Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
autor: Orel Petr , publikováno 12.11.2002
Podmínkou bezproblémového chodu každého moderního počítače je efektivní chlazení. V počítačovém světě platí úměra, že čím více je váš procesor ochlazován, tím se prodlužuje jeho životnost a zlepšuje přetaktovatelnost - lepším chlazením prostě nic nezkazíte. Pokud je chladič účinný, můžete se například bavit tím, že zkusíte co Váš procesor "dá" (a dnešní Pentia 4 dosáhnou již i na hranici 3GHz)... nebo si můžete užívat tichého chodu vašeho PC při standardním taktování. A který chladič se k čemu hodí? - na to odpoví náš dnešní test, který srovnává 7 chladičů pro Pentia4. {mospagebreak title=Chlazení Pentia 4}

Již několikrát jsem na tomto webu říkal, že moderní vysoce taktované procesory jsou žrouty proudu par excelence. No a protože nevykonávají žádnou mechanickou práci, je jejich tepelný výkon téměř totožný s tím, co do nich z elektrárny pošlete. Ztrátový tepelný výkon v řádu 60 až 100W je tedy v tomto oboru úplně běžný...

S příchodem Pentii 4 (v provedení Socket 478) se problémem chlazení začali u Intelu zaobírat opravdu důkladně.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Předpokládanému tepelnému toku odpovídaly i nové specifikace chlazení. Chladič je v tomto systému zasazen do rozměrného doku (retenčního modulu), který je napevno přichycen k desce. Základna pasivního radiátoru může mít až 80 x 70mm, výšce se meze nekladou. Poznámka: že Pentium 4 vyžaduje pro svou funkci slušný 300W zdroj, to ani nemusím říkat.

Insider: chladiče pro Pentia 4 - geniální... ale

Joro: Specifikace upevnění chladičů procesorů P4 / Socket 478 si hned od začátku vysloužila mnoho pochvalných slov. Ukotvení i obrovských chladičů je robustní a extrémně spolehlivé, ještě jsem se nesetkal z případem, že by chladič přestal plnit svou funkci, protože prasklo ukotvení...

I zde se však časem objevily problémy. Ty vyplynuly z toho, že tlak spony chladiče na ukotvení bývá tak silný, že prohýbá desku pod socketem. S tím se počítalo, mělo se však jednat o pouhé propružení sklolaminátu PCB základní desky. Bohužel - stává se čím dále častěji, že prohnutí desky je trvalé, a co je horší, bývá i poměrně značné (až 3-4 mm).

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
...zdrojem problémů bývají plastové "špunty" v rozích upínacího doku (nejvíce vyčnívají)

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
...některé desky na jsou na zatížení doku tlakem připravené (pohled z druhé strany)

Tento problém způsobuje, že nahrazení starého chladiče jiným často není možné, nový chladič si prostě sedne na původní plastové "lože", protože Socket s procesorem je trvale posunutý níže. Pokud počítáte s výměnou chladiče ve starším systému, ověřte si jestli nejste tímto postiženi!

PCtuning tip - co může pomoci: výměna původního plastového doku za jiný, použití speciální výztuhy pod základní deskou (někdy montováno standardně), použití jiného chladiče (o menší základně, s vybroušenou základnou atd.), případně úprava základny chladiče spočívající ve vybroušení míst, kde se chladič o modul opírá (většinou se jedná o oblast nad plastovými "špunty"). Občas je možné vyčnívající hlavičky špuntů prostě odříznout a nechat v nožičkách modulu pouze pojistné kolíčky - vždy musíte pečlivě posoudit, jestli se vašim zásahem nesníží funkčnost ukotvení.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
některé alternativní chladiče jsou dodávány i s novým dokem řešícím
výše zmíněný problém (viz. ukotvení chladiče GlobalWin WBW76)

Testovací sestava

Aby to chladiče neměly tak jednoduché, vzal jsem energetického žrouta ze staré školy, Pentium 4 2 GHz (jádro Willamette, 0.18um), které v základu spotřebuje asi 95W. Taková spotřeba mě ovšem neuspokojila. Změnil jsem proto násobič na 16x a frekvenci FSB zvýšil na 137 MHz. Výsledná frekvence 2191 MHz při napětí 1,85V dává už o něco přijatelnějších 115W (pokud chceme simulovat jak budou topit například budoucí Pentia4 nad 3GHz).

Vše je testováno na desce Asus P4S8X, jejíž recenze zde bude zanedlouho. Zdroj: jako standardně Enermax EG365AX-VE FMA, 353W, 32A na 3,3V a 5V, 26A na 12V větvi, aktivní PFC.

Jako tepelně vodivou pastu používám klasickou bílou s kysličníky kovů, a to z těchto důvodů:
a) je velmi levná, dvě balení (tak asi na 30 Pentií 4) stojí ani ne stovku
b) je relativně tekutá, takže dobře zaplní většinu mezer
c) dosahuje výborných výsledků
d) s postupem času ani s vysokými teplotami se neztrácí

Můžete namítnout, že jsem měl použít Artic Silver. Ano, to jsem mohl, ale tato pasta stojí víc než některé z testovaných chladičů, což se mi zdá značně nepřijatelné. Druhým argumentem by mohla být pasta Titan TTG-S104. Ta je, přestože je stříbrná, relativně levná a výrobce u ní uvádí značnou tepelnou vodivost. V praxi je tato pasta ale úplně k ničemu, protože obsahuje velké částice (nějaká špína?) a při srovnání s bílou pastou dosahuje výsledků horších až o pět stupňů (měřeno na Willamette 2 GHz), navíc se po čase ztrácí.

Všechny chladiče jsou testovány mimo skříň. Důvodem je, aby měly dostatečný přísun chladného vzduchu a projevily se tak lépe rozdíly mezi jednotlivými typy. Při umístění ve skříni je nutné počítat s několika stupni teploty navíc.

Jak hodnotíme?

Kritériem pro hodnocení je, jak jinak, teplota. Na výše zmíněném systému měřím minimální teplotu v klidu a maximální po spuštění BurnK7. Vše je zaznamenáváno nejnovější verzí Motherboard Monitoru s DLL knihovnami pro podporu čipsetu SiS648, na kterém je Asus P4S8X postaven.

Pro měření sice používám interní čidlo desky, Asus ovšem hlásí teploty hodně pod reálem - při zapnutí má procesor jen 30 stupňů, což je evidentní nesmysl. Z měření na Intel desce vím, že v reálu je to tak 42 až 45 stupňů, proto jsem v tomto případě použil kompenzaci +12 stupňů.

Druhým kritériem je pochopitelně hluk. BOXované chladiče Intelu v tomto případě stanovily laťku hodně vysoko a mě proto hodně zajímalo, zda budou testované chladiče o něco lepší. Každý chladič dostal známku 1 až 5, kde 1 je téměř neslyšitelné, 2 velmi tiché, 3 slyšitelné, 4 hlasité a 5 nesnesitelné.

{mospagebreak title=Titan TTC-W6TB}

Prvním testovaných chladičem je kousek od společnosti Titan. Jedná se o klasický chladič s hliníkovým tělesem.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Co se týče rozměrů, tak těleso měří 69 x 83 mm, jeho výška je pak 36 mm. Tloušťka základny je 6 mm. Plocha na odvod tepla je tvořena dvaceti sedmi žebry o tloušťce 1 mm, jejíchž šířka je v celé výšce konstantní. Povrch styčné části s rozptylovačem tepla procesoru (IHS - Integrated Heat Spreader) je velmi rovný, není třeba žádných dalších úprav.

Na vlastní hliníkové těleso se umísťuje aktivní část - držák chladiče a vrtule. Jako větrák slouží firemní TFD-7015M12C s deklarovaným průtokem 28 kubických stop za minutu (CFM). Jeho rozměry jsou 70x70x15mm a příkon 2,2W. Vrtule je tvořena jedenácti menšími listy s poměrně velkým sklonem, naměřené otáčky byly kolem 3800 za minutu.

Za zmínku určitě stojí upínací mechanismus. Titan se chlubí slovy "Patent Pending", což řekl bych přesně odpovídá - ano, opravdu, tento systém je patentní. Znáte-li BOXovaný chladič Intelu, sami víte, jak s ním pracovat. Chladič vložíte do doku, zacvaknete vrchní rám, otočíte pákami a je tam. Tady nic takového nečekejte. Chladič totiž netvoří celek, ale dělí se na samostatný pasiv (radiátor) a na nástavbu (vršek s vrtulí). Horní část pruží proti spodní díky dvěma umělohmotným ploškám, které jsou zevnitř podepřené pružinami. K doku na desce se vše připevňuje přes čtyři odklopné zarážky horní části.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

V praxi tedy nasazování vypadá tak, že nejprve umístíte na procesor pasiv, na který pak dáte nástavbu a tlačíte silou směrem dolů, dokud zarážky nezaklapnou do doku. Při tom pružiny vyvolávají tlak na pasivní část.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
plošky s pružinami a zarážky "větrákové nástavby"

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

V průběhu montáže tohoto chladiče je třeba základní desku kvalitně podložit - pak vše již jde jako na na drátkách. Síla potřebná k zacvaknutí je přiměřená - problémem je nutnost přesně se trefit upínacími háčky nástavby do otvorů v doku - když se vršek pohne do strany (při tlaku ne nic neobvyklého) musíte opět korigovat správnou polohu.

Na druhou stranu je třeba říci, že vyvolávaný tlak po upevnění je dostatečný, ani ne moc malý, ani ne takový, aby desku ohýbal.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Z křivky růstu teploty při spuštění BurnK7 si můžete všimnout, že maximem tohoto chladiče je 58 stupňů Celsia. Této teploty přitom bylo dosaženo za zhruba čtyři minuty. Pokles od vypnutí BurnK7 byl mnohem rychlejší.

Maximum: 58 °C
Minimum: 37 °C

Z hlediska hlučnosti je tento chladič průměrný. I v zavřené skříni ho určitě uslyšíte, dá se to však přežít.

Hlučnost: 3/5 (zvuk v MP3)
Hmotnost: 250g
Web: www.titan-cd.com

{mospagebreak title=Titan TTC-CW7TB}

Druhým testovaným modelem od Titanu je chladič velmi podobný modelu W6TB.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Ten se od výše zmíněného modelu liší jen a pouze pasivní částí. Vršek s upínacím mechanismem i vrtule zůstaly stejné.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Pasiv je v tomto případě celoměděný, jeho rozměry činí taktéž 69 x 83 x 36 mm. Liší se ovšem počet žeber a šířka základny. Ta je teď poloviční, pouze 4 mm, a je na ní napojeno třicet žeber o tloušťce půl milimetru. V horní části jsou navíc jakési dva tunely, které žebra mezi sebou propojují. Ty jsou totiž díky malé šířce relativně ohebné. V samotných žebrech jsou v horní části ještě "vystřižena" obdélníková okna. I přes to je tento chladič je zhruba dvakrát tak těžký než W6TB. Není však nutné se obávat, jeho hmotnost je v mezích specifikace.

Styčná plocha s procesorem je o malinko drsnější než v případě W6TB, ale stále hodně rovná.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Protože se jedná o téměř stejný chladič jako W6TB, dají se očekávat i velmi podobné výsledky. A opravdu, naměřené hodnoty jsou velmi podobné. Minimum je tentokrát o stupeň nižší, maximum taktéž.

Maximum: 57 °C
Minimum: 37 °C

Co se týče hlučnosti, je tento chladič o malinko hlučnější než W6TB. Je to logické - více žeber, dva tunely v horní části pasivu a konečně také vystřižené obdélníky v žebrech. To jsou všechno další překážky vířící vzduch. Přesto je ale nárůst hlučnosti zcela minimální, v zavřené skříni byste oba chladiče asi rozeznat nedokázali.

Hlučnost: 3/5 (zvuk v MP3)
Hmotnost: 430g
Web: www.titan-cd.com

{mospagebreak title=Titan TTC-W5TB(TC)}Jediným chladičem v testu s plynulou regulací otáček ventilátoru byl model W5TB od Titanu.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Tento chladič je vlastně pasivem z W6TB doplněným o větrák 70x70x25 mm s termoregulací. Nemusíte se ale bát, že by se tato regulace realizovala přes čidlo měřící teplotu okolního vzduchu. To vůbec ne. Naopak, uprostřed základny pasivu, tj. v místě největší koncentrace tepla, je vyvrtán tunel a v něm je umístěno čidlo přímo připojené k větráku. Ten podle naměřené teploty reguluje své otáčky. V zásadě se tak jedná po měření teploty přímo z procesoru o druhý nejúčinnější způsob regulace otáček ventilátoru.

Samotný větrák sestává z vrtule o sedmi hodně sklopených listech a motorku o udávané maximální spotřebě 2,9W, proměnlivých otáčkách v rozmezí 2000 až 3200 za minutu a průtoku až 34 cfm. Celý chladič je v jednotné hliníkové barvě, přestože samotný větrák je z obyčejného plastu. Vršek i pasiv tentokrát tvoří jednotný celek a nejde je od sebe kvůli již zmíněnému čidlu oddělit.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Oproti modelům W6TB a CW7TB je tento opatřen jiným způsobem uchycení. jedná se o záklapky, které na jedné straně zachytíte do doku a na druhé pak tlačíte, až se zaklapne i tato část. Přitom tlak je vyvoláván střední částí záklapky. V praxi je manipulace s tímto mechanismem jednoduchá a příjemná, nemám žádné výhrady. I přítlak je odpovídající.

Spodní část je stejně jako v případě W6TB velmi rovná a není nutné provádět žádné další úpravy.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Naměřené hodnoty jasně ilustrují, že ačkoliv se jedná o chladič s termoregulací, jeho schopnost chlazení je velmi slušná. Minimální teplota je sice o něco málo vyšší než v případě W6TB, maximum je ale stejné.

Maximum: 58 °C
Minimum: 39 °C

Protože se jedná o chladič s termoregulací, jsou jeho hlukové výsledky velmi povzbuzující. Při nízké zátěži a otáčkách kolem 2000 za minutu ho v uzavřené skříni sotva uslyšíte. Při vyšší teplotě se stane již slyšitelným, stále se ale jedná o výborný výsledek. V tomto (hlukovém) ohledu se mu může postavit jen firemní chladič Intelu.

Hlučnost:
2000 otáček (39 °C) - 1/5 (zvuk v MP3)
2500 otáček (44 °C) - 1/5
3000 otáček (56 °C) - 2/5
3200 otáček (59 °C) - 2/5 (zvuk v MP3)

Hmotnost: 300g
Web: Titan-cd

{mospagebreak title=ThermalTake Volcano 7+}

Již na první pohled monumentální chladič od ThermalTake něco napoví o tom, pro koho je určen.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Cílovou skupinou není nikdo jiný něž přetaktovávači. Však se na něj podívejte: 6 mm silná základna z mědi a na ní 29 mm vysoká žebra. Je jich tam celkem třicet osm, jsou lehce zahnutá a celá z půl milimetru široké mědi. Jen uprostřed je zhruba 6 mm díra pro umístění upínacího mechanismu pro Socket A. Tento chladič je totiž určen jak pro Pentium 4, tak pro Athlony.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4
pasiv Volcano 7+ je "hustější", plošky jsou ohnuté a navíc zdrsněné

Nad žebry je větrák o rozměrech 70 x 70 x 25mm se sedmi listy. Nic neobvyklého, kdyby... neměl až 6400 otáček za minutu a spotřebu 6,6W. Deklarovaný průtok vzduchu činí "jen" 49 kubických stop za minutu. A protože tento větrák spotřebuje tolik energie, nesmíte ho zapojit do konektoru na desce, ale přímo do zdroje (motherboardy jsou koncipovány jen pro 6W). K tomuto účelu je chladič vybaven dvěma konektory - jedním s kabelem pro měření otáček a druhým s dvěma kabely pro napájení. První zmíněný kabel zasunete do desky, druhý do malinkého přepínače otáček (reostatu).

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Ten umožňuje přepínat mezi třemi režimy rychlosti a nutno podotknout, že v tom nejpomalejším se poměrně dost zahřívá.

Zajímá vás, kolik Vulkán váží? Výrobce to raději neuvádí, já jsem ale navážil téměř 700g. To je jen o trošku méně než Zalman a zcela jednoznačně to neodpovídá specifikaci chladičů pro Pentia 4 a už vůbec ne specifikaci pro Socket A. Jestliže si tedy tento chladič koupíte a budete s ním chladit váš procesor, činíte tak na vlastní riziko.

Jako v předchozím případě i zde se musím zmínit o upínacím mechanismu. Ten v případě montáže Volcana na Pentia 4 sestává z několika dílů. Nejdříve musíte na boky základny přišroubovat dva držáky, do kterých pak přišroubujete záklapky. Takto chladič umístíte do doku a na zatlačíte na všech čtyřech stranách. Je to velmi jednoduché. Horší je to s demontáží. Ať tlačíte, jak chcete, dolů to prostě nejde. Záklapky drží tak, že budete muset použít šroubovák a všemožně s nimi kroutit. To je snad jeden z nejhorších systémů zapínání, který může být. Přítlak je sice dobrý, ale manipulace s chladičem nadmíru složitá.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Kontaktní plocha s procesorem je u tohoto chladiče dost hrbolatá, určitě by si to zasloužilo trošku lepší opracování. Malou poznámku musím mít také k vibracím. Přestože jsem měl desku umístěnou na krabici, která ležela na koberci, chvěly se i parkety půl metru daleko.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Podívejte se na to! Nevídaný chladící výkon. Minimální teplota 35 stupňů a maximum 50 stupňů, o téměř deset stupňů lepší než W6TB od Titanu! Nejlepší zatím dosažený výsledek.

Maximum (High Speed): 50 °C
Minimum (Medium Speed): 35 °C

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Střední otáčky, ne o moc horší výsledek.

Maximum (Medium Speed): 52 °C
Minimum (Medium Speed): 36 °C

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Režim s nejnižšími otáčkami, hluk konečně ustal. Chladící výkon se ovšem také snížil na úroveň ostatních chladičů.

Maximum (Low Speed): 57 °C
Minimum (Low Speed): 37 °C

Vysoký chladící výkon má pochopitelně svá "ale". Tím největším je hluk. Chcete něco tichého? Tak v tom případě na tento chladič rovnou zapomeňte. Na maximální rychlost jeho zvuk připomíná blížící se stíhačku F15 a na střední rychlost zase helikoptéru. Jen při nejnižších otáčkách je jeho zvuk poslouchatelný, i když je to jako kdybyste se snažili tlumit pomalou jízdou zvuk Ferrari.

Hlučnost:
High Speed (6400o/m) - 5/5 (zvuk v MP3)
Medium Speed (4900o/m) - 4/5 (zvuk v MP3)
Low Speed (3500o/m) - 3/5 (zvuk v MP3)

Hmotnost: 680g
Web: ThermalTake

{mospagebreak title=Zalman CNPS6500B-Cu}

Určitě nejexotičtějším chladičem v tomto testu je Zalman CNPS6500B-Cu.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Tento chladič je něčím speciální - nedodržuje snad žádné specifikace ani konvence, přesto jeho design dává smysl. Z centrální části je vyvedeno obrovské množství plochých, půl milimetru širokých žeber. Vše z mědi. Pasivní část tak již na první pohled připomíná vějíř.

A čím že to nedodržuje specifikace? No především jeho hmotnost je poněkud vyšší než by měla být - dvakrát tolik! Výrobce uvádí hmotnost téměř 900g (já jsem naměřil o něco méně), každopádně doporučený limit doku chladiče pro Pentium 4 je 450g. A dále velikost. Chladič je prostě "trošku" větší, než by měl být. Je proto možné, že se nevejde do základní desky, která má okolo doku chladiče vysoké kondenzátory nebo velký chladič čipové sady. A konečně také na mé desce žebra Zalmanu zasahují až za okraj desky. V těchto místech se u některých skříní může již nacházet zdroj.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Zalman lze koupit ve dvou provedeních, v pasivním provedení je určen pro procesory o nižších výkonech (není obsažen větrák), druhé provedení (to jsme testovali) je již o větrák doplněno.

Dodaný větrák je poněkud nestandardních rozměrů (vrtuli o průměru 92 mm sloužící k chlazení procesoru jen tak v běžném počítači neuvidíte), kuriózní však je hlavně jeho umístění.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Tento držák přišroubujete na místo záslepek a přídavných karet. Vrtuli pak na konci ramene nasměrujete přímo nad pasivní část. Nemusíte se obávat, že tam rameno nedosáhne. Čeho se ale obávejte, jsou skříně se zdrojem na výšku, popř. extrémně úzké skříně. Tam tento větrák umístit nepůjde.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

V krabičce s větrákem naleznete i regulátor otáček ventilátoru. Můžete si tak nastavit otáčky v rozmezí 1600 až 2500 za minutu.

Co se týče upínacího mechanismu, tak ten je realizován pomocí dvou umělohmotných záklapek. Na jedné straně je zasadíte do doku a na druhé lehce zatlačíte. Sundání probíhá stejným způsobem. V praxi je to jednoduché a účinné, chladič má i dostatečný přítlak. Nemám žádné výhrady.

Kontaktní plocha chladiče s rozptylovačem tepla procesoru je pěkně hladká.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Wow! Mysleli jste si, že už nemůže být nic lepšího než Volcano? Omyl! Přestože je výsledná maximální teplota u obou chladičů stejná, Zalman jasně dokazuje svojí převahu ve schopnosti pohltit větší množství tepla. Tam, kde Volcanu trvalo dosažení maximální teploty dvě minuty, Zalman maxima ještě zdaleka nedosáhnul. Obrovská plocha chladiče dělá své.

Maximum (High Speed): 50 °C
Minimum (Low Speed): 36 °C

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Režim s nízkými otáčkami jasně napovídá, co je sílou tohoto chladiče - velké množství energie, které je schopen zachytit a potom předat okolí. V tomto režimu větrák tolik nefouká, přesto nejsou nárůsty teploty nějak rychlé. Maximální teplota je nižší než u jiných chladičů na maximální výkon.

Maximum (Low Speed): 56 °C
Minimum (Low Speed): 36 °C

Jistě ne všechny z vás zajímá jenom chladící potenciál, ale i hlučnost. V tomto ohledu Zalman opravdu exceluje. V režimu vysokých otáček sice hlučí stejně jako např. Titan W6TB (a může za to především hlučný větrák), ale při nízkých otáčkách je jeho hluk zcela minimální. A uvážíme-li, že i v tomto režimu mu nedělá problém uchladit i ty nejvýkonnější nepřetaktovaná Pentia 4, pak klobouk dolů.

Hlučnost:
High Speed (2500o/m) - 3/5 (zvuk v MP3)
Low Speed (1600o/m) - 1/5 (zvuk v MP3)

Hmotnost: 820g
Web: Zalman Tech. Co.

{mospagebreak title=Cooler Master DI4-7H53D} 

Jediným zástupcem firmy Cooler Master byl tento na první pohled maličký chladič DI4-7H53D:

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

A opravdu, rozměry jsou u základny 61 x 83 mm a tloušťka základny pak 7 mm. Na ní navazuje devatenáct žeber plné výšky o tloušťce 1 mm a po stranách se chladič rozšiřuje o další tři žebra poloviční výšky. Na tom všem je větrák o rozměrech 70 x 70 x 15 mm s deklarovaným průtokem 33 kubických stop za minutu. Vrtule je tvořena devíti listy a motor spotřebuje 4W.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Upínací mechanismus je velmi podobný BOXovanému Intelu, Tvoří jej dvě páčky, které ovšem nejsou na chladič připevněny napevno. Manipulace s ním je ale velmi jednoduchá - nasadíte a otočíte. Horší ale je, že to narozdíl od Intel BOXu nemá dostatečný přítlak. Sice se nestane, že by chladič vypadnul nebo nějaký podobný katastrofický scénář, ale i v zapnutém stavu je možné s ním lehce hýbat. Snad jediným pozitivem je to, že se tak deska příliš nenamáhá.

Kontaktní plocha s procesorem je dostatečně hladká, žádné další úpravy nejsou třeba.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Přestože je tento chladič malý, jeho výsledky nejsou vůbec špatné. Maximální teplota 55 stupňů je lepší než u všech Titanů. To je velmi zajímavé. Zdá se, že Cooler Master lépe zvládnul rozvod tepla do žeber.

Maximum: 55 °C
Minimum: 37 °C

Hluk není nejnižší, ale ani nejhorší, vlastně je to takový průměr, zhruba jako Titany W6TB a CW7TB.

Hlučnost: 3/5 (zvuk v MP3)
Hmotnost: 320g
Web: Cooler Master

{mospagebreak title=Originální chladič Intel (z balení BOX)}

Co by to bylo za test, kdyby v něm chyběl originální chladič dodávaný s BOXovanými procesory Intel Pentium 4.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Celohliníkový chladič nové řady (stará řada měla menší pasiv a větrák uložený na čtyřech ramenech) se vyznačuje masivním, vskutku "oversized" radiátorem. Ve střední části zesílená základna (12mm) má rozměry 83 x 69 mm, přičemž v krajích je vybraná tak, aby přesně zapadla do standardní vaničky uchycení (konstrukce bohužel neřeší problém s prohnutím desky). Nad základnou je část s žebry - ta má rozměry 92 x 69 mm, je tedy zhruba o centimetr širší a téměř "kouká" z ukotvení (chladič se tak nejenom vejde do vnitřního prostoru doku, ale v horní části ho dokonce mírně přesahuje). Žeber je celkem dvacet tři, mají šířku 1 mm a směrem k větráku se mírně zužují. Dojem z celého tělesa je velmi pozitivní, vypadá opravdu masivně.

Nad žebry se nachází vrtule o průměru 65 mm a s motorkem o příkonu 2,5W. Vrtule je tvořena sedmi zcela plochými listy. Zajímavostí je i to, že je v tomto případě uchycena ne zespodu, ale z vrchu. Počet otáček činí zhruba 2750 za minutu.

Firemní upínací mechanismus je tvořen dvěma mimostřednými pákami na rámu, který se shora "zacvakává" na dok chladiče (páky tlačí "volně ložený" radiátor s ventilátorem proti procesoru). Toto upínání nepatří mezi nejhorší, ale leccos by se mu vytknout dalo. Tak především upínací rám je celý z umělé hmoty, a to nevypadá příliš odolně. Obávám se, že při hrubější manipulaci by ho bylo možné zničit raz dva. Druhým faktorem je, že tento kryt není příliš ochotný se prohnout při demontáží - tak, aby bylo možné vyndat packy z doku chladiče. Sundávání tak není příliš pohodlné, s nasazováním problém není.

Kontaktní plocha s procesorem je v tomto případě tvořena podložkou s tepelně vodivým (?) ale především relativně měkkým (!) hliníkovým čtverečkem. Ten se dá celkem snadno odstranit benzínem. Opracování hliníku je čisté a bez hrbolků. Horší je to s přítlakem. Ten je tak veliký, že při delším používání desku bez problémů ohne a pak nastávají problémy s použitím chladičů, které nemají po stranách vybranou základnu (ty pak nedoléhají, protože procesor je níž než dok, o který se opírají).

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

BOX chladič určitě není nic úchvatného na přetaktování. Dokazuje to křivka nárůstu teploty po spuštění BurnK7. Teplota se zvyšuje sice relativně rovnoměrně, ale na druhou stranu ani v horní části se křivka nestává příliš plochou. Výsledek 56 stupňů maximum patří mezi průměr. Stejně tak i pokles teploty je poměrně dost pozvolný.

Maximum: 56 °C
Minimum: 37 °C

Přestože tento chladič není tepelně regulován, je velmi tichý. Vlastně bych mohl říct téměř neslyšitelný, alespoň tedy vedle disků s ne-FDB motory a vedle větráčku grafické karty. Chcete-li ticho, je to opravdu ideální volba.

Hlučnost: 1/5 (zvuk v MP3)
Hmotnost: 400g

{mospagebreak title=Shrnutí}

Ceny

Až úplně na závěr jsem si nechal ceny jednotlivých chladičů (bez DPH).

Titan TTC-W6TB

450,-

Titan TTC-CW7TB

777,-

Titan TTC-W5TB(TC)

429,-

Intel BOX (pouze s CPU)

300,-

ThermalTake Volcano 7+

1029,-

Zalman CNPS6500B-Cu

3531,-

Cooler Master DI4-7H53D

335,-

Jak vidíte, máme tu věcičky za pětistovku i za mnoho tisíc. Cena Zalmanu je při dnešních cenách procesorů astronomická, nu za kvalitu musíte zaplatit.

Celkové hodnocení

Prohlásit některý z chladičů za absolutního vítěze není dost dobře možné. Když bych si měl vybrat nějaký levný chladič, patrně bych zvolil Cooler Master DI4-7H53D. Je levný, slušně chladí, jeho hluk není úplná katastrofa a dobře se s ním pracuje.

Naopak kdybych chtěl něco velmi tichého, co navíc uchladí i výkonné procesory, zvolil bych buďto Intel BOX nebo Titan TTC-W5TB(TC).

Výhodou obou dalších Titanů (W6TB a CW7TB) je zase jejich poměrně snadná montáž, demontáž a přiměřený tlak na desku.

Na přetaktování je jistě dobrou volbou Volcano 7+ od ThermalTake. Sice tento chladič není absolutní král v přetaktování (Zalman je přeci jenom o trošku lepší), ale za tyto peníze asi jen tak něco lepšího nepořídíte.

No a konečně když chcete absolutní špičku, a to jak na přetaktování, tak s přihlédnutím k nízké hlučnosti, zvolte Zalman.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

Zalman i Volcano 7+ byly schopni uchladit Willamette takovým způsobem, že se mi podařilo dojet do Windows i na frekvenci 2328 MHz při napětí 1,95V (cca. 140W max.). Při větší zátěži systém po několika vteřinách havaroval, chtěl-li jsem stabilitu i při BurnK7, stačilo snížit frekvenci na 2266 MHz.

Za zapůjčení chladičů Titan, ThermalTake a Zalman děkuji společnosti TNTrade,

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

za zapůjčení chladiče CoolerMaster pak firmě Levi.

Test: 7 statečných, aneb chladiče pro Pentia 4

 

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
12.11.2002 08:06:55   0.0.0.xxx 1217
Super clanek Peter!
12.11.2002 09:04:48   0.0.0.xxx 1717
Skoda jen, ze se v testu neobjevily tyto predevsim tiche chladice.
viz http://www.bostar.cz/Super%20Silent.htm
12.11.2002 10:50:17   0.0.0.xxx 1816
Proc se pouziva na P4 pro testovani konkretne BurnK7 urceny pro AMD? Ma snad nejlepsi vysledky na P4?
12.11.2002 11:13:52   0.0.0.xxx 1616
Ano, přesně tak. Ze sady Burn na Pentium 4 nejvíc zabírá právě BurnK7.
12.11.2002 21:30:38   0.0.0.xxx 1717
No já jsem vyzkoušel pokus s Titan stříbrnou pastou - udělal jsem směs 70% Titan pasty a 30% bílé silikonky - výsledkem je dobře tekutá "stříbrná" pasta. Možná by té silikonky mohlo být ve "směsi" ještě trochu víc, ale vyhovuje to.
12.11.2002 23:30:48   0.0.0.xxx 1717
Panove, tomu se rika sqely clanek...!
JEN TAK DALe...

Marco
13.11.2002 06:50:59   0.0.0.xxx 1717
To jsou zkoušel taky, ale poté, co se teplota vůbec nesnížila a navíc se procesor k chladiči doslova přilepil, a to takovým způsobem, že při sundavání chladiče šel procesor i s ním ze zamčeného socketu a od chladiče ho pak bylo nutné oddělit násilím, jsem od této varianty opustil.
13.11.2002 09:34:28   0.0.0.xxx 1617
Fakt se to připeklo? Mě z Athlona to jde oddělit naprosto v pohodě. Možná se to v kombinaci KOV+KOV (heat spreade+chladič) chová jinak než v kompinaci KOV+JÁDRO. Mě se teda teplota snížila o 2°C v zátěži. V iddle to zůstalo stejný.
13.11.2002 20:36:42   0.0.0.xxx 1817
Co to je za blbost ? To neni mozny. Ja mam spodni cast V7+ rovnou jako zracdlo ... to spis ten box chladic je "hrbolatej" ...

Jinak pokud nekomu vadi hluk V7+, mam jednoduchou radu : dejte si tam vetracek z coolermastera 70x70mm a 2600ot/min. Potom je V7+ skoro neslysne a chladi stale dobre ...
14.11.2002 10:33:43   0.0.0.xxx 1817
Chtelo by to dodrzovat urcitou uroven pane Orel nebo za chvili budete jak tv nova
14.11.2002 10:48:13   0.0.0.xxx 1717
Jak jsem hodnotil je uvedeno na první straně. A nejsou to pětiny, ale například jednička z pětibodové stupnice.
14.11.2002 16:11:00   0.0.0.xxx 1717
a neni jedno jesli je to jedna petina z petipetin nebo 1bod z peti bodu nebo 1milion z peti milionu ? premyslejte
14.11.2002 21:55:40   0.0.0.xxx 1816
presne, aj ja ho mam uplne ako zrkadlo. tiez sa cudujem nad hrbolatostou. Ohladom hlucnosti ma autor pravdu je to turbina jak svina. Ohladom toho typu, mam lepsi typ, staci zmenit voltaz z 12v na 5V a vetrak pojde na 2700ot/min. Hlucnost asi 2/5podla tohoto testu, a chladenie asi ako klasicky coolermaster chladic na athlone XP, ibaze tichsi.
Moje postrehy ohladom tohoto chladica, 6000otacok - 48stupnov, 4500otacok- 53, 3400 - 58, 2700 - 61 stupnov na mojom nevydarenom athlon xp1800@141x11,5.
Raz som jednemu chalanovi zostavoval comp a on si objdnal volcano 9, a na jeho atlhone 2000 mu to pekne ochladilo na 45 stupnov pri 3000 otackach. Skoda ze ste tento chladic nedali do testu tiez, no mozno niekedy nabuduce spravite dodatok:-)
14.11.2002 22:18:09   0.0.0.xxx 1817
Co je na tom divnýho. Ve škole taky známkujou 1 až 5 a nikomu to nevadí. Běž si kritizovat na někam jinak.
15.11.2002 18:58:43   0.0.0.xxx 1817
Mám ho a šel by použít jako zrcadlo !
15.11.2002 20:22:09   0.0.0.xxx 1617
me osobne tato recenze vetraku pripada jedna z nejlepsich ktere znam. Jedine co me trochu vadiloje tech -12C, ale nakonec je to jedno protoze se ta teplota odecte vsem porovnavanym takze mezi sebou maji spravne hodnoty

nevim proc se vam nelibi stupnice hlucnosti, dle meho je ucelnejsi nez mereni dB

PS: nedala by se casem udelat podobna recenze i pro AMD
Mnoho zdaru po odlouceni od Zive - mate lepsi clanky
20.11.2002 13:40:52   0.0.0.xxx 1616
U Titan TTC-W5TB(TC) se vloudila chybka, nebo je to myšleno vážně, že maximální teplota je udávaná 58st.C a zvuk v MP3 je nahrán při 59st.C?? :-P :-D.

Druhá věcička je prosba, jestli by se nemohli výsledky udávat ve grafech. Je to přeci jen přehlednější a není to tak náročné udělat ;-).

Jinak další pěkná recenze ;-).

Carpenter >> A jak by jsi to chtěl dělat?? Takhle je to sice subjektivní, ale alespoň to něco vypoví. Ono sehnat kalibrovanej mikrofon, měřák a dokonale (rozuměj velice dobře) odhlučněnou místnost není jen tak resp. ne moc levná a rychlá záležitost ;-).

..........Starmen..........
20.11.2002 16:39:50   0.0.0.xxx 3716
Vyborny clanek, jen tak dal! Uvital bych jeste clanek o chladicich pro Socket A. "Mereni" hluku na stupnici 1-5 je dobry napad - me osobne to povi vic, nez treba udaj 35 dB...
5.12.2002 09:06:47   0.0.0.xxx 1818
Dear Sir,

We are Evercool, a manufacturer of cpu coolers. We'd like to send our products for you to review. Please kindly contact me. Thank you.

I'd really appreciate your reply.

Best regards,
Karen Lee
www.evercool.com.tw
tel: 886-2-23435583
fax: 886-2-23435585
19.4.2003 16:27:17   0.0.0.xxx 1717
hlavni ej chyba ze hluk nebyl mneren v Db ale v 5 coz je opravdu zavadejici takze ze nebyl mneren profuk v CFM a nebo jen zadany udaje od vyrobce.
Nevim tedy ktere nove rady je originalni chladic ale ten co mam ja ze svoji p4 northwood 1,6@2,2 snad i nejakou termoregulaci ma a nebezi jen na nejakych 2700rpm mne bezi nejmene 3100 v klidu 45°C a pri zatezi 3500 na 50°C
moc by mne totiz zajimal vetrak co je na nej kolik ma CFM pri jakych otackach atd.... no a snad na konec je opravdu ostuda ze v testu chybi chladc Super Silent 4 TC slysel sem o nem jen samou chvalu ale zadny poradny test snad je mozne to napravit a udelat test samotneho chladice jako to bylo u
noveho coolermasteru navic Super Silent 4 TC neni problem sehnat maji ho napr. v alzasoftu

17.3.2004 08:57:07   0.0.0.xxx 1538
panove redaktori dejte si pozor na nazev testu je totiz registrovan jako ochranna znamka!!!!!
19.3.2005 21:09:50   0.0.0.xxx 1818
Tenhle box že je tichý?Tak to je parádní blbost,protože hučí jako prase.Hučel už když byl novej a bylo to pořád horší.Až když sem tam dal Arctic cooling super silent 4 PRO L tak sem teprve poznal tichej chladič.Box je katastrofa.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.