Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci
Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 2.4.2014
Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci

Ve srovnání chladičů pro procesory vám scházel populární Gelid Tranquillo, který je velmi oblíbenou náhradou za chladiče z boxu. Nabízí totiž solidní výkon za výbornou cenu. Doměřili jsme jej, a spolu s ním i další dva chladiče s přívětivou cenou: Fera 2 od SilentiumPC a Hyper T4 společnosti Cooler Master.


Během řady testů se nám podařilo prověřit celou spoustu chladičů dostupných v České republice v celém cenovém rozmezí. Kromě klasických vzduchových chladičů jsme se podívali i na sety vodního chlazení. Výsledky byly mnohdy až překvapující a věříme, že spoustě našich čtenářů napomohly při výběru chladiče právě pro jejich sestavu.

Tuto kapitolu uzavřeme dnešním srovnáním Po testech se nám bohužel do věčných lovišť odporoučela základní deska i s procesorem a tak nám nezbylo nic jiného, než shánět nové železo, abychom v recenzích mohli pokračovat. Zatím mohu prozradit, že další chladiče budou procházet zatěžkávací zkouškou na procesoru Intel Core i7-990X. I když nepatří mezi ty nejžhavější novinky, pro daný účel se bude hodit ještě lépe, protože při TDP 130 W už na základních taktech dá zabrat i těm nejvymakanějším chladičům a díky vyšší spotřebě by i výsledky měření měly být přesnější. Nezměníme se ale jen hardware, připravujeme novou testovací metodiku.

Nabídneme vám výsledky tří chladičů včetně jednoho, po kterém jste opakovaně toužili v diskuzích. Ano, je to Gelid Tranquillo. Spolu s ním otestujeme i chladič Hyper T4 od společnosti Cooler Master a SilentiumPC Fera 2.

Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci

SilentiumPC Fera 2

Přestože tato polská firma byla založena již v roce 2007 a není tedy žádným nováčkem, mnozí z vás o ni jistě slyší poprvé. Je to nejspíš tím, že ve svém sortimentu nemá mnoho produktů a značná část českých e-shopů je do své nabídky ani nezahrnuje, což je možná škoda. Firma se převážně zabývá výrobou produktů určených pro chlazení počítačových komponent tedy chladičů, skříní, ventilátorů, ale také komponent, které to vše pohání – zdrojů.

 

Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci

Výrobce si rozhodně nepotrpí na kdovíjak atraktivní balení, ale to nemusí být na škodu. Není nad jednoduchou, přehlednou a všeříkající krabičku, jenž v sobě ukrývá vše podstatné. Tím podstatným myslím určitě i návod k použití instalaci, který v našem případě chyběl, ale snad se jednalo jen o testovací vzorek a v prodejních verzích bude přibalen. Za pochvalu stojí čtveřice spon pro instalaci až dvou ventilátorů.

Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci

Heatsink o rozměrech 125 × 52 × 152 mm se v pohodě vměstná i do menších skříní, jeho tloušťka při použití jednoho ventilátoru naroste na 75 mm a se dvěma až na 100 mm. Tenčí  ventilátor rozhodně použít nejde vzhledem k neuniverzálnosti příchytných spon.

Heatsink o hmotnosti 555 g je zpracován z větší části z hliníku, čemuž odpovídá i poměrně nízká hmotnost. Nejdůležitější úkol – přenos tepla ze základny do žeber – byl svěřen čtyřem měděným heatpipe o průměru 6 mm, které jsou v přímém kontaktu s procesorem. Na základně jsou dokonale zarovnány s hliníkovým blokem a nevzniká mezi nimi žádná mezera, ve které by mohly být vzduchové bubliny.

Výhodné chladiče: Tranquillo už má konkurenci

Určitě by nebylo od věci neatpipe poniklovat a celkově vzhled sjednotit. Pochválit mohu přibalený ventilátor, jenž se po celou dobu testování projevoval, no zkrátka skoro neprojevoval.

Kompatibilita chladiče je v celé své kráse:

  • Intel: LGA 1150/1155/1156/1366/2011
  • AMD: AM2+/AM3+/FM1/FM2


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
20 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.