0.0.0.xxx 1515
Neskouseli ste i ten LITE co taky delaj?
19.11.2002 06:41:12   0.0.0.xxx 1514
Doporučuji raději destilku, vzhledem k uzavřenému okruhu nebude odpar (ani cena) nijak katastrofální. Nebo můžete vyzkoušet transformátorový olej - je řídký, nekorozivní, přímo určený k chlazení zařízení pod napětím a účinnost je podobná jako u vody (bohužel nemám změřeno). Používám ho ve svém PC, i když tam hlavně z důvodu přímého styku chladícího média s jádrem procesoru. Je k dostání v některých prodejnách Řempa nebo v elektrorozvodných závodech, pokud tam máte známé.
19.11.2002 06:50:58   0.0.0.xxx 1514
Podle údaje výrobců prý nejsou s obyčejnou vodou žádné problémy, ale při ceně destilky a ceně setu už zase tak neušetříte :o)
19.11.2002 07:53:23   0.0.0.xxx 1613
Litr destilované vody stojí asi 5Kč, což v porovnání s cenou vodního chlazení je naprosto zanedbatelná částka. Odhaduji, že v celém systému nebude více, než čtvrt litru vody (v autě na uchlazení řádově desítek kW je chladící směsi cca. 4-5l). Takže dilema užitková či destilovaná voda má snad zřejmé řešení, ne?
Máte doma někdo morče nebo králíka? Vertikální pítka, do nichž není možné aby zvířátko cokoli "naplivalo", je nutné po měsíci důkladně mechanicky vymýt, kvůli hustým a nechutným vodním usazeninám.
Sice nevím, jaká je životnost čerpadla, ale vyšší cena vodního chlazení tohoto českého výrobce se také může kompenzovat velice snadnou přenositelností na budoucí procesory díky vícedílné konstrukci. To bych mu rozhodně připsal k plusům.
19.11.2002 08:19:18   0.0.0.xxx 1614
No mne sa tie teploty akosi nezdaju... Mam doma vodne chladenie, vlastna vyroba...(mosazny vodnik,akvarko(50L),ponorne cerpadlo = celkova cena 500Sk).Cize nic moc, ale moj proc XP1600@2100 pri 1.85V ma pri plnej zatazi max. 39C.
19.11.2002 08:24:42   0.0.0.xxx 1315
Pisete, ze bych tim ziskal naprosto tiche PC. Jenomze to bych musel vodu rozvest i do zdroje (coz by bylo asi DOST pracne a neprijeme), na grafiku (to by byla celkem sranda) a mozna i na cipset - fukary u techto komponentu totiz vetsinou delaji mnohem vetsi bordel nez samotny chladic na CPU, na ktery uz se da v pohode sehnat dostatecne tichy chladic. Nevim, jestli vyrobce poskytuje k tomuto ucelu nejake dalsi redukce a hadicky, mohli jste se o tom v clanku aspon zminit. Jinak je totiz tenhle "vodnik", ktery chladi akorat CPU celkem naprd...:-(
19.11.2002 08:46:47   0.0.0.xxx 1615
Kolego!Videl jsem ono chlazeni na Invexu a chladili jim chipset MB, grafickou kartu, CPU a hardisk...K tomu staci koupit dostatecne tichy zdroj (s vice ventilatorky) a PC je skutecne tiche... videl jsem pekny obrazek zapojeni na netu a bohuzel jej ted nemohu najit..
19.11.2002 09:12:50   0.0.0.xxx 1414
Diky. Zkusim si k tomu poshanet dalsi informace. Akorat by me zajimalo, jak se ty dalsi zdroje tepla projevi na vysledne teplote tohoto systemu. Abych se s tim potom nedostal na teplotu normalniho vzduchem chlazeneho PC... Jinak vase poznamka o tom zdroji - dostatecne tichy s vice ventilatory - nevim, jestli se to nahodou vzajemne nevylucuje :-)). PC s bezicimi vetraky (i se zpomalenymi) asi nebude nikdy skutecne tiche.
19.11.2002 09:40:56   0.0.0.xxx 1514

...bude dostatecne tiche, pri otevrenem okne v Brne v KP svuj pocitac neslysim (4x8cm na 5V). Pri absolutnim tichu (jak definovat absolutni ticho ? :-)) je slyset jen tiche seveleni-uplne v pohode se u toho da spat a pri normalni praci neni vubec slyset-pohoda. Ale ta voda se mi libi

19.11.2002 10:44:21   0.0.0.xxx 1514
Toto chlazení používám již více než měsíc a chladím procesor, chipset a grafiku(XP2200,AV333,ASUS GF4200). Problém nastal s chlazením paměti, předtím ji chladil větrák procesoru, to jsem vyřešil pasivem od thermaltake. Paměti na grafice chladím taky pasivem. Skříň včetně dvou disků,DVD a CDRW uchladí zdroj. Výsledek je použití dvou větráků(zdroj a chlazení vodního chladiče), které prakticky není slyšet.
19.11.2002 14:47:22   0.0.0.xxx 1514
Mimochodem my vodnici amateri vime ze do vody je treba kapnout kapicku myciho prostredku a tim se snizi povrchove napeti vody a odvzdusnovani neni potreba protoze se bublinky netvori.
19.11.2002 15:47:38   0.0.0.xxx 1316
Na srovnani tech tri chladicu to sice nema vliv, ale docela by me zajimala teplota okolniho vzduchu. Rozdil teplot toho rekne vic, zvlast u ty vodarny.
19.11.2002 16:16:51   0.0.0.xxx 1316
A také jsme to tak udělali... Dostali jsme však jiný tip - napouštět systém horkou vodou (50C). Je to lepší, než když se voda zahřeje až za provozu.
19.11.2002 16:35:25   0.0.0.xxx 1414
...nevite kde sehnat ten FalconRock za tech 400 s DPH?
Našel jsem ho na Alzasoftu ale za 518 s DPH...

btw... co ty vecne App. erros pri odesilani prispevku??
19.11.2002 19:47:28   0.0.0.xxx 1616
Jak připevnim chladič na grafiku a chipset? Tam žádný spony nejsou
19.11.2002 19:48:13   0.0.0.xxx 1514
Je možné použít místo tepelného výměníku kýbl s vodou, aby se mi to moc neprodražilo?
19.11.2002 19:57:49   0.0.0.xxx 1615
Když odpojím větrák od napájení 12V tak mi deska hrozně řve, a musím absolvovat mnoho kroků před tím, než se mi spustí PC. Co s tím?
19.11.2002 20:42:27   0.0.0.xxx 1314
zdravicko, chci se zeptat uchladil by tenhle vodnik P4 2,4 Ghz ? a jeste bych chtech chladit grafiku. Kdyz se tato sestava rozjede (myslim nejakou zatez) neda se to poslouchat ze to jak virchice.. diky za rady..
19.11.2002 20:48:38   0.0.0.xxx 1616
No a co takhle napsat typ tve desky ?? Napr. na ECS K7VTA (tak nejak) ti nepomuze nic Deska nedetekuje napajeni a tak se vypne
19.11.2002 20:50:43   0.0.0.xxx 1515
Deska kontroluje otáčky ventilátoru, proto se může "zbláznit", když pouštíte PC bez něj. V BIOSu se tato ochrana dá většinou vypnout. Podívám se, kde, kdyžtak to sem připíšu.
19.11.2002 20:54:47   0.0.0.xxx 1616
Měla by to být volba No fan shutdown pod PC health status. Pokud máte místo vzduchového chladiče vodníka, dejte disabled. Pípání se dá také vypnout - je to položka Shutdown system beep tamtéž.
19.11.2002 20:56:23   0.0.0.xxx 1315
Omlouvám se, reagoval jsem na výše uvedený příspěvek. Musím ale souhlasit, že tato volba není na všech deskách.
19.11.2002 20:57:34   0.0.0.xxx 1615
Maji ho v computershopu za 396,- s dani, zitra si pro nej jdu
19.11.2002 22:19:47   0.0.0.xxx 1614
a ked uz budete odpisovat tak pls, napiste aj spotrebu , aku spotrebu energie to ma?
19.11.2002 23:44:42   0.0.0.xxx 1514
Nic se nedeje, ja to pochopil...ano, ne na vsech deskach to je...nevim jak u novych, ale stare MSI a Aopen to nemeli a ECS to nema myslim dodnes (na KT333/400 boardech)
19.11.2002 23:46:54   0.0.0.xxx 1412
asi bych mel jit spat...uz i cestinu ignoruju vic, nez je zdravo sorry za chybu
20.11.2002 09:19:52   0.0.0.xxx 1516
už jsem si ho objednal...) dik
20.11.2002 09:33:34   0.0.0.xxx 1615
Mam ho uz taky a nijak dobre nechladi...protoze vsechem proud vzduchy jde uhlopricne pryc od ventilatoru a tudiz mimo pasiv, je dobre na horni strane obmotat to izolepou nebo necim, at se ten vzduch vice soustredi na stred a zebrovani...me to snizilo teplotu chladice o 3 stupne a to stoji za to. Ale malinko se zvysila hlucnost, protoze je tam vetsi odpor vzduchu, ale pri zapnutem zavrenem case sem to nepoznal...daleko vic mi huci zdroj a pridavny 80mm v zadu...jinak doporucuju nahradit ten ventilator z hliniku platovym, protoze je to pak kurevsky tezke..mel sem strach ze mi to utrhne socket370...(chladim tual 1.4 na 1.65)
20.11.2002 18:06:53   0.0.0.xxx 1613
peřd čtvrt rokem jsem si postavil vodníka. waterblock jsem spájel z měděných plechů (0 kč - plechy mi dali ve sběrně surovin), hadičky koupil v bauhausu(50kč), čerpadlo (300 l/hod, výtlak 75 cm) koupil v akvaristice (300kč). pětilitrový kanystr jsem našel na půdě (0kč) a naplnil vodou z vodovodu (0kč). chladím tím durona1200. na grafice gforce2mx400 mám pasív z 486ky a snížené otáčky větráku. zdroj zůstal beze změn. spím s hlavou 50 cm od počítače a slyším jen lehounké foukání větráku ze zdroje. (měl jsem štěstí na tichý zdroj)

vodu z vodovodu brzy vyměním za destilku - zasírají se mi hadičky bílým slizem (možná je to první fáze vodního šutru, nevím)

vodníka z recenze jsem viděl na invexu a když jsem si podle jejich vzoru udělal chladič a umístil ho tak, aby byl ofukován větrákem ze zdroje, nepřineslo to znatelné ochlazení. jen -5 supňů.

v biosu mám nastaveno upozornění při překročení 50ºC a vypnutí při 55ºC. nedávno mi vyschl litr vody a začal pípat počítač. dolil jsem, teplota klesla a jedu dál...

kdyby někdo chtěl fotky, či bližší informace, tak na e-mailu
20.11.2002 18:09:10   0.0.0.xxx 1514
jo, jde to - viz můj příspěvek níže
20.11.2002 21:07:18   0.0.0.xxx 1516
Podle me by nebyl az takovy problem v uchlazeni Pentia4 na teto frekvenci (viz. testy Throughbreda), jako v uchyceni waterblocku. Aquacool totiz dodava zatim pouze spony pro Athlony. Podle informaci z jejich webu vsak spony pro P4 budou k dispozici od 2. 12. tohoto roku. Na problem uchlazeni procesoru se radeji zeptejte zastoupeni aquacoolu, ale podle me by to opravdu nemel byt problem.
21.11.2002 17:46:48   0.0.0.xxx 1516
No ja si naopak myslim, ze 5°C je znatelne ochlazeni...
21.11.2002 23:00:34   0.0.0.xxx 1515
Uvažuji o koupi vodníka. Nevim ale, jestli se rozhodnout pro recenzovaný tip, nebo pro AQX 2000P uváděný na stránkách www.vodnichlazeni.cz. Oba jsou za přibližně stejnou cenu, ale AQX 2000P se mě jeví mnohem komfortnější. Nechcete je porovnat?
22.11.2002 07:10:02   0.0.0.xxx 1615
Pokud si mohu dovolit je strucne srovnat: Aquacool je vykonnejsi, vodnik z vodnichlazeni.cz ma jeste k tomu waterblock pokoveny (uz presne nevim, cim, ale rozhodne to neprispiva k lepsimu chlazeni). Naproti tomu vsak stoji komfort - ano, AQX je v tomto ohledu lepsi. Podle me je ale lepsi volba Aquacool. Nikomu tento nazor nenutim, je to muj soukromy soud.
22.11.2002 09:06:09   0.0.0.xxx 1414
zkus šrouby a matice každá deska má díry.
22.11.2002 09:10:01   0.0.0.xxx 1615
zkus šrouby a matice každá deska má díry.
23.11.2002 17:19:27   0.0.0.xxx 1514
Naprosto souhlasím s lojzou.Největší hluk zdroj,potom gr.karta,procesor samotný je nepatrný hluk.Dva ventilátory kvůli průvanu v bedně 120mm jsou na malých otáčkách,nejsou slyšet vůbec.Chladit vodou ještě zdroj a grafárnu,to by bylo vončo.To by pak byl tichý počítač.
24.11.2002 14:55:46   0.0.0.xxx 1515
Zdravim, zajimave. Ja take uvazuji o konstrukci vodniho chlazeni. Ziskal jsem totiz chlazenou termostatovanou lazen (dela az -20 C). Samotna lazen je velmo ticha (asi jako lednice), ale problem je s jejim cerpadlem - randal jak startujici stihacka. Proto bych ho rad vyradil a pouzil nejake tizsi... Ty uvadis ze akvaristicke cerpadlo je nadherne tichoucke. Muzes me prosim rict co presne je to za typ? To neni vazne vubec slyset?
Jo... jinak doporucuji do chladici vody pridat cca 10% boraxu (tetraboritan sodny). Neroste v tom pak ten zelenej sliz a neucpava to hadicky.

Cau O.
24.11.2002 23:29:55   0.0.0.xxx 1315
Takze stoji ten chladic FalconRock za to?
Nejake zkusenosti??
25.11.2002 14:30:17   0.0.0.xxx 1516
vpodstate nezalezi na typu cerpadla. ja z hlavy typ nevim, musel bych se doma podivat. ale v akvaristice ti ukazou, pripadne ho na chvilku pusti (ikdyz by se bez vody dlouhodobe postet nemelo). uslysis, ze nic neslysis a koupis ho :-)
26.11.2002 01:36:46   0.0.0.xxx 1413
ja bych jeste dodal ze ke chlazeni od Aquacool jdou pridat i dalsi bloky takze kdyz si za pul roku poridis grafickou kartu ktera bude mit hlucny vetrak tak si proste ten pasiv prikoupis, pouzijes tak 15cm hadicky navic a chladis i grafiku a to same je to i s chipsetem. A jeste jak si tu nekdo stezoval ze jeste nejsou spony pro P4 tak je to porad lepsi kdyz jsou takhle oddelene a zatim nejsou nez jak to maji na AQcool protoze tam je spona soucasti bloku a tim padem nikdy nebude podporovat nic jineho coz se vam silne prodrazi protoze nechat si nekde vyrobit sponu treba na Athlona 64 ( BTW nevite nekdo jak vypadaji uchyty chladice na socket754? ja bych tipnul ze bude jiny kvuli tezsim chladicum ale nikde jsem to neokoukal) bude rozhodne levnejsi nez si porizovat celou sadu novou (ten konfort pevneho spjeni ma i svoje minusy a to dost velke).

Zkracene: do budoucna je mnohem lepsi investice aquacool protoze vam vzdycky zustane cerpadlo ,vymenik a teleso je mnohem univerzalnejsi (a pradlo belejsi :o). neberte to jako reklamu, to se jen dobry vyrobek chvali sam :o) jsem totiz uz nejakou dobu uzivatel).
29.11.2002 09:54:34   0.0.0.xxx 1416
tak ja prave budu zhruba tak do tydne az 14-ti dnu rozjizdet vodnika vlastni vyroby: radiator z zigula 185x235x50mm med(50kc), ponorne cerpadlo Hydor vytlak 135cm prutok 600l/hod (500kc), vanicka CPU nerez (zadara), vanicka GPU med Aq (490kc), vanicka chipset med Aq(490kc), krabice na cerpadlo plus hadicove spojky 400kc, kryt na radiator sem si nechal udelat taky zadara, 2x fan 80x80x25 5V 2x taky zadara, vypinac na vetraky 20kc, vysoce sviteve LED (85kc) 2x, krytky na vetraky palene laserem (120kc)2x, PVC hadice 5M (45kc) - brzo nahradim az budou silikonovejma z fa Gumotex. tak si ted spocitejte nakolik to vyjde a bude to vypadat super, az to budu mit slozene tak poslu nejaky foto komentar a testy.... zatim zdar a silu
29.11.2002 09:57:32   0.0.0.xxx 1514
jo a jeste jsem zapomnel rele na spinani cerpadla 220V-12v stalo 50kc
29.11.2002 21:47:31   0.0.0.xxx 1414
A nebo ponorit celej komp do toho trancformatoroviho oleje :-p uvazoval sem vo tom ale musel bych to dat do nakyho velkyho aqarka a to se mi nechce :-)
4.12.2002 22:28:38   0.0.0.xxx 1416
No chlazeni na novy AMD bude v podstate velice podobny soucasnym S 478. Akorat ze bude jeste ze spod vystuzene aby se deska neprohejbala. Uz sem nekde videl fotky. K tomu aquacoolu - ma vyhodu v tom, jak to nekdo pise, ze ma chladici blok na cpu rozdelenej a pripevni se sponou, ktera je zvlast. Uz se prodava i spona na P4 a myslim ze udelat dalsi na Hammera by nemel bejt problem. Dalsi plus to ma ze s tim muzes chladit postupne i dalsi casti GPu a Chipset. Vymenik bude zrejme ucinnejsi.

Otazka jak moc se zmeni ucinnost chlazeni po zapojeni dalsich casti do vodniho okruhu. Na Gpu muze bejt potiz s chaldicem na pametech.

Zajimalo by me jestli se neda poridit nejaky lepsi chladici medium nez voda, ale nic moc me nenapada.
4.12.2002 22:56:40   0.0.0.xxx 1615
jeste k aquacoolu - teorie (nemam ho) myslim ze motor se vejde v pohode primo do skrine a chladic muzes upevnit do zadu na case ( jako by ze zadu pocitace, tak jak to ma ta AQX) takze ho muzes nechat ofukovat vetrakem ze zdroje a kdyz tam das jeden "vysavac" ze skrine hned pod zdroj, tak mas dalsi vetrak na vymenik a navic skrin dobre odvetranou (HDD, cd rom atd ...) :-))

Jo a k tomu jak tu nekdo zkousel to ofukovani zdrojem ... - 5°C je velkej rozdil pro CPU :-)
14.12.2002 12:32:03   0.0.0.xxx 1515
chtel sem se zaptat jak jste merili teplotu,cidlem v socketu nebo pridavnym?zda se mi totiz trochu vysoka!!!mamXP1700+ taktnuty na 2200+ a pri maximalni zatezi ma 41stupnu a v klidu 38...
2.1.2003 22:34:53   0.0.0.xxx 1513
Destilka má tyto výhody:
1) Nežijí v ní řasy a bakterie
2) Je bezpečnější - nevodivá (bez solí)

A potom není ani tak moc drahá.
22.1.2003 12:25:25   0.0.0.xxx 1515
Destilovaná voda JE vodivá, jenom je daleko méně vodivá než obyč voda (čistota destilované vody se často měří právě měrnou vodivostí). Pozor na takovéto mystifikace !!
22.1.2003 20:35:33   0.0.0.xxx 1615
Zdravim.
Mám takový problém. Athlon XP1700 chlazený vodou. Když mě ale jede počítač delší dobu (asi tak 10 hodin) tak je teplota vody asi tak 35°C a procesor má tak kolem 45°C. Což si myslím že je moc. Pokud je voda chladnější (kolem 25°C, tak je teplota na procesoru kolem 35°C)
Otázka je: Čim tu vodu ochladit. Mám tam výměník topení ze škodárny, průtok je asi 1 1/2 litru za minutu...
Dik, Topper
1.2.2003 17:42:19   0.0.0.xxx 1613
Mam vyse zminenou grafarnu a hodlam jit do vodnika od Aquacoolu.. Chci chladit vodou vse co pude protoze, me hlucnost pridavnych vetracku uz fakt nebavi a neda se pri tom rozumne spat..:/ Jen resim problem, jak chladit ty pameti.. Kdyz sundam ten obrovskej pasiv s vetrackem a dam tam jen chlazeni na GPU, tak to asi tem pametem moc prospivat nebude a halavne asi budu moct zapomenout na nasledne taktovani(pameti)..:/ tu je obrazek te me karty pro predstavu http://www.vr-zone.com/reviews/Leadtek/WinfastTi500/page2.htm
Prosim poradte nejake konstruktivni reseni.. Diky..
11.2.2003 12:59:34   0.0.0.xxx 1514
Tak do toho originalu vyrizni diru pro ten vymenik nebo si dokup cladice na ramky (300-500) by thermaltake
5.3.2003 15:22:14   0.0.0.xxx 1416
Tento spôsob sami zdá dosť velký risk !!!
mať ja takýto chladic v svojom PCčku tŕpol by som ,kedy sa mi v ňom roztrhne hadička prívodu vody !!!
12.3.2003 11:33:28   0.0.0.xxx 1616
je lepsi zapojit hadicky paralelně(studena voda do fšeho) nebo staci do serie(procesor->tepla voda na gpu)?
27.3.2003 15:00:08   0.0.0.xxx 1614
Neni v tom zadny rozdil. Protoze kdys pouzijes cerpadlo o prutoku neco kolem 400l/s tak se voda v bloku nemuze ohrat. Protoze se vymeni obsah bloku ani ne za 1s. A za tu dobu ti procesor nevyroby moc tepla.
4.4.2003 05:58:08   0.0.0.xxx 1515
Nevite nekdo prosim, jakej je rozdil v hlucnosti mezi vámi zmíněným čerpadlem Eheim 1046(300l/s) a Eheimn 1048(600l/s)??? Dik :o)
7.5.2003 15:41:55   0.0.0.xxx 1414
zaujimam ma jedna vec, ako ste nahodili domackeho vodnika na cpu? kupovali ste prichytku? moze mi niekto poslat obrazok. dik
22.11.2003 19:07:55   0.0.0.xxx 1315
Falcon Rock a taky drahy? U nas na Slovensku mame Predajnu PC a mame ho za 425,- Sk(!!!) s DPH. Pozri sa na stranku nejakeho seriozneho skladu s PC komponentami tam u Vas alebo zajdi do nejakej slusnej predajne, s cenami by to nemali tak prehanat.
17.3.2004 12:56:22   0.0.0.xxx 1417
Ako sa vola ta predajna ???
14.4.2005 21:05:26   0.0.0.xxx 1415
první kapka, toť vše.
lépe je využití Heat pipe hladiče a vnitřní klimatizace, toť taky vše
14.4.2005 21:06:49   0.0.0.xxx 1513
toť taky vše
24.1.2006 17:45:27   85.70.199.xxx 109
Ahoj, nevíte někdo, kde se dá sehnat čerpadlo Eheim 1048? Místo stránek aquacool.cz jsou teď stránky na nějakého bastarda-navíc zřejmě spammera... Mám čerpadlo Seltz, které již dosluhuje (pěkný kšunt-NEBRAT!) Dělá hrozný rachot a taky hřeje víc, než je zdrávo. Několikrát jsem ho zkoušel opravovat (výmena osičky ad.), ale pořát je to nesnesitelný!
Kdyžtak dík za rady
17.4.2008 23:06:55   84.244.95.xxx 210
Místo toho bastarda-navíc zřejmě spammera na www.aquacool.cz jsou uz opet regulerni stranky zabyvajici se vodnim chlazenim..

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.