Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán
BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán
autor: Jan Štěpánek , publikováno 12.6.2014
BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

Výrobce počítačových skříní a jiného příslušenství BitFenix se v poslední době v povědomí zákazníků poměrně dobře zapsal. Důkazem je celá řada úspěšných modelů. A právě na jeden z těch úspěšnějších, tedy model Shinobi, se výrobce rozhodl navázat nabídkou vylepšené větší verze s označením XL, který lze zařadit mezi big-towery.


Počítačových skříní, které bychom mohli označit za big-towery, se v poslední době na trhu moc neobjevuje. Může za to především moderní trend takzvaných full-towerů, tedy skříní, které nabízejí kompromis mezi velikostí a dostatkem prostoru i pro objemnější interiéry. Do běžného middle-toweru se totiž velice těžko instaluje například kompletní systém vodního chlazení. I to je jeden z důvodů, proč byly jistou dobu big-towery velmi oblíbené.

BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

Na druhou stranu, pokud zapátrám v paměti, typické vysoké věže z dob doby šedivě nudných case nenabízely zrovna vhodné vnitřní uspořádání. Využití většího vnitřního prostoru tedy nebylo nejefektivnější. Volné místo v horní části často využívali především úpravci, kteří v raných dobách vodního chlazení právě do této části skříně vměstnávali obrovské výměníky. O to větší průšvih to byl, když něco začalo protékat a najednou byly všechny komponenty v ohrožení.

BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

Následně byly big-towery, jak jsme je znali, v nabídce některého výrobce spíše výjimečně, a když už ano, většinou bylo volné místo vyplněné třeba extrémním množství košů pro pevné disky, což bylo využitelné např. u serverů. A nakonec?

Nakonec výrobci vymysleli tzv. full-towery, které kombinují rozumný rozměr a dostatečně dimenzovaný vnitřní prostor, který dnes dovoluje nejenom osazení vícero disky, ale třeba integraci vodního chlazení. Vnitřní uspořádání je natolik efektivní, že lze využít veškerý prostor.

BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

To bych ale tak trochu utekl od dnes testované skříně. Ta totiž svými rozměry leží někde na hranici full-toweru a big-toweru. Sám výrobce jí však řadí mezi big-towery, takže k ní tak budeme přistupovat.

Než se začnu věnovat konstrukci konkrétněji, musím prozradit, že je tuto case možné zakoupit jak v černé barvě, kterou jsme získali pro test, tak v barvě bílé, která dle mého názoru vypadá o poznání zajímavěji a elegantněji. Ale bílá je samozřejmě pro běžné použití trochu nepraktická.

BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

K dispozici je také verze s oknem, ale v testu jsme měli „obyčejnou“ verzi. Teď ke specifikaci. Ony nadstandardní rozměry, které jsem zmiňoval, jsou 570 × 245 × 557 mm. Dále potěší několik integrovaných ventilátorů, které mají zaručit dostatečné, ale i tiché chlazení komponent. Nutno také poznamenat, že case s označením Shinobi není prvním. Model XL totiž měl již menšího předchůdce. S tímto modelem nejen narostly rozměry, ale především jsme se dočkali rozličných vylepšení.

BitFenix Shinobi XL: funkční a elegantní velikán

V tomto duchu tedy výrobce přidává například nabíjecí USB s označením SuperCharge, variabilnější interiér (především koše na disky) FlexCage, apod. Ke všemu se postupně dále dostaneme. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
15 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.